Arthur a Minimojové

Artur a Minimojovia

Arthur and the Invisibles

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Francie / USA, 2006, 102 min

Ten kluk měl ale kliku, zrovna to zkoumal přesně v ten den, kdy se tam mohl dostat :-) Kdyby se o to pokoušel zítra, už by musel zase rok počkat, než by se mohl k Minimojům dostat. Šťastný to klučina. Každopádně jsem si zpravil fantasy náladu, a musím uznat, že mě to opravdu dostalo. Moc krásný film, bezchybný ve všech směrech.(24.6.2011)

• lamps

Animák, který mě nedokáže pořádně zaujmout a rozesmát, nemá šanci-) Sorry Lucu...(6.4.2012)

• tron

„Ste monštrum.“ – „Mám to po svojej žene.“ Keď Luc Besson kedysi vyhlásil „nakrútim desať filmov a končím“, jeho obdivovatelia, a že ich bolo, plakali. Keď toto číslo v rokoch 2005/2006 takmer dosiahol ôsmym a deviatym filmom (po niekoľkoročnej prestávke, vyplnenej plodnou ale nie príliš kvalitnou producentskou aktivitou, súvisiacou so založením ambicióznej spoločnosti European Corporation), už sa mu smiali. Kým deviaty film, smutný ANGEL-A, je návratom k starým časom, kedy záležalo na postavách a príbehu, ôsmy je Bessonova adaptácia jeho vlastnej knižky, rozprávky ARTUR A MINIMOJOVIA. Z ktorej by Besson rád mal trilógiu a zo slabého scenára, ktorý sme už toľkokrát videli, je to poznať (z množstva zdanlivo bez logiky nahodených udalostí, postáv a zvratov, ktoré sa ani netaja, že sú tu len preto, aby mal Besson z čoho variť v dvojke a trojke). Napriek peknej vizuálnej stránke však snímka (na ktorej Besson, keďže bola nielen na európske pomery po technickej stránke náročná, pracoval takmer desať rokov) nezaujme. Na tom má podiel nešťastné rozhodnutie skombinovať hraný film s animovaným. Nakoniec zostala len príjemná „reálna“ výprava domu, fajn počítačové triky a bombastické herecké obsadenie/americký dabing (Freddie Highmore, mafiáni Robert De Niro a Chazz Palminteri, Madonna, Emilio Estevez, David Bowie, Havey Keitel, Snoop Dogg, Mia Farrowová). KAENA bola lepšia.(29.12.2008)

Přestože je hraný začátek až překvapivě slabý (a Mia Farrow bohužel dokazuje, že už je jen velmi neškodnou babičkou obsazovanou pouze kvůli jménu), jakmile se přepne do animovaného módu, všechno najednou šlape. Eskapádám nechybí napětí, nezvyklému vztahu s princeznou zajímavost a všechen ten hrdinský a vladařský patos je tou nejsprávnější ingrediencí. Škoda jen, že jako celek jde vlastně o neškodnou cestu tam a zase zpátky, při zacílení na o chlup starší diváky by pokračování mohlo jít klidně výš.(27.12.2008)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 9/10/// +vydařená animace, povedený přechod mezi reálným světem a tím animovaným, český dabing, speciálně Lucka Vondráčková tentokrát výborně sedla k postavě, zajímavé postavičky (i ty záporné) -lidští herci jsou trapní, je to bída a utrpení, hodně věcí je dost dětinských/// Film na známé téma: nejakým způsobem se změnším a prohrabu se za domkem na zahradě vs. svět z hmyzího pohledu. Kolikrát to tady už bylo? viz. Mravenší polepšovna, která mě napadne jako první. Tentokrát je však určitá část hraná a až teprve ten "malý svět" je animovaný. Zajímavá kombinace. Zápletka je dobrá, i když hodně prostinká a zažitek z filmu není špatný. Sice jsem v jistý moment kroutil hlavou (v momentě kdy ten kluk přicházel na to jak přejít do světa Minimojů), ale jakmile sme se dostali k animované části, byl jsem spokojen. Je to dost zábavné, akční a po grafické stránce dost originální. Takže jo, přidám 4*, ale jen za hlavní ženskou postavu. Na té se animátoři vyřádili./// Celkem 71%///(27.12.2008)

• - I když Minimojové mluví v originále francouzsky, anglická verze hýří opravdu známými jmény, mezi kterými nechybí Madonna, Robert De Niro, Snoop Doog, Harvey Keitel nebo Emilio Estevez. (Rodriguez)

• - Během filmu minimojové několikrát změní svoji velikost. Například ve scéně, kdy Arthur dohání princeznu Selenu a jejího bratra, probíhá pod mravenci, avšak když v kanále převracejí autíčko na klíček, jsou podobně velcí, jako autíčko. (Pepy)

• - V ořechové skořápce se Arthur ptá Bety, zda obsahuje jeho nůž s 300 funkcemi lano, příčemž odpověď je záporná. Lano přitom z tohoto nože použije jeho sestra Selenie hned dvakrát. Poprvé na přitáhnutí tulipánu, podruhé na spuštění do zakázaného města. (Pepy)