Ruská ruleta

13 Tzameti

13 Tzameti

Drama / Thriller / Krimi

Francie, 2005, 86 min

tak toto bol, vážení, veľmi hutný, hustý a nekompromisný filmový zážitok, vypätá atmosféra a krutý nápad . . . svojská pocta filmu noir, ojedinelý filmový zážitok(6.12.2006)

• Smok

Škoda toho nevyužitého nápadu a potenciálu ktorý 13 Tzameti skrýva. Čierno - biele spracovanie filmu síce zaujme, takisto aj masakrálne scény pri rulete, ale mám pocit, že film vás proste nedokáže vtiahnuť do deja a vychutnať si túto "zábavnú a vtipnú" hru.(16.9.2008)

I na krátkých 86 minut je to dost natahované. Šla by z toho udělat povídka na 40 min. Každopádně scény s ruletou rock!(1.9.2007)

Distribútor preložil film do názvu, ktorý ma veľmi nelákal a to bola chyba. Zámerne čiernobielo zvolený formát filmu dodal punc vážnosti . Pomalšie tempo vôbec nevadí a keď dôjde k hre o veľké peniaze, kde 13 odvážnych alebo hlúpych samovrahov skúša nájsť v revolveri prázdnu komoru, tak je atmosféra tak hustá, že ju občas treba predýchať. Tento francúzky film ma skutočne prekvapil, pretože som od neho veľa nečakal. Má pomalší rozjazd, excelentnú a napínavú prostrednú časť a zaujímavý aj keď trochu predvídavý záver. Hlavný hrdina mi strašne pripomínal môjho bývalého spolužiaka a kamaráta a tak aj z tohto dôvodu, bol film pre mňa zaujímavý. 80%.(4.10.2014)

13 Tzameti je skvěle natočené existenciální drama o mladém gruzínském imigrantovi, který se neuváženě vrhne do vysoké hry podsvětí, v níž hlavní cenou je nejen obrovský balík peněz. Film má hutnou atmosféru, čemuž výrazně pomáhá černobílá kamera i herecký výkon režisérova bratra. Scénář je vpodstatě jednoduchý a nevyvaruje se některých slabin, které ale lze přičíst na vrub nezkušenosti režiséra, pro něhož je Třináctka celovečerním debutem. Od okamžiku, kdy hlavní hrdina Sebastien (a s ním i divák) pochopí, do čeho to spadl, je velmi snadno předvídatelné, jak děj bude pokračovat a jak to celé skončí. Naštěstí vše vynahrazuje dramatická akce, při níž sice divák tuší, jak dopadne, ale přesto v něm hlodá červíček pochybností: "a co když ne?" Samotný závěr filmu se pak vrací k tématu přistěhovalectví, které tvoří sice nenápadnou, ale přesto velmi podstatnou složku celého snímku. Sympatická je rovněž stopáž. Víc minut by už jen rozmělnilo, co je jinak (na debut) velmi dobře smíchané. P.S.: Ten český název fakt musel vymýšlet hlupák.(14.10.2008)