poster

Ruská ruleta

 • Česko

  Třináctka

  (festivalový název)
 • Francie

  13 Tzameti

 • Slovensko

  13 Tzameti

Drama / Thriller / Krimi

Francie, 2005, 86 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Madsbender
  ****

  13 Tzameti je svojim námetom zameniteľný s ľubovoľným nadpriemerným thrillerom. Nespolieha sa však na originálnu myšlienku či objavný príbeh, ale jeho devízou, ktorú si Babluani udržiava pod kontrolou, je forma v akej ju prezentuje divákovi. Po dobu 40 minút, teda s prehľadom celú polovicu filmu výrazne pracuje so stabilným udržiavaním v napätí a len veľmi pozvoľnou distribúciou informácií, čím buduje zvláštne mystérium okolo celého filmu. Divák je tak nútený stotožniť sa s mladým a neskúseným hlavným hrdinom (ktorého rozhodne nie je možné považovať za fyzicky či psychicky silného), držaným v absolútnej nevedomosti a komunikácia režiséra s ním je preto zásadným činiteľom. Hneď na začiatku druhej polovice sa všetko vyjasní, ale napriek jasnému a nevyhnutnému koncu napätie stále nepoľavuje a skupinové scény v miestnosti "za zavretými dverami" sú silné a atmosférické. Čiernobiela prispieva k úžasne jednoduchému komornému prevedeniu do filmu a núka sa tak ako výsledný dojem zopakovať staré známe "v jednoduchosti je krása". 80%(7.9.2014)

 • gudaulin
  ****

  Zajímavý temný thriller, který se snaží napodobovat noirové filmy 40. a 50. let natáčené ve Francii. Režisér proto zvolil černobílý materiál, vsadil na syrově vykreslené prostředí a výběr herců, kteří typově dokonale odpovídají představě diváka o tvrdých mužích pohybujících se za hranicí zákona. Drsná hra, která v případě úspěchu vede k bohaté finanční odměně, má ale své oběti a nutno říct, že její pravidla jsou drsnější než v klasické zábavě carských důstojníků. Ruská ruleta, to je stylová psychárna s depresivním obsahem i vyústěním. Řada scén je na hraně, režisérovi se daří díky kameře i díky hercům vyždímat z daného maximum. Trošku skřípe scénář, hazardní hra má tak vyšroubovaná pravidla, že by byl v reálném světě asi velký problém sehnat tak šílené zoufalce. A neumím si představit, že by se někdo z přeživších byl ochoten této zábavy zúčastnit znovu. Film je silný i tím, že jen postupně odhaluje divákovi i hlavnímu hrdinovi, co stojí za vysokým výdělkem. Kladem je atmosféra, kamera a napětí. Celkový dojem: 80 %.(27.8.2009)

 • mm13
  ***

  Príliš jednoduché, ale skvele natočené. Nie som spokojný, no akokoľvek sa budem snažiť, neviem, čo by tu šlo ešte vylepšiť či urobiť inak. (zatiaľ) Žiaden génius, ale talent určite je Géla Babluani.(3.3.2011)

 • anais
  ***

  Mladý hrdina spravuje střechu na krásném starém domě. Jednoho dne se mu do ruky dostane obálka s adresou na hotel. Dopis byl určen člověku, který ho najal. Jenže ten zemřel. Hrdina se vydávána adresu udanou v dopisu. Postupně nachází další a další indicie, zjišťuje kam dál se má přemístit. V těchto chvílích je film nejlepší. Sledujeme putování na neznámé místo, za neznámým cílem. Ve chvíli, kdy ale dojde k odhalení (tak v půlce filmu), film dost ztratí. V dalších větách se objeví nějaký ten SPOILER, tak kdo nechce, ať dál nečte. Hrdina je přiveden až na místo tajemné hry. Z té se vyklube ruská ruleta, a on je jedním z hráčů. Celá soutěž je natočena velmi dobře. Řvoucí rozhodčí, a hlavně čekání na rozsvícení žárovky (kamera kolem ní krouží, divák i hráči napjatě čekají) , aby padly výstřely, působí velmi stylově. Co naplat, největší plus začátku je fuč. Už víme, kam měl hlavní hrdina dojít, a podstatě je jasný i závěr, protože ten by se bez našeho mladíka jaksi neobešel, že? „Třináctka“ je černobílý film s pomalým tempem, který vás však pohltí tajemným odkrýváním dalších a dalších stop. Ty však jednou skončí, a zůstane jen skvěle natočená, kafkovská řežba.(13.7.2006)

 • Subjektiv
  ****

  Nebýt mnohokrát právem pomlouvaného českého názvu, film by nejspíš na diváka dopadal o mnoho silněji, ale zkusím od této nešťastné volby odhlédnout. Zápletka 13 Tzameti sama o sobě nepředstavuje nic komplikovaného a světoborného, ovšem způsob, jakým je film natočen, si rozhodně zasluhuje pochvalu. Dění sledujeme téměř výhradně prostřednictvím hlavního hrdiny, který ovšem nemá zpočátku pražádné tušení o tom, co se chystá, čeho účastníkem se vlastně má za pár dní stát. Jeho informace jsou strašlivě kusé a nicneříkající, ale zároveň jsou vybrány tak, aby diváka navnadily a napjaly. K napětí přispívá i snaha o maximální věrnost, která tvůrcům velí třeba i detail v podobě nezkušeného mladíka, který rozhodně mocným kopem nevyrazí dveře a nakonec si musí zajít pro sekeru. Tam, kde přijde místo pro strach, tam vylučuje se jako krůpěje potu na čele, i na celém těle nebo přivodí hysterický záchvat. Černobílost filmového materiálu, neznalost divákova, věrohodnost, téma --> velice tíživý autentický zážitek z chování postav zahnaných životem do toho nejzazšího kouta. Vyčítat tomuto filmu předvídatelnost je absurdní - asi tak, jako vyčítat filmu např. Temný Rytíř, že je předvídatelný proto, že v něm Batman neumře a zlo bude poraženo - vlastně ne, je to ještě absurdnější, protože předvídatelnost 13 Tzameti je přeci jen nižší. Navíc jeho kouzlo nespočívá ani tak v ději (fabuli), jako v dění. Silné ****.(3.8.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace