Kozí příběh - Pověsti staré Prahy

• Slovensko Kozí príbeh - Povesti starej Prahy (více)
všechny plakáty

Veselý příběh vypráví o Kubovi a jeho neustále žvanící Koze, kteří přivážejí vejce na stavbu Karlova mostu. Láska k městské dívce Máce zavede Kubu až k práci na legendárním Staroměstském orloji. Celý příběh je protkán tajemným osudem chudého studenta Matěje z Faustova domu a dalšími pověstmi a strašidly středověké Prahy. Kromě skvělých hereckých výkonů Jiřího Lábuse a Matěje Hádka si "Kozí příběh" - první český 3D animovaný film - vydobyl pověst filmu se zvláštním a svébytným výtvarným pojetím, které si získalo přízeň i u zahraničních diváků. Film byl nominován nza výtvarný počin i na prestižní filmovou cenu "Český lev". (oficiální text distributora)

Tetsuo odpad!

Kozí příběh postrádá i zcela základní parametry, aby se vůbec mohlo začít vyprávět. Nemá ujasněný žánr a cílové publikum, promyšlený svět, v němž se má odehrávat děj, a u postav je zřejmé, že bylo věnováno více úsilí designu a vymodelování počtu chlupů, vlasů a ohybatelných kloubů než jejich charakterům.___________________Kozí příběh naplňuje nejhorší možné představy o tom, jak by vypadala kultura, kdyby ji dělali barbaři bez rozhledu, talentu a smyslu pro humor a pouze napodobovali něco, co už před nimi dávno udělali lépe jiní. Myslím, že jsem od Crash Roadu s Agátou Hanychovou neviděl český (ale ani jiný) film, kde by víceméně žádná scéna neměla pointu a téměř žádná scéna nenavazovala pořádně na scénu předcházející.__________________Kozí příběh nenaplňuje ani jeden z nejběžnějších modelů celovečerního animovaného filmu pro celou rodinu - 1) disneyovský muzikál, 2) shrekovská parodie Disneyho a hollywoodských žánrů a 3) pixarovská pocta žánrům. Vlastní zvolená „česká cesta“ je přitom spíše důsledkem totální nekoncepčnosti než tvůrčí vize. ___________ Tradici českého animovaného filmu, který se nelíbí dětem, ale líbí dospělým (Trnka, Týrlová a spol.), se zde podařilo „povýšit“ a „vylepšit“ na film, který se nelíbí ani dospělým a navíc mu chybí i jakákoli poezie, neboť tu – jak si žádá nejpřízemnější mainstreamová strategie – nahradila estrádní fraškovitost, nevkus, trapnost, komunální satira, oslavování zlatých českých ručiček a obludný šovinismus a sexismus. _______________Kdyby nic jiného, založit film pro děti na tom, že koza vyžaduje sexuální vztah po svém majiteli, a jediné dvě ženské postavy ve filmu jsou „holka pro všechno a pro všechny“ a prostitutka, která zřejmě hodlá provozovat pohlavní styk s kozou, znamená buď nemít soudnost a myslet si, že toto děti můžou bez problémů konzumovat, anebo to znamená nemít soudnost jiného typu a myslet si, že točím další Southpark. Bohužel, je to Crash Road v 3D. Bez Agáty a s Mácou. ()

Gemini

Kozí Příběh je první český 3D animovaný film a díky své svébytné výtvarné stránce si určitě zaslouží i pozornost vyjádřenou třeba nominací na Českého Lva za výtvarný počin. A tím bohužel pozitiva končí. Jsem velkým příznivcem stařičkých herních pecek jako je X-Com, Gabriel Knight, Broken Sword atd., takže mě nelze podezírat ze zaujatosti proti vizuální kvalitě čehokoliv, hodláte-li ji měřit počtem pixelů atpd. Jak zjišťuji, když mě některý z mladších sourozenců konfrontuje s aktuální úrovní (často neosobního a obsah postrádajícího) interaktivního grafického díla známého jako PC hra, mám také objektivně vzato dost snížené nároky:) Tvůrci ovšem mají obřího smolíka, protože jim pro samé srdcařské bastlení (které si samo o sobě zaslouží respekt, o tom žádná) toho "počítačového animáku", nějak uniklo, že by se na jejich dílo mělo dát především dívat jako na tendlencten, no, však vědí, film... Tím, že na věci pracovalo po pět let asi deset lidí, a proto vypadá tak jak vypadá, není možné omluvit absenci příběhu, dramaturgie i elementární vypravěčské logiky, která kosí mozkové buňky diváctva s razancí černé smrti, která se v předmětném čtrnáctém století v Evropě řádsky vyřádila. Takovou frekvenci zvednutých obočí a otázek typu "a proč jako teď zase...?" nebo rovnou "cože...???" jsem u sebe nezaznamenal po několik let. Kozí příběh bez jakéhokoliv ladu a skladu míchá několik staropražských legend dohromady (BTW Jan Mydlář ve 14. století opravdu nemá co dělat:P) a dalších několik v náznacích cpe do každého druhého záběru (chlupatý rarach s holou zadnicí), a aby toho nebylo málo, tak tu pohádkovou atmosféru dotváří i osvědčenými rekvizitami typu bezhlavého ponocného nebo kostry v pivnici. Jednotlivé scény ale na sebe vůbec nijak nenavazují, příběh na scestí svedeného učně Matěje zůstává absolutně prostý nějakého obsažného rozuzlení i smyslu jako takového (nemluvě o tom, že původci zla vesele frčí dál a nikdo si jich za celou dobu ani nevšimne), a v největší bezradnosti se to tvůrci snaží po vzoru osvědčených značek zachránit sekundovými gagy, které jsou ale k uzoufání nevtipné. A to jsem se ještě nedostal k otázce, pro koho má Kozí Příběh být. Vzhledem k objemu a frekvenci koz - a tím nemyslím zvířata - i odvážnějších "odhalení", fyzicky ošklivých věcí, které se osobám na plátně stávají, jakož i k počtu scén miliskování s o pozornost konstatně žadonící kozou (a tím myslím zvíře), to rozhodně nebude pro děti. Řádky předcházející tomuto místu ale svědčí o tom, že pro dospělé to asi taky nebude, protože není čím je zaujmout...aspoň ne pozitivně. A když přijde řeč na možnost zahraniční distribuce (BTW přimlouval bych se za trefnější název Příběh Koz), nezbývá mi, než si v šoku otlouct hlavu o stůl a doufat, že to přejde, protože představa, že někomu bude prezentován soubor legend matičky naší stověžaté tak, že tu blonďatá prsatice krade hřebíky z rakví a dodává je na stavby (kde je jich stálý nedostatek), to je na mě už hodně za čárou vyznačující hranici mezi good a bad tripem. Ačkoliv vybavím-li si ten "originální vizuální styl", kterým tvůrci obdařili Prahu po architektonické stránce, slovo trip by leccos vysvětlovalo. Bohužel pro pana Jana "...si jako myslím, že je to srovnatelné s Pixarem..." Tománka nehodlám už nikdy ztrácet ani minutu svého času s tím, že bych se na tohle někdy díval ještě jednou, a to ani pro účely zjištění, jestli nějaká přítomnost alkoholu v těle dovede povznést zážitek z tohoto "filmu" na snesitelnou úroveň. 20%, protože k zábavné zoufalosti odpadu tomu ještě dost schází. PS: V zahraničí Kozí Příběh "slavil úspěchy" a "sbíral ceny na festivalech" - nicméně Kameňáky taky sbíraly divácké ceny, a děti a jejich strhaní rodiče, kteří si chodí do kina dáchnout, jsou zatraceně vděčné publikum;) Uvidíme, jak se tvůrci popasovali s druhým dílem... () (méně) (více)

Tosim

Ten film nemá duši ani děj, který by vás chytil. Dělá to na mě dojem, že do prvního 3D českého (a dokonce východoevropského) animovaného filmu tvůrci vrazili vše, co je napadlo, věděli totiž, že "budou první." A všechno to je nesourodé či špatně zpracované. Holt technika se nemá přeceňovat, ta špatný film do červených výšin nevytáhne, já to říkám pořád. ()

Radyo

Tenhle film má jedno pozitivum - pouhých 13 let po prvním Toy Story se i český národ dopracoval ke svému prvnímu celovečernímu 3D animáku! Tím pozitiva končí. Místo vyjmenovávání negativ řeknu jen - CO TO SAKRA BYLO??? Pro děti moc obskurní (či jak jinak to nazvat), pro dospělé těžce poživatelné (snad i muchomůrka hlízovitá projde trávicím traktem snáze, než toto). Bylo to prostě divné - počínaje tou zvláštní animací a konče jednotlivými charaktery. Tvůrci zabili 5 let života zbytečně.... ()

Malarkey

Příběh je teda hrůza osobně, ale grafika zase až tak hrozná nebyla. Rozhodně jsem i v Amerických 3D animácích viděl horší, to teda určitě, a že tohle dělalo pár nadšenců z Prahy, proč ne, jen to nemuseli tolik přehánět s tím, aby chytli co nejširší objem diváků. Nedokázali si totiž podle mě rozdělit, pro koho to bude určený. No i když to bych přeháněl, každopádně pro dětičky tohle určitě být nemůže, je to až moc ujeté a sexistické. Na druhou stranu já se u toho zasmál, párkrát, a to mě dost mrzelo. Rozhodně ten příběh měl na víc. Ale co čekat od české 3D animované pohádky, to radši opět ty hrané, ale upřímně ty tři hvězdičky tomu dám. Ta snaha se cení, už jenom proto, že ten tým byl stokrát menší než v Americe jakýkoliv, co tvoří 3D filmy, a hlavně s tisíckrát menšími zkušenostmi. Podle mě i tak dokázali zázraky a ty se musí ocenit. Škoda jen, že když už do něčeho takového šli a dělali to takovou dobu, že to neudělali pořádně. Nechci hanit grafiku, ta se mi kupodivu líbila. Spíše mě mrzel ten příběh. Mohl být daleko lepší, když už takhle dřeli. Naopak dabing samotný byl v pohodě, a kostra příběhu taky nebyla marná, taková ta klasika, co víc čekat, ale ten obsah...ten obsah. ()

T2

Rozpočet KČ 35miliónovTržby Celosvetovo $1,445,506║ Animačne trapas, ktorý v dnešnej dobe je úplne pod akúkoľvek úroveň, príbeh taktiež nemá čo divákovy ponúknuť, je to proste amatérska zlepenica nesúrodosti a plochosti, trošku premrštene pôsobí aj čierny humor, ženské vyšpúlené prsia??? a tých pár frkov a hudba(občas príde aj úryvok znelky z Armageddonu) to už vôbec nezachráni... za snahu dávam tú 1hviezdu ináč by si to zaslúžilo odpad! /15%/ ()

imf

Pětiletá dřina proměněná v osmdesátiminutové utrpení. Tománkův film neselhává na nedostatku peněz a pracovní síly (ne, chlapci, druhého Shreka jste opravdu nenatočili... dokonce ani třetího :), ale na absenci humoru a smysluplného děje. Když odhlédneme od toho, že animace je prachmizerná (zlaté české loutky), zdaleka nejhorší je rádoby burtonovská obskurnost, která je prvoplánově rozbíjena vtípky, kterým se nikdo nesměje. Pro děti nesrozumitelné, pro dospělé bolestivé a táááákhle nudné. Z novinářské projekce děti utíkaly nouzovým východem. Docela jsem jim záviděl. Po takovém guláši blbých fórů, absentující dramaturgie a neustálých útoků na oční nervy, se totiž neudělá blbě jen málokomu. Poslat něco takového do kin není odvaha, jak se tvůrci snaží naznačit, ale nedostatek soudnosti. p.s. Tento příspěvek nesponzoroval Czech Computer. ()

Renton odpad!

Scénář: Jan Tománek .. Animovaný Kameňák. __ Kozí lejno, ehm příběh je nefilmová sračka a doslova ostudný průser. Vypadá jak zastaralé technologické demo natažené do celovečerní stopáže, kde do sledu scén někdo nevkusně strká spoustu rušivých skečů, které mají vyvolat nějaký smích, jenže se jim vůbec nedaří zaujmout a pobavit. Stylizace, scénář, koncepce, provedení – strašné! Pár podařených záběrů se najde, ale v kontextu bídy stejně neobstojí. Mizerná je kontinuita i smysl většiny scén, které jsou bez dramatizace a bolestně nudí. ___ Grafické provedení je na rok uvedení mizerné, pozadí je rozmazané, detailů poskromnu a úrovní odpovídá době krátce před započetím projektu. Na druhu stranu jsem před filmem viděl trailer na Open Season 2, za kterým stojí gigant Sony a graficky taktéž humus, ovšem pravda trochu v jiném směru. ___ Ba ne, Česká kinematografie není v úpadku (jak dokládají každoročně početné zástupy extra kvalitních kousků, kdy ani rok 2008 není výjimkou), jen dokáže za velké peníze tvořit úplné zrůdnosti a některým nepomůže ani nakročení do (ex)jistoty trojrozměrného animovaného filmu. Dělám to nerad, dělám to vzácně, ale když už zde ta možnost je, neváhám - tadááá, první český 3D film je zde a rovnou zasloužený odpad! Kal dna máme za sebou a mě nezbývá, než dalším průkopníkům držet palce a dopřát vetší soudnost a rozvahu (a talent). ()

Bluntman odpad!

NOC PLNÁ FILMŮ. KOZÍ PŘÍBĚH - POVĚSTI STARÉ PRAHY není jenom jeden z nejhorších českých "filmů", jaké kdy vznikly, ale jeden z nejhorších vůbec. Co ten "film" má za žánr? Komu že je určen? O čem že to je? Proč na sebe nenavazují scény? Z jakého důvod jsou naprosto otřesné postsynchrony, nejednotná stylizace osmdesátkově křečovité animace bez propracovaného pozadí a nehodící se hudba spolu s nedodělanými zvukovými efekty? Kde to jsme, že veškerý nevtip "filmu" je založen na urážlivému postoji vůči ženám a výsměchu obžerské církve? Existuje přitom spoustu alespoň vtipných věcí (například hořící sirotčinec) či méně bolestivějších (prudké nárazy hlavy do zdi) a odpornějších (pojídání vlastních výkalů a zvratků) než KOZÍ PŘÍBĚH. Po projekci jsem neměl slov a zhluboka jsem "to" vydýchával (což Renton může potvrdit), přičemž jeden klad bych viděl: níž už klesnout nejde. Věřím, že to bude trilogie, animovaná trilogie. KAMEŇÁK taky byl. P.S. Odpad dávám proto, že zde nižší hodnocení není. P.P.S. Děkuji české "kinematografii", že mě prostřednictvím VY NÁM TAKY, ŠÉFE! přesvědčila o tom, že níž klesnout jde. ()

tron

„Obě vás mám rád. Ale každou jinak.“ Tento film má k dokonalosti ďaleko, ale viete čo? Nechcem kydať hnoj na film, ktorý vznikol z takých pekných cieľov a má také veľké srdce. Iste, toto je zle, tamto je zle, hento je zle. Disponuje však krásnou atmosférou starej Prahy, keď sa ešte len stavala. Má  pozoruhodných obyvateľov. Tvorcovia dej zasadili do doby, kedy ešte žili legendy a v noci na ulici bolo možné stretnúť chlpatého ducha (a v krčme Smrtku hrať karty o duše spoluhráčov). ()

B!shop

Jelikoz jsem cekal chcanku jak hovado, byl jsem nakonec mile prekvapenej. Nejvetsi problem filmu je uz v samotnym nazvu, tady o nejaky povesti fakt nejde, obcas sice vyskoci nekde naky strasidlo a dej se odehrava nekdy v 14. stoleti, ale to je tak vsechno. Navic dej, sice tu je neco jako pribeh, ale spis to je jen takovej slepenec vice ci mene zabavnejch scenek, kdy kazdej furt jen saskuje a nic moc se nedeje. No a druhej problem je animace, ne ze by byla spatna, ale cekal bych, ze po tom, kolik okolo toho bylo kecu a jakou dobu film vznikal, bude animace na lepsi urovni nez nejaka novejsi ceska adventura typu Horke leto nebo Polda. A taky mi prislo, ze se tvurci nak nemohli rozhodnout, jestli to budou karikatury, nebo spis realisticky, takze tu jsou jak normalne vypadajici lidi, tak krivy drzky a stejnetak normalni a pokrouceny domy. Co se ale povedlo, je hudba (diky niz ma film obcas neco jako atmosferu) a na dabingu se vyradila spousta znamejch hercu. Takze celkove rozhodne zadna tragedie, na to jedno skouknuti zabavi slusne, ale to je tak vsechno. ()

xxmartinxx odpad!

Jak málo důstojnosti (o talentu a schopnostech ani nemluvím) musí v člověku být, aby uvedl v kině takový film? Tohle je ještě znatelně horší po technické i příběhové stránce, než kam před zhlédnutím sahala moje fantazie. Jeden z nejodpornějších produktů (nejen) naší kinematografie, který skutečně fyzicky vzbuzuje nechuť. ()

Skejpr

Technicky nakonec ne až tak zoufalé (i když místy přeci jen ano), většinou prostě spíše jen silně podprůměrné, na druhou stranu třeba postavy mistra Hanuše, nebo studenta Matěje jsou bez nadsázky světové. Hlavním problémem filmu je ale absolutní nekonzistentnost prakticky čehokoliv. Děje, humoru, stylizace, postě všeho, hřebíčkem do rakveje pak v podstatě neexistující finále. Největším kladem je tak nakonec chlupatá koule s jazykem, protože je alespoň správně dada... ()

ORIN odpad!

"Milý pane Tománku, chtěl bych se Vás zeptat, jaké to je při svém celovečerním (animovaném) debutu klesnout na úplné dno? Kvalitou animace se ocitáte někde na počátku 90. let, příběhově jste v rámci nejen české kinematografie objevil zcela novou dimenzi; jak se Vám vlastně podařilo vytvořit film, který postrádá i ty úplně základní principy funkčního vyprávění? Jakoby všechny scény byly za sebe poskládány na přeskáčku, protože ani jedna pořádně nenavazuje na tu další, jedna zoofilická choutka střídá další, chlupatá prdel pobíhá zmateně v každé druhé scéně, aniž bych objevil nějaký hlubší smysl "proč vlastně". Jedna naděje je v té celé obludnosti přece jen skryta - když klesnete na úplné dno, můžete se od něj jen odrazit. Příště z toho raději udělejte freewarovou klikací adventuru, alespoň se tolik neztrapníte." ()

gudaulin odpad!

Očekávání po množství zříravě jedovatých komentářů byla pochopitelně nízká, a tak mě výsledná podoba Tománkova dílka nezaskočila. Co k tomu říct, abych neopakoval výtky ostatních, když takový Tetsuo dokázal trefně pojmenovat všechny jeho slabiny a věnoval mu víc času a prostoru, než si ve skutečnosti zaslouží. Tohle prostě není film, ale průšvih. Na čistokrevný odpad to možná není, ale vzhledem k financím, které spolykal, jde svým způsobem o zločin, když z finančních důvodů nevznikají v českém prostředí projekty, které by si zasloužily spatřit světlo světa nesrovnatelně víc. Odpad je i za nehoráznou sebedůvěru, kterou tvůrčí tým sršel tam, kde by byla namístě zatraceně velká dávka sebereflexe. Celkový dojem: 15 % za výtvarné provedení. ()

Psema

Jak už tu někdo podotkl - strohá animace z období "sto let za opicema" je v případě Kozího příběhu tím nejmenším problémem. Mnohem víc mi scházely opravdu vydařené vtipy, jakákoliv dějová kostra a alespoň jeden moment překvapení. Film vypadá jako kdyby na něm Tománek makal na zaprášené 486ce, všudypřítomné kozy (nejde jen o Lábusovu otravnou variaci na shrekovského Oslíka) mi vnukly myšlenku, že si pan režisér kompenzuje pár nenaplněných snů z dětství a atmosféra? Ta by fungovala v případě, kdyby se každých deset minut neměnil feeling filmu podle toho, jak se to hodí "paní náhodě". Doporučuji přibalit s sebou při cestě do kina pár plechovek piva a možná se budete bavit. Pokud se ale chystáte prožít Pověsti staré Prahy s hrdlem na suchu, raději zkuste vymyslet zábavnější (či alespoň) koukatelnější alternativu. Pusťte si třeba Macha a Šebestovou. ()

Koza nostra

Koza nostra

13.07.2006

Animovaných filmů není nikdy dost... Ne, znovu. Kvalitních animovaných filmů není nikdy dost a tím spíš, když se jedná o naše animované filmy, ve kterých jde hlavně o příběh, a až na dalším místě o… (více)