Okurkový hrdina
Romantický / Drama
Československo, 1963, 101 min
Režie:
Čestmír MlíkovskýHudba:
Luboš FišerHrají:
Alena Procházková, Václav Sloup, Jiří Havel, Zuzana Stivínová st., Iva Janžurová, Hana Pražanová, Alena Hesounová, Helena Knapová, Alena Blektová, Lubomír Kostelka, Rudolf Fleischer, Luděk Kříž, Karel Chromík, Jiří Štíbr, Jan Odl, Jindřich Pitter, Jaroslav Choc, Jiří Stivín, Petr Hapka, Jiřina Barášová, Jana Hladká, Jan Kotva, Josef Pivonka, Zbyněk Pohlídal, Stanislav Šimek, Táňa Blažejová, Antonie Zacpalová, Zdeněk Týle, František NěmecObsah
-
Zpola zapomenutý vhled do života dospívající mládeže pojednává o jednom obyčejném klukovi, jenž se zamiluje do jedné studentky. Jenže záhy mu vyvstane vážný protivník v podobě místního svůdníka... Bezbarvost tohoto příběhu marně zápolícího s klišé nejlépe vyvstane při srovnání s "Černým Petrem", který vznikal ve stejné době. (oficiální text distributora)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (8)
-
Enšpígl
Václav Sloup v nejlepší roli ve které jsem ho zatím viděl, jasně dokazuje, že zamilovanost je nejkrásnější stadium bláznovství. Škoda, že zásadní scéna byla udělána naprosto imbecilním způsobem, to zase někoho asi osvítil duch svatej nebo co. Navíc ji doprovázela, ostatně jako celej film, tak příšerná hudba, že bych jí nechal zahrát leda tak na srazu komunistů. Jinak kdyby se mě nějakej hajzl začal srát do holky, tak mu na pinďoura přilepím návnadu na sršně a do vlasů mu hodím mládě tchoře, abych frajera vyuautoval hned ze začátku.(31.1.2010)
-
M.E.J.L.A.
Bohužel naprosto zapomenutý film, o čemž svědčí i to, že až donedávna chyběl i na ČSFD. Jedná se o jediný režijní počin Čestmíra Mlíkovského, který na osudech několika dospívajících hrdinů zobrazuje nelehké dospívání v absurdní atmosféře Československa 60. let. Formálně pozoruhodné dílko, které si v ničem nezadá s mnohem slavnějšími filmy ze stejné doby.(9.7.2006)
-
veronikav
Zapomenutý film ....ale není divu:-) Nevěřím tomu , že by ho někdo nějak potřeboval nebo chtěl vidět :-((25.4.2011)
-
giblma
Z formálního hlediska dost možná nejdramatičtější deflorace v dějinách kinematografie.(21.10.2011)
-
Master19
Lepší srování by podle mě bylo s o šest let starším snímkem "Probuzení". Druhá polovina je hodně psychologicky náročná, zejména díky hudbě a hercům. Po shlédnutí už nebudete mít Václava Sloupa zaškatulkovaného jen jako "Blbce z Xeenemunde".(10.3.2007)
-
Mouzon
"Moderní člověk musí být především uvědomělý a oholený." V prvním plánu zejména upřímná oslava antihrdinství v trochu jiném smyslu než bylo u většiny novovlných tvůrců zvykem - nikoliv schéma "malý člověk svou malost nepřekročí a zůstává nicotný", nýbrž model "malý člověk může i přes svou provinčnost dokázat velké věci skrze drobné krůčky". V tom je OKURKOVÝ HRDINA nesmírně pozitivní, jelikož říká, že se lidé nesmí zapikolovat ve svých schránkách (tak by s tímto tématem naložil např. Forman), ale je třeba se snažit pracovat na zkrášlení světa, jakkoliv se k nám nakonec může zachovat krutě. Matějovo gesto, které učiní po brutálním zápase se svým sokem, tedy to, že sveze stopujícího chlapce, symbolizuje fakt, že přes všechny rány, které svět může "okurkovým hrdinům" zasadit, se takový hrdina nemůže k tomuto světu obrátit zády, jelikož to není v logice jeho povahy. Z antihrdiny se tak stává pravý hrdina s donquijotským nádechem, a Mlíkovský posouvá tento podřadný typ až na vrchol etického žebříčku. To dokazují i Matějovi přátele v závěru, kteří si jej hluboce váží - navzdory tomu, že poněkud "ňoumovitá" vizáž protagonisty sugeruje spíše dojem oblíbené postavičky obecního blázna. Tento snímek je hned v několika rovinách také brilantní ukázkou decentralismu české nové vlny: Mlíkovský se k ní "připojil" pouze tímto filmem; OKURKOVÝ HRDINA dokazuje, že je možné točit modernistické příběhy i bez verismu a s jasně definovanou příběhovou linií.....P.S. Oficiální text distributora je v případě tohoto filmu pouhým blábolem. Srovnání s ČERNÝM PETREM se sice nabízí, ale je naprosto zcestné demonstrovat na paralele těchto dvou snímků tzv. bezbarvost OKURKOVÉHO HRDINY - každý z těchto filmů se totiž zabývá zcela odlišnou stránkou podobné věci. A Mlíkovského snímek není o nic méně reálný než ČERNÝ PETR - pouze se na svět dívá z té lepší stránky. V rámci české nové vlny docela příjemná změna.(15.6.2011)
-
garmon
Výborné tempo i atmosféra - to jsou šedesátky, tak vyrostla Žižkovská romance, odtud to vedlo (taky) k Sedmikráskám atd. Výborná hudba - Fišer uměl, i když jde jen o stylové studie. Plně souhlasím s uživatelem Mouzon - ten film je dobrý, je třeba přistoupit na jeho estetiku i určitou pohádkovost / nereálnost. Ale: je kvůli cyničnosti o to reálnější například velmi záměrem podobný Eden a potom?(12.5.2012)
-
Atia
Neuvěřitelně neskutečná blbost, plná hysterie a afektu, která ze všeho nejvíc připomíná stominutový záznam hereckých etud posluchačů DAMU. Nelze se divit, že film byl zcela zapomenut, protože ten snad zestárl již v době svého vzniku. Mlíkovský se zřejmě "přiučil" při pojetí mládeže u svého učitele Helgeho. A ta adorace Hrubína...Prostě hrůza.(31.1.2010)
63%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
| V kinech ČR od: | 11.10.1963 |
|---|