• Německo

• Německo

Star Trek - Die Zukunft hat begonnen

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

[imdb: 8.4/10] | me: Nepatrím medzi trekkies :) a pozadie Star Treku mi je povedomé len z niekoľkých častí seriálu, kde Enterprise-u velil Patrick Stewart, ... ale táto nevedomosť (resp. slabá vedomosť) nebola vôbec prekážkou. Film ma upútal a bavil ... a hoci je pravda, že aj keď je Star Trek venovaný všetkým pozemšťanom (so znalosťami príbehu i bez), je určite fajn mať aspoň aký taký prehľad o hlavných postavách, popríapde ich národnostiach (vulkanec, romulanec, klingon ... :) ) - to určite nie je na škodu. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že aj keď je film spracovaný inak - sviežo, dobrodružne, akčne a hlavne aj dejovo dynamicky, že sa stále jedná o Star trek - teda (star-trekovú) sci-fi so všetkým čo k tomu patrí. Následne už nič nestojí v ceste výbornému filmovému zážitku s množstvom trefných fórov, ktoré nenudia, ... Film má široký záber, ale nie na úkor zrozumiteľnosti, ale presne tak aby bol dej dynamický a prehľadný zároveň. Dej filmu sa pekne vyvíja a naberá na zložitosti, čím núti premýšľať a robí príbeh zaujimavým až do samého konca. Rád by som eŠte zdôraznil podľa mňa skvelé obsadenie v podobe Chrisa Pine (kpt. Kirka), no hlavne geniálneho Zacharyho Quinta (Spoka, resp. Sylara z heroes), ktorý ma svojím výkonom totálne očaril (opäť). Teda, môj dojem je veľmi pozitívny, ale nakoľko neobľubujem až tak moc tento žáner sci-fi (myslím tým množstvo rôznych národností divných tvarov, veľkostí a farieb) tak nie je to očarenie až take dokonalé :). Avšak všetko ostatné je aj pre mňa vynikajúce, ... vrelo odporúčam. Live long and prosper.(5.7.2009)

Najlepšia filmová sci-fi od Matrixu a najlepšia space opera... zhruba od Impéria vracajúceho úder. No nezbavíte sa pocitu, že to nie je úplne dokonalé. Tak, ako Abramsovej M:I:III niečo chýba do Bourna, tak aj Star Treku niečo chýba do akejsi hypotetickej ultradokonalej vesmírnej sci-fi. Nie je jednoduché definovať, čo to je. V tom filme totiž zdanlivo funguje úplne všetko. Spletitý príbeh výrazne presahuje klasickú "báchorku o pomste" (pretože je maximálne osobný), je veľmi šikovne nalepený na starý Star Trek a zároveň sa nebojí vykročiť vlastnou cestou. Postavy sú nesmierne sympatické (úplne všetky!). Je to inteligentné, je to vtipné, má to neuveriteľné tempo, parádne triky a hlavný hudobný motív mi hral v hlave ešte hodinu po odchode z kina. Emócie Abrams vyčarúva lusknutím prstov (jediný pohľad do očí malého emzáčka zo základne na ľadovej planéte pri Peggovom odlete vám rozpovie dojímavý príbeh o priateľstve). Avšak v závere (a to asi bude ten problém) to zľahka stráca dych a napätie. Absolútne uspokojenie z akčného vyvrcholenia, aké z novodobých filmov poskytuje napr. Bournov mýtus, sa nedostaví. Ani to ale nič nemení na tom, že prílet Enterprise doprostred záverečnej prestrelky vyráža dych a je jedným z tých okamihov, pre ktoré milujeme veľké hlučné letné popcorny. Tak či onak, Star Trek je nesmierne zábavná jazda. Kus klasickej sci-fi prenesený do 21. storočia tým najšikovnejším spôsobom. Teraz už len aby to malo aj komerčný úspech a Abrams dostal príležitosť natočiť dvojku, v ktorej môže podobne ako Singer v X-2 siahnuť po onej tentokrát (tesne!) nedosiahnutej dokonalosti. Najlepšia hláška? "Šerm."(8.5.2009)

Univerzum Star Treku mi až do dnešního dne unikalo. Od teď už nebude. Opatřil jsem své kolo warpovým pohonem, zapsal do diáře hvězdné datum, vodítko na psa poslouží jako tažný paprsek, z deštníku vyrobil příruční phaser a vyrazil jsem vstříc novým dobrodružstvím. Abrams mi ukázal cestu subprostorem, ve kterém je všechno jiné. Intenzivní, dynamická a vizuálně nabušená sci-fi. 90% 150 miliónů dolarů(rozpočet, který byl rozhodně vidět)383 miliónů dolarů(výdělek, který neohromil, ale na nějakou tu učebnici logiky bude).(22.10.2009)

Najlepšie sci-fi od Pomsty Sithov a s veľkým náskokom najlepší Star Trek s pôvodnou postádkou, ktorá mi prostredníctvom starých filmov k srdci vôbec neprirástla. Abramsov reštart kedysi veľkej série má všetko, čo má správny blockbuster mať - je dynamický, svieži, vtipný - a pritom inteligentný a nezabúda ani na fanúšikov pôvodnej série. Napríklad aj dokonalým castingom, ktorý si vystačí aj bez veľkých mien a herci v mladších verziách posádky USS Enterprise svojimi rolami doslova žijú. Tešil som sa, ale nečakal som, že ma prvé dobrodužstvo vtiahne až natoľko, že by som si hneď po skončení pustil aj ešte nenatočený sequel. A to som nikdy, aj napriek obľube Novej Generácie, nebol trekkie.(1.6.2009)

Temný rytíř Star Treku.(15.5.2009)