• Německo

• Německo

Star Trek - Die Zukunft hat begonnen

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

Těsný maximální warp. Abramse zpomaluje jen občasný odskok k mladší generaci (mimozemský hobit, legrační scéna s potrubím), který nabourává přísnou vulkánskou logiku. Emocí je ve filmu zatraceně hodně, v prvních dvaceti minutách by to člověk snad musel přebírat lopatou. Když se prach z rozstřílených planet usadí, Abrams nerušeně vklouzne do futuretro pocty originálu a zvládne ho napodobit i s jeho chybičkami (ty mírně absurdní zápletky jsou ale i po letech roztomilé). Nová posádka šlape jako hodinky, tempo je závratné, výbuchy největší a film se i při hláškovacích rozstřelech mezi Kirkem a Nerem (mohlo jich být pravda víc) tváří... sofistikovaně. Ne dost na to, aby to ukojilo hardcore trekkies, ale od běžných pozemšťanů, kteří jdou do kina pro trochu toho testosteronu, rozptýleného v zábavném a tak akorát dlouhém sci-fi koktejlu, dostává Abrams jedničku. Teď se jen příliš nemotat v kruhu a nakopnout Enterprise tam, kam Hollywood nevkročil. Nebo raději vkročil, protože to vylepšené opisování s dostatečnou přidanou hodnotou jde Abramsovi i scenáristům dokonale.(22.4.2009)

Pravdou se stalo nejméně pravděpodobně – mrzelo mne, že jsem v životě neviděl jedinou epizodu Star Treku a nemohl si tak Abramsovo vyšperkované sci-fi vychutnávat ještě víc. Smekám kulich, pánové, slastně přehledné akční scény (je to o kameře, ne o střihu!), chytré dialogy bez zbytečné hard sci-fi hatmatilky a sympaticky moderní postavy (hacker Scotty). Jenom jsem si u každé druhé scény říkal, „být trekkie, brečím dojetím a směji se radostí“. Emočně se k tomuto filmu mám podobně jako Spock ke svému okolí (teď už taky vím, podle koho byl vymodelován Sheldon z BBT). 85%Zajímavé komentáře: Nathalie, Bluntman, tron, Psema, k212, Triple H, Martinius(5.4.2012)

70% Tam, kde Sunshine útočí vesmírnou daností a Star Wars surreálně baví, Star Treku chybí oboje: to, co vám zrychlí dech i to, co vám ho sebere. Hodnotím bez kontextu něco, co k sobě obrovský kontext nabaluje- a připadám si, jako bych se na bitvu u Zamy dívala bez znalosti Kartága, Říma a punských válek. Nejsem trekkie, nejsem geek a nalákal mě zájem o astrofyziku, comment tvrdící, že kdo miluje logiku, tomu se to musí líbit /jsem zjevně příslovečná výjimka/ a recenze na RT a MZ. V těch částech vesmíru, kde se postavy verbálně pošťuchují a na situční komiku vážou humor plný punchlines, je má spokojenost s abramsovským bombastičnem naprostá. Lidumilný alienismus a všeobjímací humanismus ve světě planetárních válek už ale lehce nudí, jakoby scenárista uměl brilantně portrétovat postavy a vkládat jim do úst hlášky, ale nezvládl se svými figurkami hýbat v silném příběhu. Bojové scény v poněkud omezeném prostoru silně uspávaly a jinak magické vizuálno nikterak nepomohlo dostat se do palby. Výborný herecký tým polechtá bránici, ale onen milostný twist je jediný prvek překvapení. Tedy kromě toho, že bolestivé porody nevyřeší ani warpová budoucnost. Nechytlo mě to za srdce, nepotrápilo mozek a nechci slyšet námitky, že mi zjevně oba orgány chybí:) P.S. Proč jediný, kdo má špatnou anličtinu, nejsou mimozemské rasy, ale Rus?:-)))(8.5.2009)

Na jednu stranu je nový Star Trek parádním znovuvzkříšením (pokolikáté už?) pradávné série a perfektním nakročením k dalším dílům. Scénáristé na to šli chytře - SPOILEROIDNÍ VĚTA - vytvořením nové časové linie se odprostili od staré Kirkovo posádky Enterprise a získali tím neomezenou volnost při vymýšlení scénářů pro příští filmy. Zarytým fanouškům připravili spoustu narážek na to staré známé a třeba mně umožnili poprvé v životě vidět starou Enterprise na velkém plátně a téměř zamáčknout slzu při poslechu těch několika známých tónů a pohledu na starého Spocka. Perfektní práce byla odvedena i v castingu - se staronovou posádkou musí být spokojený snad každý, od Spocka, přes Kirka (fakt sexy :)) po McCoye (podle mě naprosto geniální volba Karla Urbana). To všechno je zabaleno v patřičně bombastickém hávu, velkolepé výpravě a krásných tricích. Na druhou stanu ale mi některé drobnosti přišly... jak to jen říct... dětinské? Možná spíš zbytečné a trochu nepatřičné. Myslím tím rádoby-komediální vsuvky á la Jar Jar Binks, aby film zabral i na mladší generaci (mimozemský pomocník Scottyho, Chekovův přízvuk apod.). Stejně tak hudba, kterou jsem slyšela už před návštěvou kina, bohužel nefunguje moc sama o sobě, ani ve filmu. Škoda, že už mezi námi není Jerry Goldsmith, protože nový ST by si zasloužil něco lepšího, než přehnaně monumentální fanfáry. Jinak spokojenost a budu se těšit na další dobrodružství kapitána Jamese T. Kirka.(14.5.2009)

J. J. Abrams dobře ví, co moderní publikum rádo a tak mu na míru přesně ušije zábavnou blockbusterovou akci i trošku chytřejší příběh a z kina neodejdou zklamání jak ostřílení znalci Star Treku, tak vesmírní anál-fabeti. Kompromis navíc vůbec nevyzní kompromisem, neboť nový Star Trek klape dokonale jak švýcarské hodinky, je chytlavý, svižný, smysl(upl)ný, vizálně špičkový a místy i trochu raubířsky vtipný, přesto se pár drobných výtek najde. Ve zběsilějších scénách bych ocenil drobátko větší přehlednost a zachování kamerové perspektivy a pak je mi divné, proč v osudových soubojích mezi řečmi o přežití miliardových národů bojují cca 2 hodní proti 4 zlým... To už je ale jen malá daň pro zviditelnění charismatických hrdinů v epickém příběhu. 8/10(15.5.2009)

• - K docílení dokonalého vulkánského pozdravu slepil Abrams Quintovi prsty k sobě. (HellFire)

• - Aby se zabránilo úniku informací, byly během produkce používány různé názvy, jako např. „Corporate Headquarters“, „Christa & Christan's Big Adventure“ a „The Ernest Castelhun Chronicles“. (HellFire)

• - Hlavný hrdina James Kirk (Chris Pine) sa vo filme objaví až v 21. minúte. (marciano)