• Německo

• Německo

Star Trek - Die Zukunft hat begonnen

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA / Německo, 2009, 127 min

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. A já mám smíšené pocity: Na jednu stranu dobrá a napínavá zábava, má oblíbená sci - fi série, pěkné jiskření mezi mladými hrdiny. Na stranu druhou, logických děr a nesmyslů je tu plno, obzvláště bych si dával bacha na vrtáky do středu planet, na červenou hmotu bezpečnou ve velkém a nebezpečnou v miniaturním množství a na ty, kteří nechávají zachraňovat svět vesmírnou lodí pod vedením čerstvých kadetů a jejich individualistických akcí. A hudba, ta jakkoliv je pěkná, tak je z části melodicky vykradená z jiných skladeb (např. při závěrečných titulcích zní jasně téma z Fantomase). Star Trek se tak stává - jen - cukrátkem pro diváky. Trailer: http://www.csfd.cz/film/222972-star-trek/videa/(18.9.2009)

Mě nový Star Trek ničím nenadchnul, takže teď moc nepobírám všechnu tu nepřehlédnutelnou chválu kolem. Čekal jsem asi něco nového, neotřelého, výjimečného. Takový dojem, jaký jsem měl naposledy z WATCHMEN, takový dojem se ale nedostavil. Nic extra. Nic extra vzhledem k očekávání. Taková ta rozmáchlost na mě příliš nezapůsobila, nezafungovala, a nejvíc se mnou hnul emocionální úvod. Na druhou stranu slušná zábava s moc pěknými vesmírnými sceneriemi a sympatickým, ale nijak nepřehnaným humorem. Užil jsem si příjemné dvě retro sci-fi hodinky, nepřišlo mi tak žalostně umělohmotné jako TRANSFORMERS, druhou díru do zadku mi to ale nevyprdlo. 7,5/10(7.5.2009)

[imdb: 8.4/10] | me: Nepatrím medzi trekkies :) a pozadie Star Treku mi je povedomé len z niekoľkých častí seriálu, kde Enterprise-u velil Patrick Stewart, ... ale táto nevedomosť (resp. slabá vedomosť) nebola vôbec prekážkou. Film ma upútal a bavil ... a hoci je pravda, že aj keď je Star Trek venovaný všetkým pozemšťanom (so znalosťami príbehu i bez), je určite fajn mať aspoň aký taký prehľad o hlavných postavách, popríapde ich národnostiach (vulkanec, romulanec, klingon ... :) ) - to určite nie je na škodu. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že aj keď je film spracovaný inak - sviežo, dobrodružne, akčne a hlavne aj dejovo dynamicky, že sa stále jedná o Star trek - teda (star-trekovú) sci-fi so všetkým čo k tomu patrí. Následne už nič nestojí v ceste výbornému filmovému zážitku s množstvom trefných fórov, ktoré nenudia, ... Film má široký záber, ale nie na úkor zrozumiteľnosti, ale presne tak aby bol dej dynamický a prehľadný zároveň. Dej filmu sa pekne vyvíja a naberá na zložitosti, čím núti premýšľať a robí príbeh zaujimavým až do samého konca. Rád by som eŠte zdôraznil podľa mňa skvelé obsadenie v podobe Chrisa Pine (kpt. Kirka), no hlavne geniálneho Zacharyho Quinta (Spoka, resp. Sylara z heroes), ktorý ma svojím výkonom totálne očaril (opäť). Teda, môj dojem je veľmi pozitívny, ale nakoľko neobľubujem až tak moc tento žáner sci-fi (myslím tým množstvo rôznych národností divných tvarov, veľkostí a farieb) tak nie je to očarenie až take dokonalé :). Avšak všetko ostatné je aj pre mňa vynikajúce, ... vrelo odporúčam. Live long and prosper.(5.7.2009)

Právě jsem dost možná viděl nejlepší blockbuster roku. Star Trek universem jsem nedotčený, ale tahle emocemi, vtipem a výbuchy prošpikovaná jízda mi sedla na výbornou. Nablýskaně čistá Enterprise v protikladu s nablýskaně špinavou lodí Romulanů tvoří podobně sexy kontrast jako Kirkova impulzivnost se Spockovou logikou. Casting se povedl až neuvěřitelně dobře, celá posádka působí nadmíru sympaticky, takže jsem neměl nejmenší problém vytvořit si k postavám nějaký vztah (možná s vyjímkou Uhury). J.J.Abrams holt znovu potvrzuje, že cokoli, v čem má prsty, se nevyhnutelně vydaří. Takhle totiž vypadá nerdvána (TBBT...) :-) PS: Infantilní obludárium nových Star Wars může sklopit uši a zahanbeně se odporoučet, protože právě teď a tady začíná (doufejme) nová éra moderních sci-fi.(7.5.2009)

Kdyby jenom ten Abrams ve v podstatě všech svých dílech tak nekálel na nějakou základní logiku rozhodující pro utváření příběhu, to by teprve byla věc... aneb to je ale náhodička, že když na jednu planetu vyplivnete úplně náhodně dva lidi, tak na sebe natrefí akorát včas, aby jeden druhému zachránil řiť. A ano, je to úplně něco jiného než když inteligentní humanoidní rasy disponují "z nebe spadlou" rudou koulí hmoty produkující černé díry (které se nakrásně okamžitě zavírají;)). Fantazie autorů sci-fi totiž byla a je něco jiného než náhody a naprosté haluze, kterými se na sílu ohýbá realita tak, abychom mohli něco vyprávět. Výsledkem odhodlané práce současného televizně-filmového mogula je to, že jsem se sice nemohl ubránit zatínání zubů v okamžiku, kdy se Enterprise objevila v poli trosek, a že mě to celé občas opravdu strhlo - ale vždycky to bylo při starosti o posvátné startrekovské rekvizity a ne o hrdiny, protože to prostě je totálně přepálený popcornový nátěr pro zábavy chtivé oko diváka a nic jiného. To, že se tenhle Star Trek občas zvrhne do Epizody I-III, a vydává se to za osvěžení humorem namísto úlitby dětičkám toužícím vidět něco jako Jar-Jara a R2-D2, je jenom důkazem úpadku schopnosti vnímat, když vás někdo lacině oblbuje. Nafukování rukou a ochrnování jazyků není humor, který by patřil do space opery ražení Star Treku. Ani do SG, ani do BSG;) Co sem naopak patří, to je Suluův šerm, abyste mi neřekli, že nevím co chci, ale nedám pokoj, dokud to nedostanu. Neříkám, že se jednou rád nepodívám znova nebo že nemám pozitivní očekávání směrem ke druhému dílu, ale úvodní sekvence s USS Kelvin mi byla daleko bližší než celý ten zbytek. Co naplat, ani teď nepřestane platit, že s Abramsem jsem se asi poprvé a naposledy bezvýhradně bavil u Alias. I tak mi ale nezbude než dát 80%, protože je to celé fakt nezdravě cool, včetně zelené Rachel Nichols a řasami mocně mávající Zoe Saldany;)(10.6.2012)

• - Do role Christophera Pika byl zvažován Josh Lucas. (HellFire)

• - Rolu Jamesovho otca, Georga Kirka, ponúkol J.J. Abrams aj Mattovi Damonovi, ten ju však odmietol a zostala v rukách Chrisa Hemswortha. Režisér na to reagoval, že niekedy netreba mať na takú rolu známeho herca, ako skôr toho správneho. (gidziga)

• - Jedná se o jedenáctý film z prostředí Star Treku, jehož příběh se však chronologicky řadí ještě před první, dnes již klasický seriál Star Trek (od r. 1966). (endoskop)