Hodinářova svatební cesta korálovým mořem

Komedie / Hudební

Československo, 1979, 78 min

Tomáš Svoboda

Jan Čuřík

Petr Hapka

Laďka Kozderková, Luděk Sobota, Karel Augusta, Petr Svojtka, Ivan Vyskočil, Milan Lasica, Július Satinský, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Marie Rosůlková, Lenka Kořínková, Jaroslav Štercl, Václav Štercl, Karel Effa, Luba Skořepová, Jiří Lír, Luděk Kopřiva, Zdeněk Buchvaldek, Roman Skamene, Jiří Lábus, Ladislav Trojan, Zdeněk Srstka, Jan Kuželka, Vlasta Jelínková, Jan Vostrčil, Leoš Jirsák, Bohuslav Kupšovský, Lubomír Bryg, Vlastimila Vlková, Kateřina Macháčková, Felix Slováček, Václav Zelinka, Běla Jurdová, Kajetán Maudr, Marcela Martínková, Josef Blažek, Jan Cmíral st., Karel Fořt, Josef Maršík, Ferdinand Šnajberk, Jan Víšek, Zdeňka Balounová, Lena Birková, Mirko Dostál, Miloslav Homola, Josef Žluťák Hrubý, Ilona Jirotková, Blažena Kramešová, Dana Mesteková, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Míla Svoboda, Ela Šárková, Ilona Šťastná, Richard Záhorský, Jiřina Zemanová, Růžena Dvorská, Pavel Rubeš, Edita Dindělová, Jarmila Horská, Vladimír Navrátil, Vít Pešina, Jiří Holeček, Pavel Robin, Rudolf Pešek, Zdeněk Piskač, Milan Tocauer, Jan Bouška, Jaroslav Materna, Stanislav Hájek, Zdeňka Bombová, Lucie Bártová-Zedníčková, Petr Altman, Milan Drobný, Zorka Kohoutová, Ivo Pešák, Eva Pilarová, Stanislav Procházka st., Jana Robenková, Marie Štichová, Pavel Bobek, Zuzana Burianová, Aťka Janoušková, Jana Kratochvílová, Vladimír Mišík, Věra Nerušilová, Miroslav Paleček, Naďa Urbánková, Miluše Voborníková, Milena Zahrynowská, Slávka Hamouzová, Olga Buzková, Dana Horáková, Jana Kittnarová-Čižinská, Jana Klocová, Věra Kramešová, Eva Polášková, Ivana Suchá, Karel Engel, Miroslav Jíra, Libuše Kosová, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jan Vančura

Napoprve pri pouhe domaci projekci jasny odpad a k nevydrzeni, ovsem na Brakfestu ve spravne atmosfere a s posilnenim par pivy ziskal ten film uplne jiny rozmer:-)(26.11.2012)

• Radek99

Normalizační zábava nejpokleslejšího ražení. Zpočátku možná originální koncept zábavy v duchu dada a absurdního humoru naprosto selhal. Výsledkem je humor za každou cenu přecházející v uměleckou křeč. A do toho všeho estrádní kreace a tváře dobové pokleslé televizní zábavy - Felix Slováček jako mondénní Krysař, Urbánková v roli sexy vampa, Plavci zpívající cosi o Kájovi Maříkovi... Monty Pythovův létající cirkus propasírovaný sítem normalizační zábavy...(23.12.2011)

"Nechcete harmonium?" Hodinářova svatební cesta korálovým mořem: Film, který mi svojí všudypřítomnou absurditou mnohokrát připomněl Monty Pythonův létající cirkus. Divil jsem se tomu při jeho sledování a divím se dál. Obzvlášť z toho důvodu, že jeho režisér natočil i otřesné Blázny, vodníky a podvodníky. No, takže co tu máme: Karel Augusta, Petr Svojtka a Ivan Vyskočil hrají tři... Hmmm... Těžko říct... Zkrátka tři muže, kteří nám budou vyprávět příběh. Tedy... Budou ho vyprávět a zároveň i vytvářet. Hned v úvodní scéně (v divadle, v jehož nápovědě sedí Milan Lasica a vykládá karty) proto usoudí, že by bylo vhodné začít svatbou. A tak po titulcích od Jana Švankmajera (zobrazují lásku kusu syrového masa a starého natahovacího budíku) sledujeme svatbu dvou seniorů na Staroměstském náměstí. Jelikož ale manžel obřad nepřežije (dostane infarkt ve chvíli, kdy má nést nevěstu), vstoupí Augusta, Svojtka a Vyskočil do děje a začnou vybírat nový vhodný pár. Volba padne na řeznici (Šárku) Laďku Kozderkovou a hodináře (Ctirada) Luďka Sobotu a titulkový Švankmajer hned dává smysl. Ne tak příběh. Karel Augusta a spol. neustále pohánějí dění vpřed, vymýšlejí různé shody náhod a jiné situace, které Sobotovi s Kozderkovou (a také jejich náhodně vybraným rodičům) pomáhají se sblížit, a když jsou v úzkých, poradí jim z nápovědní kukaně Lasica. Do toho stále otravují dva muži v oblecích, kteří stěhují a nabízejí starožitné harmonium, občas někdo zazpívá, tu a tam se objeví populární semaforská osobnost... Zkrátka neskutečný sled různě povedených skečů, jimž často chybí pointa, slovního humoru dovedeného ad absurdum (v Ruutově komentáři zmíněný Felix Slováček je asi nejlepší příklad) a bizarních scének. Přáli jste si někdy vidět vypuštění veškeré vody z Vltavy? Chtěli jste vidět ragbyový zápas nevěst, které se místo o míč perou o živé prase? A co honička tří mužů, kteří ulicemi Prahy pronásledují ujíždějící harmonium, k čemuž jim hraje notoricky známá melodie z Viléma Tella? Nebo Felix Slováček coby novodobý Krysař? Všechno tu je. A je toho vlastně ještě mnohem více. Ne, tenhle film nedává smysl, nečekejte to. Při sledování závěrečného supermuzikálového vyvrcholení musí mít snad každý divák pocit, že se režisér, všichni scénáristé i herci dočista pomátli. Ale co můžu dělat, když mě ta neodolatelná nahlavupostavenost tak bavila?(5.10.2011)

Rozhodně. Jak napsal D.Moore, toto je nádherně český odnož klasického humoru ala Monty Python. I když o tom asi Tomáš Svoboda neměl ani tušení, kouzlo nechtěného, a přitom kvalitního, je na tomto filmu to nejlepší. Vše odstartuje trikový mistr a jeho cvičené maso a poté zastaví se to až v závěrečných titulcích. Celkově to lze nazvat dalším druhem absurdna v československé kinematografii. Čistě humorná a muzikální forma. Laďka přetéká sexappealem a Luděk úplně normálním herectvím, což je oproti jeho známějším filmům určitě výjimka. Možná je v tom trošku vidět ta režisérova přehnanost, která se naplno projevila v dalším jeho snímku. Skvělý obraz experimentálního humoru o jedné svatbě a harmoniu. A když tu máme i nápovědu s režisérskými sklony a tři mužské sudičky, no...to by bylo, aby se to nepovedlo. Závěrečný Laďčin song - Láska je mocný čaroděj - je skutečně originální a ona bez diskuze k sežrání.(25.1.2012)

Ryzí absurdita postavená na doslovném realizování slovních hříček.(12.1.2011)