poster

Dokonalý trik

 • USA

  The Prestige

 • Slovensko

  Dokonalý trik

Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Shushika
  *****

  Film s ocasem. Nevím, zda mě napodruhé bude Dokonalý trik bavit ve všech detailech úplně stejně (ale to snad filmy se závěrečným twistem ani nemohou), ale Nolan mě vtáhl do konfliktu stejně hluboko jako u Insomnie (moje Nolan´s TOP 1). Což oceňuji. Už dlouho jsem při sledování příběhu nezažil takovou slast, protože jsem a) věděl, že mě Nolan nepodceňuje, b) se přes komplikovanou flashbackovo-deníkovou strukturu stále orientoval v ději a hlavně jsem něco CÍTIL. To mi u Iluzionisty hodně chybělo. Říkejte si tomu (scenáristický) trik, pro mě to bylo opravdové (filmové) kouzlo. P.S. Ta vysvětlovačka je sice popisná, ale stále ji nechybí elegance, kterou většina twistovek postrádá.(7.1.2007)

 • CheGuevara
  ****

  Absolutní slast pro každého naratologa (to jest ten, kdo hledá potěšení v samotném vyprávění) avšak mě nechal tento "dokonalý" film spíše chladným. Potěšení ze sledování tohoto komplikovaného vyprávění, které je doopravdy božské, v polovině již omrzí, takže zbytek filmu táhne ono soupeření dvou mágů, na které se opravdu dobře dívá. Vzhledem k tak promyšlenému příběhu zamrzí tolik doslovný závěr. Nolanovi přeji víc takových filmů, u Batmana zahazuje jenom svůj talent. Avšak dokonalý film nezaručí vždy dokonalý zážitek.(12.7.2007)

 • RHK
  ***

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Tohle zrovna nebyl můj šálek čaje. Scénář byl překombinovaný, že jsem se ztrácel a chvílemi i nudil. Dost dlouho mi trvalo, než jsem odlišil, kdo je kdo. Pak se - najednou - objeví Nikola Tesla a trik, který není trikem, ale dosud nepoznaným zázrakem fyziky popírajícím známé přírodní zákony. Na tom je postavena pointa, a druhá pointa přijde nakonec - abraka dabra - jako od Hercula Poirota. Film má ovšem i mnohé klady, například výprava je dobrá. Za mne však mohu dát jen průměrné hodnocení. Trailer: http://www.csfd.cz/film/223160-dokonaly-trik-prestige-the/videa/(14.2.2009)

 • kOCOUR
  *****

  Nolan ve svých starých dobrých botách komorního příběhu, ověšen hodinářskými hereckými výkony a neortodoxní perspektivou vyprávění. Hluboko zapuštěná esence toho, co dělá film dobrým filmem, jen zbytečně kontrastuje se závěrečnou polopatičností. Ve výsledku nicméně o dost lepší než Batman začíná a chvílemi skutečně divácky dokonalé.(5.9.2008)

 • Matty
  *****

  Stejně jako zkušený kouzelník, také Nolan ví, že divák chce být klamán, což z Dokonalého triku dělá vzorový film o tom, proč sledujeme filmy. Film, který vás přechytračí, ale ještě jej za to budete mít rádi. Z narativního hlediska jde o jednu z největších diváckých slastí, jakou hollywoodský film ještě dokáže nabídnout, aniž by přestal být uživatelsky přístupný. Dokonalý je Nolanův trik také v tom smyslu, že k jeho plnému pochopení, zřejmě zahrnujícímu tvorbu složitých diagramů (pro začátek doporučuji analýzu funkce zvuku v Umění filmu), se hodí mít pár vysokoškolských titulů, ale nadšený a spokojený bude po vyložení všech karet i divák zcela nepřipravený, vyžadující „pouze“ inteligentní zábavu. Několik doplňujících se vypravěčů, kteří jsou si existence jiných vypravěčů vědomi, nás v průběhu celého filmu staví paralelně před hotový trik i před jeho dekonstrukci. Na dynamice vyprávění přidává, že každý z těchto vypravěčů svému posluchači/čtenáři/divákovi z odlišného důvodu něco podstatného zatajuje, takže známe buď výsledek, ale nikoliv průběh akce, nebo opačně. Předsunutí informace, která není úplná, vytváří napětí a vzbuzuje naši touhu dozvědět se i zbytek pravdy. Nolan je však dost mazaný filmař, aby nám celou pravdu až do konce neodhalil, protože v zásadě sice jde o „čistou vědu,“ ne ovšem zbavenou veškeré magie. Ani opakovaná sledování, během kterých si uvědomíte, jak elegantně každý detail zapadá do celku (svůj narativní význam zde má i odpověď na otravné „Do You love me?“) a jak věrně struktura filmu naplňuje úvodní slova Michaela Cainea, vám neumožní tenhle intelektuálně stimulující duel dvou kouzelníků, kteří svými triky žijí i umírají, prokouknout skrz naskrz. 90% Zajímavé komentáře: betelgeuse, mm, Nick Tow, genetique, M.a.t.t.(27.5.2007)

 • - Scarlett Johansson a Hugh Jackman sa v roku 2006 stretli v dvoch filmoch, dokonca s rovnakou kúzelníckou tématikou. Tým druhým je Sólokapor. (HUMOOOO)

 • - Oba hlavní představitelé mají za sebou i výrazné role v komiksových filmech. Christian Bale ztvárnil netopýřího muže ve snímku Batman začíná (2005) a Hugh Jackman si zahrál Wolverina v sérii X-Men (2000, 2003, 2006). Obě komiksové postavy, ačkoli pocházejí z konkurenčních vydavatelství, se střetli na ploše kreslených příběhů a dokonce existuje jejich mix v podobě postavy Dark Claw. (imro)

 • - Režisér používal pri natáčaní ručné kamery a umelé osvetlenie, aby urýchlil výrobu filmu. (Greenpeacak)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace