Dokonalý trik

The Prestige

Dokonalý trik

Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Naštěstí si bratři Nolanovi dostatečně pohráli se scénářem, takže výsledek není jen ilustrace k vynikající předloze, ale samostatný útvar. Ne všechny změny oproti knize jsou k dobrému (kupříkladu orámování příběhu současností a jeho až horrorové vyznění by i ve filmu sedlo), ale jako celek je to konzistentní a i bez znalosti předlohy zcela fungující. Nolan s divákem hraje inteligentní hru, klade mnoho otázek, ale nabízí i odpovědi. Režijně film zvládá s bravurou sobě vlastní a použil zde shodný způsob vyprávění, který si již vyzkoušel u svého debutu Following. Jediným závažnějším prohřeškem je dosti otravný částečný happyend - závěr to chtělo ponechat z knihy.(5.1.2007)

Dvě hodiny nudy a hnusného charakteru Baleovy postavy + závěrečných 15 minut solidní podívané = dost nepoměr, n'est-ce pas? (2,5*)(1.8.2008)

Před časem mě kámoš položil otázku, kterou jsem považoval za dementní, tedy hodnou mé odpovědi. "Viděl si už dokonalej trik ?" Vzpoměl jsem si, že jsem jednou viděl kouzelníka jak hodil do klobouku tenisák, pak to přikryl nějakou útěrkou a pak nám ukázal klobouk a tenisák byl v hajzlu. Takže jsem odpověděl "Jo viděl". Jenže to jsem ještě neviděl tenhle Dokonalej trik proti tomu je číslo s kloboukem a tenisákem prd, prd cylilink. Skvělá zápletka, dobře zahrané role a Scarlett Johansson dělaj z dokonalého triku dokonalý film.(26.6.2007)

Dvě třetiny celkové pointy velice lehce odhalíte už v průběhu první poloviny snímku, ale přesto si THE PRESTIGE ponechá dokonalou atmosféru, výtečné herecké výkony, zpracování a několik nezapomenutelných momentů. David Bowie je navíc jako vynálezce Tesla přímo dokonalý. Kdyby pointa byla víc skrytá, rozhodně by si snímek zasloužil plné hodnocení.(19.2.2007)

napsat komentář k filmu tohohle rozměru je opravdu těžký... už tu sedím nějaký čas.. a napadá mě jen jediná otázka: "Proč??" Je vůbec možný, aby mezi dvěma osobama vznikla takováhle nenávist a posedlost na život a na smrt?? Úplně neuvěřitelně si s námi pan Nolan hraje... vtahuje nás do dění a vy nevíte s kým máte sympatizovat.. v jedné chvíli nenávidíte Balea a hned v zápětí zase Jackmena.. a až film skončí tak si stejně nevyberete... úžasná práce s dějem a střihem... oživení v podání flashbacků Vás nenechá na pokoji.. a k tomu více časových linií.. ani chviličku se nenudíte... pořád přemýšlíte, jak to asi bude... co bude dál..v čem se skrývá to kouzlo... vymýšlíte různé návrhy a na konci stejně zjistíte, že ani jeden nebyl správně.. nic se nezdá tak já má být... a co všechno si vyžádal jeden obyčejný trik.. naprosto strhující příběh dvou mužů, které obklopují další podstatný osoby a defakto tahají za nitky ;) a konec, kde se vysvětlí všechny nezodpovězené otázky byl na místě.. a kdo by si raději zapřemýšlel.. zůstavají tu malinké otázečky.. jaký teda ten uzel uvázal.. kde skončila Olivie.. a proč Sára nevěděla o svém muži úplně všechno?? a našla bych i další.. to bych ale prozradila víc než bych chtěla :) opravdu Nolan odvedl skvělou práci... a pomalu a jistě se z oblíbených režisérů dostal do nejoblíbenějších... jen co mi film zkazil 5* hodnocení.. je stroj, který pan Tesla vyrobil... kdyby vymysleli lepší nápad jak provést trik ze strany Jackmena.. mělo by to asi lepší strhující konec... ale i tak je 4 a půl* no co..třeba se dočkáme pokračování :-D(10.4.2009)