Dokonalý trik

The Prestige

Dokonalý trik

Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

„Cenou za dobrý trik je obetovanie.“ Ak sa niečo volá DOKONALÝ TRIK a vystupuje v ňom niekoľko kúzelníkov, excentrických vedcov a titulná postava zomrie hneď na začiatku, treba čakať prekvapenia. A hoci som niektoré vytušil, nakoniec nielenže prišli na scénu mnohé, ktoré som rozhodne nevytušil, ale predovšetkým sa stalo to, čo dokazuje, o aký dobrý film sa jedná: nemal som záujem naplno pochopiť ono ústrendé "tajomstvo", ČO sa vlastne stalo, KOMu, KTo bol s KÝM a PREČO, ČO od samého začiatku nefungovalo a ČO fungovalo, len sa to TVÁRILO, že to nefunguje. Čím viac nad tým totiž rozmýšľam, tým viac sa mi zdá, že boli odhalené iba nepodstatné detaily, kým skutočné záhady zostali divákovi utajené. Môžete nad záhadami rozmýšľať... pátrať po nich... zapisovať si body do zošita (chcel som, vážne som chcel, ale keď som mal po prvých piatich minútach zapísané tri strany, zúfalo som to hodil do koša!)... ale prečo by ste to robili? CHCEME byť klamaní. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/177147/Dokonaly-trik-80.html(8.9.2007)

Rozhodne nadprumernej film, ale precejen jsem cekal krapet vic. Pribeh o dvou soupericich kouzelnicich mel velkej potencial, kterej Nolan plne nevyuzil. Hlavne tu zas tak moc nesouperi, samozrejme, ze se snazi ukrast triky toho druhyho a udelaj si par naschvalu, ale precejen jsem cekal vic. Navic ani kouzla, kery predvadej, nepusobi nijak uzasne, vetsina jsou dost okoukany a jediny poradny, co stoji za pozornost, je "Preneseny muz", okolo keryho se film v podstate toci. Coz je trochu skoda, protoze 135 minut to zabavit nezvladne, kdyby mel film 100 minut, tak asi jo, ale takle film misty nudi. Nicmene scenar je dobre zpracovanej, takze i takle jednoduchej pribeh dokaze pomoci ruznejch flashbacku a slusnyho napadu s denikama hezky zamotavat, ale porad to je v klidu a v deji jsem se neztracel. Jenze na zaver zacnou bejt necekany zvraty. Ze zacatku je to v pohode a i kdyz je sem tam neco ocekavatelne, porad dokazou zvraty prekvapit. Jenze kdyz nich je takle po sobe asi 5, tak uz to pusobi spis komicky a zaverecny odhaleni, ktery melo sokovat, vyzni krapet do prazdna. Co se tyce hercu, tak jak Bale, tak Jackman hrajou velmi dobre, ale ani jedna z postav, kterou hrajou, neni nejak velkej sympatak a tudiz mi v podstate bylo jedno, kdo vyhraje. Za zminku stoji jeste nejednoznacna postava Michaela Cainea a pak David Bowie, kterej je sice krapet vyschlej, ale porad ma slusny charisma. Nolan natocil originalni a urcite zajimavej film, kterej ale pusobi krapet chude. No po druhym skouknuti jsem si film mozna vychutnal krapet vic. Na maximalni hodnoceni to furt sice neni, ale jelikoz jsem uz presne vedel, co a jak, tak sem se na vsechny ty zvraty tesil a zkratka se dobre bavil.(17.1.2007)

Opravdu bravůrně vykonstruovaný děj, kde nic se nezdá takové jaké ve skutečnosti je. Nejmenší detail dokáže ušpinit celkový dojem z právě provedeného fígle, který na mně zanechal nepatrný záchvěv třesosti a dokázal přikovat do židle o to víc, tak jak to režisér dokázal a nejen díky dokonalým hercům nebo výbornému příběhu, ale především díky temné atmosféře, která chvílema dokázala pocuchat úsměv na rtech a na konci o to víc dokázala potěšit. Dokonalý trik je film, který jsem dlouho neviděl. Ze začátku mi přišel sice zmatenější, ale to proto, aby dokázal diváka udržet v napětí po celé dvě hodiny, což se mu neskutečně daří. Upřeně jsem na obrazovku hleděl celé dvě hodiny, abych si snažil utřídit fakta, která jsem nastřádal po celou dobu, aby mi nakonec tvůrci ukázali fikci, která zastřela fakta a podtrhla je na celé čáře. --- Obětování se...to je cena za dobrý trik !(21.6.2007)

Téměř dokonalý film. Musím dát čtyry hvězdičky, ačkoliv sám nevím proč. Film mě celou dobu bavil, byl bravůrně ztvárněný, měl skvělou zápletku a zajímavé rozuzlení. Přesto jsem nebyl nadšen a nebyl schopen dát plný počet. Film je velice zálůdný, diváka staví do pozice soudce, který za každou cenu musí stát na jedné straně. Výběr zdánlivě jednoduchý. Dva kouzelníci, dva styly, dvě povahy, ovšem děj si s náma pohrává tak neuvěřitelným způsobem, že názory a obliba se přelévá z jedné strany na druhou. To mě na tomto snímku neuvěřitelně bavilo. Když už přišla ta chvíle a já nabyl dojmu, že jsem rozpoznal toho "dobrého" a on pravděpodobně bude klaďasem, přišel zvrat, který mé přesvědčení roztrhal na kousky a otočil. Tohle se opakovalo nejméně čtyřikrát, což je na dvouhodinový film naprostá šílenost (úžasná šílenost). Závěr, který byl absolutně dokonalým (trikem), do toho nepočítám, ačkoliv tenhle závěrečný twist mě rozsekal nejvíce. 80% 19.01. 2010(19.1.2010)

Mistr nad mistry, Christopher Nolan, učí jak vyprávět. Svůj magický příběh vypráví adekvátně magickým způsobem, umí zaujmout, imponovat, vtáhnout, zmást, působit chytře i přechytračit. Celý film lze pojmout jako jedno veliké dvouhodinové kouzlo, u kterého divák postupně zatajuje dech, mizí mu okolní svět a po závěrečném "the prestige", omámen, téměř pochybuje o reálném světě. Dokonalost Dokonalého triku ještě podtrhuje výborná herecká posádka v čele s Balem, směle stoupajícím na vrchol, Cainem, který už na něm dávno je a vyspělě ne-x-menovským Jackmanem. PS: A jako vždy u Nolana, hutná atmosféra a obrovské množství detailů zaručí parádní divácký požitek i na opakované zhlédnutí. 10/10(12.8.2008)