Dokonalý trik

The Prestige

Dokonalý trik

Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Rozhodne nadprumernej film, ale precejen jsem cekal krapet vic. Pribeh o dvou soupericich kouzelnicich mel velkej potencial, kterej Nolan plne nevyuzil. Hlavne tu zas tak moc nesouperi, samozrejme, ze se snazi ukrast triky toho druhyho a udelaj si par naschvalu, ale precejen jsem cekal vic. Navic ani kouzla, kery predvadej, nepusobi nijak uzasne, vetsina jsou dost okoukany a jediny poradny, co stoji za pozornost, je "Preneseny muz", okolo keryho se film v podstate toci. Coz je trochu skoda, protoze 135 minut to zabavit nezvladne, kdyby mel film 100 minut, tak asi jo, ale takle film misty nudi. Nicmene scenar je dobre zpracovanej, takze i takle jednoduchej pribeh dokaze pomoci ruznejch flashbacku a slusnyho napadu s denikama hezky zamotavat, ale porad to je v klidu a v deji jsem se neztracel. Jenze na zaver zacnou bejt necekany zvraty. Ze zacatku je to v pohode a i kdyz je sem tam neco ocekavatelne, porad dokazou zvraty prekvapit. Jenze kdyz nich je takle po sobe asi 5, tak uz to pusobi spis komicky a zaverecny odhaleni, ktery melo sokovat, vyzni krapet do prazdna. Co se tyce hercu, tak jak Bale, tak Jackman hrajou velmi dobre, ale ani jedna z postav, kterou hrajou, neni nejak velkej sympatak a tudiz mi v podstate bylo jedno, kdo vyhraje. Za zminku stoji jeste nejednoznacna postava Michaela Cainea a pak David Bowie, kterej je sice krapet vyschlej, ale porad ma slusny charisma. Nolan natocil originalni a urcite zajimavej film, kterej ale pusobi krapet chude. No po druhym skouknuti jsem si film mozna vychutnal krapet vic. Na maximalni hodnoceni to furt sice neni, ale jelikoz jsem uz presne vedel, co a jak, tak sem se na vsechny ty zvraty tesil a zkratka se dobre bavil.(17.1.2007)

Dokonalý trik je splněný sen narativního hedonika... Mohu se na něj dívat pětkrát či desetkrát, aniž by se slastné potěšení z vyprávění o moci vyprávění vytrácelo. Film, který bych toužil natočit, kdybych toužil filmy točit.(26.4.2007)

Dokonalá stavba postav, tvorba režie a napětí v čistotě filmového výrazu. Geniální myšlenkový labyrint, kdy nikdy nechceme najít cestu ven (chceme být jeho součástí - navždy). Nolanův filmový diamant.(21.5.2012)

Jak už to většinou u filmových adaptací knih bývá, nedosahuje ani tato na knižní předlohu Christophera Priesta Nežádoucí efekt. V kostce je příběh jakoby stejný, ve své podstatě jsou ale vztahy obou hlavních protagonistů od začátku zásadně jiné. Pro neznalce knihy dokonalý film se skvěle vybranými herci. Pro ty, kteří chodí více do hloubky, je kniha nezbytností a jednou z nejlepších knih, co vůbec znám.(26.5.2015)

Nene, dokonalé kouzlo se přece skládá ze čtyř(!) částí: Za prvé - Nabídka... Za druhé - Záměna... Za třetí - Vyvrcholení... ...A za čtvrté? CENA! . . . A jak vysokou cenu musíte zaplatit za dokonalý trik...? . . . Nolanovi se tohle kouzlo podařilo dokonale! A tajemství zůstává - to za páté!... Vizuálně i námětem úžasně magické podobenství, dokonale vypracovaný i odehraný film coby trik, jak dostat diváka v zážitkovou past. Takže pět hvězd, i za to - jak vidno ne každému - poodhalené tajemství... - - - - - (Poprvé viděno 15.8.2011 na tv >prestigecinema< /želbohu však zas s kouzlo degradujícím českým dabingem - nu, už se těším na repete jednou na dvd/, hodnocení 27.934., komentář zde jako tisícítřistadevatenáctý - 15.8.2011)(15.8.2011)