Dokonalý trik

The Prestige

Dokonalý trik

Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Film s ocasem. Nevím, zda mě napodruhé bude Dokonalý trik bavit ve všech detailech úplně stejně (ale to snad filmy se závěrečným twistem ani nemohou), ale Nolan mě vtáhl do konfliktu stejně hluboko jako u Insomnie (moje Nolan´s TOP 1). Což oceňuji. Už dlouho jsem při sledování příběhu nezažil takovou slast, protože jsem a) věděl, že mě Nolan nepodceňuje, b) se přes komplikovanou flashbackovo-deníkovou strukturu stále orientoval v ději a hlavně jsem něco CÍTIL. To mi u Iluzionisty hodně chybělo. Říkejte si tomu (scenáristický) trik, pro mě to bylo opravdové (filmové) kouzlo. P.S. Ta vysvětlovačka je sice popisná, ale stále ji nechybí elegance, kterou většina twistovek postrádá.(7.1.2007)

Absolutní slast pro každého naratologa (to jest ten, kdo hledá potěšení v samotném vyprávění) avšak mě nechal tento "dokonalý" film spíše chladným. Potěšení ze sledování tohoto komplikovaného vyprávění, které je doopravdy božské, v polovině již omrzí, takže zbytek filmu táhne ono soupeření dvou mágů, na které se opravdu dobře dívá. Vzhledem k tak promyšlenému příběhu zamrzí tolik doslovný závěr. Nolanovi přeji víc takových filmů, u Batmana zahazuje jenom svůj talent. Avšak dokonalý film nezaručí vždy dokonalý zážitek.(12.7.2007)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Tohle zrovna nebyl můj šálek čaje. Scénář byl překombinovaný, že jsem se ztrácel a chvílemi i nudil. Dost dlouho mi trvalo, než jsem odlišil, kdo je kdo. Pak se - najednou - objeví Nikola Tesla a trik, který není trikem, ale dosud nepoznaným zázrakem fyziky popírajícím známé přírodní zákony. Na tom je postavena pointa, a druhá pointa přijde nakonec - abraka dabra - jako od Hercula Poirota. Film má ovšem i mnohé klady, například výprava je dobrá. Za mne však mohu dát jen průměrné hodnocení. Trailer: http://www.csfd.cz/film/223160-dokonaly-trik-prestige-the/videa/(14.2.2009)

Nolan ve svých starých dobrých botách komorního příběhu, ověšen hodinářskými hereckými výkony a neortodoxní perspektivou vyprávění. Hluboko zapuštěná esence toho, co dělá film dobrým filmem, jen zbytečně kontrastuje se závěrečnou polopatičností. Ve výsledku nicméně o dost lepší než Batman začíná a chvílemi skutečně divácky dokonalé.(5.9.2008)

Stejně jako zkušený kouzelník, také Nolan ví, že divák chce být klamán, což z Dokonalého triku dělá vzorový film o tom, proč sledujeme filmy. Film, který vás přechytračí, ale ještě jej za to budete mít rádi. Z narativního hlediska jde o jednu z největších diváckých slastí, jakou hollywoodský film ještě dokáže nabídnout, aniž by přestal být uživatelsky přístupný. Dokonalý je Nolanův trik také v tom smyslu, že k jeho plnému pochopení, zřejmě zahrnujícímu tvorbu složitých diagramů (pro začátek doporučuji analýzu funkce zvuku v Umění filmu), se hodí mít pár vysokoškolských titulů, ale nadšený a spokojený bude po vyložení všech karet i divák zcela nepřipravený, vyžadující „pouze“ inteligentní zábavu. Několik doplňujících se vypravěčů, kteří jsou si existence jiných vypravěčů vědomi, nás v průběhu celého filmu staví paralelně před hotový trik i před jeho dekonstrukci. Na dynamice vyprávění přidává, že každý z těchto vypravěčů svému posluchači/čtenáři/divákovi z odlišného důvodu něco podstatného zatajuje, takže známe buď výsledek, ale nikoliv průběh akce, nebo opačně. Předsunutí informace, která není úplná, vytváří napětí a vzbuzuje naši touhu dozvědět se i zbytek pravdy. Nolan je však dost mazaný filmař, aby nám celou pravdu až do konce neodhalil, protože v zásadě sice jde o „čistou vědu,“ ne ovšem zbavenou veškeré magie. Ani opakovaná sledování, během kterých si uvědomíte, jak elegantně každý detail zapadá do celku (svůj narativní význam zde má i odpověď na otravné „Do You love me?“) a jak věrně struktura filmu naplňuje úvodní slova Michaela Cainea, vám neumožní tenhle intelektuálně stimulující duel dvou kouzelníků, kteří svými triky žijí i umírají, prokouknout skrz naskrz. 90% Zajímavé komentáře: betelgeuse, mm, Nick Tow, genetique, M.a.t.t.(27.5.2007)

• - Scarlett Johansson a Hugh Jackman sa v roku 2006 stretli v dvoch filmoch, dokonca s rovnakou kúzelníckou tématikou. Tým druhým je Sólokapor. (HUMOOOO)

• - Oba hlavní představitelé mají za sebou i výrazné role v komiksových filmech. Christian Bale ztvárnil netopýřího muže ve snímku Batman začíná (2005) a Hugh Jackman si zahrál Wolverina v sérii X-Men (2000, 2003, 2006). Obě komiksové postavy, ačkoli pocházejí z konkurenčních vydavatelství, se střetli na ploše kreslených příběhů a dokonce existuje jejich mix v podobě postavy Dark Claw. (imro)

• - Režisér používal pri natáčaní ručné kamery a umelé osvetlenie, aby urýchlil výrobu filmu. (Greenpeacak)