Dokonalý trik

The Prestige

Dokonalý trik

Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller

USA / Velká Británie, 2006, 130 min

Jsem nadšený. Mám rád filmy silně emocionální i ty, u kterých člověk musí hodně přemýšlet. Dokonalý trik spojuje obojí, má atmosféru jako hrom a velmi rafinovaný scénář, jehož záhady mě bavilo luštit a díky kterému na tenhle biják zajdu minimálně ještě jednou. Posedlost obou hlavních hrdinů je doslova hmatatelná, skvěle jsou obsazené i vedlejší role - zejména David Bowie je i na malé ploše dokonale uhrančivý. Ke kouzelníkům jsem nikdy žádný zvláštní vztah neměl, ale už po Iluzionistovi mě začali zajímat a nyní díky Nolanovi obzvlášť. P.S. Se závěrečnými titulky se rozjíždí omamná "Analyse" od Thoma Yorkea. Je to symbolická třešnička na výtečném dortu.(10.1.2007)

Naštěstí si bratři Nolanovi dostatečně pohráli se scénářem, takže výsledek není jen ilustrace k vynikající předloze, ale samostatný útvar. Ne všechny změny oproti knize jsou k dobrému (kupříkladu orámování příběhu současností a jeho až horrorové vyznění by i ve filmu sedlo), ale jako celek je to konzistentní a i bez znalosti předlohy zcela fungující. Nolan s divákem hraje inteligentní hru, klade mnoho otázek, ale nabízí i odpovědi. Režijně film zvládá s bravurou sobě vlastní a použil zde shodný způsob vyprávění, který si již vyzkoušel u svého debutu Following. Jediným závažnějším prohřeškem je dosti otravný částečný happyend - závěr to chtělo ponechat z knihy.(5.1.2007)

rozpočet : $40 million otvárací víkend : $14,801,808 tržby celosvetovo : $109,676,311(12.12.2006)

Dvě hodiny nudy a hnusného charakteru Baleovy postavy + závěrečných 15 minut solidní podívané = dost nepoměr, n'est-ce pas? (2,5*)(1.8.2008)

Rozhodne nadprumernej film, ale precejen jsem cekal krapet vic. Pribeh o dvou soupericich kouzelnicich mel velkej potencial, kterej Nolan plne nevyuzil. Hlavne tu zas tak moc nesouperi, samozrejme, ze se snazi ukrast triky toho druhyho a udelaj si par naschvalu, ale precejen jsem cekal vic. Navic ani kouzla, kery predvadej, nepusobi nijak uzasne, vetsina jsou dost okoukany a jediny poradny, co stoji za pozornost, je "Preneseny muz", okolo keryho se film v podstate toci. Coz je trochu skoda, protoze 135 minut to zabavit nezvladne, kdyby mel film 100 minut, tak asi jo, ale takle film misty nudi. Nicmene scenar je dobre zpracovanej, takze i takle jednoduchej pribeh dokaze pomoci ruznejch flashbacku a slusnyho napadu s denikama hezky zamotavat, ale porad to je v klidu a v deji jsem se neztracel. Jenze na zaver zacnou bejt necekany zvraty. Ze zacatku je to v pohode a i kdyz je sem tam neco ocekavatelne, porad dokazou zvraty prekvapit. Jenze kdyz nich je takle po sobe asi 5, tak uz to pusobi spis komicky a zaverecny odhaleni, ktery melo sokovat, vyzni krapet do prazdna. Co se tyce hercu, tak jak Bale, tak Jackman hrajou velmi dobre, ale ani jedna z postav, kterou hrajou, neni nejak velkej sympatak a tudiz mi v podstate bylo jedno, kdo vyhraje. Za zminku stoji jeste nejednoznacna postava Michaela Cainea a pak David Bowie, kterej je sice krapet vyschlej, ale porad ma slusny charisma. Nolan natocil originalni a urcite zajimavej film, kterej ale pusobi krapet chude. No po druhym skouknuti jsem si film mozna vychutnal krapet vic. Na maximalni hodnoceni to furt sice neni, ale jelikoz jsem uz presne vedel, co a jak, tak sem se na vsechny ty zvraty tesil a zkratka se dobre bavil.(17.1.2007)

• - 40-milionová adaptace vydělala studiu Disney o prvním víkendu promítání (20. – 22. 10. 2006) 14,8 mil. dolarů na první příčce amerického žebříčku návštěvnosti. Celkový výdělek v kinech USA se vyšplhal na 53 milionů. (imro)

• - Iniciály hlavních hrdinů - Alfred Borden&Robert Angier - záměrně vytvoří slovo ABRA, což odkazuje na začátek klasického kouzelnického zaříkadla abrakadabra. (formelin)

• - Vedle seznámení se s jevištní technikou či setkání s Davidem Copperfieldem zahrnovala Baleova a Jackmanova příprava i výcvik vedený dvojicí profesionálních iluzionistů. (Siriuss)