Voják

Vojak

Thriller / Akční / Drama

USA, 2006, 88 min

• tron

„Čo všetko vieme o tých chlapoch?“ – „Sú to hajzli.“ No. Okej. Vyrastal som na akčných béčkach 80. rokov, ale to, že skopírujem ich scenáre, predsa ešte neznamená, že mi z toho automaticky vyjde dobrý film. Pritom ani také KOMANDO nie je objektíve dobrý film – len na ňom vyrastali milióny chlapcov na celom svete. VOJAK túto nostalgickú výsadu nemá, je to film z roku 2006. Občas ma chytil: ex-wrestler Cena sa „dal“ (neviem, či je plusom alebo mínusom jeho totálna nevýraznosť), Robert Patrick je v rámci možností kultový („Ten chlap je nezastaviteľný ako Terminátor.“) a akcia je profesionálne zvládnutá (ale nijako mimoriadna). Ale skoro vôbec ma to nebavilo, stále som pozeral na hodinky a keď som si myslel, že to už konečne skončí, prišlo 20-minútové finále dofrasa. Vyložene ma pobavili len dve scény, ktoré akoby vypadli z iného (lepšieho) filmu. V prvej scéne sa obrovský Afroameričan v slabej chvíli prizná k homosexuálnemu znásilneniu a hrá do toho hudba z VYSLOBODENIA (!). Druhá scéna je ešte vydarenejšia: z močiara vybehne 10 krokodílov a zožerie zlosynom parťáka - „Vravel si, že tu nie sú krokodíly.“ – „To boli aligátory.“ – „Myslíš, že sú hladní?“ – „Už nie.“(4.5.2010)

Je to veľmi dobrý akčný film s novou akčnou hviezdou Johnom Cenom. Má výborný príbeh o bývalom príslušníkovi námornej pechoty, ktorý si vyrazí so svojou ženou na výlet, ale ona sa stane rukojemníkom nebezpečných lupičov a tak vojak urobí všetko preto, aby ju oslobodil. Spracovanie je tiež dobré, dej filmu je celý čas zaujímavý a často sa striedajú prostredia, takže nudiť sa tu nedá. Myslím, že potenciál schémy príbehu, ktorú má tento film je využitý naplno, takže tu nemám čo vytknúť, ale skôr by som ocenil inú schému, akú má napríklad Komando, pretože tu majú veľa priestoru záporáci, možno ešte viac ako hlavný hrdina, ale hlavne nemám až tak moc rád, ked´ je hlavný hrdina na začiatku zobrazený ako človek, ktorý nemá problém zlikvidovať desiatku ozbrojených vojakov a celý zvyšok filmu sa zameriava na jeho boj proti piatim lupičom. Takže po tejo stránke mi rozhodne viac sadlo Komando. Akcie je tu pomerne dosť a je výborná. Súboje sú síce horšie natočené, ale našťastie prehľadné a obsahujú viacero zaujímaých prvkov a chvatov, hlavne prerazenie kopy dreva protivníkom vyzerá perfektne. Ale skôr sa tu nájde iný typ akcie ako výborná automobilová naháňačka alebo množstvo rozmanitých výbuchov. A až na tie súboje je tu všetka akcia veľmi dobre natočená, hlavne tie výbuchy sú skutočným zážitkom a patria medzi tie najlepšie, aké som kedy videl. Ale aj tak najviac sa mi páči úvodné pozabíjanie iráckych vojakov. S hereckým obsadením som spokojný, John Cena je vo svojej kategórii hercov wrestlerov jedným z najlepších a je tu asi tá najzaujímavejšia skupina záporákov, čo si pamätám a postarajú sa o množsvo vtipných scén a dialógov. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, tento film je po vizuálnej stránke radosť pozerať. Vojak je jeden z najzábavnejších akčných filmov vôbec a jeden z najlepších za posledné roky. 85%(3.6.2007)

V nepřímém, uměle vytvořeném souboji Voják vs. Komando u mě na celé čáře vítězí právě tento novější film. John Cena sice nemá takové charisma jako guvernátor Arnie, avšak v celkovém dojmu za ním nezaostává. Já nikdy nebyl velkým fanouškem Komanda, a rozhodně pro mě není kultem. Voják je i bez Arnieho hlášek a rychlodabingu perfektní zábava. Ano, sice zde šíleně explodují i jen dešťové kapky, dopadající na rozpálený asfalt, ale Cena to svými akčními scénami bohatě vynahrazuje. Duši wrestlera nezapře a jeho fatality jsou výbornou podívanou. Kdyby tam byly jen ony (a Robert Patrick), tak by se na hodnocení nic nezměnilo. Byl jsem naprosto spokojen.(22.9.2008)

• Gilmour93

Jak by řekl Pinďa ze Čtyřlístku:„Johne, ty nemáš bicepsy, ty máš přímo tricepsy..“ Matta Damona nafoukli pumpičkou do tvarů panáčka Michelinu a oblékli ho do směšných kalhot s rozkrokem u kotníků. A já se ptám, má to Cenu? Azbestový wrestler, na něhož mají plameny exploze stejný účinek jako vánek ze stolního ventilátoru a který je tak tvrdý, že by se na něj před vzájemným vítězným soubojem musel Chuck Norris snad i rozcvičit v neostré akční slátanině se špetkou nadhledu. Tu obstarává T-1000, které pochopilo, že když už se někdo objeví v sračce, má se do ní potopit s úsměvem a ta jediná hvězda je za všeříkající pohled do zpětného zrcátka..(22.3.2010)

"This guy is like a Terminator" ...a v tom sa v speťáku objaví uhrančivý pohľad Roberta Patricka. YES! YES! YES! A srdce všetkých old-schoolakov plesá, lebo toto je podstivý návrat do 80-tych kedy vládol Arnie a jeho zbrane, a ktorý tu tak veľmi chýbal (Crank je trochu inde). Nasratý golem s nohami do X proti bad-guyom, ktorí mu uniesli ženu (mix medzi Charlize Theron a Kierou Knightley), suprové hlášky, výbuchy, explózie, bitky, streľba, nahánačky ... proste film, ktorý sa neberie vážne a frčí logika-nelogika skrz všetky mysliteľné klišé ako po masle. A baví! P.S. Prosím uživateľov, ktorí sa na to chystajú, aby si kukli trailer a včas si uvedomili o čom tento film je (pomôcka: nieje to story, ani herecké výkony) a aby sme sa vyvarovali inťošským meditáciam o tom že to blo tupé. 80% ako lusk.(19.1.2007)