Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2007, 115 min

Pre mňa bez zaváhania a najmenšej pochybnosti film roka. Asi najviac ma teší, že Robert Zemeckis, ktorý pod pozlátkou tvorcu veľkých hollywoodskych eposov pre široké divácke vrstvy vždy skrýval zmysel pre krv a čierny humor (produkoval seriál Poviedky z hrobky a množstvo hororov), konečne po rokoch natočil niečo, čo má naozaj gule a čo v porovnaní s väčšinou súčasnej americkej produkcie vyzerá ako z inej, podstatne zaujímavejšej dimenzie. Fakt som nedúfal, že mi tvorca odporného rodinného slizu Polárny expres naservíruje film, ktorý sa drsnosťou a adrenalínom vyrovná 300 (v istých scénach ho dokonca aj predčí). Zemeckis sa nezľakol Gaimanovho scenára, ktorý je všetkým, len nie čiernobielou báchorkou pre malých popcornožrútov, a natočil ho poctivo – ako bombastickú vikingskú fantasy plnú krvavých gejzírov, praskajúcich kostí, odtrhnutých údov, vulgárneho chvastania sa, prekvapivo šťavnatej sexuality a nejednoznačných hrdinov (samotný Beowulf je frajer, keď má zabiť draka alebo pretiahnuť kráľovu ženu, ale keď zlovoľná striga zabrnká na strunu jeho ješitnosti, zmäkne ako maslo na slnku). Fakt nechápem, ako sa podarilo, že bigotné konzervy z MPAA pustili túto tvrdiareň do kín s obyčajným PG-13 (napr. Matrix, ktorý má R, je oproti tomuto len bezkrvný čajíček pre malé deti). Animácia má k vysnívanej dokonalosti ďaleko, ale tak či onak je tým najlepším, čo nám súčasné digitálne technológie ponúkajú. Navyše umožnila Zemeckisovi predviesť, že ako režisér stále hýri nápadmi a vie možnosti virtuálnej kamery využiť dych vyrážajúcim spôsobom. Digitálni herci naozaj hrajú a obludy (hlavne extrémne odporný a originálne dizajnovaný Grendel) sú pastvou pre oči. Vďaka tomu všetkému (a Silvestriho hudbe, ktorá z vášho srdca urobí guľomet) je Beowulf nečakane nadupanou akčnou jazdou a splneným snom fantasy fanúšikov, ktorí už majú dosť malých školákov, zachraňujúcich svet pred temnotou. Myslím, že Leonidas dostal dôstojného súpera. Beowulf by ho nielen prekričal, ale by sa mu aj smelo postavil zoči-voči a kľudne by pri tom mohol mať holé ruky, aby (v tradícii starého keltského rituálu, ktorého ozveny nájdeme v príprave na súboj s Grendelom) bolo to meranie síl čo najčestnejšie. Ja by som fandil blonďavému Vikingovi s chrapľavým hlasom Raya Winstona.(27.11.2007)

No tak slušný nářez na to že jsem čekal nějaký klasický fantasy. Tenhle film znamenitě převádí na plátno to co si představuju pod pojmem bitva v hrdinském eposu. Bitky Beowulf versus příšery jsou pořádně našláplý a zároveň zatraceně přitažený za nos, ale je to sakra epos tak co má být. Celý to bylo moc zajímavý, jak vizuálně tak se vším všudy, nevšední. Co ale stálo za prd byla animace obličejů postav, ne úplně podělaná ale divná, takový ten skelný pohled. Chce to ještě doladit a pak může být takových filmů víc (třeba takový Conan mi do toho vyloženě pasuje), protože jsem se až na pár nezáživných pasáží výtečně bavil. Jo a taky se mi líbil osobitě nahnilý Grendel. I am Ripper... Tearer... Slasher... Gouger. I am the Teeth in the Darkness, the Talons in the Night. Mine is Strength... and Lust... and Power! I AM BEOWULF!(10.12.2007)

• J*A*S*M

Proč to dělat hezky jednoduše po staru, když se pomocí moderních složitých postupů můžeme dobrat mnohem horšího výsledku že... Beowulf se snaží být velice stylovou fantasy, což se mu celkem daří, ale jinak nenabízí nic, co by stálo za zmínku.(23.10.2008)

Hrdinský epos jak má být. Ano, lze namítat, že v hrané podobě by dopad byl daleko drtivější. Já ale říkám, že v tomto případě jsou ostatní složky filmu natolik silné, že je to malichernost. Je to dáno především opravdu velmi dobrým scénářem. Charaktery jsou skvěle napsány, gradace děje je perfekní a především celek odpovídá době a prostředí, do kterých je zasazen. Prostědí královských síní, chvástající se hrdinové, divoké pitky, ostré meče a sekery, ovšem ne v rukou nagelovaných vyholených cucáků v kožených trenkách (ala bezpohlavní 300). Takhle vypadají ti, kteří vědí, jak bodat ostrým koncem. Stárnoucí Beowulf a závěrečná bitka s drakem mě pak definitivně přesvědčili, abych ignoroval počítačový vzhled a soustředil se na příběh. Zemeckis mě překvapil dospělostí přístupu k látce (na čemž má nepochybně zásluhu Gaiman), film je také naprosto politicky nekorektní z pohledu pozice mužů a žen (poslení dobou mám ostatně pocit, že se k tomu mnoho filmů vrací). Zkrátka konečně fantasy pro dospělé bez obrýlených dětiček zachraňujících svět. A 3D verzi doporučuju.(1.12.2007)

Beowulfa jsem nečetl, ale pokud je film předloze věrný, tak musí jít o pěkný brak, který je v osnovách jen proto, že je 1000 let starý. Film už tak řídkou story natahuje na skoro dvě hodiny. Reklamní tahák v podobě nahé Angeliny Jolie je zde jen pár minut, vypadá hezky, ale je to jen jakýsi bezpohlavní tvor. Co se týče zakrývání animovaných penisů se tvůrci zřejmě inspirovali u celovečerních Simpsonových, ovšem tam šlo o úmyslný gag. Pokud nechcete sledovat jen intro k počítačové hře, jděte na film do IMAXU (kde jsem jej viděl i já), ať máte aspoň pěknou vizuální podívanou.(13.12.2007)

• - Grendel mluví většinu času starou angličtinou, která se užívala v době, kdy se děj odehrává. (Karlos80)

• - Draka hrál sám představitel Beowulfa, Ray Winstone (Crackonosc)

• - Režisér trval na tom, že charakter Beowulfa by sa mal podobať zobrazeniu Ježiša Krista. (Greenpeacak)