Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2007, 115 min

„I am Ripper... Tearer... Slasher... Gouger. I am the Teeth in the Darkness, the Talons in the Night. Mine is Strength... and Lust... and Power! I am Beowulf!“ Zemeckisovo zpracování legendárního staroanglického eposu o líbezném chvástalovi se sklony k egoismu vás může zklamat ve třech aspektech. Za prvé, forma. Technika motion capture může na někoho působit stejně palčivě jako řev z Hrothgarových síní na Grendela (mimochodem, fešný trol), ale může mít někdo autorovi za zlé, když chce rozverně kejklit s kamerou, „herce“ nechat přirozeně sejít věkem a hlavně dát zelenou vynalézavosti, novátorství a uměleckým choutkám? Za druhé, rodinná pouta zcela mimo děj předlohy. Hříchy otců s pozlacenou sirénou, z chvilkové touhy vzniknuvší ratolesti a na konci Wiglaf stojící v přílivu - čekajíc, zdali se krev přelije z mozku ke genitáliím. Tady se Tarantinův kolega Avary vyřádil, nicméně se špetkou tolerance k bájivosti lze vše akceptovat. Nakonec, je to mýtus.. A za třetí, častá to tady stížnost, tomu švédskému Rayi Winstoneovi z fitka není vidět nádobíčko! Omyl! Pokud máte citlivý prst na tlačítkách STOP a PLAY, tak při souboji v síni s Grendelem máte šanci. Nic, o čem by se zpívalo po staletí v písních, ale na draky to zjevně stačí..(17.7.2014)

Na nového Zemeckisa som po 'The Polar Express' úplne zanevrel, čo bola veľká chyba a zážitok z kina mi unikol. Doplatili na to pocity z filmu, ktoré mohli byť po vyjdení z kina ešte silnejšie. Beowulf je hrdina, o ktorom som nemal do zhliadntua filmu ani poňatia, aj preto som bol rozčarovaný krásnou epickosťou a eposovým nádychom hrdinstva. A 'Beofulf' ako film ho totálne vystihuje. Preto po počiatočných rozpakoch z animačného štýlu a vôbec rozhodnutia dať to do digitálnej podoby, sa ma neskôr zmocnil pocit úplného efektového uspokojenia. V hranej podobe by si totiž Zemeckis určite nevychutnal a nedovolil toľko, čo tu. Roztrhnuté telá, vnútornosti, veľa akcie a monštrá, ktorým tento štýl veľmi pristal. Takže po detskom úlete je toto určite skvelé napravenie reputácie a ja sa podobných projektov nabudúce určite nezľaknem. Ale tie podpätky Angeliny Jolie v roku 500 si mohli odpustiť. :) 90%.(8.8.2008)

Zemeckisové umenie čoraz viac a viac upadá. Po natočení Foresta Gumpa a Trosečníka ,ktorých réžiu ani nemusím komentovať sa vydal iným smerom, ktorý mu nie moc sedí ale aj tak sa v ňom zdržiava. Po Polárnom exprese, ktorý síce na seba zarobil ale neočaril, nám prináša ďalší animák no tento raz akčno-dobrodružný. Animácia v skutku vyšla, to sa ale o deji a o digitálnych napodobeninách povedať nedá.(11.4.2011)

• Viktooorka

Předem varuji, že film obsahuje nejen SPOILERY ale i sarkasmus, či malé množství nadávek. Nevhodné pro děti a mladistvé!!! Můžete mi, prosím, někdo vysvětlit, od kdy je moderní udělat z hlavního hrdinu naprostého arogantního debila?? Kdy Vás svými projevy vytáčí do nepříčetnosti a vy sympatizujete s odporným démonem, který je tam údajně všechny sužuje! Upřímně říkám, denně poslouchat ten jejich hrozný zpěv, chodila bych je trhat na kusy též! Nemít Beowulf tak skvělou animovanou postavu a perfektně tvarovaný zadek, nenáviděla bych ho víc, než naše politiky. Další velkým zklamáním se stalo, když bylo tolik možností ukázat zda je proslulý Beowulf velký nejen svým jménem a zase nic. Musím se spokojit jen s velikostí jeho ega. A aby toho pro mou naštvanou duši nebylo málo, na scénu si napochoduje Angelina též z dokonalou postavou, čuprovými zlatými plavkami a ohonem, který ji může každá a hlavně každý závidět (pánové pochlubte se, umíte ho taky tak ovládat? Malá rada, zkuste zda se dá objednat přes internet, prý se tam dá koupit všechno :o)) Kupodivu děj, který je nejslabším článkem filmu byl pro mě záchranou. Beowulf vs. Grendelova matka a jejich syn byl vrcholným číslem.. Nesmyslný, ale vysoce zábavný :o) Beowulf se opět ukázal jako velký (pro mě opět velký debil). Useknu si ruku, zabiju syna dráčka a své ex dokáži, že já Beowulf si zasloužím místo v dějinách lidstva!! No hlavně že se nikomu nic nestalo, všechno dobře dopadlo a Verunka přežila :o) Jedno se mu ale musí nechat, sice Hopkinsův potomek byl lehce postižený ale zato charismatický Grendel, Beowulf je kanec, když napomohl stvořit toho nádherného draka :o) PS: Už jste někdo viděl verzi s Butlerem? http://www.csfd.cz/film/188288-beowulf-kral-barbaru/ Já jen jestli tam bude vidět tolik obnaženého těla, nebo dokonce víc? :o) Edit: Nebylo vidět vůbec nic :o( chjo(21.5.2010)

Není to takový zázrak, ale kdo by čekal zázrak, byl by asi pošuk, protože natočit legendu takovým způsobem jak natočili Beowulfa, těžko bude někdo čekat velké uznání za to jak je to dobré, když ne ale za to, tak za dobrý pokus určitě, což se autorům upřít určitě nedá. Nápad natočit film takto rozhodně nezní špatně. Natočit takový film normálně, asi je to kravina, takhle to mělo cosi do sebe, zvláštní atmosféru, která se tomu nedala upřít, ale na tři hvězdičky je to oprávněně. I koukám, že většina nešetřila a ty tři hvězdy taky dala. Je to zajímavé, co se severské mytologie týče, ale to je asi tak všechno. Koukat na kreslenou Angelinu Jolie asi není tak zábavné jak autoři očekávali.(9.8.2008)

• - Pri tvorbe filmu bolo vytvorených toľko dát, že štáb bol nútený upgradovať všetky svoje počítače na viacjadrové procesory, ktoré boli rýchlejšie a efektívnejšie. (Greenpeacak)

• - Herci sú zosnímaní za použitia "performance capture", technológie snímania pohybu, ktorú vynašiel Zemeckis a prvýkrát použil vo filme Polárny expres. Táto technológia (známa aj ako "mo-cap") dôsledne sníma pohyby tela, mimiku a poskytuje kamere maximálnu slobodu. Môže sa potulovať, lietať, vznášať sa po obrazovke spôsobom, ktorý by pri hraní na živo nebol možný. (PeterJon)

• - Draka hrál sám představitel Beowulfa, Ray Winstone (Crackonosc)