Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2007, 115 min

Scénář: Neil Gaiman, Roger Avary .. Beowulf je sice plně digitální, herecké pohyby jsou jen naskenované motion-capturingem a se zbytkem kompletně animované, ale místy, při nejednom záběru, snímek vypadá doslova reálně. Proto lehce zamrzí, že Zemeckis nevyužil této nekonečné digitální možnosti „zobrazit takřka cokoliv“ k nějakému většímu vodvazu. Vše co vidíme by šlo s přehledem natočit klasickou cestou resp. současnou trikovou cestou a největší technologický vodvaz je asi tak ta bitka s drakem v závěru. Zvolená legenda mi totiž nepřišla jako nejideálnější příběh pro plnohodnotnou prezentaci technologického potenciálu. Samotná legenda má sice svoje silné, dobře napsané, momenty (vladařská-mocenská pošetilost), jenže v příměru ke zvolené technologii vhodné spíše pro živé herce (i když Angelina by ani živá více nepřinesla) a výpravné prostředí. Robert Zemeckis jako vypravěč tak stále boduje - napětí, hrůzu či nálady podává skvěle, jen jde formální cestičkou, pro kterou ještě kinematografie zcela nedozrála.(29.11.2007)

Zemeckisové umenie čoraz viac a viac upadá. Po natočení Foresta Gumpa a Trosečníka ,ktorých réžiu ani nemusím komentovať sa vydal iným smerom, ktorý mu nie moc sedí ale aj tak sa v ňom zdržiava. Po Polárnom exprese, ktorý síce na seba zarobil ale neočaril, nám prináša ďalší animák no tento raz akčno-dobrodružný. Animácia v skutku vyšla, to sa ale o deji a o digitálnych napodobeninách povedať nedá.(11.4.2011)

Hrdinský epos jak má být. Ano, lze namítat, že v hrané podobě by dopad byl daleko drtivější. Já ale říkám, že v tomto případě jsou ostatní složky filmu natolik silné, že je to malichernost. Je to dáno především opravdu velmi dobrým scénářem. Charaktery jsou skvěle napsány, gradace děje je perfekní a především celek odpovídá době a prostředí, do kterých je zasazen. Prostědí královských síní, chvástající se hrdinové, divoké pitky, ostré meče a sekery, ovšem ne v rukou nagelovaných vyholených cucáků v kožených trenkách (ala bezpohlavní 300). Takhle vypadají ti, kteří vědí, jak bodat ostrým koncem. Stárnoucí Beowulf a závěrečná bitka s drakem mě pak definitivně přesvědčili, abych ignoroval počítačový vzhled a soustředil se na příběh. Zemeckis mě překvapil dospělostí přístupu k látce (na čemž má nepochybně zásluhu Gaiman), film je také naprosto politicky nekorektní z pohledu pozice mužů a žen (poslení dobou mám ostatně pocit, že se k tomu mnoho filmů vrací). Zkrátka konečně fantasy pro dospělé bez obrýlených dětiček zachraňujících svět. A 3D verzi doporučuju.(1.12.2007)

Na nového Zemeckisa som po 'The Polar Express' úplne zanevrel, čo bola veľká chyba a zážitok z kina mi unikol. Doplatili na to pocity z filmu, ktoré mohli byť po vyjdení z kina ešte silnejšie. Beowulf je hrdina, o ktorom som nemal do zhliadntua filmu ani poňatia, aj preto som bol rozčarovaný krásnou epickosťou a eposovým nádychom hrdinstva. A 'Beofulf' ako film ho totálne vystihuje. Preto po počiatočných rozpakoch z animačného štýlu a vôbec rozhodnutia dať to do digitálnej podoby, sa ma neskôr zmocnil pocit úplného efektového uspokojenia. V hranej podobe by si totiž Zemeckis určite nevychutnal a nedovolil toľko, čo tu. Roztrhnuté telá, vnútornosti, veľa akcie a monštrá, ktorým tento štýl veľmi pristal. Takže po detskom úlete je toto určite skvelé napravenie reputácie a ja sa podobných projektov nabudúce určite nezľaknem. Ale tie podpätky Angeliny Jolie v roku 500 si mohli odpustiť. :) 90%.(8.8.2008)

Myslel jsem si to před samotným zhlédnutím, myslím si to i teď. Co se týče Beowulfa, tak dám raději přednost hranému snímku z roku 2005 - Beowulf & Grendel, který přeci jen vypadá více seversky, více syrově a více "uvěřitelně". Robert Zemeckis se utápí ve svém okouzlení technikou motion capture a zapomíná tak na vše ostatní - na diváky. Zážitek je to sice silný (posledních dvacet minut s drakem), napětí by se dalo krájet a úvodní Grendelův masakr je taky výborně natočen, ale stejně jako mnoho jiných mám pocit, jako bych sledoval intro trošku starší počítačové hry. Textury, belhající koně, mrtvolné výrazy postav, to vše shazuje divácký zážitek o několik tříd níže, než asi tvůrci v čele se Zemeckisem předpokládali. Nevyužitý potenciál v podobě volné ruky při představování fantasy světa divákovi už je jen smutným "vrcholem". Roberte, technologie přenechej jiným a vrať se k hranému filmu, to ti šlo rozhodně lépe.(30.5.2010)