Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2007, 115 min

Ve světle jiných Beowulfů, co jsem měl tu smůlu vidět, je tahle verze nejlepší. Jediný, který zanechal nějakou tu stopu. Jediný, který bych dokázal odvyprávět. Animák pro dospělé se docela povedl.(18.3.2013)

"Sins of the fathers!" Hned na začátek zmíním hlavní výtku. Performance capture animace sice od Polárního expressu pokročila o nutný kus vpřed, ale stále trpí syndromem voskovosti á la Madame Tussaud. Navíc některé pohyby jsou přinejlepší vůli takové divné. Především na koně raději nevzpomínám. Tak a nyní to "ostatní". Prostředí, volně plující kamera, akční scény, Silvestriho soundtrack, hlasové výkony a skvěle převedená zbásněná sága do podoby heroického dramatu klasického střihu, tak že se předně ctí duch předlohy. Film, který mohl být výtečný, ale jistou sterilitou postav vám nedovolí naladit se na vlnou oněch velkých emocí, které zde jsou v množství větším než-li malém. To platí o části s Grendelem, nikoli o výtečné královské pasáži. Ta již funguje jak má ve všech svých složkách i jako celek. Zemeckis by nesporně udělal lépe natočit to jako klasický výpravný velkofilm. Ovšem v tom by neviděl žádnou technickou výzvu, žádný posun filmařiny čili je to přání liché. Přesto ve mě zanechal Beowulf silné dojmy, které jen tak nevymizí. Nepopírám, že za to může Imax verze. Konečně je tu solidní snímek pro dospělé, který plně využívá předností, která 3D zpracování nabízí. Navíc není dabovaný a poprvé v historii pražského Imaxu nemá úplně utlumený zvuk, takže takový závěrečný střet s drakem s vámi pěkně zamává. Zvuková složka vás přitlačí do sedadel a prolítávající "kde co" vás donutí podvědomě s sebou solidně cukat. Beowulf mohl, a ve své podstatě měl, být lepší. Je to příliš významná látka na to aby byl pouze průměrným snímkem. Z tohoto pohledu mi přijde lepší adaptací komorněji laděný, demýtizovaný Beowulf & Grendel. Ovšem stejně jde o natolik silnou látku, že má co nabídnout i v místy šťávu postrádající podobě. Počítejte však, že od vás bude vyžadovat jistou nemalou míru vstřícnosti. Průměr, který se stává demem technických možností Imaxu, potažmo kino zábavy budoucnosti vůbec.(29.11.2007)

• Viktooorka

Předem varuji, že film obsahuje nejen SPOILERY ale i sarkasmus, či malé množství nadávek. Nevhodné pro děti a mladistvé!!! Můžete mi, prosím, někdo vysvětlit, od kdy je moderní udělat z hlavního hrdinu naprostého arogantního debila?? Kdy Vás svými projevy vytáčí do nepříčetnosti a vy sympatizujete s odporným démonem, který je tam údajně všechny sužuje! Upřímně říkám, denně poslouchat ten jejich hrozný zpěv, chodila bych je trhat na kusy též! Nemít Beowulf tak skvělou animovanou postavu a perfektně tvarovaný zadek, nenáviděla bych ho víc, než naše politiky. Další velkým zklamáním se stalo, když bylo tolik možností ukázat zda je proslulý Beowulf velký nejen svým jménem a zase nic. Musím se spokojit jen s velikostí jeho ega. A aby toho pro mou naštvanou duši nebylo málo, na scénu si napochoduje Angelina též z dokonalou postavou, čuprovými zlatými plavkami a ohonem, který ji může každá a hlavně každý závidět (pánové pochlubte se, umíte ho taky tak ovládat? Malá rada, zkuste zda se dá objednat přes internet, prý se tam dá koupit všechno :o)) Kupodivu děj, který je nejslabším článkem filmu byl pro mě záchranou. Beowulf vs. Grendelova matka a jejich syn byl vrcholným číslem.. Nesmyslný, ale vysoce zábavný :o) Beowulf se opět ukázal jako velký (pro mě opět velký debil). Useknu si ruku, zabiju syna dráčka a své ex dokáži, že já Beowulf si zasloužím místo v dějinách lidstva!! No hlavně že se nikomu nic nestalo, všechno dobře dopadlo a Verunka přežila :o) Jedno se mu ale musí nechat, sice Hopkinsův potomek byl lehce postižený ale zato charismatický Grendel, Beowulf je kanec, když napomohl stvořit toho nádherného draka :o) PS: Už jste někdo viděl verzi s Butlerem? http://www.csfd.cz/film/188288-beowulf-kral-barbaru/ Já jen jestli tam bude vidět tolik obnaženého těla, nebo dokonce víc? :o) Edit: Nebylo vidět vůbec nic :o( chjo(21.5.2010)

Akční úseky připomínají lehce nadprůměrné intro počítačové hry (ačkoli i tady by se tvůrci mohli hodně přiučit, třeba u intra spřízněného Zaklínače), postavy jsou nelidsky bachraté, koně se valí jako osudy a chvíle, kdy má z animace vyzařovat emoce, se vysloveně míjejí účinkem. Což je vlastně škoda, protože jinak je Beowulf docela pěknou a překvapivě ne úplně klišovitou hrdinskou epikou – tedy souzeno měřítky Hollywoodu. Disponuje slušnou hudbou a místy i dobrou atmosférou, ale animace absolutně selhává, co se týče oživení světa "mimo záběry". Beowulf je film s děsivě úzkým záběrem, který žije jen v malém výseku kamery, jinak připomíná indiferentní cosi, čemu fatálně chybí přesvědčivost.(10.6.2009)

V hodně komentech se tu jistě bude vzdychat nad faktem, že kdyby Zemeckis natočil fantasy epos s živými herci, byla by to pecka jako hrom. Chytlavě vyprávěná legenda k tomuto soudu přímo svádí. I přes všechny ty proklamace o špičkových animačních technikách nedokážou digitální panáci uvést v uspokojující praxi širokou škálu lidských emocí (a koně cválají opravdu "neuvěřitelně"), což je na Beowulfovi bohužel dost znát. Na začátku v hodovní síti jsem měl ze strnulých obličejů chvíli pocit, že se dívám na Shreka a královna je ve skutečnosti vylepšená princezna Fionna. Dál už je dojem z postav a jejich konání lepší, ale stejně jsem se nedokázal plně ponořit do děje a v hlavě mi pořád svítilo ono "kdyby". Tragický a heroický příběh má velký potenciál a ačkoliv je Zemeckisův počin místy opravdu pastva pro oči, musím s lítostí prohlásit, že digitální Beowulf ho naplnil sotva z poloviny.(20.11.2007)