Zlatý kompas

Golden Compass, The

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

Soundtrack Alexandre Desplat: 1. The Golden Compass ,2. Sky Ferry ,3. Letters from Bolvanger ,4. Lyra, Roger and Billy ,5. Mrs. Coulter ,6. Lyra Escapes ,7. The Magisterium ,8. Dust ,9. Serafina Pekkala ,10. Lee Scoresby's Airship Adventure ,11. Iorek Byrnison ,12. Lord Faa, King Of The Gyptians ,13. The Golden Monkey ,14. Riding Iorek ,15. Samoyed Attack ,16. Lord Asriel ,17. Ragnar Sturlusson ,18. Ice Bear Combat ,19. Iorek's Victory ,20. The Ice Bridge ,21. Rescuing The Children ,22. Intercision ,23. Mother ,24. Battle With The Tarters ,25. Epilogue ,26. Lyra ,(12.5.2011)

Tretia hviezdička len za tú vizuálnu nádheru a atmosféru, ktorá mi pripomenulá román Iana R. MacLeoda Světlověk (reálie miešané s mágiou). Tam však podobnosť končí. Infantilné vysvetľovačky ma rozčuľovali hneď na začiatku, k tomu čiernobieli hrdinovia, dievčatko-mesiáš, scenár predvídateľný ako jedálny lístok školskej menzy. Pekné, "nicméně" nudné.(3.3.2008)

• Marigold

Vážně budí respekt, jak někdo dokáže prošustrovat vysoký rozpočet, hezký příběh a výtečné obsazení. Ale Weitz je jak velkostatkářův marnivý synek, který rozhazuje tatínkovy miliony s děvčaty nevalné pověsti. Pofidérní vizuál smrdí umělou hmotou a pastelkami, tempo snímku je strašně nevyvážené a neustále po kolena zabředá do vysvětlivek, herecké hvězdy zabíjí nulové vedení. Jo, děti jsou roztomilé (jako z reklamy na čokoládu), Kidmanová má šarm (podobně jako 150 podobných sladkých čarodejnic), hostování vousatého Bonda a bodrého kovboje z Big Lebowského potěší, ale výhradně proto, že tihle chlapi mají charisma nezvásile na zpackaném projektu. Weitz připomíná joudu, který si před natáčením nakoukal Harry Pottera a Pána Prstenů a pak to zkusil udělat podobně. Jenže je to hodně chabá náhražka, když v celém filmu není krom digitálních patlanic lautr nic zajímavého. Snad jen občasné záchvěvy sympatie ke známým hlasům i tvářím. Už tomu pánovi ty vysoké rozpočty nedávajte, on si pro samé triky není schopný pohlídat ani svou doménu: dialogy a vedení postav.(26.11.2009)

• LIVINGDEAD

Miluji Nicole Kidman - je prostě úžasná. Jen kvůli ní, jsem se na film podíval. Občas si dám pauzu mezi horrory a kouknu na pohádku. Bohužel, co nesnáším a netoleruji jsou mluvící zvířátka. Je to tak dětské, tak moc dětské, že to můj rozum prostě nebere!(24.8.2008)

• akisha

Jaksi mě to nestrhlo. Možná mě kouzlo Zlatého Kompasu prostě minulo, možná Kompas ani žádné nemá, faktem ale je, že mě se to jevilo nezáživně a plytce. Naštěstí hodně zachraňují skvělí herci jako krásně chladná Nicole, Eva Green, velice pod-využitý Daniel Craig i představitelka hlavní role. Jedna * navíc za ledního medvěda s hlasem Iana McKellena, protože když zavřete oči, dá vám to vzpomenout na nedosažitelného Pána Prstenů.(17.3.2008)