Zlatý kompas

The Golden Compass

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

Kdyby všechno ve filmu Chrise Weitze bylo tak zlaté jako je samotný kompas, opravdu by to byla skvělá podívaná. Bohužel tomu není a přes příjemný casting, ve kterém hraje prim Dakota Blue Richards a Nicole Kidman, zklame dějová linie, stejně jako tempo celého snímku, který je poměrně digitálně výpravnou pohádkou do trochu jiného světa. Sledovat 113 minut dlouhou trochu dětinskou podívanou rozhodně není extra zábavné, ale nuda také ne. Velmi mě potěšili triky a celkový vzhled filmu, který je až na pár viditelně sterilních momentů velmi dobře trikově zvládnut a potěší milovníky "zajímavých trik" jako jsou měnící se daemoni. Slabší 3*, které jen podtrhují neschopnost tvůrců vytvořit kvalitní fantasy v době "po Pánovi Prstenů". Přesto má Zlatý kompas být první z trilogie o kompasu od Philipa Pullmana a docela by mě zajímalo, jak se budou osudy hlavní postavy vyvíjet dál.(18.2.2008)

• mandes

rozpočet : $180 million otvárací víkend : $26,125,000 tržby celosvetovo : $371,860,681(9.12.2007)

S hodně přimhouřenýma očima. Weitzovi se toho nedá moc vytknout, chyba leží jinde. Ano, opět producenti, kteří jsou ochotni kvůli penězům i vyškrtat jakékoliv náboženské agitky, které dělaly předlohu tak unikátní. Vystřihnutý konec naštve a to pořádně.(7.12.2007)

Lepšie ako Narnia ako Eragon, horšie ako Hviezdny prach či Pán Prsteňov. Vo výsledku slušná zábava, ktorá ale mohla a hlavne mala byť aj lepšia, hlavne tá skratkovitosť niekedy prekáža až príliš. Istým spôsbom mi to však urobilo radosť, hoci som ku Kompasu po nie práve najpriaznivejších kritikách pristupoval s obavami. Rád by som veril, že sa do toho Weitz znova pustí a časom nám priniesie aj ďalšie diely, veď šanca, že sa nepoučí zo svojich predošlých chýb snáď nemôže byť taká veľká. A ozaj by som chcel vedieť ako bude Lyrin príbeh pokračovať ďalej. And the stars look down upon her, as darkness settles on her, Lyra… Lyra…(31.1.2008)

• Skejpr

Trailerová nablýskaná bublina, která splaskla. Kočkopes, který neví, zda být dospělým fantasy, nebo dětskou selankou (kam taky nakonec sklouzává), s enormním množstvím postav (popř. skupin postav), jejichž jedinou úlohou je zjevovat se se švýcarskou pravidelností na poslední chvíli na správném místě jako Deus ex Machina a zachraňovat hlavní hrdince krk (k čertu s logikou, samozřejmě). Zároveň je jich tak strašně moc, že fandit komukoliv není možné, protože se v nich prostě ztratíte. Nebýt souboje ledních medvědů, nebylo by na tomto filmu zajíavého zhola nic. To POMO: Co dělá Daniel Craig na dominantní pozici na plakátě? Vydělává, přece :) Znáš to, ne? Na xicht a na kecy.. Tak kecy dej pryč a co ti zbyde? ;)(6.12.2007)

• - Jméno "Serafina Pekkala" vzniklo, když Philip Pullman brouzdal finským telefonním seznamem. (Teres)

• - Daniel Craig tvrdí, že byl fanouškem ságy ještě před tím, než byl obsazen. (Elisebah)

• - Režie byla nejprve nabídnuta Ridleymu Scottovi, nakonec ji ale přijal Chris Weitz, který po dopsání scénáře nejprve odstoupil se slovy, že na to asi nemá. K projektu se vrátil po roce, kdy odpadl náhradník. (xjane)