Zlatý kompas

The Golden Compass

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

7/10... V rámci žánru naozaj originálne a zaujímavé, rýchlo odsýpajúce, občas naozaj napínavé, dobre zahrané a väčšinou solídne natočené (hlavne v akčných scénach). Mám však problém so scenárom, ktorý hlavne na začiatku zahlcuje informáciami o Lyrinom svete a nezaujíma sa o emócie a motiváciu postáv. V druhej polovici je to vynahradené aspoň svižným akčným tempom, tam však dochádza k skratkovitosti a niektoré dejové skoky sú čisté WTF (prepadnutie Samojedmi, potom zrazu pevnosť medveďov a pod.). Tak či onak omnoho lepší film ako Narnia. Síce dospelejší, takže sa pre rodinné výlety do kina hodí omnoho menej než Lewisova adaptácia, ale určite myšlienkovo bohatší a podnetnejší. Ak mi nenakrútia dvojku, tak sa vážne naštvem. P.S.: Český dabing sa tentoraz mimoriadne vydaril. Dokonca aj Iorek je nadabovaný tak dobre, že som oželel môjho milovaného Iana McKellena.(12.12.2007)

• LIVINGDEAD

Miluji Nicole Kidman - je prostě úžasná. Jen kvůli ní, jsem se na film podíval. Občas si dám pauzu mezi horrory a kouknu na pohádku. Bohužel, co nesnáším a netoleruji jsou mluvící zvířátka. Je to tak dětské, tak moc dětské, že to můj rozum prostě nebere!(24.8.2008)

Som priaznivec fantasy s veľkým P, ale toto mi spôsobilo bolesti všetkých možných orgánov - hudba príšerná! Dejová linka zaujímavá, ale značne nedotiahnutá a nezainteresovaný divák sa v popreplietanom scenári stratí ako ihla v kope sena, herci sú zaujímaví, hoci Kidmankine herecké čaro akosi absentuje a predsa 3* za pekný vizuál a výpravu. Úpenlivo však premýšľam nad tým, ako mohli ľahostajní Akademici vyzdvihnúť predpotopného medveďa - ktorého už dávno predbehol viac milovaniahodný narniovský lev - pred revolučnou búrkou zrodenou v mysliach transformerovských géniov?! Dospela som k záveru, že v ich zadebnených hlavách kraľuje hlúposť najhrubšieho zrna. Je to pekné, ale Oscara si to rozhodne nezaslúžilo.(29.12.2009)

Hodnotenie je za to ako z filmu srší proticirkevný rozmer predlohy a za vizuál. Inak určite radím radšej siahnuť po knihe, Weitzovi asi niekto odtrhol posledných pár desiatok strán takže to uťal asi najdebilnejším možným spôsobom. Inak ppc vymyslený svet. 7/10(26.5.2014)

Máte strach, že by to mohlo dopadnout stejně jako s novou hračkou, která teď leží v koutě celá zaprášená? Tak se posaďte k DVD projekci, pusťte Zlatý kompas a společně se přeneste do světa, kde můžete zažít nejen fantastické dobrodružství, ale také zde duše provázejí člověka v podobě zvířat, hraček ve vašem koutu, kde se o ně někdo musí starat. ANO mít zlatý dětský roky, film si zamiluju. Film uběhne velmi rychle po celých 110minut, kde se rozhodně neztratím s mluvícím ledním medvědem a postavičkou Lyrou v doplnění příjemné hudby. Ale DVD u většiny případů skonči v rohu zaprášené. Velká škoda.(20.11.2011)