Zlatý kompas

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

• Marigold

Vážně budí respekt, jak někdo dokáže prošustrovat vysoký rozpočet, hezký příběh a výtečné obsazení. Ale Weitz je jak velkostatkářův marnivý synek, který rozhazuje tatínkovy miliony s děvčaty nevalné pověsti. Pofidérní vizuál smrdí umělou hmotou a pastelkami, tempo snímku je strašně nevyvážené a neustále po kolena zabředá do vysvětlivek, herecké hvězdy zabíjí nulové vedení. Jo, děti jsou roztomilé (jako z reklamy na čokoládu), Kidmanová má šarm (podobně jako 150 podobných sladkých čarodejnic), hostování vousatého Bonda a bodrého kovboje z Big Lebowského potěší, ale výhradně proto, že tihle chlapi mají charisma nezvásile na zpackaném projektu. Weitz připomíná joudu, který si před natáčením nakoukal Harry Pottera a Pána Prstenů a pak to zkusil udělat podobně. Jenže je to hodně chabá náhražka, když v celém filmu není krom digitálních patlanic lautr nic zajímavého. Snad jen občasné záchvěvy sympatie ke známým hlasům i tvářím. Už tomu pánovi ty vysoké rozpočty nedávajte, on si pro samé triky není schopný pohlídat ani svou doménu: dialogy a vedení postav.(26.11.2009)

Pro ty trikové blbinky mám prostě slabost. Lední medvědy bych ale vyměnil za grizly, holčičku za robota, ostatní dle libovůle a nálady (už si ani nepamatuju, kdo koho hrál) a Kidmanku bych nechal. Osolil to nějakými plasmagranáty, útokem emzáků a trochou kyberpunkového porna a pak bych byl spokojenej.(19.3.2012)

Pro mě to bylo velmi milé překvapení. Zajímavá fantasy s poměrně složitým světem (hodně se mi líbila myšlenka daemonů), celkem hezkými triky a navíc docela drsná. Trošku trapní mi přišli rusky mluvící zlosynové (Proč proboha? Když už museli mluvit jinou řečí, proč nebyla raději vymyšlená?). Malá Lyra, která byla hlavní postavou, byla naštěstí dobře vybraná a zahraná. Takže já osobně se na možné pokračování opravdu těším. Kdybych měla srovnávat s Narnií, tak je pro mě Kompas o třídu výš. No možná i o dvě.(26.6.2008)

Co se týče výpravy a zkrátka celé vizuální stránky filmu, je tohle naprosto bez pochyb nádherně zpracované.Obdivuji každého,kdo se pouští do vymýšlení nových a nových světů a zároveň uskutečňování filmové nebo knižní podoby,protože já takovým talentem obdařená nejsem a moje fantazie zkrátka tak daleko nesahá.Každopádně jde tu tak trochu o nevyužitý potenciál,nejspíš co se příběhu týče.Ten je místy dost děravý a bohužel není moc chytlavý,do děje mě to prostě moc nevtáhlo.Medvědi jsou úžasní,malá Dakota přesvědčivá,Nicole úžasná a Evě Green to neskutečně sluší.Bezpochyby všichni zmínění podávají skvělé výkony,ale na ty čtyři hvězdičky to u mě prostě není.Navíc mluvící zvířata pro mě vždycky byli,jsou a budou kýčem.Jinak nechápu srovnávání s Pánem prstenů,je samozřejmé,že když budete Zlatý kompas srovnávat s něčím,co je úplně jiné kafe a navíc nemá v dnešním filmovém světě obdoby,vyjde z toho tak nízké hodnocení.Takže se té chyby pro příště proboha vyvarujte,protože tyhle dva snímky mají pramálo společného.(9.4.2011)

Souboje obrněných medvědů, létající divoženky vzpomínající na pletky s námořníky nebo dobrotivé dámy se sadistickými sklony - to byla napoprvé příliš silná káva a překvapivá nuda. Když jsem se ale o rok později smířil s tím, že se z Kompasu nevyklube magická fantasy, všechno nakonec dopadlo o poznání lépe. Jen nějak začínám litovat toho, že se pokračování nedočkáme. Válka s Azrielem v hlavní roli mohla být parádní podívaná.(15.2.2008)