Zlatý kompas

The Golden Compass

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

Vytáhnu z kapsy svojí buzolu, otevřu jí a koukám, jaké tři symboly mi ukazuje. Po chvíli je to jasný: 1/ všudepřítomná Nuda... 2/ dobré Efekty... 3/ praštěnej Scénář... fíííjůůů... kolečka se zatočí a v Prachu se zjeví nápis Zlatý kompas... Ano, tak přesně tyhle tři atributy film má. Plus hvězdné obsazení a nechutně ustřižený konec. Vizuální zpracování je pěkné, ale že by stálo výše než Optimus Prime a jeho banda mechanoidů, tak to ani náhodou. Je to jen takový slepený a uhlazený flusanec... pane jo, to jsou teda náklady na výrobu - 250 miliónů dolarů... a hle, ono to nebylo zase tak výdělečné - 370 miliónů dolarů celosvětově... a to má mít pokračování?? Hm, tak to bude trochu risk...(14.3.2008)

• LIVINGDEAD

Miluji Nicole Kidman - je prostě úžasná. Jen kvůli ní, jsem se na film podíval. Občas si dám pauzu mezi horrory a kouknu na pohádku. Bohužel, co nesnáším a netoleruji jsou mluvící zvířátka. Je to tak dětské, tak moc dětské, že to můj rozum prostě nebere!(24.8.2008)

• Le_Chuck

Fantasy, bez fantázie. Efetkná eye-candy bublina, bez duše, ktorá robí z myšlienkovo zaujímavej predlohy Tatramatku na peniaze, ktorá ani nakoniec moc dobre neperie. Toľko krát som pri filme myslel na Nekonečný Príbeh, že to až nie je pekné. Škoda už len kvôli hudbe, Nicol a aj tým medveďom. 50%(2.5.2008)

Chris Weitz natočil poutavou fantasy výpravu se vším všudy. Nicole Kidman byla k sežrání, asi nejlepší herecký výkon. Díky originálnímu znění jsem si mohl užit nezapomenutelný hlas ,,gandalfa,, Ian McKellena, v cz dabingu nemohl na 100% vyznít lední medvěd jako v angličtině  Filmu by podle mě prospěl delší čas, aby se mohl více věnovat postavám, Daniel Craig nedostal skoro žádný prostor, škoda. Dakota Blue Richards byla příjemná a ne otravná jako většina dětských (ne)herců. Možná bylo pro mě plus, možná mínus, že jsem nečetl knížní předlohu, i tak sem se skvěle bavil. Pěkných 8/10* btw: těším se na celou trilogii…jestli teda bude...???...(12.2.2008)

Tvůrci si po Pánu prstenů usmysleli, že fantasy příběhy mají budoucnost. Otázka je, jak moc chytlavé a důrazné ony příběhy budou. Pokud to bude znít opravdu velkolepě, mohutně nebo dětsky a nudně, jako právě Zlatý kompas, kde hlavní hrdina je vlastně holčička a celé je to dětsky laděné, i když věřím, že dospělý se na to s radostí taky podívá. Zlatý kompas, ačkoliv, jsem o knize, ani o úspěšné trilogii jakživ neslyšel je dosti zvláštní příběh odehrávající se v dosti zvláštním světě, což rozhodně není nic špatného, jen s tím rozdílem, že příběh i svět kolem něj mi vyzní jako neskutečný paskvil, který se snaží dát dohromady velkolepý příběh, což je jasné, proto je to trilogie, ale vznikne z toho průměrný příběh, který se s velkolepostí těžko dá srovnávat. Snaha o úspěch u autorů je znát. Už hlavně tím, kteří herci se pod něj podepsali. Sám jsem ale zvědavý, zda-li se tato trilogie dopraví do svého konce. No, a jestli se natočí druhý díl, zřejmě já se na něj koukat už nebudu, protože Zlatý kompas mě příběhově nijak neohromil ani nenadchl, pouze, částečně potěšil.(20.1.2008)

• - Jméno "Serafina Pekkala" vzniklo, když Philip Pullman brouzdal finským telefonním seznamem. (Teres)

• - "The Golden Compass" je americká verze názvu knihy. V Anglii se jmenuje "Northern Lights". (Elisebah)

• - Ve filmu tento fakt sice není řečen, ale v knize je uvedeno, že zlatý kompas byl vyroben v alternativní Praze v Lyřině světě. (Dracconnis)