Zlatý kompas

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

• Cival

Velké hezké nic. Ten film je tak matný a v některých ohledech nezvládnutý, že jsem s nostalgií vzpomínal i na adaptace Harryho Pottera (a to věšinu z nich upřímně nemám rád). Medvědi a hudba jsou fajn. Tím končíme.(6.12.2007)

• Gilmour93

Než to všechno začalo, tak se můj daemon, vypelichaný hnědý medvěd, zrovinka ukládal do brlohu k zimnímu spánku a říkal mi, ať si jdu lehnout s ním. Proč já blbec jsem ho jenom neposlechnul..!? Pro děti zpočátku zmatené, pro dospělé otravně nudné, vyčpělé a bez známek života - Weitz jako vypravěč selhává na celé čáře a k podobné látce by už neměl být nikdy připuštěn. V jeho Harrym Potterovi, co brečí na hrobě Dračího císaře, jsem si totiž připadal místy ztracen jako majitel zbrusu nového kompasu uprostřed továrny na magnety..(30.1.2012)

• BadoXXII

Veľmi prekombinované a matúce. Dej skáče hore-dole. Príliš veľa vecí (niekedy je menej viac). P. S.: Oscar za vizuálne efekty je veľkým WTF??? 40%(29.4.2010)

• LIVINGDEAD

Miluji Nicole Kidman - je prostě úžasná. Jen kvůli ní, jsem se na film podíval. Občas si dám pauzu mezi horrory a kouknu na pohádku. Bohužel, co nesnáším a netoleruji jsou mluvící zvířátka. Je to tak dětské, tak moc dětské, že to můj rozum prostě nebere!(24.8.2008)

„Nech nás skúsi zastaviť.“ Až som prekvapený, ako ma to bavilo (bez debaty ma to bavilo stokrát viac, ako podobná, tiež z roku 2007 pochádzajúca, fantasy HVIEZDNY PRACH). Od úvodných sekúnd vysoko nasadené tempo vydrží až do konca. Triky sú pochybnej úrovne, no scenár je taký kvalitný, že to neprekáža a niektoré čisto digitálne postavy sú dokonca lepšie, ako živí herci (hrdinkin bojazlivo odvážny „deabol“ Pantalaimon, vlastnými démonmi poničený biely medvedí alkoholický bojovník Iorek Byrnison). Režisér Chris Weitz, na ktorého AKO NA VEC nedám dopustiť, však pracuje i so slabými hercami tak dobre, až som sa pristihol, že si prajem väčší priestor pre Daniel Craiga – čo je herec, ktorého rozhodne dvakrát nemusím. Detskí herci sú fajn, bosorka Eva Greenová dostala krásnu roličku (a je dobre, že ju neodmietla) a na fúzatého pilota Sama Elliota je radosť pozerať (ale musíte tam hore poriadne zakloniť tvár a dávať si bacha, ak ste zlí, aby vás netrafil). „Univerzum“ mi pripadalo nečakane zrozumiteľné, čo sa o HVIEZDNOM PRACHU povedať nedalo. Za najväčšie mínus pokladám bezradný záver, ktorý mal byť prvou kapitolou pôvodne plánovanej série (podľa knižiek Philipa Pullmana). Snímka však komerčne nezaujala a druhý diel bohužiaľ asi nikdy neuvidíme. Kvôli tomu prvý (a de facto posledný) ZLATÝ KOMPAS pôsobí ako prvá polovička super knihy, ktorej niekto vytrhal koniec.(28.5.2011)