Zlatý kompas

Zlatý kompas

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Velká Británie, 2007, 109 min

• Slasher

Zlatý Kompas je další film co se veze na současném boomu fantasy. Podobné snímky nevyhledávám, ale tohle jsem náhodou viděl. Nemůžu říct že by to bylo vyloženě špatný, jen to na mě zapůsobilo jako slátanina s trapným příběhem. Je rozhodně na co se dívat (zásluha dnešních efektů) a to aniž by vás to znudilo, ale jak říkám ta zápletka je klon na extou a taky nepříliš zajímavý nebo charakterní postavy (kromě démonů, což je jediný dobrý nápad ze všech). Daniel Craig je na plátně minimum času a Nicole Kidman docela perlí, ale nic moc na celku nezmění. No alespoň mám jasno, že dvojku a trojku nejspíš nikdy neuvidím:)(16.12.2007)

• Gemini

Pullmanovu trilogii jsem četl (zatím) dvakrát, v originále a v českém překladu (vynikající věc, tyhle knihovny, vřele doporučuju:)). I byl jsem zvědav, co z prvního dílu producenti z "kina nové lajny" vyprodukovali pro filmové médium. Měl mě varovat monstrózní rozpočet a spousta velkých jmen, protože to téměř vždy signalizuje, že se bude hrát na jistotu, na co nejmenší kontroverzi a co nejnižší hranici přístupnosti, aby se do kin natáhlo co nejvíc rodin s co nejvíc dětmi, a tím pádem se co nejvíc penízků vrátilo zpět i s bratříčky. A tady právě nastal ten problém - His Dark Materials totiž NEJSOU dětské knížky, a i když nejsou dokonalé (třeba linie kolem Asrielovy úlohy je vzatá hodně hopem a neuvěřitelně), mají toho mnoho co nabídnout k přemýšlení, a jsou plné drsných momentů a vypjatých emocí. Na jednu stranu mě mrzí, že na plátně neuvidím Mary Maloneovou a mulefy nebo podsvětí, ale na straně druhé převažuje pocit, že je to lepší takhle. Vyobrazení postav tu totiž funguje, Nicole Kidman je jako paní Coulterová naprosto luxusní, a stejně tak Eva Green je dokonale pohádkově tajemná (a "sexy as hell";)) Serafina Pekkala - ale stejně jako kulisy "tamtoho" Londýna, Oxfordu atd. jsou to jen neživé ilustrace. Filmový Zlatý Kompas prostě postrádá svého daemona a je sprostou, místy až příliš "fancy" podívanou, prostou jakéhokoliv rozměru. Děsí mě představa, co by při takovémhle výchozím materiálu (tím myslím první díl filmové trilogie) nakonec zbylo z velkého příběhu děvčete, které opouští věk bezstarostnosti a nevinnosti (a přichází do puberty), a jen víceméně BTW sehraje hlavní úlohu ve válce o budoucnost lidstva všech dimenzí proti nefungujícímu Bohu (zcela výjimečně s B) a jeho tmářskému regentu Metatronovi. Zamiloval jsem si ten příběh o boji s těmi, kdo brání svobodě myšlení a bádání, který tak strašlivě pobouřil vztahovačné představitele církve s hubou plnou lásky a tolerance (ve skutečnosti velmi výrazně "vocamcaď pocamcaď" a ještě jen pro někoho;)), a utrhlo by mi srdce, kdyby z toho všeho zůstala bezduchá skořápka pro malé děti, která nikoho nebude motivovat ke čtení a následně přemýšlení. Nezbývá než se smířit, že pomníkem čtiva pro generaci, která bude formovat příští desetiletí naší doby, bude Harry Potter a Twilight (což je ve skutečnosti "literatura" a ne literatura), a doufat, že jednou se HDM chopí nový Peter Jackson. Vím, že v takovém případě bych se svými dětmi do kina rozhodně vyrazil. V tomhle vám ovšem nedoporučuju ani utrácet peníze za DVD. 50% za řemeslně velmi povedenou formu, se srážkou za zoufalou snahu o ohromení, která se realizuje těmi nesprávnými prostředky. PS: Neexistující konec filmu je výsměch epických rozměrů a dabingový hlas Evy Green "ahoj, já jsem sedmnáctiletá pipka" je pohřební hranicí této kdysi výsostné české disciplíny.(8.1.2012)

50 procent...Chrisi, vrať se do Dobré společnosti, na poli epické fantasy očividně nevíš, Jak na věc. Digitální animovaná zvířátka jsou k pomilování, Nicole coby nádherná sněhová královna s duší Darth Vadera a metodami Dr. Mengeleho brilantní, Dakota BR se svým vzdorným pohledem a drsným hlasem archetyp neroztomilého, ale skutečného hrdiny, a směle ji konkurují i zvučná herecká jména. Jenže co naplat, vznosná architektura knižního příběhu se proměnila v panelák, kde se strašlivě rychle a zmateně jezdí výtahem, filozofické, náboženské a fyzikální jádro se transformovalo na žvanivé vysvětlovačky bez pointy a bez východiska, bez kořenů a přesahu. Nečíst den předtím předlohu, netuším, která koho bije. Nádherné vizuály, atmosféra dickenskovské Anglie a polární světy prostě nezachrání to, že se divák v tom magickém světě trochu ztrácí. Ačkoli má kouzelnou zlatou buzolu:) Jsem jediná, komu připadá, že Desplat tu hudbu trestuhodně odflinkl? POMO: lépe bych to neformulovala:)(6.12.2007)

• BadoXXII

Veľmi prekombinované a matúce. Dej skáče hore-dole. Príliš veľa vecí (niekedy je menej viac). P. S.: Oscar za vizuálne efekty je veľkým WTF??? 40%(29.4.2010)

Ja sa prikloním k svetovým hodnoteniam. Asi budem súdnosťou mierne mimo ostatného tuzemského priemeru, ale mne sa to pomerne páčilo. Možno mi od 'Prsteňov' chýba dostatočné nasýtenie v ránci fantasy žánru alebo to bude tým, že snežná (ale aj ostatná) krásna výprava dokonale sadla do terajších chladných dní. Každopádne som rád, že som sa nedal odradiť prvými komentmi a vychutnal som si to v kine. Ale knihu som nečítal, takže to je ďalšia možná varianta. Každopádne, keby som na filme nebol s priateľkou, ktorá pozná knihy o Lyre spamäti, asi by som sa dejovo nechytal a mnoho faktov by mi uniklo. Pomalší, vecnejší a faktovo náročný rozjazd mi z pamäti vyšklbla dejovejšia, príbehovejšia,fantasy prvkami, súbojmi a efektami oveľa lepšie nabitá druhá polovica. Ja len dúfam, že pre mňa mierne nepochopiteľné fiasko neohrozí natočenie ďalších dielov, ktoré snáď budú viac charizmatickejšie a charakterovo rozvitejšie. 75%.(14.12.2007)