Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 119 min

Michael Clayton rozhodně není typickým pravnickým filmem, ne vždy chronologicky rozprostírá krimi kauzu a pouze na ni pohlíží skrz právnickou optiku. Uprostřed je geniální, ale trochu bláznivý právník Arthur a "uklízeč" Michael, v přesvědčivém podání George Clooneyho, se ho snaží pochopit a uklidit mu z cesty... nejlépe jeho svědomí. čeká nás pár zajímavých kliček, ale žádná divácky podbízivá bomba, ani šok. Debut kvalitního scenáristy Tonyho Gilroye spíše sází na inteligentní vyznění, lidské charaktery, kdy na každého padne nějaký stín, klidně i pomalejší tempo, ale za to temnou a hustou atmosférou. Pokud neholdujete právnickým filmům, pravděpodobně se z kouzla tohoto díla leccos vytratí. 8/10(19.11.2013)

Jeden (z mála) filmov, po ktorom viem s určitosťou povedať, že objektívne hodnotenie, teda plus-mínus desať percent voči terajšiemu, môžem dať až po druhej projekcii. Scenár inteligentný a démonicky premyslený, čo je dnes vlastne už záruka a pečiatka kvality od Tonyho Gilroya. Ten sa svoj scenár po dlhej dobe odhodlal aj zrežírovať a za pomoci takých producentských velikánov ako Minghella, či Pollack; a herecky pekelne sústredených és - Clooney, Swinton, Wilkinson sa mu to podarilo s prehľadom. Lepší úsudok z tohto diabolsky premazaného a originálne spletitého toku udalostí však dokážem vyjadriť až neskôr, s určitosťou sa však jedná o silný nadpriemer. 80%.(12.4.2009)

Oscar 1 : Herečka VR - Tilda Swinton + 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - George Clooney, Herec VR - Tom Wilkinson, Hudba, Scénář . . . . . . . .. . . . Zlatý Lev - výběr(3.9.2007)

Zatracení, vykoupení, znovuzrození. Civilní, nečekaně mystické drama o vyrovnání se s pozicí rektálního výstupu právnického molochu, aneb tři koně na stráni někdy znamenají víc, než stovky pod kapotou.. Nevšední zážitek nejen pro hledače symboliky a milovníky scénářů se střevy orloje. Dlouhou dobu má divák pocit, že je uvězněn za jakousi bariérou, která jej nechce pustit blíže k jádru, načež si postupně uvědomí, že celou dobu stojí přímo u něj. Tony Gilroy po The Devil´s Advocate perfekcionisticky ukázal, že to pravé inferno na zemi nepotřebuje pekelné ohně a rozžhavené trojzubce - aby ne, v tomhle světě je totiž příčetnost horší, než šílenství..(9.9.2013)

Michael Clayton je téměř bezchybný právnický thriller. Přídavku právnický se vůbec nelekejte, do soudní síně se divák nepodívá ani jednou. Prvotina Tonyho Gilroye se totiž odehrává pěkně v zákulisí, kde není nouze o velkolepá spiknutí, výbuchy automobilů, napíchnuté telefony a v neposlední řadě o chladnokrevné vraždy. Do detailu vypilovaný scénář spolu s velmi chytrými dialogy pronášenými ústy brilantně hrajících herců a ukázkovou režisérskou prací Tonyho Gilroye aspiruje na mé Top za rok 2007. Žádný z herců se nemusí za svůj výkon stydět, já bych však vysoko nad ostatní vyzdvihl George Clooneyho, který v Michaelu Claytonovi dle mého našel svou životní roli. Tony "Bourne" Gilroy je pak základním stavebním kamenem, bez kterého by to nejspíše takhle nefungovalo. Tento scénárista/režisér dokáže i u pomalu plynoucí scény u diváka vyvolat nejrůznější rozporuplné pocity, ani vlastně nevím, co jsem zažival při scéně nejchladnokrevnější vraždy za poslední léta, zda-li to bylo znechucení, či jen prostý úžas. Závěrečná půlhodina je zase šíleně intenzivní i přesto, že jak to vlastně dopadne nám prozradil samotný začátek. Scénu "Do I look like I'm negotiating?!" pak řadím mezi nejlepší filmové závěry tohoto milénia. Zcela jistě nezůstane u jediné projekce.(25.3.2009)