Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 119 min

Vynikajúci opening s alarmujúcim Wilkinsonovým monológom a zábermi na chladné presklené kancelárie nastolí atmosféru, ktorá vás pohltí a nepustí až do záverečného záberu na Michaela Claytona. Scenárista bourneovskej trilógie Tony Gilroy splodil úctyhodný režijný debut a vďaka hlbšiemu presahu vytrel zrak žánrovým konkurentom Stevenovi Zaillianovi (ŽALOBA) i Sydneymu Pollackovi (FIRMA). Famózna Tidla Swinton, výborní Wilkinson a Clooneym. Dráma, hrdo reprezentujúca kategóriu „hollywoodske umenie“.(21.1.2008)

The Truth Can Be Adjusted.... Neuronová delikatesa vypreparovaná časovými přemety, plastickou sondou do nitra mumifikovaných právníků v saku od Armaniho a skvostnými hereckými výkony (v šedém vlku Clooneyem se probouzí člověk, Wilkinson emotivně otáčí kormidlem a Tilda Swinton stvořila svou postavu z ledu a železa) které nemávají oscarovými exhibicemi, ale oddaně a přitom s gráciíí slouží Gilroyovu snímku. A díky jeho preciznímu scénáři lze pocítit ten nejdelší chuťový ocas. který sebou bude mrskat ještě pěkných pár dnů. Po čertech sofistikovaná a uhrančivá cesta do zatracení/vykoupení. Ráda o ní přemýšlím, ráda o ní mluvím, ráda se k ní vracím. Napodruhé mnohem lepší, protože to, co si poprvé zpětně přehráváme a dosazujeme, nahmátáváme již od prvních minut-s požitkem nad tou mazaností a přesně zapadajícím soukolím. A i když je tam stádo čtyřnohých coby deus ex machina, nelze než opakovat větu Michaela Claytona ve finální scéně: I want more !(22.1.2008)

OLDSCOOL(4.3.2008)

Tvrdé drama prosperující z hlavních hvězd, kde dobrý výkon je u Clooneyoho zamozrejmosti. na piedestal bych poslal Toma Wilkinsona, ktery ma perfektni hlas a pri monologu k Michaelovi byl naprosto uzasny. Ale dej je dost pomaly, casto prevladaji neprehledne momenty a zbytecne pasaze. Na Claytona jsem se opravdu moc tesil, ale prislo docela silne zklamani. Tilda Swinton mi je neprijemna a jeji "velky" vykon jsem nikde nevidel! 6/10(19.2.2008)

Nejvyšší rating Claytonovi nedám, na to je až příliš chladný a odstupem natočený, ale jinak je to veskrze profesionálně natočené a působivé dílko o zlořádu v právnických a podnikatelských kruzích, o síle peněz a neukojených ambicích jedné bezkrupulózní manažerky. Film, který má hlavu a patu, přesvědčivou motivaci svých postav, výborné herecké obsazení a tomu odpovídající špičkové výkony, zkrátka a dobře film světové úrovně. Vůbec není náhodou, že jedním z producentů byl režisér legendárního thrilleru Tři dny Kondora. Až příště budou chtít čeští filmaři páchat pokusy o thriller, jako byli Hranaři, měli by se aspoň zkusit podívat na něco od své zámořské konkurence, aby z toho zase nevznikla trapná parodie. Celkový dojem: 80 %.(11.12.2011)