Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 119 min

Unavující dvouhodinový thriller o nezdolném vyjednavači, který se s ničím a nikym nesere. Co dodat? Průměr.(14.10.2008)

Tentokrát začnu citací trefného komentáře kolegy Superpero: "Film s nejdelším rozjezdem v historii." Na druhou stranu ta ocenění - 1 Oscar 1 + 6 nominací včetně na nejlepší film. Já bych to viděl tak mezi - začátek je opravdu dlouhý a nepřehledný (málem jsem odešel), pak je to dobře natočené drama s mým oblíbeným Georgem Clooneym v roli uklízeče problémů velké právnické firmy. Ale stejně jsem nepochopil nejasně definované vztahy mezi subjekty předmětného právního sporu postižení občané, Kenner, Bach a Ledeen a firma U/North, což mi dost kazí i celý film (a podle komentářů ostatních nejsem sám). Myslím si ale, že i v obsahu na ČSFD je chyba a že Claytonova firma Kenner, Bach a Ledeen nevede spor p r o t i U/North. To je to dost zásadní vada i jinak docela překomplikovaného scénáře. Potěšilo mne, že v klíčové scéně filmu se i těžce zkoušený Clooney taky držel úsloví: "Nechte to koňovi, má větší hlavu." Trailer: http://www.csfd.cz/film/223275-michael-clayton/videa/(1.7.2009)

Želví rozjezd, pomalé vyprávění a gradační závěr. Prvně jsem neměl ponětí o co se jedná, jestli mě něco neuniklo, ale v zápětí jsem zjistil, že informace se postupně poodhalují a tak jsem se naladil na správnou notu a nechával se unášet dirigováním režiséra. Pomalé a příjemné vypravování, které nemusí všem vyhovovat, jelikož je založena na dialozích a gest herců, která nutí diváka být stále v pozoru, aby se v tom neztratil a nezabrouzdal myšlenkami jinam což u nezáživného začátku není takový problém. No, závěr je výborný a parádně načasovaný. Popravdě jsem se na tento film netěšil, čekal jsem zklamání typu Syriana, ale na závěr mohu říci, že tento film stojí za to a mohu doporučit.George Clooney byl opět úžasný a tak jsem zvědav, jak dopadnou letošní oskaři...(12.2.2008)

• novoten

Tváří v tvář přesvědčivému výrazu bojovníka Clooneyho a Howardovým tklivým tónům se se svým hodnocením možná cítím i provinile, ale jakákoli spásná idea, varovný prst nebo dusivá výpověď se topí v nedořečené a přesto zbytečně propletené nudě, která minutu od minuty stále jasněji plyne k nepřekvapujícímu závěru.(21.8.2008)

Velmi pečlivě budované drama se třemi osobnostmi v saku, jejichž duše jsou prožrané špínou a mastnotou dnešního světa. Mr. Proper už nepomůže. George Clooney, Tom Wilkinson a Tilda Swinton už dávno propadli peklu a vás bude mrazit, až je budete pozorovat. Tony Gilroy své scenáristické kořeny nezapře. V pomale rozjetém příběhu si hraje s časovými rovinami i jemnými nuancemi, aby vás v závěru umlátil argumenty. Nečekejte právnické drama s postavami, co si to rozdávají v soudní síni. Tohle je odvrácená strana moderního světa, do které by se Perry Mason neodvážil ani s pancéřovou pěstí. Chytne vás pod krkem a pomalu vás dusí. Ne každý to vydrží, ne každému to bude po chuti, ale je to zážitek, který ve vás bude ještě pár dnů zrát. A vážně to není jen kvůli hereckým velikánům, kteří se ždímou ve jménu scénáře, který se vám nebojí naznačit, že je chytřejší a lepší než vy. Na první pohled jednoduché a nenápadné, na ten druhý zatraceně promyšlené, žadonící o druhé zhlédnutí. (70%)(4.1.2008)