Motel smrti

USA, 2007, 85 min

Nimród Antal

Mark L. Smith

Andrzej Sekula

Svižný horůrek o jediných hostech ve zlověstném motelu. Možná si také v jednu chvíli vzpomenete na Psycho, ale srovnávání by tady bylo trochu mimo, jde spíš jen o podobnost prostředí. Motel smrti je takový průměrný žánrový kousek, který má spád a vzhledem k námětu ideální stopáž, takže mu nějakou tu slabinu či předvídatelnost ve scénáři určitě odpustíte.(2.8.2007)

Komu by to nebylo jasné z explicitního českého názvu, toho přesvědčí hned úvodní titulky – Motel smrti je B-éčko bez špetky uměleckých ambicí. Drsné konstatování, uznávám, bohužel pravdivé. Kdyby Motel smrti byl jenom dalším stupidním thrillerem určeným pro zaplnění regálů ve videopůjčovnách, snad by mu ani nikdo nevěnoval pozornost, jenže on jím být nemůže již z toho prostého důvodu, že na režisérské stoličce tentokrát neseděl nějaký filmový impotent, nýbrž Nimród Antal. Od nadějného maďarského režiséra, který má na svědomí nejen dle mého názoru skvělé Revizory (aka Historky z budapešťského metra), bych čekal víc než x-tou variaci na „dva a více lidí ohrožuje cosi nebezpečného“. Limitace prostředí na jeden opuštěný motel s četným výskytem zvrhlíků sice slibovala příklon k sadističtější podívané á la Saw a jiným nervydrásajícím úchylárnám, Antal se však (bohudík?/bohužel?) rozhodl nespoléhat na jedinou místnost a rozehrál poměrně dynamickou hru na kočku a na myš, v jejíž průběhu se jednotlivé role několikrát prohodí. Samotnému psycho teroru předchází poměrně dlouhé seznamování s hrdiny, jejichž minulost zároveň skrývá jediné překvapení – v krajním případě lze díky hojnému výskytu jízlivého humoru celý film vnímat jako černohumornou persifláž řešení manželské krize. Přesto je asi pošetilostí hledat v něm něco víc nežli příběh vzbuzující strach, jde spíše o podvědomou snahu nepřipouštět si markantní kvalitativní úpadek svého (již ne tak) oblíbeného režiséra. Motel smrti není úplně bez nápadu. Mnohé scény, nepřekvapivě hlavně ty podzemní, udivují skvělou gradací a jakkoli je posledních deset minut přitažených za vlasy, věci se během nich konečně začínají řešit způsobem adekvátním vážnosti situace, což je fajn, akorát trochu pozdě (možná, kdyby byl Motel krátkometrážní...) . V rámci žánru sice lze mluvit o snímku ucházejícím, navíc na velice rozumnou délku sestříhaném: ty zapadlé regály videopůjčoven mu však nakonec stejně budu svědčit nejlépe. Škoda. 55%(12.6.2007)

• MM_Ramone

"Motel smrti" hodne smrdí... neoriginalitou, nudou a slabými hereckými výkonmi. To všetko sú dôvody na to, aby som to už druhý krát nepozeral a tiež pre pridelenie skromných dvoch hviezdičiek. Viacej tomu nedám ani náhodou. Je to jeden z najnudnejších vyvražďovací horrorov, ktoré som v poslednom čase videl. Slasher je pravdepodobne mojim najobľúbenejším horrorovým subžánrom. V tejto kategórii mám toho fakt hodne napozeraného. Snímok "Motel smrti" bol pre mňa bohužiaľ sklamaním. **(18.3.2008)

Bolo to velmi fajn stravenych 85 minut... Malo to riz, napatie, prijemne herecke obsadenie, dve sceny, pri ktorych ma totalne cuklo zo sedacky a navyse bol co? happyend :D Takze na to, ze je to Bcko ako vysite, davam tri a pol.(25.9.2007)

Motel smrti, zní to béčkově?? Em... jo, myslím, že jo. Je to béčko?? Hm, no, je tu sice na A4 klišovitých momentů, ale občas to atmosféru má, neřekl bych, že je to přímo béčko, spíš průměrný film s několika napínavějšími okamžiky, s mnoha otřepanými lekačkami, na druhou stranu, na to, že je zrežírován v podstatě na jednom místě, tak nikdy nenudí, má akorátní stopáž a obejde se bez nějaké vymaštěně překombinované pointy. Co herci?? Překvapil mě Luke Wilson, Beckinsale spíš standard. A lekačky teda nic moc, říkáš?? No, je jich tu celkem dost, ale jestli znáte podobný druh filmů, víte, kde máte lekačku čekat. Ta tam pak taky je. Opravdu jsem se leknul snad jenom jednou. Ukápne hostům aspoň trochu krve?? Jo, všechno krvavý se odehraje v závěrečný části a krev kape nejenom z hostů, ale i z hostitelů. Fajn a kolik to stálo a kolik to vytáhlo doláčů z kapes lidí?? Producent vypláznul 19 miliónů dolarů a skásnuli celkem 32,5 miliónů dolarů celosvětově.(16.10.2007)

• - Film byl do kin doručen pod falešným názvem "Temporary Arrangement" (Přechodné ustanovení). (HappySmile)

• - Všetky snuff scény boli natočené hneď v prvý deň nakrúcania. (misterz)

• - Ráno po napadení manžela sléza Amy (Kate Beckinsale) dolů, načež následuje záběr na nohy Davida (Luke Wilson), které leží na koberci. V dalším záběru, kdy Amy výjde ven, leží celé tělo za prahem venku přede dveřmi. (Danny F.)