poster

Resident Evil: Zánik

 • Velká Británie

  Resident Evil: Extinction

 • Francie

  Resident Evil: Extinction

 • Německo

  Resident Evil: Extinction

 • Slovensko

  Resident Evil: Zánik

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Francie / Austrálie / Německo / USA, 2007, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Dudek
  *

  Nový pohled na slavnou videoherní sérii přináší ještě více pachu smrti a mnohem méně komplikovanou příběhovou rovinu. Tvůrci se tentokát pustili do stojatých vod béčkového filmu. Děj je tentokrát opravdu primitivní, Alice a její skupina spolubojovníků cestuje z bodu A do bodu B, přičemž osud jim hází neustále nějaké klacky pod nohy. Psychologická situace - Alice získala jisté schopnosti - zůstává netknutá, a to jen dobře. Přenesení hlavní části příběhu nad zem, potažmo z města, do pouštního prostředí je rozhodně zajímavým krokem, čímž rozhodně neobhajuji správnost volby. Je tu sice jasný přístup k lokalitám, které se nám díky své vyhraněnosti plést zcela jistě nebudou, přesto však právě kvůli většímu odstupu od příběhu a postav přichází divák o většinu bodů, které by mohl 'okukovat'. Poušť se tak ale stává vcelku vtipným ztělesněním strohosti celého snímku. Příjemným aspektem je hudební doprovod, který si vybírá to nejlepší z předchozích dílů a pak samozřejmě povedené meziscény (zombie s fotoaparátem...) a lokace z jedničky. Fanouška videohry pak jistě potěší nejen zmutované vrány, ale též look závěrečného souboje, který velmi dobře evokuje atmosféru doplňujících filmečků. Pro ty ostatní je tu pak samotná podoba zombie, která dá vzpomenout na staré dobré časy a samozřejmě příběh nesoucí se v tomtéž duchu. Jediným zklamáním tak zůstavá odfláknutí akčních částí, které sice nekončí útěkem jako jsme tomu svědky ve většině filmů, ale spíše naprostým utnutím v nejlepších momentech (ať už je to nálet zombie havranů nebo závěrečný souboj s efektivní tečkou).(27.9.2007)

 • Subjektiv
  *

  Po světě se prohánějí miliardy nemrtvých, v podzemí přeživá hrstka elit. Hlavně elitní politici, vědci, vizážisti, kadeřníci, krejčí a výrobci slunečních brýlí, které jsou v přesvícených podzemních štolách životní nezbytností. A tito zkažení, zhýčkaní lidé se pokusí zotročit nemrtvou rasu, aby mohli ukájet své perverzní choutky. Deklarace OSN zakazující vykořisťování zombies je pro ně jen kusem papíru. Nemrtvý svět však trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a odčerpávání těchto sil by jeho krizi jen prohloubilo. Zombies s doktorátem z ekonomie si toto velmi dobře uvědomují. Film je rafinovanou alegorií o fungování společnosti a o limitech růstu. Pozorný divák odhalí několik ekonomických modelů, teorií, poznatků. V úvodní scéně je proveden rozbor teorie her, celým filmem se pak jako červená nit vinou myšlenky Keynese, které rozpracoval ve své knize "Ekonomické následky míru". V samotném vykořisťování zombieworkers je zjevně cítit vliv Marxova Kapitálu. Zlí živí chtějí nejdříve zombies odcizit výsledky jejich práce a v konečném důsledku je zombíkovi odcizen celý zombík. V ústředním hudebním motivu zazní několik tónů ze skladby slovinské kapely Laibach "Wirtschaft ist tot", tedy "Hospodářství je mrtvé", v OST pak nalezneme cover verzi s ironickým názvem "Hospodářství je nemrtvé". V tvářích zombies pozorujících konvoj se školním autobusem poznáme Proudhona, již zmiňovaného Keynese a samozřejmě otce ekonomie Adama Smithe. Model nemrtvé ekonomiky je jasnou antitezí k Malthusiovi. Nemrtvá ekonomika se totiž principielně nemůže dostat do malthusiánské krize. Škoda jen, že ke konci se autoři přiklonili k monetarismu a naprosto zapomněli na základní věc - totiž, že veškeré hmotné bohatství vzniká ve výrobě. Tím bohužel celý film degradovali.(3.3.2008)

 • pan Hnědý
  ****

  RESIDENT EVIL: ZÁNIK je hravější, masivně kompaktnější a stylovější než všechny předchozí díly. Výborný scénář Andersona (Hitchcock birds), temná atmosféra Mulcahyo a Milla je pořád zatraceně sexy. Můj třetí nejoblíbenější zombie film po Úsvitu mrtvých a nejlepším zombie snímkem REC.(22.11.2012)

 • Tom Hardy
  ****

  Resident Evil: Zánik je oproti rozporuplné dvojce podstatně kompaktnější a hravější. Russell Mulcahy se vytáhl a po dlouhých letech podává sebejistý režijní výkon – prostředí pouště je vyždímáno na maximum a scéna s ptáky, případně boj v kulisách bývalého Las Vegas jsou nejen dynamické, ale především opravdu napínavé. Je celkem škoda, že se na konci scenáristé opět (stejně jako ve dvojce) uchýlili k bitce s větší příšerou, ale ono to tak nějak k herní RE sérii patří, takže kdo hry zná, toho to zas tak nevyruší. Dějově to není úplně nejchytřejší, ale rozhodně to je zajímavé a pokud tvůrci ten konec mysleli vážně, vyšla by je čtyřka pěkně draho. Shrnuto a podtrženo, slušná trojka, která sice nepřekračuje béčkové vody, ale dokonale se v nich orientuje. 7/10ti(2.10.2007)

 • choze
  ***

  Průměrný post-apokalyptický akčňák s pěknýma kočkama a zombíky. Žádná bomba, ale Mulcahy se snaží a konkrétně scéna, kdy kolem sebe Milla udělá telekinetický štít před plameny nebo střet se zombies ve Vegas, se povedly. Nejlepší díl bídné série, ale jen o nepříliš dlouhý chlup.(30.11.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace