Resident Evil: Zánik

• Německo

Resident Evil: Zánik

Akční / Thriller / Horor / Sci-Fi

Velká Británie / Francie / Austrálie / Německo / USA, 2007, 95 min

Kazdopadne jsem cekal vetsi masakr, sice to spatny nebylo, ale rozhodne slo z tematu vytezit vic. Presunuti filmu do pouste rozhodne prospelo, takze misty pripomina Sileneho Maxe. Problem je, ze dost casto jsou jen zabery jak nekdo nekam jde, pripadne jede a nebo rozhovory a je to na ukor akce. Ale akce tu je fakt vychytana, Milla sice pouziva vetsinou jen noze, ale jde ji to s nima a pak stoji za zminku treba rozjizdeni zombiku autem, nemrtvy vrany a podobne, proste sem tam nakej prvotridni napad. Zaverecnej boss taky neni spatnej, ale opet z neho slo vytezit vic. Jsem zvedavej, jestli bude ctyrka, protoze film je tak jakoze useklej a primo si o pokracovani rika. Celkove se jedna o vcelku slusnej akcni film se spoustou krve, par lekackama, peknejma zombikama, solidnim pribehem a super Millou, takze jsem se dobre bavil, ale kulervouci to neni. Tak po druhym skouknuti jsem se bavil vic, pravdepodobne nejlepsi dil serie, skvela akce, skvely hororovy a krvavy sceny, perfektni Milla a paradni masky zombiku, lepsi 4*.(15.11.2007)

• Renton

Scénář: Paul W.S. Anderson .. Kapku lepší než průser RE Apokalypsa, jenže pořád nic víc než jen tuctový bl-béčkový žvanec. Slušné je zpracování, slušná je Milla Jovovich, mé oko potěšila Claire aka Ali Larter, které však scénář nedává velký prostor. Nedává vlastně ani moc prostor příběhu, který je slepenec několika více či méně povedených akčních scén. Mnohé mezi tím je jen naznačené, zkratkovité a jsou tím ubíjeny typické znaky skvělé série Resident Evil, tentokrát říznutou zaprášeným stylem Šíleného Maxe. Vyhlížený a značně nedůstojný zánik série je každopádně alespoň o jeden díl odsunut. Je to dobře či nikoliv?(27.10.2007)

• Subjektiv

Po světě se prohánějí miliardy nemrtvých, v podzemí přeživá hrstka elit. Hlavně elitní politici, vědci, vizážisti, kadeřníci, krejčí a výrobci slunečních brýlí, které jsou v přesvícených podzemních štolách životní nezbytností. A tito zkažení, zhýčkaní lidé se pokusí zotročit nemrtvou rasu, aby mohli ukájet své perverzní choutky. Deklarace OSN zakazující vykořisťování zombies je pro ně jen kusem papíru. Nemrtvý svět však trpí nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a odčerpávání těchto sil by jeho krizi jen prohloubilo. Zombies s doktorátem z ekonomie si toto velmi dobře uvědomují. Film je rafinovanou alegorií o fungování společnosti a o limitech růstu. Pozorný divák odhalí několik ekonomických modelů, teorií, poznatků. V úvodní scéně je proveden rozbor teorie her, celým filmem se pak jako červená nit vinou myšlenky Keynese, které rozpracoval ve své knize "Ekonomické následky míru". V samotném vykořisťování zombieworkers je zjevně cítit vliv Marxova Kapitálu. Zlí živí chtějí nejdříve zombies odcizit výsledky jejich práce a v konečném důsledku je zombíkovi odcizen celý zombík. V ústředním hudebním motivu zazní několik tónů ze skladby slovinské kapely Laibach "Wirtschaft ist tot", tedy "Hospodářství je mrtvé", v OST pak nalezneme cover verzi s ironickým názvem "Hospodářství je nemrtvé". V tvářích zombies pozorujících konvoj se školním autobusem poznáme Proudhona, již zmiňovaného Keynese a samozřejmě otce ekonomie Adama Smithe. Model nemrtvé ekonomiky je jasnou antitezí k Malthusiovi. Nemrtvá ekonomika se totiž principielně nemůže dostat do malthusiánské krize. Škoda jen, že ke konci se autoři přiklonili k monetarismu a naprosto zapomněli na základní věc - totiž, že veškeré hmotné bohatství vzniká ve výrobě. Tím bohužel celý film degradovali.(3.3.2008)

Od starého rutinéra Russella Mulcahyho příjemné překvapení! Třetí Resident se atmosférou a úrovní nejvíce přibližuje herní sérii. Jaký by to byl Resi bez nakažených vrán a zmutovaných dobrmanů, největšího zloducha s lidskou tváří ve světě RE, Alberta Weskera, nejčastějšího bosse Tyranta, souboje v laborce a aspoň jednoho člena klanu Redfieldů? Vrány jsou skvělé a zkrvavená psiska nejsou špatná, Weskerovy chvíle jistě ještě přijdou ve čtyřce, bitku s Tyrantem (ve filmu beze jméma) šlo vyřešit určitě lépe, ale monstrum ujde a herní předloze víceméně odpovídá, a Claire má méně prostoru než Alice, ale šarmem ji přebíjí . Běhající lebkoidní parchanty už jsme měli v RE: Remake, takže ani ti mi nesuplují rušivý prvek. Co už mě ale trochu iritovalo, jsou přehnané Aliciiny psionické schopnosti. To nemá ve světě RE co dělat. Menší dávka gore nevadí (ve hrách žádná střeva stejně nejsou) a Milla mi konečně nelezla na nervy. Zánik mě jako fandu her, který třetí řádění chladně působící modelky mezi nemrtvými masožravci vyhlížel s jistými obavami, uspokojil. Po řemeslné stránce slušná akčně-horrorová podívaná a v některých scénách dobře dynamická. Nejlepší filmový díl a zároveň povedený reparát za humusáckou Apocalypsu. 7/10(25.9.2007)

Westernový kabát Mille sluší, stejně jako poušť celému filmu. Bitky byly hodně našláplý a Milla to s těma zahlejma nožema mega dávala. I ostatní hrdinové byli sympatičtí a prostě to odsejpalo parádně. Ze scény s ptákama by měl Hitchcock tříhodinovou erekci. Jedinou výtku mám k hlavnímu záporákovi, byl prostě to prostě vůl. Série Resident Evil je pro mě sérií zdařilou.(2.4.2008)