Broken

Velká Británie, 2006, 110 min

"BUDEŠ POKRAČOVAT?" ptá se kdesi uprostřed lesů tajemný cizinec s puškou Hope, která si právě vylovila z vlastních střev do břicha zašitou žiletku, aby si na poslední chvíli přeřezala škrtící smyčku kolem krku. A Hope bude pokračovat. Bude pokračovat, protože jinak se nikdy nedozví, co udělal všehoschopný cizinec s její malou dcerkou... Nízkorozpočtové britské hixploitation. (choze)

J*A*S*M

No... čekal jsem tedy lepší hororový zážitek. Pochválil bych dost reálně vypadající násilí a jeho důsledky... a to je vlastně tak všechno. Vše ostatní je buď průměrné, a tudíž si pochvalu nezasloužící, nebo v horším případě podprůměrné - především herci - trpící hrdince jsem nevěřil ani nos mezi očima a záporák na mne taky nijak nezapůsobil. Film sráží hlavně několik takřka neskutečných logických kiksů (SPOILER: Když už se konečně dostaly ke klíčům a rozeply řetězy, proč toho psychouše alespoň nepřivázaly, když ho neměly to srdce zabít? Dokonce dvakrát!), kvůli nimž jsem chvíli uvažoval pouze o dvou hvězdičkách. Závěr nakonec výsledný dojem vylepšil, takže 60%. ()

LIVINGDEAD

Opět jsem se přesvědčil, že nemá smysl chodit do lesů, protože tam pobývají psychopati. Na hřiby už nejdu :-) Ale k filmu : Zpočátku napínavý krvák, pak chvíli menopauza, ale ke konci se to opět rozjelo. Film se mi líbil a na to, že to hráli asi 3 herci, je to opravdu skvělý film! Na takové filmy se mohu dívat nonstop :-o ()

EvilPhoEniX

Tak Tohle Snad Nikdo nemyslí vážně? NEJHORŠÍ EXPLOITATION,co jsem kdy viděl! Totální Nízkorozpočtový Brak! V tom filmu bylo vše, co správný Horor mít nemá! TAKŽE.. Minimum Hudby.. A když se už nějaká ukázala stála pěkně na hovno, Žádná Akce, Napětí, Minimum Gore, Škaredé Herečky, Nesympatický Záporák! Ach Jo! 3 Důvody proč se máte na film Podívat! 1) Chcete se stát Skvělým a pečlivým zahradníkem? Pusťe si Broken.. Naučíte se, jak správně Pěstovat..2) Nemáte, co poslouchat? Pusťe si Broken.. Ta uječená Kikina tam řvala snad 10 minut vkuse!! 3) Chcete se Nudit? Pusťe si Broken! Dám aspoň dvě Hvězdičky za slušných prvních 10 minut, Abych nebyl tak přísný! ()

Slasher

Slovy jako geniální bych šetřil, ale špatný to nebylo. Neznámý muž unáší ženy k sobě do lesa, aby je podrobil zkoušce - do útrob jim zašije žiletku a ony, pokud chtějí přežít, mají za úkol trochu v sobě zalovit... Mají-li chuť do života i poté, čeká je soužití s maníkem samotným, což (v případě, že se mu plně neodevzdají) znamená neúprosný psychologický teror, včetně mytí nádobí a péčování o zahrádku. Ten maník je docela normální týpek, co to má v hlavě jen trochu zpřeházený a rád by nějaký to stabilní rodinný zázemí, naše hlavní hrdinka je docela vytrvalá, avšak otravně nepoddajná mamina. Tak kdo koho nakonec zlomí? Broken je místy zajímavý, místy napínavý, místy ne až tak záživný (a to jsem viděl o 20 minut kratší unrated verzi), místy krvavý, místy nelogický (proč mu sakra těma šutrama nerozmlátila hlavu) horor/thriller. Žádné větší vysvětlení se nekoná, což je dobře asi stejně jako na škodu. (screeny) ()

Flipnic

Doslova a do písmene mistrovské komorní dílo. Film, který, ač považován za čistý exploitation, je nakonec něco docela jiného. Většina lidí zřejmě sleduje film s nějakým očekáváním, což se stává hned ze začátku základní chybou. Takoví diváci pak nepochopí neuvěřitelný rozměr, dokonalost a strukturu nikoliv horroru, ale psychologického dramatu. Film se dá pochopit a prožít tak, že divák čte mezi řádky od začátku do konce. A myslím, že to není zase tolik složité. Tvůrci nerozehrávají šokující jatka a teror pro zábavu drasťáren chtivých nadšenců. Rozehrávají neuvěřitelně inteligentní drama, jakého jsem osobně nikdy nebyl svědkem. Pokud divák sleduje jen to, co se na obrazovce odehrává, vidí jednoho maniaka, který z nepochopitelných důvodů fyzicky a psychicky týrá unesenou ženu v lese po mnoho dní. V poslední třetině filmu se pak do děje přidá další postava, mladší dívka, která zažívá stejné týrání, jako žena. Občas velmi dobře zpracované goreefekty. Tohle je celé, co divák vidí na obrazovce. To moc není. Skutečný význam a rozsah filmu je však v psychologii a zejména VZTAZÍCH jednotlivých postav mezi sebou a k realitě jako takové. Na začátku tvůrci šokují brutálními záběry. Proč si měly oběti vyhrabat ze zašitého břicha žiletku a přeřezat lano? Vzpomeňme si na SAW, která je těchto srandiček plná... Maniakovo jednání není bezúčelné, má své důvody a je jen na divákovi, jestli jej pochopí nebo ne. Dozvídáme se přece od začátku, že si hledá rodinu. A navíc je to prostě nimrod, který se řídí vyloženě a pouze "zákony lesa", samozřejmě v jeho hlavě dosti pomíchané. První oběť zkoušku nepřežila a proto nebyla hodna se stát jeho družkou, další dvě zkoušku zvládly a tak se staly jeho "družkou" a "dcerou". V celém filmu se pak rozvíjí vztah člověka k životu, svobodě a realitě jako takové v případě, že vám někdo naprosto všechno vezme. Je to jako kdyby vás dal někdo z běžného života do skleněného terária a pozoroval vás. Nebo ještě více, doslova vás přinutil stát se součástí života a reality naprosto jiného člověka, navíc totálně psychicky vyšinutého. A použil k tomu prostředky jako je teror, mučení, bití, bolest jako takovou. Nakonec člověku opravdu nezbyde nic jiného, než absolutní rezignace na cokoliv a základní potřeby, vnímání světa, estetiky, radosti a dalších vyšších lidských vlastností, se smrsknou na pouhé zrnko v nekonečné poušti. V tom tkví neuvěřitelná síla filmu. Film naprosto a geniálně v několika rovinách vykresluje svůj název "BROKEN". Psychologie oběti jako takové,ale film nastavuje i jinou rovinu.Nejde mu o vysvětlení, přímé vysvětlení proč to všechno. To musí divák pochopit sám. Druhá rovina je psychologie maniaka, která naprosto dostatečně ve finále nastiňuje vztah k oběti. On chtěl mít svůj svět, svoji rodinu, svoji realitu a použil k tomu veškeré prostředky, které znal. Ale nakonec se mu stejně vše zhroutilo a zlomilo jej to. A v úplném finále je nekompromisně vykresleno, že základní oběť celého toho pekla byla dcera unesené ženy! Která trpěla ze všech postav naprosto nejvíc. Šokující zakončení intuitivně uvažujícího diváka doslova přibije na kříž a film dostojí svého názvu právě i ve vztahu k divákovi ... GENIÁLNÍ, nekompromisní, úžasné, inteligentníí a ŠOKUJÍCÍ... Totální psychický teror a tragédie! K tomu všemu je třeba přičíst úžasnou vizuální stránku filmu, kameru, herecké výkony, gore atd. () (méně) (více)

Bloody13

Jedna velká, těžká deprese, co si zaslouží hluboké soustředění a pozornost. Ani ne tak kvůli množství krve a vyhřezlých vnitřností (toho se totiž dočkáte převážně jen na začátku), ale spíše díky psychickému teroru, jemuž je vystavována hlavní hrdinka. Mason tu však zpracovává zajímavou, na horor nevídanou myšlenku: hrdinka podstupuje několik testů (nebo jeden celkový), aby pochopila pravou hodnotu lidského bytí. Diváka do onoho problému zasvěcuje nečekaně hluboko, což vede k poměrně rozvleklému ději a ztratě napětí. I když logika dostává občas na prdel, poslední minuty jsou nutnou satisfakcí a odměnou za trpělivost: takhle kulervoucí závěr se totiž vidí jenom zřídka. Viděna ta kratší verze. ()

Shit

Kruťárna toho nejdrsnější zrna a to prakticky hned od začátku, kdy se tvůrci nezaobírali takovýma zbytečnostma jako jak se oběť dostala na místo a rovnou, asi po pěti minutách mírnýho seznámení s jakým typem filmu bude mít divák vlastně tu čest, hodí oběť do rakve a najíždí se na parádní teror a hixploitation, kterej v sobě nese hodně realističnosti, ale zároveň to je neskutečně krutá podívaná a to nejenom díky velice povedným gore efektům a závěrečných 20-30 minut je naprosto zdrcujících. Jedinej důvod proč tomu nedávám plný hodnocení, je kvůli tak trošku nudící prostředku filmu, jinak se jedná fakt o nadmíru povedenej psychohoror zasazenej do úžasně mrazivýho prostředí nekonečně velkých lesů ()

choze

Z trajleru mrazilo a musím ocenit, že tvůrci to narozdíl od HOSTELU či WOLFCREEKU pořádně rozbalí od samého začátku a ne až po přetrpění zbytečné první půlky filmu. Přehrabování se ve vlastních střevech deroucích se vám z břicha, abyste našli žiletku, kterou se osvobodíte z pout, to je moc pěkná chuťovka hned na úvod. Bohužel, film se pak začne tvářit realisticky (rozuměj začne se vléct) a smrskne se na čekání na pointu. A i když o fyzické a psychické utrpení není nouze, nic pořádně úchylného se už nekoná a pointa to opravdu nezachrání. Po technické stránce je to prvotřídní práce, kamera ždímá z leteckých záběrů lesa a hlavně z detailů tu správnou atmosféru, masky jsou skvělé a herci dobří. Jak jsem doufal, BROKEN je skutečně zatím nejlepším exploitation (hixploitation, abych byl přesný) nového tisíciletí, ale jen proto, že konkurence je tak mizerná. Nářez, na jaký jsme s hellem čekali, to bohužel není. Ale které exploitation kdy splnilo očekávání? ()

Dudek

Přestože se Broken řadí spíše ke snímkům, které se v první řadě soustředí na vývoj mezipostavových vztahů, rozhodně se nedá říct, že je dějově pomalý. Tvůrci „to rozbalí“ doslova od prvního záběru. Divákům je tak nejdříve představena postava trýznitele, prostředí a zejména se díky ní dozví, že mučení, se kterým se později znovu setkává, není nahodilou záležitostí. V druhém sledu probíhá poněkud netradiční seznámení s hlavní ženskou postavou, z něhož se do následujícího dění přenáší pouze motiv hledání rodiny. Tedy de facto ústřední zápletka filmu. Broken je v základech silným filmem, a to zejména díky civilní dějové linii. Všechny postavy, které se ve snímku objevují, působí přirozeně, jejich motivace se zdá být zřejmá a chovají se poměrně dle předpokladů. Zajímavostí je drsný úvod, který jde neočekávaným stylem rovnou na věc. Přestože jsme seznámili s Hope v jejím domácím prostředí, nedozvídáme se, jak se dostala do lesa, kde je později trýzněna, což snímku dodává znepokojivý rozměr. Silná atmosféra je zde tvořena zejména postupným vývojem vztahu mezi Hope a jejím věznitelem. Trochu problematická může být prostřední pasáž, kde se tvůrci tomuto vztahu snaží věnovat co nejvíce. Zatímco ostatní by dali přednost nějakému tomu trýznění, já se paradoxně domnívám, že by snímku napomohl větší důraz na vyobrazení nudy, kterou Hope zažívá. Její znuděnost je načrtnuta velmi slabě, a kvůli opakované a nijak vygradované konfrontaci s věznitelem a nástupem třetí postavy se nedokáže zcela rozvinout. Její přenost na publikum však funguje docela slušně. Pozvolné a neměnné tempo je příčinou neuspokojeného diváka, kterého nepochopená (nikoli nepochopitelná!) schematičnost snímku po několika minutách omrzí. ()

*CARNIFEX*

Po sľubnom úvode sa dostavil solídny prepad, pričom ani informácia: “podľa skutočnosti” z úvodu, nie je žiadnou zárukou toho, že bude divák svedkom niečoho, čo by ho malo emocionálne zasiahnuť. Nemá príliš veľký význam ani zmysel tento počin sledovať, pričom ku kvalite spracovania či hereckému obsadeniu sa nemá ani zmysel vyjadrovať. ()

petero

I keď zo začiatku ma trošku štvalo príliš umelé osvetlenie lesa v noci, postupne som si zvykol aj na nesympatických hercov. Musím pochváliť režisérov, raz nám možno naservírujú poriadne brutálny horor i keď takéto naturalistické násilie nemám rád (radšej dávam prednosť sérii Saw). Postupne som musel oceniť aj vynikajúcu prácu maskérov, kamery, strihu a dostatočný výkon predstaviteľov. I keď pointa filmu ostala utajená, myslím že to patrí ku kúzlu filmu. ()

Xmilden

Horor by byl více přijatelný, kdyby ovšem nenastala klasická chyba všech hlavních hrdinek, která se datuje již od Halloweenu. Tou chybou je neschopnost zabít toho hajzla, který ji chce zabít. Tady měly naše hrdinky dvě šance a pokaždé se daly raději na nesmyslný útěk. Tohle mi na hororech opravdu vadí. Jinak násilí a gore efektů ve filmu není zase tolik jak se tady kolem píše. Např. Martyrs nebo Inside jsou v tomto oboru nedostižnými mistry. Celý film je ve své podstatě amatérský, ale co spolehlivě dokázal (nečekaně) bylo držet mou pozornost. PS: Ještě mi vysvětlete, proč hlavní hrdinka na to že strávila 41 dní v lese, kdy se živila snad jen bobulemi a zeleninou, neschudla ani deka :) ()

Hrabka

Docela hodně brutální, chvílemi velmi napínavé, ale celé mě to nedokázalo nějak zaujmout a oslovit. S nějakým vyšším smyslem tohoto filmu si narozdíl od některých uživatelů vážně hlavu lámat nechci. Začátek byl vážně slušně odporný a vytahování stehů a žiletky mi nedělalo zrovna dobře. Potom se to změnilo v takové drsné divadýlko nejdříve s dvěma a potom i se třemi postavami, které to odehrály poměrně slušně. Konec byl tak trochu přestřelený a chybělo mi nějaké vysvětlení. 55% ()

darkrobyk

Žiletky na těle, žiletky v těle.... ,,Nechoď tam, není to bezpečné!" A co myslíte, že ta blbá kráva udělá? Čekal jsem poněkud rychlejší odvaz, dostal jsem psychologické drama plné magorů. Kdyby se hlavní hrdinka nechovala jako ultrakráva, která každou příležitost k odplatě nevyužije, možná bych se trochu slitoval. Pár gore efektů je slušných, velice pěkný je začátek, slušné je i zakončení. To co se odehraje mezi tím je však vata, co není ani skelná, ani střelná. Mrzí mě, že autoři neudělali nic pro to, aby divák s obětí soucítil. Osobně jsem se těšil, až to schytá naplno. Korunu všemu pak nasazuje trapný blábol: Podle skutečných událostí. Tomu snad už proboha nikdo nevěří. Laciná reklamní fráze snímek potápí ještě hlouběji. Ale jak říkám, pár momentů se našlo, k tomu les, takže 2* p.s. po vyříznutí jazyka, pokud by nebyl třeba zataven rozžhaveným železem, by se člověk zadusil krví... ()

Ruut

Znám par lidí co mají opravdu hodně rádi horory. Koukají na ně. Sbírají. A dost dobře jim rozumí. Někteří z nich přes víkend i nějaký ten fanouškovský horůrek natočí. Autoři Broken určitě patří mezi posledně jmenované. S tím rozdílem že na tento film dostali trochu víc peněz. Je znát snaha o zajímavou podívanou. Masky jsou opravdu povedené. Herci taky fajn. A celkově je to docela dobře koukatelné. Jen o pul hodiny kratší stopáž by docela Broken prospěla. ()

S.Quentin QUALE

Extrémně brutální, kufr obracející nízkorozpočtový exploiťák, který vsází na gore, ale ztrácí na ostatní filmařině, která vypadá na můj vkus až moc nízkorozpočtově a amatérsky (kamera, hudba). Scénářem a objasňováním "kdo, co, proč?" se nikdo taky nezabýval, takže celkově jen průměr se značkou kvalitní samoúčelné brutality. 60% ()

misterz

Tak neviem. Asi som už čo sa týka hororov tohto typu príliš rozmaznaný, alebo možno presýtený. Mňa to až tak nenadchlo. V prvom rade, neviem kde sa nabrala myšlienka, že ide o hixplo, to teda určite nie, skôr explo, ale veľmi nevýrazné. Netvrdím, začiatok bol v tomto smere akýmsi prísľubom, keby sa aj ďalej pokračovalo v tomto duchu, asi by som bol spokojnejší. Čoskoro po úvode však snímok krvavé scény takmer úplne vypustí a snaží sa ísť viac do psychologickej roviny. Žiaľ nevyšlo to podľa mojich predstáv, na to tu bola slabučká atmosféra, chýbal tomu hlbší nápad a v neposlednom rade aj prepracovanejší scenár s presvedčivejšími hercami. Tiež tu chýbala aj akási mytológia a vysvetlenie okolo toho záhadného chlapíka z lesa a jeho potreby unášania a týrania žien. Celkový dojem preto na priemer nestačí. 45/100 ()

WANDRWALL

Nízkorozpočtový film a přitom slušně natočený horor, kde neteče krev zbytečně, a myšlenka nestíhá další, ale pěkně se střídají jako dobře sestavený plán, jak odrývat poznání hrdiny, co se to stalo s jeho - jak jinak - milovanou dcerkou, a kdo po ní vlastně šel. Brutalita zde není dávána tolik na odiv, i když její milovníci taky nemusí být zklamáni, že by se s ní až tak šetřilo. Stejně je hlavní odsouvat pointu, udržet vzniklé napětí, aby divák byl na závěr překvapený, a řekl si - stálo to za ten čas! ()