„Ha! Ha! Ha! Chi! Chi! Chi! Cho! Cho! Cho!“ Poměrně (na hollywoodské poměry poměrně dost) chytrý scénář bratrů Nolanových dává přiměřený prostor všem hercům, z nichž všichni hrají špičkově. Všechny významnější role přitom vyzobaly hvězdy, o nichž jste již bezesporu dříve slyšeli. Tvůrci si nejspíš mohli dovolit obsadit přesně toho, kdo jim pro danou postavu přišel nejvhodnější a výsledkem je jeden z castingově nejvýživnějších amerických filmů za hooodně dlouhou dobu. Každá postava má přitom své opodstatnění, nikdo zde není jenom na nadhazování vtipů nebo pro okrasu. Například kratičký výstup Cilliana Murphyho výborně dotváří závažnost Temného rytíře – zákeřný zloduch z předchozího filmu zde slouží jenom jako lehký předkrm, Batman je svými schopnostmi i ambicemi zjevně dál. Batman, „no limits“ hrdina přímý a s černobílým chápáním spravedlnosti, musí nyní čelit „no rules“ padouchovi maximálně nevypočitatelnému, vyskakujícímu jako čertík z každé škatulky, do kterého byste se ho pokusili vecpat. Joker žádné hodnoty neuznává. Náhoda rozhoduje, chaos vládne. Ledgerův Joker není lepší než Joker Nicholsonův, je jiný. Z jeho poloretardovaného řečnického projevu a smíchu na poslech stejně příjemného jako zvuk brzdícího vlaku, naskakuje husí kůže. Scény jeho konfrontace s kýmkoliv patří k těm nejlepším z Temného rytíře, činí jej extrémně znejišťujícím (co je dobro?) a srovnatelně intenzivní jako tlukot srdce, když vám maniakální pošuk drží v koutku úst ostrou břitvu. Střet světa nelidských superhrdinů a arcizlosynů se světem policajtů, soudců a kriminálníků je také střetem komiksové nadsazenosti s realismem klasických gangsterských filmů, k nimž některé záběry poměrně jasně odkazují (Joker je jakýmsi zdegenerovaným potomkem Veřejného nepřítele a Zjizvené tváře). Nolan nadále usiluje o vyšší míru uvěřitelnosti i v precizně vybudovaných akčních scénách. Do akce při každé příležitosti zapojuje také kameru, jejíž pohyby pomáhají „zakčnit“ dialogové scény, jež pak mohou hladčeji přejít do skutečné akce. Přesněji do skutečných akcí, neboť málokdy je najednou rozehrána pouze jedna akční rovina vyprávění. Častěji je prostřiháváno mezi třemi ději, které spolu souvisí, gradují společně a jsou dokonale přehledné. Co vytknout? Kdybych chtěl být povýšeneckým a zlým cynikem, vysměji se Batmanovu hlasu á la barový zpěvák s rozedmou plic a relativizaci věčného souboje dobra a zla (zemřít jako hrdina, nebo to dopracovat na padoucha?), které je věnován celý stopadesátiminutový Temný rytíř, jakkoli by totéž dokázal zkušenější mongolský režisér rozpitvat mnohem lépe na prostoru sedmdesáti minut, s dvěmi herci a jednou kozou. (Polus, Bratislava) 90% Zajímavé komentáře: Adrian, hirnlego, Cervenak, Visáč, JohnnyD, lakikaki, Triple H, JohnFarst, poet(28.7.2008)

Láska, pomsta, šílenství, anarchie, chaos a jedna stylová motorka. Brilantní.(23.7.2008)

Plnokrevné a zakrvácené antické drama, jen v pouti za hledáním lidské přirozenosti si protagonisté nasazují vysvětlující a matoucí masky, a snad proto mu říkáme comicsová adaptace. Nolan se ptá, kde leží ona hranice mezi předurčeností a zda existuje úzeMí svobodné volby, akcentuje dobu post-demokracie a jejích slabin, kterých využívÁ terorismus, vrací se v postavě Jokera, jakési Amélii naruby, k zvráceně hravému Nihilismu a portrétuje nejhlubší propastI v temnotě svých postav. Má dost odvahy, aby svého maskovaného arcihrdinu, TEmného rytíře, učinil vedlejší postavou a amorfní nádobou, která se tvaruje podle potřeb anarCHií zmítaného GothAmu. A v té temnotě, těsně před rOzbřeskem, ustupuje od HobbeSovy teze a věří ve světlo. Dokud se neozve šílený smích. A pak druhý. Ve světě, kde neexistují pravidla, nelZe věřit, ve světě, kde je porušena spoLečenská smlOuva, se začíná i mafiánská klika bát. Svět strachu je světem nejistoty, kdy může přijít rána od kohokoli. Spirála bezpečnosti se začíná roztáčet, čím více strachu máme, čím méně věříme, tím větší nebezpečí na sebe přivoláváme, říká Nolanův hrdina s tváří, rytíř na bílém koni. Obětovat principy sebezachování, svobodu bezpečnosti, spravedlnost statu quo? Možná za několik desetiletí budou vědci zkoumat kulturní reflexe postmoderní doby. Snad poprvé je ale obraz zranitelného a zraněného světa zašifrován do filmových políček s netopýřím emblémem. Hlubinná psychologie. Duch doby. Why So seriOuS? P.S. Temný rytíř je neopakovatelný, protože je to nehrdinský film, v jehož soukolí nás semelou dva záporáci. 90%(12.8.2008)

Plný očekávání, avšak se zdravým odstupem jsem spolu s přítelkyní vstoupil do sálu jednoho pražského multiplexu, kde se na plátně již rýsovalo logo DC Universe. Naše skromná a oblíbená mini soutěž spočívající v hádání názvů filmů podle trailerů se tedy nekonala a akční jízda očekávaného letního "blockbusteru" mohla konečně začít. Již komplexně zpracovaná úvodní scéna bankovních lupičů s maskami klaunů dala tušit, že se bude jednat o propracované dílo do nejmenších detailů. Batman, se všemi těmi svými high-end udělátky a "mad dog" Joker s hláškami "Let’s put a smile on that face!" a "Why so serious?" mě nenechaly ani chvíli napokoji. O hereckých výkonech bych asi řekl jen to, že Jack Nicholson je sice ve své roli Jokera jedinečný, ale Heath Ledger dal této postavě nový rozměr. Jeho specifické chování a mimika obličeje, pohrávání si s jazykem jako ještěrka nebo časté olizování připomínající stařenu bez zubů jsou vlastnosti, které této postavě přidaly na psychické labilitě. U Batmana mi při jeho dialozích trochu neseděl přílišný chrapot, Bale je ale v roli milionářského štramáka a zároveň pronásledovatele gothamského podsvětí opět skvělý a jen potvrzuje své kvality. Zato obličej Harveyho Denta mi po jeho malé nehodě přišel jako vystřižený z Mumie. Trocha kritiky ještě neuškodí, u scény s kamionem jsem výrazně postrádal jakoukoliv variaci hlavního motivu a nečekal jsem, že právě zde bude v uvozovkách hluché místo, hudební složka tak nepodpoří obraz a neumocní tím tu akční stránku odehrávající se před očima diváka. Tím můj výčet drobných nedostatků končí a na nového Batmana nelze než pět chválu. I přes delší stopáž vše uběhlo strašně rychle a já si na konci promítání přál prožít výmaz posledních 152 minut mého života, vrátit se zpět na začátek filmu a celé to prožít neposkvrněn znovu. The Dark Knight svými křídly rozvířil vlnu veder a přinesl nám trochu toho čerstvého vzduchu v podobě nového netopýřího kultu a to především díky chytře napsanému scénáři, brilantně zahranými postavami dvojice Joker a Batman (Morgan Freeman, Michael Caine a Cillian Murphy jsou jako obvykle na slušné úrovni), pěknému finále na motorce a samozřejmě skvělému hudebnímu doprovodu tentokrát od dvojice Hans Zimmer & James Newton Howard. Kdybych měl zhodnotit celkovou situaci po konci projekce a porovnat ji s nadšenými ohlasy před ní, řekl bych, že se jednalo o 90% pravdy a zbylých 10% je hype, ale současná pozice - Top 250: #1 na IMDB je lehce nadhodnocená a jistě bude časem klesat. Po další projekci však musím jít s hodnocením na plný počet. (10/10)(31.7.2008)

Kdykoliv se Joker objeví na scéně začnete doufat ve šťastné konce. Leč přívalu námitek nezabránil ani on. Od poněkud zvrácené ideologie až po přehlcenost postavami konče. Jako komiksová adaptace to funguje výborně, ale jako autentické akční drama to nemá co nabídnout.(9.8.2008)

• - V jednom z posledních interview Heath Ledger prohlásil, že kdyby film natáčel Tim Burton a nabídl mu roli Jokera, odmítl by. Podle jeho slov by byl hřích snažit se jen napodobit to, co před ním stvořil Jack Nicholson. Nolanova verze Jokera se mu zdála zcela odlišná, a proto roli přijal. (cihlenka)

• - Na začátku filmu, když se parkoviště hemží nepravými Batmany, má každý z nich zbraň. Už v prvním komiksovém čísle "Batmana" bylo vysvětleno, že pravý gothamský hrdina nikdy nebude viděn se zbraní v ruce, aby se lišil od už tak podobného dalšiho komiksového hrdiny "The Shadow." (cihlenka)

• - Ve scéně, kdy svědek u soudu vytáhne na Harveyho (Aaron Eckhart) pistoli, Harvey říká, že zbraň je ráže .28 a že je z Číny. Ve skutečnosti jde o Glock 26 ráže 9 mm z Rakouska. (dc125)