Čínské jaro

• angličtina Chinese Spring
všechny plakáty

Dlouhý barevný dokumentární film seznamuje diváka v průřezu s celou bohatou minulostí staré Číny i s velkými převratnými změnami, kterými právě tato velká země prochází. Autor filmu Vladimír Vlček dal zpracování poetickou formu, jež umožňuje bohatě využít básní předních čínských i našich básníků. (Filmový přehled)

ripo

Režisér Vladimír Vlček natočil tento film při své loňské návštěvě s filmovou delegací v Číně. Byl si vědom toho, že už o Číně bylo natočeno několik filmů, které zachycovaly přeměnu Číny v mocný, vítězný socialistický stát. Proto se pokusil nalézt nový způsob zpracování této látky. Forma, kterou zvolil, odpovídá filmové poemě. Vysvětlovací text omezil na nejmenší míru a místo toho dal promluvit našim i čínským básníkům. Sám říká, že v tomto případě jde spíše o emocionální zachycení krásy čínské země a jara v srdcích čínských lidí, než o dokumentární popis. — Jeho film přináší nesporně řadu nových věcí i hodnot. Už proto, že měl jako spolupracovníka jednoho z nejlepších čínských kameramanů Su Che-cina, který dovedl zachytit kouzelné záběry čínské přírody, především z okolí Západního jezera, Velké čínské zdi i jiných míst. Přesto však divák lituje, že pro nedostatek času nemohl spolu s autorem filmu objevit mnohá další, málo známá místa Číny, a především, že se jen ve velmi omezené míře mohl v tomto filmu setkat se skutečným životem čínského lidu. Filmový přehled 48/1954 ()