Smrti napospas

Nacho Cerdà

Xavi Giménez

Alfons Conde

Jorge Macaya

Baterkové rendez-vous aneb morbidně minimalistická variace na Final Destination pa Ruski... Velmi dobrý námět s velmi rozpačitým zpracováním, přesně tohle říkal můj první dojem po shlédnutí The Abandoned. Neosobní, odtažité vyprávění, které se snaží děsit především velmi, velmi pomalým a útržkovitým rozkrýváním pointy. Což postupně vyvolává dojem, že jde z jednoho pohledu plnohodnotný, syrový horor s prima cool zelinkavou tonalitou a autentickým prostředím. Avšak na druhý pohled se může tentýž The Abandoned jevit jako směsice (více či méně) tupých dialogů poslepovaných víceméně prvopláně vizuálními efekty. Nacho Cerdá zkrátka buď vládne atmosferickým záběrem, nebo se snaží vyprávět, ale málokdy se obé potká v jeden a ten samý okamžik. Chladný, přesný, maximálně minimální Karel Roden, abnormálně nesympatická Anastasia Hille (vzhledově o trochu rachytičtější verze Beverly D'Angelo) a vcelku očekávaný, ale upřímně intenzivní závěr. [final rate: 65%](31.3.2011)

Atmosférický a mrazivý horror....kterému ubírá na kráse jen slabá hudba (kdyby to kluci více mixážovali, tak by to byla jasná pětice) a lehce předvídatelný konec.(10.7.2007)

Možná to bylo pouze tou správnou navozenou atmosférou - sledováno v temné noci - ale já byl Smrtí napospas naprosto okouzlen. Bez dlouhých úvodů je divák mrsknut do ponurého a děsivého světa zchátralého domu kdesi v pustinách a postupně je odkrýváno temné tajemství minulosti dvou hlavních postav - sourozenců -dvojčat, která se právě v tomto domě po létech, kdy o sobě navzájem neměli ani tušení, setkávají... Ponurost prostředí, výborné masky, děsivé ( možná trochu příliš průhledné, ano) tajemství, Karel Roden, který prostě na to má vždy a všude:) atd. dělá z Abandoned libovou hororovou lahůdku.(21.10.2012)

• korbitch22

Proklatě u tohodle filmu chybí žánr mysteriózní.Pač to být žánr, který ja absolutně nevyhledávat.Nemusim filmy, které vrší jednu otázku za druhou, WTF střídá větší WTF a na konci se rozlouskne všechno jednou ichtilní pointou a to je přesně tenhle film.Co naplat, že atmosféra je maximální a opravdu jsem měl hodně nepříjemnej pocit, jenže čím víc se film blížil ke konci, tím víc to bylo unylejší a nudnější a při odkrytí pointy jsem se lehce pousmál, docela fraška a zabiják všeho, na čem film v původních minutách stál, velké pozitivum je sice Karel Roden, jenže většinu stopáže ho předbíhá absolutně nesympatická hlavní hrdinka, která je paradoxně víc sexy, když tam běhá mrtvá s bílejma bulvama.Atmosfericky je to skvělé, jenže to mi prostě nestačí, když konec je opravdu trapný a co čert nechtěl, přes všechno to mysteriózno vlastně i předvídatelný a dokonce předem rečený samotným scénářem skoro už na začátku filmu.Přišlo mi to jako takový filmový cvičení party nadšenců za pár šupů, do kterýho se bůh ví jak uvrtal i náš nejlepší český herec.Zajímavé ano, lehce....zapamatovatelné nikoliv.49%.(16.1.2013)

Karel Roden jako hollywoodský symbol východní Evropy? S tím nemám nejmenší problém. Celkem slušná duchařina, leč založená na poněkud debilním příběhu a především euroamerickém všeobjímajícím strachu z tajemného, nevyzpytatelného a zaručeně nebezpečného Ruska. Předpokládám, že bulharská účast spočívala především v poskytnutí exteriérů.(23.11.2010)

• - Karim Hussain pri písaní scenára vychádzal z vlastných skúseností, keď ako dieťa žil s otcom na farme.
    (misterz)

• - V samotnom filme sa dokonca na zhruba sekundu mihol aj sám režisér Nacho Cerdà a to ako komentátor regionálnych správ v televízii. (Kusko.t2)

• - K svojmu prvému celovečernému filmu sa Nacho Cerdà dostal iba niekoľko týždňov pred produkciou a to ako náhrada za Karima Hussaina (autora pôvodného scenára k filmu The Abandoned), ktorý si v tom čase na jeho tvorbu z dôvodu zaneprázdnenosti nenašiel čas. Bol osobne totiž zainteresovaný už na inom projekte a to dráme La belle bête (2006). (Kusko.t2)