Smrti napospas

Nacho Cerdà

Xavi Giménez

Alfons Conde

Jorge Macaya

Nacho Cerdá je mnohdy nedoceňován, ale tento režisér zatím pokaždé dokázal do svých filmů prodat velkou část své duše a po celém světě má spoustu fanoušku. Já sám se mezi ně počítám a doufám, že se brzy vytasí s dalším skvělým kouskem. The Abandoned patří mezi nadprůměrné duchařiny a určitě se na něj brzy podívám zase znovu. Tento snímek mě dokázal zaujmout po všech stránkách od své ponuré atmosféry, přes skvělou kameru, excelentní hudební doprovod až po fantastické herecké výkony. Myslím si že 8/10 si zcela po právu zaslouží.(4.5.2010)

• Genero

Marně přemýšlím, jak dospěli ve španělské zemi k závěru, že čím víc Rodenů bude ve filmu hrát, tím víc to bude horor. Jediné, co mé temné srdíčko alespoň trochu potěšilo, byl vcelku věrohodný obraz sovětského venkova jako nepříliš přívětivého místa plného nepříliš přívětivých ovcomrdů a nehostinné zemědělské stavení, kde by strachy srala Zoja Kosmoděmjanská, Timur i celá jeho parta. Jinak to byla nuda jako bitch a kdyby aspoň z lesa vyskočil medvěd a tu vyžilou blondýnu sežral, mohl jsem si trochu zaplesat a uhrančivým, mystickým hlasem cedit: To nebyl, kurva, medvěd, ale přímo medveděv! Ale i to by stopro zazdil ten zlý kulak a pašíci. Ať to beru zprava nebo zleva, určitě mi trnulo mnohem víc v pátek nad filmovým týdeníkem, kde se u Tupolevu v magickém okamžiku soudruh Leonid Brežněv sápal na soudruha Gustáva Husáka a chtěl ho líbal.(4.9.2012)

Nacho Cerdá vytiahol na diváka asi všetky zbrane duchárského hororu, toľko žánrového klišé som v jednom filme ešte nevidel, a predsa to funguje a má rotáciu. Genealogické materiály, matričné zápisy, staré rodné listy a vybletnuté čiernobiele fotografie sú v tomto žánri veľmi účinné a dotvárajú atmosféru. Dej má dynamický spád, niekoľko dramatických zvratov a okamihov prekvapenia, ktoré nedovoľujú nudiť sa. Tajomstvo, s ktorým film pracuje zostáva dlho neodhalené.(27.12.2011)

AFTER DARK HORRORFEST (Unrest, Reincarnation, The Gravedancers, The Hamiltons, Wicked Little Things, Dark Ride, Penny Dreadful, The Abandoned) Konečne dobrý horor zo sérii After Dark Horror Fest odohrávajúci sa v neopozeranom prostredí, ktorý už zo začiatku zaujme a dá tušiť že sa ho chopil schopný režisér, postupne prekvapí zaujímavým príbehom a čerešničkou na torte je určite Karel Roden.(25.12.2007)

Karel Roden jako hollywoodský symbol východní Evropy? S tím nemám nejmenší problém. Celkem slušná duchařina, leč založená na poněkud debilním příběhu a především euroamerickém všeobjímajícím strachu z tajemného, nevyzpytatelného a zaručeně nebezpečného Ruska. Předpokládám, že bulharská účast spočívala především v poskytnutí exteriérů.(23.11.2010)