Je módou ve filmových kruzích kopnout si svého Trošku. Možná zaslouženě, možná méně zaslouženě. Vousatý Jihočech pravda nepatří k režijní elitě, na druhou stranu kdo ze současných tvůrců dokáže natočit pohádku, při které se mi nechce zvracet, ať hodí filmovým pásem. Můžu víceméně opakovat, co jsem napsal u Čertovy nevěsty. Není to v žádném případě veledílo, ale je to koukatelné, má to jakš takš děj, byť zbytečně překombinovaný, a dokonce se u toho nepiští tolik, jak je u Trošky obvyklé. Zkrátka můj mozek neurážející průměr.(13.1.2014)

Překvapivě dobrá pohádka režiséra Zdeňka Trošky. Fajn Dolanský, ještě lepší Táborský.. ale víckrát to vidět asi nemusím.(14.1.2010)

• Fr

O tom, jak důvtipný mládenec ,,Matěj hádanka“ ke štěstí přišel …. Ono to ani jinak být nemůže. Pokud ovšem pohádka vstupovala do světa s ambicemi stát se rodinnou podívanou, která bude obšťastňovat několik generací, má malý problém. Jako dospělého mne sice neurazila, ale nijak nenadchla. Viděl bych ji tak pro děti kolem 10ti let. Těm totiž nebude vadit prostinký příběh ani.. ani.. no prostě vůbec nic. Ačkoliv oceňuji Troškův komerční úspěch, v tomto případě jej (opět) nechápu. PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ** NAPĚTÍ ** Co uvidíme (možná) příště? Matěj bude mít z pekla štěstí. Ve mlýně bude hádat, jak rodí chlap. Dostane za to přes andělskou tvář pár facek? Nebo seno? Nebo to skončí erotikou?(28.1.2009)

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Obraz 8/10/// +výborní herci, skvělé postavy, hezké prostředí a výprava -naivní a hloupoučké, směšné boje/// Nejkrásnější hádanka je svojí inteligencí vhodná především pro děti (nenásilná, hezká, jednoduchá), to ovšem neznamená, že by nebyla kvalitní. Možná právě proto že konkurence na poli pohádek není nikterak vysoká, bych tuto řadil mezi ty nejlepší. Podle mě se hodně povedl výběr herců. Jana Dolanského jsem si vyloženě užíval, stejně tak byl skvělí Ladislav Potměšil, Miroslav Táborský a samozřejmě potěšila Veronika Kubařová. Děj měl hodně zvratů a občas jsem se přistihl jak napjatě sleduji jak se z toho ten klučina dostane. Závěr kdy přijede hlavní hrdina za svojí vyvolenou a jejímu tatínkovy "spadne čelist" mě opravdu dostala. Vydařený závěr./// Celkem 76%///(1.1.2010)

• Radek99

Nejkrásnější hádanka? Tedy schválně jestli víte, kdopak je nejkýčovitější český režisér?(3.1.2010)

• - Cena dětské poroty na 40. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hoffmana v Ostrově nad Ohří. (M.B)

• - Ve filmu "hraje" i třicet holubů, kteří museli být vycvičeni v nezvykle krátkém čase čtrnácti dnů. Obyvykle jde o proces několikatýdenního drilu. (DaViD´82)

• - Inspirací pro scénář filmu, který Troška napsal sám, se staly Drdovy pohádky "O Matějovi a Majdalence" a "O princezně, která hádala, až prohádala". (DaViD´82)