Zdeněk Troška si týmto snímkom u mňa troška vylepšil svoju reputáciu. Natočil pohodovú. príjemnú rozprávku. Vhodne obsadil hlavné i vedľajšie postavy. Najmä sympatický Jan Dolanský v hlavnej mužskej úlohe ma hodne zaujal. Vidím v ňom veľký herecký potenciál. Taktiež Miroslav Táborský ako vodca zbojníckej bandy bol prekvapivo dobrý. Troškove filmy pre dospelých (Kameňáky, Slunce, seno,.., Babovřesky) sú vskutku otrasné nepodarky, ale rozprávky (O princezne Jasnence..., Princezna ze mlejna, Z pekla stěstí) točiť vie. A táto (Nejkrásnější hádanka) sa mu zvlášť podarila. ***(21.12.2014)

Zdeněk Troška natočil další pěknou pohádku, která má příběh, přináší nové věci, je taková pohodová a svěží.(7.4.2012)

Matěj kromě hádanek miluje i Majdalenku, pohlednou dceru sedláka, u kterého pracuje. Jenže otec už pro ni vybral rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka, a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž chasník i jeho milá rozumějí řeči zvířat a tak než si získá srdce Majdalenky čeká ho cesta na zámek za princeznou a pohádka tak nějak doklopýtá do štastného konce. Kostrbatý scénář má i logické lapsusy u kterých se divák musí ptát, proč chce Matěj po úspěšném rozřešení hádanek od princezny hubičku, když tolik miluje Majdalenku a i některé jednání postav postrádá logické odůvodnění. Pohádkové kouzlo tu není přítomno v tak silné konzistenci a někteří herci ve svých rolích působí divně, jako třeba Jan Dolanský, a někteří to zase podrželi, jako třeba Miroslav Táborský. Hudba byla asi tím nejlepším a Troškův režijní rukopis není na pohádce příliš znát. 60%(9.1.2009)

• imf

Trošku lepší než Kameňáky, ale jen díky snesitelnému Dolanskému, malebně kýčovité kameře a... ne, víc už mě prostě nenapadá. Tucty herců se ztrapňují ať už osobně nebo prostřednictvím postsynchronů (Ota Jirák na hrad), děj poskakuje kupředu v nikterak navazujících desetiminutovkách (jako by to pak vždycky chcíplo a muselo se znovu startovat) a vy se jen modlíte, aby už byl konec a Taťjana Medvecká konečně nadobro omdlela. :)(12.2.2008)

Nemám rád pohádky a mám vůči nim averzi. Na předpremiéru téhle pohádky za účasti tvůrců jsem do kina vyrazil jen proto, že jsem zadarmo vyhrál lístky, jinak bych tuto pohádku ignoroval. Ale byl jsem velmi příjemně překvapený. Žádné nadpřirozeno se nekonalo a pohádka to byla velmi zajímavá. Dokonce tak zajímavá, že jsem od plátna nemohl odtrhnout oči a byl jsem zvědavý, jak to všechno dopadne. Takže můj dojem je více než pozitivní. Ale i přesto dávám tři hvězdičky, protože pokud bych dal lepší hodnocení, tak by to byl výsměch vůči kvalitním filmům, které jsem ohodnotil čtyřmi a pěti hvězdičkami. Takže zůstanu u průměrného hodnocení, ale i tak je to dobré hodnocení a musím říci, že pan Troška příjemně překvapil...(24.2.2008)