Protektor

Drama / Romantický / Válečný

Česko, 2009, 98 min

Marek Najbrt

Miloslav Holman

Jana Plodková, Marek Daniel, Klára Melíšková, Sandra Nováková, Jan Budař, Martin Myšička, Josef Polášek, Jiří Ornest, Simon Schwarz, Leoš Noha, Tomáš Žatečka, Jan Řéhák, Richard Stanke, Tomáš Měcháček, Dana Marková, David Máj, Pavel Kryl, Adam Kubišta, Petra Nesvačilová, Robert Geisler, Tomáš Bambušek, Marie Ludvíková, Jan Lepšík, Jan Ptáčník, Václav Neužil ml., Žaneta Filípková, Edita Zákravská, Eduard Jenický, Roman Slovák, Thomas Zielinski, Jan Jankovský, Kamil Švejda, Petr Cholt, Vítek Březka, Lenka Zogatová, Štěpánka Ludvíková, Radek Vašín, Martin Mičan, Martin Hladík, Luděk Pokorný, Daniel Chalupa, Viktor Janč, Jana Jančová, Miroslav Pluháček, Hana Prokešová, Iveta Ptáčníková, Jiří Roháček, Blanka Roháčková, Jaroslav Kantor, Ladislav Šindler, Zdeněk Pazourek, Jiří Toufar, Marie Cichá, Robert Soukup, Kateřina Sorejsová, Ivo Machalík, Bohouš Maceček, Jan Janda, Marek Němec, Jiří Hajdyla, Philiphe Schenker, Roman Vejdovec, Ondřej Matějka, Ludmila Hroudová, Mikuláš Lubomírský, Michal Dalecký, Barbora Halamová, Jiří Jelínek ml., Kamila Kalousová, Štěpán Rusín, Ida Sovová, Čeněk Koliáš, Pavel Vítek, Richard Němec, Marta Vítů, Nikol Kouklová, Karolína Machová, David Czesany, Tomáš Pospíšil, Vojtěch Novák, Kryštof Lubomírský, Tadeáš Lubomírský, Daniel Sidon, Miroslav Bambušek, Miloš Černoušek, Veronika Rašťáková, Marie Pilátová

Výborný film, hlavně po vizuální a hudební stránce na české poměry poměrně nevídaná záležitost. Příběh sice místy trochu pokulhává, ale poměrně netradičně uchopené notoricky známé téma o atentátu na Heydricha mě potěšilo a nenudila jsem se ani chvilku. Skvělá alternativa ke všem těm hořkobolným rádoby komediím, které se u nás posledních pár let točí (viz například cokoliv od dříve výborného Hřebejka) a kéž by někdo dokázal natočit film v podobném stylu také o éře komunismu...(20.4.2010)

Kdo má jedno varle, ať zvedne pravou ruku..! Tak ten rakouský syfilitický čalouník tvrdil, že Čech je cyklista, co se nahoře hrbí a dole šlape a já za sebe dodávám, že pokud má úsměv na tváři, vyjede i sebeprudší kopec. A bez řetězu.. Skvělý výkon českého Pee-Wee Hermana M.Daniela, zvuk a hudba snesoucí světová měřítka (ten "cyklistický" motiv je úchvatný, úplné Vertigo) a temná atmosféra protektorátní Prahy, jenž vypadá, jako by se nad ní střídala polární noc se smogovou inverzí, nicméně s ohňostrojem superlativů bych byl u Najbrtova dramatu o odvaze a zbabělosti v odporné době přeci jen zdrženlivější. Místy se mi totiž nezdála ta příběhová zkratkovitost, některé přes koleno lámané (kvazi)alegorie (neberu ovšem na ně autorovi svaté právo), či třeba "ordinační" výkon nositelky dvou lentilek pod kobercem S.Novákové, ale na druhou stranu si člověk říká, že k českému filmu je nutno dlouhodobě přistupovat jako k vlastnímu dítěti na koncertě flétny. Komu odpustíte nějakou tu falešnou notičku, když ne mu..?(11.5.2010)

Konečně český film, který vypadá jinak než ostatní. To je ale asi tak první a poslední, co na Protektorovi budu hodnotit v superlativech. Nejlepším českým filmem od revoluce bych to nenazývala; ano, bylo hezké vidět na plátně i trochu jiné ksichty, ano, bylo hezké, že příběh tentokrát nepsal ani Hřebejk, ani Viewegh, ale proč je sakra ten film v závěru tak nelogický (SPOILER: Chlap jde domů, nenajde tam manželku, tak mu samozřejmě dojde, že se přihlásila dobrovolně do transportu, samozřejmě ví i do jakého, záhadně najde kolo, jede za ní, samozřejmě k ní také dorazí zrovna v době, kdy ona má nastupovat, a to vše se odehrává během doby, kdy se má držet smutek za Heydricha, takže by žádné transporty probíhat neměly) a proč sakra k žádné postavě nic necítím? Protektorát by se jistě dal popsat nejrůznějšími metodami a vylíčení pohnutých životních osudů by mohlo být stejně tak dojímavé jako hořce komediální, jenže já místo toho viděla kolo na milion způsobů. Protektor by si asi zasloužit čtyři hvězdičky, ale pokusím se pro tentokrát vystoupit z řady a najisto říct, že těch 83% je silně nadhodnocených. Pokud hledáte nejlepší český film všech dob, jste na špatné adrese.(2.10.2009)

(3,5* - je to smutný, ale to zaokrouhlení vejš je opravdu za pouhý fakt, že jde o ČESKÝ film - a i tak se mi do toho moc nechce, no snad už si to nerozmyslim ... každopádně Najbrt za osobitost dík & za tu zažrávací melodii nedík)(17.11.2009)

70% O nejlepším polistopadovém filmu bych nemluvil. PROTEKTOR má pár zajimavých nápadů ve scénáři (celý vztah Hany s promítačem, věšení nápisu "Židům vstup zakázan" na transportační středisko), moc mě ale nebavil odstup od postav, se kterými se absolutně nedalo sžít a na konci mi bylo docela jedno jak to dopadne.(17.9.2010)