Protektor

Česko, 2009, 98 min

Marek Najbrt

Miloslav Holman

Midi Lidi

Jana Plodková, Marek Daniel, Klára Melíšková, Martin Myšička, Richard Stanke, Tomáš Měcháček, Sandra Nováková, Jiří Ornest, Jan Budař, Simon Schwarz, Štěpán Rusín, Pavel Kryl, Adam Kubišta, Tomáš Žatečka, Josef Polášek, Cyril Drozda, Leoš Noha, Eduard Jenický, Philipp Schenker, Roman Slovák, Roman Vejdovec, Thomas Zielinski, David Máj, Jan Jankovský, Ondřej Matějka, Petra Nesvačilová, Dana Marková, Ludmila Hroudová, Mikuláš Lubomírský, Robert Geisler, Robert Soukup, Kateřina Sorejsová, Kamil Švejda, Ivo Machalík, Michal Dalecký, Jan Lepšík, Tomáš Bambušek, Petr Cholt, Vítek Březka, Marie Ludvíková, Lenka Zogatová, Štěpánka Ludvíková, Marie Cichá, Radek Vašín, Martin Mičan, Martin Hladík, Luděk Pokorný, Daniel Chalupa, Viktor Janč, Jana Jančová, Miroslav Pluháček, Hana Prokešová, Jan Ptáčník, Iveta Ptáčníková, Jiří Roháček, Blanka Roháčková, Jaroslav Kantor, Ladislav Šindler, Jan Janda, Zdeněk Pazourek, Jiří Toufar, Marek Němec, Jiří Hajdyla, Bohouš Maceček, Václav Neužil ml., Žaneta Filípková, Edita Zákravská, Barbora Halamová, Jiří Jelínek ml., Kamila Valůšková, Jindřich Skopec, Ida Sovová, Nikol Kouklová, Karolína Machová, Čeněk Koliáš, Pavel Vítek, Richard Němec, David Czesany, Marta Vítů, Jan Řéhák, Veronika Rašťáková, Tomáš Pospíšil, Vojtěch Novák, Kryštof Lubomírský, Tadeáš Lubomírský, Natálie Denkrová, Marie Pilátová, Daniel Sidon

Dal bych 7/10, ale zaokrouhlovat nahoru se mi u tohoto filmu vůbec nechce. Vizuálně výjimečně pěkné, herci bezvadní, stejně tak režie, ale strašlivým způsobem to postrádá tempo. Ano, nudí to! Normal mě osobně před půl rokem zaujal mnohem víc než tahle načančaná romance, u níž si ani nejsem tak docela jistý, o čem (primárně) byla...(12.12.2009)

(3,5* - je to smutný, ale to zaokrouhlení vejš je opravdu za pouhý fakt, že jde o ČESKÝ film - a i tak se mi do toho moc nechce, no snad už si to nerozmyslim ... každopádně Najbrt za osobitost dík & za tu zažrávací melodii nedík)(17.11.2009)

• flanker.27

Tedy žádný převrat se nekoná. Je to možná o třídu výše, než průměr české filmové produkce, ale v rámci filmové produkce celosvětové je to právě jen přinejlepším průměr. Jako by každý ze tří scénáristů psal něco jiného, jeden se zabývá morálním dilematem, druhý vnitřním světem ženy uzavřené ve svém obýváku a blízkém kině a třetího zajímal rozpad manželského vztahu. Nedrží to pohromadě, občas to díky přeskakování v ději působí trochu zmateně a hlavně svět filmu působí dost neživotně, jakoby se události týkaly jen pár lidí a za okny okolních baráků nikdo nepřebýval. Scházel mi trochu hluší rozbor morálních dilemat, strachu a odvahy, stejně jako trochu ucelenější postavy. V podstatě nebylo komu fandit, jediná sympatická postava je z děje odstraněna hned na začátku, aby se objevila už jen na skok. Konec je pak takový nijaký, bez dopadu. Tuhle moje holka dělala kuře a nedopekla to, přesto mělo lepší chuť než celuloid s Protektorem.(4.10.2009)

Povedené osobnostní drama se vztahovým základem (a pointou) a k tomu ještě důkaz formální vyspělosti českého filmu - nebo alespoň schopnosti vycajchnovat se na "světovou úroveň", když na to přijde. Víc k tomu celkem nemám co říct, snad jen že Jana Plodková skutečně vypadá, jako kdyby utekla z prvorepublikového plátna (a také tak zpívá, což je v tomto případě plus). No zkrátka dobový feeling je dokonalý. Mám-li si vybrat z filmů využívajících atentátu na Heydricha k vyprávění něčeho "svého", volím rozhodně Protektora před Lidicemi. (V kategorii televizní tvorby by vyhrálo Strachovo Silver A, ale to už je jiný příběh;)) 80% a s kecy o konstrukčně dokonalé prázdnotě si vyližte známku. Osobní PS: Sandru Novákovou fakt ne... podle mě opravdu nemáme přeceňovanější herečku.(21.8.2011)

Vizuální stránkou první jakosti, zvolenou hudbou i četnými vizuálními vtípky mne Protektor zaujal velmi, vším ostatním (pochopitelně vyjma vizuální stránky Jany Plodkové a Sandry Novákové) již méně, ale stejně bylo příjemné moci po pár minutách úplně pustit z hlavy, že sleduji český film, k němuž třeba být trochu shovívavější. 75% Zajímavé komentáře: Marigold, Bluntman, CheGuevara, O*R*I*N, StarsFan, fuckme(4.10.2009)

• - Ceny za nejlepší film získal Protektor na festivalech Denver Film Festival (USA), Off Camera Film Festival (Polsko), Cine Pécs (Maďarsko) a Syracuse International Film Fest (+ nejlepší scénář, nejlepší herečka, nejlepší střih a nejlepší hudba), který proběhl také v USA. (MTHRFCKR)

• - Autorský tým Marek Najbrt, Robert Geisler a Benjamin Tuček (předešlý společný počin Mistři z roku 2004) připravoval film pět let. (rawboy)

• - Atmosféru pohnuté doby navozoval pěchotní srub OP-S 25 v Opavě-Milostovicích. (Brtniik)