ROMing

ROMing

Komedie / Road movie

Česko / Rumunsko / Slovensko, 2007, 105 min

• Niktorius

Já to tušil. První recenze v tisku byly sice plné nadšení, jenže ROMing je výsledku film vpravdě nevalný. Režie se svou snahou předložit zajímavý vizuál brzy dostane do křeče a na povrch tak ještě více vysoupí vyumělkovaná slátanina, kterou někteří eufemisticky nazývají scénářem. Například za scénu policejní kontroly bych vraždil, naopak mě rozesmála scéna s obnaženým poprsím, protože je tamj akoby z "jiného světa", nemá žádné opodstatnění a jen mne utvrzuje v názoru, že když jsou (nejen) čeští tvůrci bezradní, honem so záběru nastrčí nahou ženskou :-) Ústřední herecká dvojka je bez výhrad, vžyť je to právě ona, co celý film táhne a nedovoluje poslad jej bez milosti do odpadu. Marián Labuda je výtečný a Bolek Polívka neméně, byť je v jeho roli (opět) velká část jeho samotného :-) Ostatní herci již bohužel nestojí za řeč a navíc jsou jejich postavy prachmizerně napsané. ROMing je tedy další nepříliš vtipnou komedií na jednorázovou konzumaci. Do piče už!(26.9.2007)

• Renton

Scénář: Marek Epstein .. Dopiče už!! Tohle se vážně nepovedlo.. Předně bych ze seznamu žánrů škrtnul položku „komedie“. Ono se totiž prakticky není čemu smát a i těch pár pousmání je pěkně křečovitých. Jenže co pak zbude, když to není komedie? Podivný, režisérsky nezvládnutý mix obrazového vyprávění z tvorby knihy o hledání romské duše propletený s prvoplánovou road-movie starých kamarádů za naplněním dávných zásnub, která díky pohybu přináší různé situace, ale o nic pamětihodného se nejedná. Jedním z mála kladů je osvědčená sázka na silnou hereckou dvojici. Pan Labuda dá vzpomenout na svoje nejlepší „dobrácké“ role. Ovšem Polívka, ač je to role pro něj jako stvořená a povětšinou působí věrně, není ani při tom všem pičování tak přesvědčivý, jako třeba v Dědictví. Takže kromě herců v obvyklých rolích, místy hodně slušivého vizuální kabátku a občasné příjemné hudby nemá tato romsky laděná (velice neškodně) poetická blbina co nabídnout. Společně s Bestiářem je ROMing další studená sprcha pro tak nadějně rozjetou českou filmovou sezónu 2007! :'((5.6.2007)

Nasmála jsem se víc než dost .. :)(27.5.2008)

• - Během natáčení scény, kdy měl Bolek Polívka, který má hrůzu z vody a výšek, přeskočit na dvoře almaru, dostal herec takový strach, že prohlásil, že zde není proto, aby dělal kaskadéra, a k natočení scény téměř nedošlo. (Jizni Tlapa)

• - Na hradě Hněvíně, kde se také točilo, byl vězněn známý alchymista Edward Kelly. (jenik71)

• - Keď z Kačeny (nákladné vozidlo na ktorom sa vezú hlavný protagonisti filmu) odletí kus plechu a Bolek Polívka z Mariánom Labudom sa sklonia k odletenej časti, je jasne nad ich hlavami vidieť biely chlpatý obal mikrofónu. (andykovac)