Vyjednavač Masajoši Mašita

(neoficiální název)
  • Japonsko Kóšónin: Mašita Masajoši (více)
všechny plakáty

Flipnic

Nevím to jistě, ale tento film je možná volným remakem či novým zpracováním filmu dle 70.kového, celosvětově docela úspěšného filmu Odsouzená Střela/The Bullet Train (1975). Ten film jsem viděl, trval 160 minut a neskutečně mne nudil. Podle mne se na něm podepsal zub času, ale zajímavé momenty z řídící jednotky vlaků tam pro laika bezesporu byly, jinak se mi to prostě nelíbilo. Tento film je něco podobného. Neznámý pachatel používá sám malé těžké vozy v metru a těmi se snaží způsobit srážky s vlaky s běžně cestujícími občany. Do toho nechává ještě po městě vybuchovat bomby většího a většího rozsahu. Přihlásí se a jako vyjednavač-negotiator je svým nadřízeným pověřen mladý muž, prý naprostá jednička v oboru. Veškerou zodpovědnost za něj bere jeho nadřízený. Skoro celý film se odehrává v obrovském komplexu otevřených kanceláří, výpočetní techniky a hlavně map a světelné signalizace jízdy vlaků. Mashita Masayoshi (onen vyjednavač) působí z počátku nenápadně až trochu neohrabaně. Brzy však nejen že naváže dobré spojení a komunikaci s teroristou, ale dozví se i jeho motiv - porazit nejlepšího vyjednavače Japonska - a brzy sám přebírá, i přes svéhlavé šéfy jednotlivých oddělení, veškerou iniciativu. Film neobsahuje žádné vypjaté situace v týmu, žádné velké hádky, urážky, nic takového ... Spousta lidí - herců, předvádí špičkový výkon, ale film je na rozdíl od podobných USA filmů postaven na vzájemné souhře, kamarádství, vzájemné důvěře, načasování věcí na vteřiny a pomalém, ale jistém úspěchu ... To je možná i nechtěný obraz japonské kultury, práce a píle a to se mi filmu strašně líbilo. V USA filmech se pořád hádají jak co provedou a nedokážou se domluvit, tady ne ... film jede hladce do cíle a Mashita je fakt sympaťák. Opravdu dobrý film, doporučuji. ()