Králové ro(c)ku

Králi ro(c)ku

Komedie / Hudební / Muzikál

USA / Německo, 2006, 90 min

• CheGuevara

Rocková popkultura mě nikdy nebrala a doteď nerozeznám Kiss od Aerosmith (teda ty nejspíš jo, ale jinak je to bída), a proto se nikdo nemůže divit, že tenhle šálek kávy mi nijak zvlášť nechutnal. K tomu ještě plno nechutného a hrubozrného humoru. Tohle u mě nedělá dobrou komedii. Pánové sice nakopali Satanovi zadek, ale já se z nich na zadek rozhodně neposadil. To jsem jediný kdo Jacka Blacka považuje za neschopného komika? Asi jo. Zábavu jdu hledat raději jinam.(4.7.2007)

„Ale Satan nie je začarovaný v nejakom trsátku, ľudia. Je v nás. Každý ho v sebe máme. Tu. V srdci.“ Teda Jack, ty si čudný. Keď som kedysi videl prvú ukážku z KRÁĽOV RO(C)KU – a to scénu s tebou ako prvý raz spoznávaš Kylea Gassa, hovoril som si, že z toho musí vyliezť najlepší film roku. Dvojnásobne ako obrovskému fanúšikovi tvojej predchádzajúcej bomby, ŠKOLY RO(C)KU (filmy okrem hlúpeho distribučného prekladu, Jacka Blacka a rocku nemajú nič spoločné). No, zasa až také horúce to nie je a ŠKOLA zostáva jednoznačne neprekonaná. Napriek tomu ako ju, i KRÁĽOV hodnotím až 80%, lebo je to taká svojrázna zábava (Péroklik, Stanley Kubrick, (s)nežný muž, veľmi biele ponožky v hnedých sandáloch, simulácia koncertu, Ben Stiller a Tim Robbins, huby), že všetko iné by som chápal ako spreneverenie sa (len neviem čomu). Originálna zábava.(8.7.2007)

„Beat the Devil!“ Rockový nářez roku! Roku 1994 dal Jack Black své šoumenství dohromady s kytarovými rify kolegy Kylea Gasse, z čehož se zrodila rocková kapela s nepřeslechnutelnými texty - Tenacious D. Tohle je příběh jejich cesty na vrchol. V reálu pošahaná mystifikace, střídající hodně sprosté písničky a hodně nevkusný humor. Film hodně hlasitý, hodně vtipný, ale skutečně ne pro každého. Již prolog s mladší verzi JB, jeho rebelující pubescencí a fotříkem v podání Meat Loafa, dává tušit, jakou cestu tvůrci zvolili. Řečeno stručně a výstižně: s ničím se neserou. Přesto mě překvapilo, jak daleko si dovolili v mainstreamové americké komedii zajít. Když pominu momenty vrcholně nevkusné („použij ptáka“), nezbytná camea Bena Stillera (na první pohled ho tutově nepoznáte) a Tima Robbinse, zůstává zde několik neskutečných okamžiků, jež podnítili mou zvědavost ohledně lesíku, v němž režisér našel a pozřel hříbky prazvláštních účinků (totálně zhulená pasáž s yettim). Vtipy do nás hustí s kadencí bubnování Johna Bonhama, některé kolem prošumí bez většího efektu, jiné vám budou v uších doznívat jako zvuk Gilmourovy kytary. Hudba Tenacious D není geniální, texty nejsou geniální, nejsou ani geniálně hloupé, ale hoši do toho jdou na plné koule, i když nehrají hlavou, ale srdcem, a finální duel… that was rock’n roll! Mám rád komedie od členů frat packu, přesněji: mám pro ně slabost a rád jim odpouštím jejich přílišnou slaboduchost. U Králů jsem musel odpouštět více než obvykle, ale bohatě mi to kompenzovala nářezová hudební čísla. Krom toho, Jack Black je ďábel a parodie na Mechanický pomeranč fungovala. 75% Zajímavé komentáře: DaViD´82, B!shop, Beky, Red Meat, arkie(18.6.2008)

Prvých 10 minút dokonalých - Dio, Meat Loaf, rock'n'roll. Ale potom akoby sa niečo stalo, a tak zo zvyšku filmu stojí za to len dokonalý Ben Stiller strhávajúci na seba všetku pozornosť a záverečný monológ o Satanovi, ktorý mimochodom je v tomto filme dosť strašidelný. Soundtrack je takmer celý na akustikách - milujem akustiky, ale nie keď sa hrajú na rock'n'roll. That's fucking rock'n'roll? Myslím, že miestami to bolo len fucking ...(12.3.2008)

"Satanus....to je latinsky Satan!".....Neuvěřitelně dementní a obhroublá komedie, avšak plná toho tvůrčího nadšení a špičkový muziky.(23.2.2009)