Daleko od ní

Sarah Polley

Luc Montpellier

Kostýmy:

Debra Hanson

Scénář: Sarah Polley .. Hezké, hořké, ale celkově jen sázka na jistotu. Smutný příběh stáří, jehož průběh ovlivnila nemoc jednoho z partnerů - skvělí herci a minimum invence.(17.2.2008)

Narozdíl od Zápisníku jedné lásky netrpí prvotina Sarah Polley přívažkem obří homole cukru. Je civilní, je ze života. Bude ale film atraktivní pro ty, co jdou třikrát do špajzu a nevědí proč, nebo pro ty, co si na konci už nebudou pamatovat začátek, protože zájem dozvědět se jim kalí fakt, že už mají na Alzheimera solidně našlápnuto? Potíž je i v tom, že Daleko od ní nedisponuje hvězdami a musí si vystačit s kultivovanými hereckými výkony a inteligentním scénářem, což neni málo, ale není to ještě dost. A nebo jinak: vykašleme se na film o nemoci a podívejme se na film o lásce, protože o tom to je - o lásce k člověku, který už není tím, koho jsme si vybrali, ale balvan citu zůstává a tak ho valíme do vzpomínek, které přetrvaly. 3,5*.(2.12.2008)

• Subjektiv

Jak bude západní společnost stárnout, tak možná budou stárnout i hrdinové jejích filmů. Budou trpět Alzheimerem a pronikat stále více do šedého mainstreamu, jehož úkolem nebude poskytnutí uměleckého zážitku, ale osvěta a milé dojímání. Linout se z nich bude vyhezčená pravda, doprovázena tklivou hudbou, postříkana sladkými slzami. Budou volat, že stářím život nekončí a štěstí stále někde číhá, ale tak nějak opatrně, aby nebyli podezřelí. Mohou mít i pravdu, ale věřili byste jim, když jsou oblečeni jak reklamní agent? ...Houby, jsem špatný prorok, doba těchto filmů už je dáávno tu. Silné **.(3.5.2010)

Žiadne hranice sentimentálnych drám sa pre mňa nezlomili. I keď filmu je možné vyčítať len maličkosti, celkovým dojmom na mňa nezapôsobil. Tento trpký film o jesennom období našich životov však stavil svoj dej príliš na istotu. Proste všetko ide podľa dokonalej šablóny, citlivé, úprimné a cez to všetko miestami monotónne a nič ma nedokázalo prekvapiť, či uchvátiť natoľko, aby som si povedal, že išlo o niečo viac, než len štandardne slušne spracovanú drámu so skvelou réžiou a takmer dokonalými hercami. 70%.(4.12.2008)

S citem natočené drama o vyrovnávání se s Alzheimerovou chorobou má pomalé tempo, které od diváka vyžaduje, aby se také zklidnil. Pak si teprve může všimnout, že se režisérka docela slušně vyhýbá zbytečnému patosu a nejde jí o žádné ždímání slz. Je to malý nenápadný film postavený na hereckých výkonech tří herců, kterému výborně svědčí melancholická atmosféra zasněžené kanadské krajiny.(14.12.2013)

• - Natáčelo se v kanadské provincii Ontario. (Cheeker)

• - Film lze přirovnat ke skutečnému životu představitele hlavní role Gordonu Pinsentovi. Jeho žena, herečka Charmion King, zemřela v lednu 2007 na rozedmu plic, tedy čtyři měsíce po premiéře filmu. (Cheeker)