Daleko od ní

Sarah Polley

Předloha:

Alice Munro (kniha)

Sarah Polley

Zdánlivě banální, civilně pojaté drama, které sází spíše na chytrý scénář a herecké výkony než na lacině efektní slzopudný tlačák. Smutné, subtilní vyprávění o pomíjivosti, které zasáhne hořkým pocitem bezmoci, ale také o síle lásky, která této bezmoci čelí nesobeckou obětí. Velkým kladem je skvělý Gordon Pinsent, výborná Julie Christie, a ve vedlejší roli také Olympia Dukakis, kteří bez zbytečných efektů a cingrlátek vdechli svým postavám život. A tak jednou výtkou jinak výbornému filmu je zbytečné a navíc občas poněkud křečovité poskakování v časových rovinách.(24.6.2011)

Rozpočet $3,4miliónaTržby USA $4,571,521Tržby Celosvetovo $9,194,283(29.11.2008)

• bassator

42nd KVIFF 2007 - HORIZONS - Horizonty(21.7.2009)

Velice komorní drama o zvláštních proměnách vztahu dvou lidí odehrávající se na půdorysu vývoje Alzheimerovy nemoci. Moc pěkně napsané a příjemně bez patosu zahrané.(10.2.2012)

• Subjektiv

Jak bude západní společnost stárnout, tak možná budou stárnout i hrdinové jejích filmů. Budou trpět Alzheimerem a pronikat stále více do šedého mainstreamu, jehož úkolem nebude poskytnutí uměleckého zážitku, ale osvěta a milé dojímání. Linout se z nich bude vyhezčená pravda, doprovázena tklivou hudbou, postříkana sladkými slzami. Budou volat, že stářím život nekončí a štěstí stále někde číhá, ale tak nějak opatrně, aby nebyli podezřelí. Mohou mít i pravdu, ale věřili byste jim, když jsou oblečeni jak reklamní agent? ...Houby, jsem špatný prorok, doba těchto filmů už je dáávno tu. Silné **.(3.5.2010)