• Fr

,,JE BAREVNEJ. NEŽERTUJU, PODÍVEJ SE.“ ... ,,JEŽIŠI. NEMŮŽOU BEJT PŘECE VŠICHNI BAREVNÍ....“ /// Po černejch pěšácích jsou na řadě (vybarvení) letci. Problém je, že to není film jako film, ale óda na ,,černou duši“. Je třeba ukázat, jak si žili, kdo byli, jak si svoji pozici vydobyli (kdo byl opravář, kdo velitel, kdo s kým kámošil....). Mezi tím vobčas proběhne demolice maket (či CGI) všeho druhu (mrkni Svěráku, jak se letecky likviduje vlak...) a melou se strašný sračky (na to se radši nedívej...). Teda spíš takový jednoduchý kecy, který nepatřej do válečnýho filmu, ale do Bronxu nebo do nějakýho seriálu. Černí muži rušící předsudky v armádě bílejch – zidealizovaný (prostě mi to tak připadá), ale hlavně dětsky jednoduchý. Ve vzduchu to vobčas celkem ujde, páč můžu aspoň na chvilku zapomenout na ten černobílej patos, kterej se vodehrává tam dole. A přestože se to nezdá - TOHLE byla větší sračka! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju filmy podle skutečnejch událostí. 2.) Knihu od Johna B. Holwaye ,,Red Tails Black Wings....“ číst nebudu. 3.) Miluju červenej vocas. 4.) Cože? Film o černoších a nehraje v něm Morgan Freeman? 5.) Thx za titule ,,DoubleJo“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(15.5.2012)

Pro mě byly Red Tails už dlouho před uvedením velkou očekávanou lahůdkou z prostředí letecké války v Evropě za druhé světové války v podání 332. stíhací letky složené z vojáků černé pleti. Ano, jeden takový film už byl natočen, byli to Letci z Tuskegee. Nicméně co by to bylo za válečný film, kdyby tam nebyly bojové scény. A v Letcích jich moc nebylo. Zato Red Tails jsou jimi přeplnění. Od Letců se zabývají výhradně až bojovému nasazení v Itálii. A bojové scény jsou vskutku rozmanité. Např. nálet na vojenský vlak, operace Shingle, nálet na německé letiště nebo bitevní křižník (i když tady se to s realitou trochu rozchází), obrana bombardérů a nakonec i souboje s proudovými letouny Me 262. A i když to místami vypadalo digitálně, rozhodně právě tyto bitvy jsou nejlepší na celém filmu, to ony jsou tahounem a pokud se to někomu nelíbí, budiš, ale ať si uvědomí, že v dnešní době by bylo nemožné sehnat všechny ty typy letadel. Vypadá to digitálně, ale co je důležitější, drží se to skutečnosti a technické autentičnosti. Jinak nechybí vsuvky ukazující život na letišti, rozepře s bílými vojáky, politické taškařice, jedna láska a dokonce i dojemné scény. A to vše dělá z Red Tails výborný válečný příběh, který musí potěšit většinu válečných nadšenců. A všechny tyto puzzle vypadají ve výsledku lépe než zmiňovaní Letci. 90%. Viděno v blu-ray, který vše vykresluje ještě v lepších barvách.(13.5.2012)

Už prvý záber na nemeckého pilota, zámerne nesympatický bandita s agresívnymi povelmi naznačuje, že tento film bude dosť jednostranne naklonený. Tá americká nadutosť a pýcha je takmer v každom filme, ale tu je čierny američan ešte americkejší. Honosná a hrdinská hudba vyhráva často, Nemci sú tu iba v úlohách gumených panákov(okrem spomínaného banditu), ktorých treba zlikvidovať. Umierajú po desiatkach, stovkách - lusknutím prsta, ale o každom mŕtvom američanovi sa hovorí ako o "najlepšom mužovi akého som poznal". Po spoločnom skandovaní "we fight, we fight...." som myslel, že začnú repovať... No aby som len nekydal, tak letecké súboje sú fakt na úrovni, prestrelky majú šťavu a za zmienku stojí i talianska kráska Sofia. Technická kvalita leteckých súbojov, či už digitálna alebo nie, bohužiaľ nespasí priemerný príbeh plný patosu a hrdinských rečí. Rád by som sa raz dočkal príbehu o letcoch, z ktorého ma bude mraziť. 60%.(8.2.2014)

Je to už drahně let, co jsem na svém PC386 hrál od LucasFilm Games letecký simulátor Secret Weapons of the Luftwaffe... Už tehdy jsem se divil, proč tvůrce Hvězdných válek zajímají souboje proudových Me262 a Fortressů osmé letecké armády... Před třemi lety mi zavolal kamarád, že se na bývalém vojenském letišti v Milovicích natáčí nějaký americký válečný film a že tam maj i ty ,,veteránský vrtulový letadla'' ať se přijedu kouknout... Neváhal jsem, vzal si dovolenou a vyrazil. Natáčení už končilo, ale ještě jsem na place zastihl jeden P51D, Dakotu a nádhernou B17F ,,Pink Lady'' (skutečný veterán jako Memphis Belle)... Plocha byla plná i Jeepů, náklaďáků GMC, Ambulancí Dodge - zkrátka techniky jaká se na základnách USAAF běžně za války vyskytovala - inu radost pohledět. Od sekuriťáků, kteří bohužel ohrazenou plochu střežili velmi bedlivě (bohužel nesáhl jsem si :-) ani na jeden ze strojů) jsem se dozvěděl, že tam Gerorge Lucas točí film o černošské letce z Tuskegee... S netrpělivostí jsem na ten film čekal. Jednak miluji válečné snímky a letecké zejména a jednak už dlouho nikdo nic o letcích nenatočil...A kromě toho slavná černošká letka je legendou....Konečně jsem se dnes dočkal. Fajnšmekři se nutně musí nad některými komentáři jen ušklíbnout.mcb, wotane a další, tenhle film si někdo zkrátka natočil pro radost , stejně jako kdysi vydal na třech 1,4 MB disketách hru (a mohla bejt klidně slavnějších o svítících mečích) - proč na takovéhle dílo vůbec koukáte a co jste od něj čekali? Ponaučení? . Mé osobní hodnocení: Bojové scény jsou dechberoucí, již během úvodních titulek milovník válečných strojů jen němě zírá na to jak stodevítky rozlouskávají combat boxy B17.(pusťte si svuk naplno !).. Film je samozřejmě bojů plný a tím plně vykrývá hluchá místa původního snímku Letci z Tuskegee (1995), kde si tvůrci u bojových scén dopomáhali černobílými dokumentárními dobovými filmy či záznamy z guncamer. Jinak se Red Tails s tímto snímkem tematicky de-facto kryjí. O vzniku 332nd Fighter Squadron složenou z černošských letců se zde nebudu rozepisovat. Znalci je znají i jejich pověstný (i u Luftwaffe ) červený marking kuželů vrtulí a ocasů jejich Mustangů a později P47 Thunderboltů.. Měl bych snad jen drobnou výhradu ke kamuflážím německých letadel, ta se mi nezdála .. Ale to je vše. Příběh je silný a rozhodně je aktuální i v roce 2012. Herecké výkony velmi slušné. Cuba Gooding jr. hrál i v původních Letcích z Tuskegee (tady ale už má ale víc pecek :-), velí a nelétá) Zkrátka, komu se to zdálo málo bojovné, ať si pustí A-team nebo Ramba, komu málo zamilované ať si pustí Anglického pacienta nebo Angeliku. A hlavně, ať se na tyhle specifické snímky raději ani nedívá. Válečným fajnšmekrům tuto lahůdku rozhodně doporučuji ! (Leteckým obzvlášť). Za mně je to na pět bílých hvězd v modrém poli! * * * * * No a vy všici co nevěříte nebojste rovnou kydači hnoje a v některých případech dokonce s rasistickejma kecama - koukněte sem ! --- http://en.wikipedia.org/wiki/Tuskegee_Airmen(3.5.2012)

Válečných snímků není nikdy dost a podobně jako to byli s Letci z Tuskegee, mám to i u Red Tails. Oba snímky si jsou natolik podobné, že rozdíl je skutečně jen těch 20 let od původního zpracování. Red Tails má skvělé souboje, hudbu a také orchestr, jsem pyšný, že měli tu možnost na takovém filmu pracovat Češi, jde to vidět!(15.11.2013)