Otec prasátek (TV film)

Hogfather

Drama / Rodinný / Fantasy / Komedie

Velká Británie, 2006, 189 min

Báječný film! Není to sice tak dobré jako knížka, ale to u adaptací bývá zvykem. Dlouhé čekání na zfilmování nějaké Zeměplochy se vyplatilo a ač jde o televizní produkci, není to na tom prakticky vidět. Kvalitu příběhu zaručuje předloha, na tom se nedalo nic zkazit, ale co se tvůrcům povedlo v oblasti triků, kostýmů, výpravy je nádhera. A herecké obsazení je taky poměrně slušné, nad Zuzanou jsem se přímo rozplýval, takhle nějak jsme si ji představoval :)(20.1.2007)

• Qasa

Bůh kocoviny a Zuzana byli výborní, ale to pomalé tempo a délka mě nudily k Smrťi.(22.1.2010)

Konečně jsem se dočkala filmového zpracování své oblíbené Zeměplochy a musím říct, že nezklamalo. Asi takhle nějak jsem si to představovala. K postavám nemám výtek - jsou úžasné. Warrenovi, který perfektně ztvárnil Časnačaje, zatraceně sekne to skleněné oko a člověk by mu skoro věřil, že je šílený (vyučený) vrah. Zuzanka, jakožto neohrožená ochránkyně svých dvou malých svěřenců, je zatraceně krásná a sympatická a její dědeček, tentokrát zkoušející i jiné povolání než to "životu nebezpečné", vyvolá na mojí tváři úsměv kdykoliv se objeví na plátně (třeba když se pokouší trochu lidsky zvolat HO HO HO, nebo když v závěrečné scéně mrkne na Zuzanku). Banda mágu také pobaví (obzvlášť ta část kolem koupelny postavené Zatraceným Hlupcem Johnsonem) a HEX věřící na Otce prasátek je prostě dokonalý. Potěší i Noby (ač není pochyb, zda je člověkem) a drobnůstky jako Krysí Smrť a podobně jsou kouzelné. Triky jsou naprosto nadstandardní, pokud vezmeme v potaz, že je to jen "obyčejný" televizní film. Že to nemá děj? To bych tedy neřekla a také si myslím, že i když má Hogfather své mouchy, rozhodně si nezaslouží hodnocení odpad. Proč dávám pět hvězdiček? Protože jsem zatraceně nekritická k něčemu, na co léta čekám a co mě kupodivu nezklamalo... A taky pro Smrťvu větu: "HUMANS NEED FANTASY TO BE HUMANS"(26.1.2008)

Otec prasátek má oproti jiným zfilmovaným dílům Zeměplochy jednu, zato obrovskou, výhodu. Smrtě. Tahle postava je oblíbená jak v knihách, tak na divadelních prknech a televizní obrazovka nemohla být výjimkou. A Michelle Dockery jako Smrťova vnučka byla překrásná a děsivá přesně v tom správném poměru.(6.9.2011)

Konečně jsme se dočkali zfilmované Zeměplochy, a ačkoli jsem Otce prasátek četl před sedmi lety, a skoro nic si z něj (a z ostatních Pratchettových knih taky) nepamatuji, docela jsem se bavil. Výprava je překvapivě velkolepá, plně srovnatelná s potterovskými filmy, které měly určitě několikanásobně vyšší rozpočet. Herci byli vybráni skvěle, především Zuzana a rozkošný psychopatický zabiják Časnačaj (pozor, vyslovovat Ča-snač-aj). Menší roličku si střihnul i sám Pratchett. Měl bych k filmu podobné výtky jako k prvním dvěma Potterům, tj. moc dlouhý (185 min., whoa!) a popisný, ale je vidět, že byl dělán s láskou k předloze. HO HO HO!(8.1.2007)

• - Předlohou pro film je stejnojmenná kniha Sira Terryho Pratchetta vydaná poprvé roku 1996. (Tom_Lachtan)

• - Autor knižní předlohy Sir Terry Pratchett se objevil na konci filmu jako prodavač v hračkářství. (Tom_Lachtan)