Já, legenda

I Am Legend

Ja, legenda

Som legenda

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2007, 101 min (Alternativní: 104 min)

Existují lékařské zázraky…. Perfektní W.Smith a vytvořený svět. Perfektní je i tempo, kterým nám jsou servírovány další a další podrobnosti. Dobrá, nenucená atmosféra, přál bych si, aby vydržela celý film! Dozvídáme se, jak vypadá N.Y. ve dne, a čekám, jaký bude v noci. Lekačky, s baterkou v temných zákoutích, žádná hudba, kapky vody, zrychlený dech. Zambie útočí!! Super! Pak přichází konec a já jsem totálně hotovej! Jak tohle mohl někdo dopustit! A nezbývá mi věřit, že prostě Bůh existuje a ten alternativní bude lepší a celkový výsledek taktéž! P.S. je to tak 70%. Ale optimisticky dávám 4*. ALTERNATIVNÍ KONEC: všem, které konec v kinoverzi ,,neuspokojil“, doporučuji zhlédnout (pro jistotu) znovu celý film s tímto koncem!! Díky menším ,,doplňkům“ a jinému závěru to konečně dává trochu smysl!!! Teď jsou ty **** zasloužené.(26.5.2008)

Ačkoliv I Am Legend disponuje nijakým scénářem, je to stále kus kvalitní filmařiny, o které si podobně aktuální AvP 2 mohou nechat jen zdát. Když už byla dějová stránka zredukována na minimum, mohlo se přitlačit na pilu, co se týče flashbacků a obrazů zkázy, ale i tak Lawrencův New York má v sugestivnosti hodně blízko k prázdnému Londýnu ve 28 dní poté. Jenže Boyleův film šlechtí mnohem silnější a permanentnější pocit ohrožení a především zdařilejší zrůdy. Ty v I Am Legend se trikovým ztvárněním zasekly někde v časech první Mumie. Na druhou stranu musím říct, že zklamán jsem filmem nebyl a timer jsem během něho nekontroloval ani jednou. Dokonce musím konstatovat, že menší množství akčních pasáží mi na snímku bylo sympatické. 7/10(28.12.2007)

Zvládnout to od neskutečně atmosférického úvodu k poněkud rozpačitému konci, který mimo jiné tím, že to tak měl pámbu vlastně od začátku vykoumané, nehorázně drze omluví několik scénáristických botiček a berliček, bratru za ani ne hodinu čtyřicet, tomu se říká výkon. Bohužel nijak zvlášť dobrý výkon:P Ten je naopak potřeba ocenit u Willa Smithe, který si to tu dává jako hodně zkušený mazák, a jehož one man show vlastně celý film je. Škoda digitálních příšerek, které ze všeho nejvíc připomínají Hulkovy dětičky, a mají největší podíl na tom, jak film utrpěl po vzhledové i dějové stránce. Je to vážně škoda, protože tady bylo našlápnuto k překonání hodně vysoké laťky, ale tenhle film s tím, jak nevyváženě a nedomyšleně je ve svém celku poskládaný, nikdy nebude legendou. Ode mě 70%, i když to necítím jako úplně férové hodnocení. PS se spoilerem: Alternativní DVD konec (zombáci si jdou pro svoji ženu, a když ji dostanou, odcházejí) mě donutil k smíchu, protože sice vyhodil boha ze stroje, ale zase přetočil všechno až do té doby logické a realistické naruby tak, že se to nedá přijmout jinak než jako násilné otevírání dveří k sequelu se Smithem - a takhle teda už opravdu ne, přimlouvám se, aby producenty navštívila hromada reducentů:P(7.9.2009)

rozpočet : $150miliónov otvárací víkend : $76,535,000 tržby celosvetovo : $584,015,483(17.12.2007)

Neobvykle se tvůrci poprali s pojmem velkofilm, který právě zde dostává docela na frak samotným příběhem, který je vlastně...komorním. Na velkofilm zvláštní, ale velice zajímavé. Will Smith si neskutečným způsobem užívá one-man-show a opravdu mu nemohu nic vytknout, to ani nelze. On opravdu dělá naprosto všechno, a možná, že je to taky jeho nejlepší herecký výkon vůbec. Od Já, legenda se nejspíš čekalo něco jiného než z toho nakonec vzniklo, ale já byl spokojen, opravdu hodně spokojen. Plno lidí si stěžuje na nudu nebo fakt, že se v příběhu vlastně nic moc neděje. Ale to není pravda. Je to život posledního člověka v New Yorku a on se k tomu patřičným způsobem chová. Škoda jen, že hudební stránka je trochu slabší, ale ne špatná. No a efekty relativně průměrné. Samotný příběh přesto má něco do sebe a kdyby měl trochu hlubší myšlenku, nepřemýšlel bych a okamžitě bych mu dal plný počet. Takhle je to (pouze) film, který se tváří na velko, ale přitom je komorní, tak mocně, že se plno lidí bude divit a možná právě proto bude mít relativně průměrné hodnocení.(12.1.2008)

• - Film v USA za úvodný víkend zarobil neuveriteľných 76,5 miliónov dolárov a stal sa tak vôbec najlepšou decembrovou premiérou všetkých (amerických) dôb. Prekonal tak aj Pána prsteňov: Návrat kráľa z roku 2003, ktorý štartoval so ziskom 72,6 miliónov dolárov. Distribučná spoločnosť pritom predpokladala zisky len okolo 40 miliónov. (genetique)

• - Will Smith nahradil v hlavní roli původně zvažovaného Toma Cruise. (Hans.)

• - Will Smith a Francis Lawrence před natáčením filmu navštívili společnost CDC zabývající se výzkumem virových onemocnění. (Witta)