Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když 17. července 1984 kontaktoval americký obchodník D. D. československý konzulát ve Vídni a nabídl československému státu částku nejméně 5 milionů šilinků jako protihodnotu za jistý předmět, začal nevšední příběh hledání ztracené unikátní památky, nemající u nás obdoby. Američan nabídl československé straně obchod. Chtěl vyzvednout a odkoupit relikviář sv. Maura, památku evropského významu a nevyčíslitelné ceny, která se měla nacházet na našem území. Háček byl v tom, že obchodník jako jediný věděl, kde je relikviář ukryt. Byla rozehrána hra mezi ním a československými úřady o to, kdo relikviář získá. Dokumentární film ostravského studia ČT se snaží zmapovat detektivně-špionážní kauzu 80. let, je ale také ukázkou pokřiveného přístupu předlistopadových ministerstev, úřadů i některých odborníků při jednání o, pro naši kulturu, tak zásadní věci. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (17)

troufalka 

všechny recenze uživatele

Tohle je fantastický příběh!! Především, že se vůbec stal! A pak způsob, jakým byl relikviář nalezen. Dokument je běžný, ale příběh desetihvězdičkový!! ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Tak jsem se poučil. Relikviář sv. Maura pochází z první třetiny 13. století. Je považován po korunovačních klenotech za druhou nejcennější movitou památku v ČR. Poprvé byl relikviář (ještě ne úplně zrestaurovaný) veřejnosti ukázán na Pražském hradě na výstavě v roce 2000. ()

Šandík

všechny recenze uživatele

Oficiální verzi policie nevěřte. Velmi pravděpodobně to všechno bylo poněkud jinak... Jak? Nechci si hrát na Cibulku, ale podle toho, co jsem slyšel, to ví jenom sami zúčastnění policisté (tehdy příslušníci VB) a asi ještě pár dalších lidí, pravděpodobně někdo z tehdejší StB a asi i někteří tehdejší političtí prominenti... Každopádně je dobře, že byl relikviář nalezen a restaurován, neboť je to zcela nepochybně nejvýznamnější klenotnická památka u nás. V mezinárodním kontextu mnohem významnější, než proslavené české korunovační klenoty... ()

Machrovic 

všechny recenze uživatele

Poklad nedozírné ceny byl objeven 5.11.1985 v Bečově. A jak přišli, že mají kopat tam? To se dozvíte, když se podívate. V hlavní roli kriminální policie a Danny Douglas. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Neuveriteľne napínavý hraný dokument o hľadaní skutočného pokladu. Trochu to zaváňa samochválou od pánov/súdruhov kriminalistov, ale ako ich nepochváliť, keď tak úspešne podviedli amerického obchodníka Douglasa, ktorého do ČSSR vyslali pôvodní faudálni majitelia relikviára. –––– A v momentu, kdy už to bylo téměř dokončeno, to vyproštění, to jsem u toho taky byl, my jsme to takhle zvedali z toho výkopu, se venku zablesklo a zahřmělo. –––– Vy jste něco našli, protože máš zlato na botech. ()

EllienPM 

všechny recenze uživatele

Když relikviář objevili deset km od nás, byly mi čtyři. Na veřejnost se to dostalo až později. I přes tak nízký věk si přesně pamatuju, jak jsme, coby děti, rozebírali nalezení pokladu. Bylo to fascinující. Seděli jsme na lavičkách a horlivě diskutovali, čí táta u toho byl, a kdo o tom ví víc. Jako včera vidím jednu důležitou blonďatou holčičku, jak sedí uprostřed nás a vytahuje se, že JEJÍ táta o tom ví nejvíc. Shodou okolností to pak dotáhl na pohlavára v ČSSD... Dodnes je pro mne relikviář a jeho příběh stejně dechberoucí. Nemohu jinak, než za plný počet a jsem nesmírně rád, že takovéhle dílo vzniklo. Ať už filmařské nebo zlatnické. ()

anitae 

všechny recenze uživatele

Hledání pokladu v 80. letech. Příběh je úžasný, u zpracování jsem měla pocit, že muselo vzniknout nejméně o 10 let dříve. ()

gazogazo 

všechny recenze uživatele

Celkem zajímavý dokument o mega zajímavém příběhu, který má však dvě zásadní chyby. Jednak je natočen úplně příšerně a ostudně a také spíše končí tam, kde by měl začínat - důraz na vztah jednotlivých verzí příběhu, konfrontace aktérů, jasnější pátrání po čachrech režimu... Prostě taková odfláklá práce. Možná taky kvůli tomu, že se nechtělo kopat do hnízda medvědů ? ()

PaRi 

všechny recenze uživatele

Velmi tendečně udělaný dokument, kde při nemístné glorifikaci komunistické federální kriminální služby vedené šéfsoudruhem Maryškou a při zpodobnění Beauforta, po vzoru knížepána z Rumcajze, jsem se musel neustále ujišťovat, že se nedívám na dokument vzniklý před rokem 1989! Měl mě varovat už ten bulvární název. ()

carl.oesch 

všechny recenze uživatele

Musím se přiznat, že i když se leckde objeví v konetářích dost "ujeté" příspěvky, tady si snad idioti dali sraz. Tvrdit, že je tady glorifikovaná "komunistická" VB? že se nám tady soudruzi (pplk. Maryška) vychvalují a dokonce, že to není žádná česká památka je ukázka demence autorů podobných výroků. PaRi, Riker, wodacka, co dodat. Ještě tady chybí blábol z něvím jakého plátku v nedávné době, kde se "novináři" rozhořčovali, jak byl onen "úžasný" Douglas podveden a to v rámci rozhovoru s ním. Jedině souhlasím s tím, že dokument mohl být natočen lépe a víc do hloubky, Ale je otázka, do jaké míry ostravské studio čas a prostor...ale celá story úžasná a zasloužila by si i literární nebo filmové zpracování. Myslím si, že Strach by to zvládl... ()

Riker 

všechny recenze uživatele

Ale že relikviář dostal víc na prdel vysušením v bankovním trezoru, kam ho nechali ti úžasní kriminalisté převézt, než po čtyřiceti letech v zemi to se v pořadu nezmiňuje.. ()

to08.net 

všechny recenze uživatele

Skvělý příběh o objevení pokladu, obchodu s uměleckými předměty a radosti z policejní práce s tou správnou dávkou tajemství z dob kdy se komunismus tvářil, že tu je na pořád. ()

wodacka 

všechny recenze uživatele

Slizký komunistický hadi s lesklými čely, zejména pan Čmolík mi značně připomínal policistu VB z Pelíšků - "Rozkaz ten zněl jasně, nesmí projet za žádnou cenu". Jen mám teď trochu problém s tím, mluvit o relikviáři jako o NAŠÍ ČESKÉ památce. ()

bighead 

všechny recenze uživatele

Jako dokument super,jak to bylo všechno doopravdy se už asi nedozvíme,každopádně dle mého názoru- po odkrytí se měli kontaktovat odborníci a vyzvednutí z podlahy neměli provádět kriminalisté,kteří toho jistě hodně poničili,viz.zmínka o zlatých šupinkách co si nosili domů na botách,to byla amatérština nejhrubšího zrna,dle nich nechtěli,aby tam archeo kopali tři týdny,no a co,když jen restaurování trvalo 9 let a je to druhá nejcennější památka po korunovačních klenotech. ()

Reklama

Reklama