Skokan

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada, 2008, 88 min

• Rex Mundi

Sci-fi námet sa mi páčil, začalo to dobre - v momente, ako sa do toho priplietla stupídna lovestory, šlo to všetko do hája. Hlavný hrdina sa začal správať ako hormónmi presýtený idiot, jeho lusknutím prstov obnovená láska z detstva bola len o niečo menšia blbka s večným jačaním (!!!) otázok, na ktoré nedostávala odpoveď (napriek tomu s ním sadla do lietadla a vliezla do postele v rovnaký deň ako sa stretli), ale najviac na to doplatil dovtedy sebestačný Griffin - škoda, že mu nenapadlo uplatniť viac asertivity na zamilovaného trpáka skôr a nezbavil sa ho, kým nebolo neskoro. Premrhaná šanca, z ktorej mohol byť aj film pre dospelých fanúšikov sci-fi. Takto je to len romantická sračka so špeciálnymi efektami pre tínedžerky.(8.8.2014)

„Čo keby si išiel do riti? Myslím hneď.“ JUMPEROVI som sa s úspechom niekoľko rokov vyhýbal. Pripadal mi ako kravina. Výsledok, príjemne krátky a teda svižný, ma však príjemne prekvapil. Nie je to veľdielo a je vidieť, že tvorcovia plánovali minimálne jedno pokračovanie. Prípadne snímku vnímali ako potenciálny drahý kino pilot k televíznemu seriálu (letmo naznačené podporné figúrky evidentne v budúcom deji zohrajúce kľúčovú rolu, prežitie obľúbených vedľajších postavičiek, otvorený koniec typu „bitku si vyhral, ale počkaj nabudúce“). To nemám rád. Na strane druhej, JUMPER má prirodzené herecké výkony (najviac šuniek váľa Billy Elliot s plameňometom), prekvapivo dobré triky (autobus uprostred púšte, wow), vtipné hlášky („Počuješ ma smiať sa?“) aj dialógy („Čo robíš?“ – „Banky.“), prekvapivo exotickú výpravu (bitka v Koloseu, pyramídy, Antarktída, Čečensko) a téma o „skákaní“ je nečakane pôsobivá a dalo sa z nej určite vytrieskať ešte o X% viac. Ale už to, čo Liman vytrieskal, je podľa mňa pomerne kvalitná hollywoodska zábava.(27.5.2011)

• Morien

Mám s tímto filmem zásadní problém. Je o frackovi. O frackovi, který si nemůže natlouct do hlavy, že člověk nemůže mít všechno, co chce. Sakra, to není vzor, na který by se měly dívat tisíce teenagerů bez schopnosti soudně to oddělit od skutečnosti, ve které se nacházejí! Potom se divíme, že děti berou zbraně a střílí po sobě ve školách nebo zemřou na podvýživu, protože chtějí být krásně hubené jako paní z plakátu, když se jim tohle pouští a nikdo se nepozastavuje nad tím, že je to naprosto nenormální. Od toho dávám ruce pryč, můžete mi stokrát říkat, že jde jen o akci a o triky a o zábavu a nic hlubšího že pod tím člověk nemá hledat, ale to je právě to, s čím já nesouhlasím! Filmy, u kterých se má přestat přemýšlet! No paráda, a co několik tisíc let vývoje, kterým jsme prošli, aby se z nás staly inteligentní bytosti, to nikoho nebere? --- Uf, tak jsem se sentimentálně a pateticky vybouřila, už je tady zase zpět mé staré dobré cynické já. Dobře, ať se na to koukají, když se jim to líbí, já se na to koukat nebudu, když se mi to nelíbí. A je to.(20.5.2009)

• Malarkey

Nesmyslnost nejtěžšího kalibru. Ne že bych se u toho nebavil, ale když to byla taková kravina, že nevím čím začít dřív. Fakt je, že jedna scéna byla hodně povedená a že na ní asi jen tak nezapomenu (ta v Kolosseu) a jak tam rubali ty starodávné sochy :) No ale jinak frajírek Hayden Christensen, o kterém nevím, jestli mu fandit nebo ho nakopat do prdele, jen u mě dokazuje, že stále nevím co si o něm myslet a tenhle film to určitě nezachrání. Já už při traileru si řikal, že to bude kravina, na druhou stranu, proč bych se na to nepodíval, když mám čas a ono to zas tak dlouhé není. Chvílemi mi příjde, že autoři do pár minut nahustí pomalu půlku děje a pak zase půl hodiny vysedávají v havajských košilích a pijou Sex on the Beach s tím, že se to nějak natočí, a že diváky stejnak bude zajímat jenom akční stránka filmu, která teda relativně povedená je, i když jak se to všechno vezme. I tak na to jak je to špatné, vydělalo to opravdu dost, takže ne vždycky dobrý film dokáže být rentabilní. A tady je dobře vidět, co udělá reklama a všechno kolem toho. Na Jumpera se ale už nikdy nepodívám, protože takovou nesmyslnost jsem dlouho neviděl. Skoro mi to přišlo jako by to točili jenom kvůli těm akčním scénám a aby v kině padaly hlavy omdlením z těch efektivních záběrů. Ještě, že je to tak krátké...(21.3.2008)

• Trellíno

Jako když si skočíte na luxusní hajzlík. Všechno tam bude nějaké měkčí, útulnější, voňavější, ale nakonec po pěti minutách zjistíte, že jste se stejně akorát vydělali jako obvykle. Prázdné, nudné, bez jediné zapamatovatelné scénky a bez pořádné hlavní postavy. P.S. Hiro by jim všem dal na prdel během deseti sekund.(13.2.2008)