Dexter (TV seriál)

Dexter

Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006 - 2013, 84 h 36 min (Minutáž: 96x55 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson, Preston Bailey, Aimee Garcia, Luke Andrew Kruntchev, Evan George Kruntchev, Erik King, Yvonne Strahovski, David Ramsey, Keith Carradine, Daniel Goldman, John Lithgow, Jaime Murray, Ronny Cox, Julia Stiles, Peter Weller, Ray Stevenson, Christian Camargo, Mark Pellegrino, Brad William Henke, Rudolf Martin, JoBeth Williams, Margo Martindale, Courtney Ford, Denise Crosby, David Batiste, Tony Goldwyn, Mark Matkevich, Debbie Lee Carrington, Sage Kirkpatrick, Carmen Olivares, Glenn Plummer, Bethany Joy Lenz, Kristen Kerr, Albie Selznick, Silas Weir Mitchell, Jonathan Banks, Malcolm-Jamal Warner, Dakin Matthews, David Haley, Martin Papazian, Monique Gabriela Curnen, Valerie Cruz, Amanda Wyss, Liza Lapira, Erin Daniels, Blake Gibbons, Laura Marano, Lynn A. Henderson, Karina Michel, Jimmy Smits, Sam Trammell, Salvator Xuereb, Olivia Burnette, Chris Muto, Nikki Magnusson, Sam Witwer, Vanessa Marano, Marc John Jefferies, Roma Maffia, Symba, Bryce Robinson, Dale Midkiff, April L. Hernandez, Tim Maculan, Jonny Lee Miller, Maria Doyle Kennedy, Scott Grimes, Chad Allen, Ann Henson, Devon Graye, Daniel Licht, David Paetkau, Anthony Tyler Quinn, Aramis Knight, Lisa Catara, Matthew Willig, Jesse Borrego, Jeff Chase, Katherine Moennig, Angela Alvarado, Mark L. Young, Darcy Fowers, Jayden Lund, Richard Gunn, Brea Grant, Edward James Olmos, Colin Hanks, Yasiin Bey, Fred Koehler, Jim Hanks, Steven Lee Allen, Alex Rose Wiesel, Josh Cooke, Hayley DuMond, Jake Short, Sean O'Bryan, Raphael Sbarge, Don McManus, Tom Schanley, Sewell Whitney, Julie Ann Emery, Mike Cochrane, Chelsea Vincent, Christina Cox, Marcus Folmar, Maree Cheatham, John Littlefield, Amanda Perry, Angela Bettis, Joseph Trapanese, Katia Winter, Jordan Lawson, Anne Ramsay, J.C. MacKenzie, Jeff Lindsay, Demetrius Grosse, Adam Johnson, Daniel Buran, Tom Nowicki, Jason Rogel, Tara Ketterer, Wendy Wells-Gunkel, Saxon Trainor, Laura Soares, Lacey Beeman, Nick Gomez, Greg Ellis, Benton Jennings, Max Gail, Charlotte Rampling, Jay Pickett, Lisa Darr, Haley King, Sean Patrick Flanery, Jessica Camacho, Scott William Winters, John Brotherton, Jane McLean, Kathrin Middleton, Chris Vance, Bubba Lewis, Sam Underwood, Garrett Brawith, Richard Gilliland, Tony Amendola, Julia Campbell, Brando Eaton, Rick Peters, Alicia Lagano, Matthew Fahey, Kathleen Noone, Steve Eastin, Joseph Julian Soria, Eddy Martin, Shawn Hatosy, Patrika Darbo, Kristin Dattilo, Billy Brown, Alex Hyde-White, Matt Gerald, Enver Gjokaj, Cherilyn Wilson, Jim Beaver, Annabelle Gurwitch, Jason Lockhart, Dominic Janes, Barbara Tarbuck, Jerry Zatarain Jr., Tasia Sherel, Adam Harrington, Cesar Flores, José Zúñiga, Christopher Frontiero, Patrick Michael Buckley, Bill Brochtrup, Savannah Paige Rae, J. Downing, Christie Lynn Smith, Marissa Skell, Darri Ingolfsson, Melinda Bennett, William Morgan Sheppard, Bernardo Badillo, Luis Moncada, Mercy Malick, Jadin Gould, Dora Madison Burge, Ron Roggé, Jelly Howie, Eric Ladin, Natalina Maggio, Jay Jackson, Maite Schwartz, Jordana Spiro, Kristen Miller, Geno Monteiro, Leslie Grossman, Christie Pesicka, Todd Giebenhain, Kyle Davis, Gina Comparetto, Whitney Anderson, Jill Basey, Joseph Bertót, Michael Hyatt, Camila Banus, Tonita Castro, Sherman Augustus, Victor Campos, Tawny Amber Young, Mercedes Renard, Milauna Jackson, Amy Pietz, Aaron McCusker, Lisa Kaminir, Monica Sanchez, Jullian Dulce Vida, Joe Ordaz, Lauren C. Mayhew, Michael Ray Escamilla, Teddy Lane Jr., Jimena Hoyos, Brad Carter, Henree Alyse, Julia Vera, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Larry Sullivan, Mylinda Royer, Ian Patrick Williams, Caitlin Carmichael, Ray Santiago, Marc Macaulay, Wilmer Calderon, Juan Carlos Cantu, Brett Rickaby, Chris Payne Gilbert, Mary Mara, Scott Atkinson, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Heather Olt, Mary-Bonner Baker, Tabitha Morella, Wil Traval, Cristos, Jera Sky, John O'Leary, Brandon Killham, Ellen Bry, Suzanne Cryer, Eric Normington, Scott Michael Campbell, Carlease Burke, John Griffin, Sharon Sachs, Bertila Damas, James Ingersoll, Jason Williams, Rebecca Staab, Mark Gantt, Len Cordova, James Martin Kelly, Scott MacDonald, K.C. Ramsey, Charlene Amoia, James Moses Black, Dave Baez, Anzu Lawson, Jim Abele, Roman Mitichyan, Bruce Weitz, Kelsey Crane, Miranda Frigon, Mónica García, Adrienne Barbeau, Adalia Braydon, Matthew R. Anderson, James MacPherson, Asante Jones, Keith Carradine (a.z.), Patrick Labyorteaux, Cooper Huckabee, Eve Mauro, Kathy Christopherson, Keith Gordon, Jim Metzler, Christopher Goodman, Vanessa Bell Calloway, Angel Oquendo, Annie Tedesco, Sophia Santi, Daniel Kash, Daniel Travis, Roma Chugani, Molly Parker, Clark Gilmer, Scott Ward, Mariana Klaveno, Rya Kihlstedt, Devanny Pinn, Brandon Slagle, Judson Mills, Elizabeth McLaughlin, Jason Gedrick, Beth Grant, Nico Cortez, Santiago Cabrera, Meredith Giangrande, Julie Warner, Mike Foy, Nestor Serrano, Nicole LaLiberte, Jaime Gomez, Maria Zyrianova, Rhys Coiro, Britt George, Kurt Caceres, Eileen Grubba, Erica Ibsen, Derek Graf, David Chisum, Julian Sands, Kenny Johnson, Kevin Brief, Suzanne Whang, Scott Reynolds, Jadon Wells, Rod Keller, Molly Morgan, Bruce Holman, Peter Macon, Josh Daugherty, Carla Jimenez, Vernée Watson-Johnson

Pôsobivá sonda do hlavy, na prvý pohľad obyčajného člena policajného zboru, ktorý len tak mimochodom trpí úchylkou, v dôsledku ktorej rád zabíja ľudí, pretože jedine vtedy dokáže "cítiť". Začiatky neboli ľahké, trvalo istý čas, kým ma Dexter pustil do svojho sveta a v momente, keď ma tam už takmer napevno držal, ma zvratmi postavenými na náhode a dielmi akoby z iného seriálu ľahkovážne na moment pustil. Naštastie som si už bol dostatočne vedomý jeho kvalít aby som sa nechal odradiť. A vyplatilo sa.(6.12.2006)

Trvalo mi více než rok, než jsem našel sílu k vyřčení závěrečného ortelu nad Dexterem. Myslel jsem, že čas všechno spraví, ale největší seriálová křivda ve mně zůstává i nadále. Pojďme ale pěkně od začátku. Nebyla to láska na první pohled. Při seznámení sice ihned přeskočila jiskra, ale tempo první třetiny série bylo přeci jen vlažnější. Pak se ovšem dostavily momenty, na které nikdy nezapomenu. Zástavy srdce, vyražené dechy, neschopnost mrknout. To vše mi tato floridská jízda v kubánském rytmu nabízela a já nic jiného nechtěl. Navíc ten příběh o muži, který na ostatní musí hrát divadlo, aby zapadl, mi něco silně připomínal, takže už před koncem první série pro mě byl Dexter modlou. Zběsilá naháněná s Doaksem ve druhé sérii mě s Dexterem definitivně svázala a já začal šířit seriálovou osvětu jako Ježíš křesťanství. Chtěl jsem, aby všichni věděli, kdo je právě sedí na trůnu. Rita pro mě byla imaginární manželkou, Masuka ten nejperverznější hláškař a Debra stylová fuckerka. Vše bylo zalité sluncem a krasojízda pokračovala. Třetí série přinesla ještě více rodinných problémů a skvělou spolupráci s Miguelem (zdravím jeho haters), čtvrtá zase nelítostný souboj s Trinitym (hlavně, že z něho uchcáváte ještě dneska) a také nejkrutější twist posledním let. Pátá tak měla téměř nesplnitelný úkol a stejně to díky propracovanému vztahu Dextera s Lumen zvládla. Poté přišlo první velké škobrtnutí, které doteď někteří dokonce obhajují. Náboženské bláboly, CGI hadi (předzvěst tragického finále) a jeden pošuk, který nebyl hoden tak významnému soupeři. To vám jako stačí? Zřejmě někteří poprvé viděli slušný cliff, takže to ještě přejdu, protože sedmá série díky tomu přinesla dlouho očekávané prozrazení. Debra byla svému bratrovi rovnocenným spoluhráčem, klaunské duo Batista, Quinn na svém tvůrčím vrcholu a Hannah zase tou největší samičkou, kterou jsem Dexovi mohl přát. Poslední série však smrděla od začátku. Naprosto amatérské šťourání do minulosti (Vogel), impotentní vedlejší linky (Elway, Zach, U.S. Marshal) a "zaporák" Saxon mně přivodili značné obavy o důstojné finále. Příliš tomu nepomohl ani vytoužený návrat Hannah a obavy se potvrdily. Seriál plný sarkasmu (vnitřní monology, oslavné finále první série) a černého humoru (jasným vrcholem je scéna, kde Dexter dětem sděluje, že jejich matka je mrtvá a pořád má uši Mickey Mouse), kde celou dobu sledujeme sériového vraha, který navíc kosí (skoro vždy) jen další vrahy, s nadhledem mu fandíme, tak tento seriál se v úplném finále musí začít brát vážně a nedopřát Dexterovi happy end v Argentině, ale jen dementní odchod do lesů, kde bude čumět do blba. To, že má poslední epizoda na IMDb jasně nejhorší hodnocení ze všech, jen dokazuje, o jak nedůstojné finále šlo a za něco takového měly padat hlavy. Hodně smutný pád ze seriálového trůnu až na hranici naší lokální ochotničiny a vůbec nejhorší je, že jak o tom po čase píšu, tak jsem se zase nasral, kurva! 1. série: 90%, 2. série: 100%, 3. - 5. série: 95%, 6. série: 75%, 7. série: 90%, 8. série: 55%.(4.2.2011)

// Production Companies: Showtime Networks // Tak jedinečná myšlienka hodená do TV seriálu, ktorá ho robí určite jedinečným. Zabíjať ľudí ktorí neboli potrestaní je fakt obdivu vhodné a jedinečne-originálne, no škoda že to takto nefunguje aj v našej realite.(22.1.2011)

Aj Patrick Bateman by sa mohol este vela od Dextera priucit... ;-) Rozhodne zaujimavy namet, resp. sposob jeho uchopenia musi byt chutnym bonbonikom pre chore mysle choreho sveta. Moj nevynimajuc. 1. seria - 80%, 2. seria - 90%, 3.seria - 70%, 4. seria - 85 %, 5.seria - 95%, 6. seria - 40%, 7. seria - 90% (hlavne za Hannah), 8. seria - 80% (stale za Hannah).(16.12.2006)

Většina lidí má se společností tajnou dohodu. ,,ŽIJ DOBRÝ ŽIVOT A SPOLEČNOST SE O TEBE POSTARÁ“. Ale když společnost selže, někdo to musí napravit. TO JE PRÁCE PRO MĚ!.… Dex je normální hrdina v normálním světě. Hrdina? Proč ne. Není dokonalej, víme čím byl, čím je, jak přemýšlí, jak ,,pracuje“. Přesto je v jeho životě tolik tajemství!! Tento seriál si udržuje vysokou kvalitu již od I.série. Navíc se mi zdá, že každá další řada je ještě lepší. A ta třetí, je (zase) zatraceně dobrá! Nevěříte? VIDÍM VAŠI BUDOUCNOST V PLASTIKOVÉ FÓLII! PÁTÁ SÉRIE ***** ,,Vypadá to tak jednoduše. Spojit se s další lidskou bytostí“.... Nejdokonalejší vraždící flegmatik prožívá těžké období a jeho prázdnotu zaplní zase jenom smrt. Překvapivě dělá hodně chyb, díky kterým je seriál snad napínavější než kdy jindy. DEXTER, JE ZŘEJMĚ můj NEJLEPŠÍ SERIÁL!!!! Zřejmě. ŠESTÁ SÉRIE **** ,,STÁL JSEM NA MOŘSKÉM PÍSKU. A SPATŘIL JSEM, JAK Z MOŘE VYSTUPUJE NESTVŮRA SE SEDMI HLAVAMI. A NA TĚCH HLAVÁCH MĚLA ROUHAVÉ JMÉNO“.... Všichni jdeme dál. Dex miluje svýho syna a bude řešit další výzvu: víru v Boha a smysl života. Ale nejen on něco hledá.... Zvrhlý hry ,,ukecanýho“ vraha (...I V LUMPECH DŘÍMÁ BŮH...) a Dexter obklopen démony a vírou. Hloubavější, ukecanější (těch monologů...) série. Trošku jsem zklamanej, ale..... ta otázka (?) na konci! Chci zase! SEDMÁ SÉRIE ***** ,,NA SVĚTĚ MUSÍ BEJT RODINY, KTERÝ JSOU JEŠTĚ POSRANĚJŠÍ“..... Fantastická a kurevským fofrem sjetá série! Co díl, to prekérka, či dvě! Dexův svět se mění na svět, kde přežije ten nejlepší a sraček, do kterých se zamotává (nejen on) přibejvá. Mám radost z ,,vedlejšáku“ Raye Stevensona, ale i ze sexy ,,květinářky“ Yvonne Strahovski. JE TOHLE NOVEJ ZAČÁTEK? NEBO ZAČÁTEK KONCE? Temnej jezdec totiž neexistuje! (Nechápu, proč není Dexter nejoblíbenější seriál….) OSMÁ SÉRIE **** ,,TOHLE JE RODINNÁ ZÁLEŽITOST…“ /// Hledání ztracené cesty za pomoci ,,zaříkávačky“ psychopatů. Dexter zabředlej v rodinnejch trablech, páč rodinu nedefinuje nic líp, než slova - LÁSKA A SRAČKY. Standardní série, která zvyšuje psychologický i thrillerový napětí čím víc se blíží konci. Dextere, 8 let! Ty krávo!(16.8.2009)

• - V závěru 7. řady jezdí Debra (Jennifer Carpenter) vozem BMW E46, ovšem když se Dexter (Michael C. Hall) jde podívat po jeji havárce na vrakoviště, stojí před vozem BMW E36. (misik95)

• - Desmond Harrington, který představuje v seriálu Joyeho Quinna, se objevuje oficiálně ve druhé sérii. Ovšem už v první sérii se mihnul v několika záběrech. Například v třetím dílu na pláži, kde se našla uříznutá ruka hlídače ze zimního stadionu. (Paity)

• - V 6.epizodě 4.řady přinese Dexter (Michael C. Hall) synovi Harrisonovi dupačky s nápisem "My dad's a geek" (což mimo jiné dle slovníku cizích slov označuje osobu, která má hluboké technické nebo odborné znalosti, talent a obzvláštní zapálení pro svůj obor). (AnaMaruska)