Dexter (TV seriál)

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006, 96x55 min

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson, Preston Bailey, Aimee Garcia, Luke Andrew Kruntchev, Evan George Kruntchev, Erik King, Yvonne Strahovski, David Ramsey, Keith Carradine, Daniel Goldman, John Lithgow, Jaime Murray, Ronny Cox, Julia Stiles, Peter Weller, Ray Stevenson, Christian Camargo, Mark Pellegrino, Brad William Henke, Rudolf Martin, JoBeth Williams, Margo Martindale, Courtney Ford, Denise Crosby, David Batiste, Tony Goldwyn, Mark Matkevich, Debbie Lee Carrington, Sage Kirkpatrick, Carmen Olivares, Glenn Plummer, Bethany Joy Lenz, Kristen Kerr, Albie Selznick, Silas Weir Mitchell, Jonathan Banks, Malcolm-Jamal Warner, Dakin Matthews, David Haley, Martin Papazian, Monique Gabriela Curnen, Valerie Cruz, Amanda Wyss, Liza Lapira, Erin Daniels, Blake Gibbons, Laura Marano, Lynn A. Henderson, Karina Michel, Jimmy Smits, Sam Trammell, Salvator Xuereb, Olivia Burnette, Chris Muto, Nikki Magnusson, Sam Witwer, Vanessa Marano, Marc John Jefferies, Roma Maffia, Symba, Bryce Robinson, Dale Midkiff, April L. Hernandez, Tim Maculan, Jonny Lee Miller, Maria Doyle Kennedy, Scott Grimes, Chad Allen, Ann Henson, Devon Graye, Daniel Licht, David Paetkau, Anthony Tyler Quinn, Aramis Knight, Lisa Catara, Matthew Willig, Jesse Borrego, Jeff Chase, Katherine Moennig, Angela Alvarado, Mark L. Young, Darcy Fowers, Jayden Lund, Richard Gunn, Brea Grant, Edward James Olmos, Colin Hanks, Yasiin Bey, Fred Koehler, Jim Hanks, Steven Lee Allen, Alex Rose Wiesel, Josh Cooke, Hayley DuMond, Jake Short, Sean O'Bryan, Raphael Sbarge, Don McManus, Tom Schanley, Sewell Whitney, Julie Ann Emery, Mike Cochrane, Chelsea Vincent, Christina Cox, Marcus Folmar, Maree Cheatham, John Littlefield, Amanda Perry, Angela Bettis, Joseph Trapanese, Katia Winter, Jordan Lawson, Anne Ramsay, J.C. MacKenzie, Jeff Lindsay, Demetrius Grosse, Adam Johnson, Daniel Buran, Tom Nowicki, Jason Rogel, Tara Ketterer, Wendy Wells-Gunkel, Saxon Trainor, Laura Soares, Lacey Beeman, Nick Gomez, Greg Ellis, Benton Jennings, Max Gail, Charlotte Rampling, Jay Pickett, Lisa Darr, Haley King, Sean Patrick Flanery, Jessica Camacho, Scott William Winters, John Brotherton, Jane McLean, Kathrin Middleton, Chris Vance, Bubba Lewis, Sam Underwood, Garrett Brawith, Richard Gilliland, Tony Amendola, Julia Campbell, Brando Eaton, Rick Peters, Alicia Lagano, Matthew Fahey, Kathleen Noone, Steve Eastin, Joseph Julian Soria, Eddy Martin, Shawn Hatosy, Patrika Darbo, Kristin Dattilo, Billy Brown, Alex Hyde-White, Matt Gerald, Enver Gjokaj, Cherilyn Wilson, Jim Beaver, Annabelle Gurwitch, Jason Lockhart, Dominic Janes, Barbara Tarbuck, Jerry Zatarain Jr., Tasia Sherel, Adam Harrington, Cesar Flores, José Zúñiga, Christopher Frontiero, Patrick Michael Buckley, Bill Brochtrup, Savannah Paige Rae, J. Downing, Christie Lynn Smith, Marissa Skell, Darri Ingolfsson, Melinda Bennett, William Morgan Sheppard, Bernardo Badillo, Luis Moncada, Mercy Malick, Jadin Gould, Dora Madison Burge, Ron Roggé, Jelly Howie, Eric Ladin, Natalina Maggio, Jay Jackson, Maite Schwartz, Jordana Spiro, Kristen Miller, Geno Monteiro, Leslie Grossman, Christie Pesicka, Todd Giebenhain, Kyle Davis, Gina Comparetto, Whitney Anderson, Jill Basey, Joseph Bertót, Michael Hyatt, Camila Banus, Tonita Castro, Sherman Augustus, Victor Campos, Tawny Amber Young, Mercedes Renard, Milauna Jackson, Amy Pietz, Aaron McCusker, Lisa Kaminir, Monica Sanchez, Jullian Dulce Vida, Joe Ordaz, Lauren C. Mayhew, Michael Ray Escamilla, Teddy Lane Jr., Jimena Hoyos, Brad Carter, Henree Alyse, Julia Vera, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Larry Sullivan, Mylinda Royer, Ian Patrick Williams, Caitlin Carmichael, Ray Santiago, Marc Macaulay, Wilmer Calderon, Juan Carlos Cantu, Brett Rickaby, Chris Payne Gilbert, Mary Mara, Scott Atkinson, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Heather Olt, Mary-Bonner Baker, Tabitha Morella, Wil Traval, Cristos, Jera Sky, John O'Leary, Brandon Killham, Ellen Bry, Suzanne Cryer, Eric Normington, Scott Michael Campbell, Carlease Burke, John Griffin, Sharon Sachs, Bertila Damas, James Ingersoll, Jason Williams, Rebecca Staab, Mark Gantt, Len Cordova, James Martin Kelly, Scott MacDonald, K.C. Ramsey, Charlene Amoia, James Moses Black, Dave Baez, Anzu Lawson

Knižní předloha: Jeff Lindsay, scénář & developer: James Manos Jr. .. Anděl společensky neakceptovatelné spravedlnosti má jméno DEXTER MORGAN. Tichý, uzavřený, emocionálně prázdný jak málokterý člověk. Zpočátku jsem měl problém do seriálu proniknout, představitel hlavní role Michael C. Hall mi nebyl natolik sympatický, jenže geniálně napsaný charakter se postupně odkrýval a díky dokonalé černým a ironickým hláškám v podobě jeho tichých monologů mě po několika epizodách plně dostal do jeho světa. Světa prosáklého krví skrz naskrz. Ještě více se mi však líbila postava jeho sestry Deb, jejíž úsek životní cesty byl až neuvěřitelně dobře napsán a poutavý od počátku. Samozřejmě hodně pomáhalo i herecké podání Jennifer Carpenter. Dexter si Vás chtě nechtě prostě získá do své moci. Omotá si Vás transparentní fólii kolem prstu a těm co zlobí poskytne na hraní i svoji neposednou vrtačku... ___ Za druhou sérii beru jednu hvězdičku dolů (důvody podrobně v diskuzi). ___ O třetí.. škoda mluvit :-/ (důvody již jen zřídka, taktéž v diskuzi) _ 75%.(26.1.2007)

Když mi bylo zhruba dvanáct let, začaly se rodit moje spisovatelské touhy, a v hlavě mi vykvetla myšlenka na příběh o vrahovi, co zabíjí vrahy. Vzhledem k věku jsem pochopitelně neměl nijak zvlášť rozsáhlou slovní zásobu, a co do znalosti technických prvků pro mě bylo prakticky nemožné nápad jakkoli dál rozvíjet. Spokojil jsem se tedy s tím, že snad jednou... Bohužel jsem nebyl jediný, kdo s nápadem o vrahovi vrahů přišel. Jeff Lindsay vytvořil Dextera, krevního analytika a soudního znalce, který se ve volném čase věnuje svojí nejmilejší zálibě, a díky svojí profesi má prakticky nevyčerpatelnou databázi potenciálních obětí, z největší části vraždících psychopatů. Jsem majitel Lindsayho dvou prvních knih o Dexterovi, přičemž obě jsem přečetl přibližně během jednoho týdne. A byly strašné. Myšlenka tam sice je, ale autor s ní neumí pracovat, až to skoro vypadá, že knížky napsalo moje dvanáctileté já. Postavy jsou nevyhraněné, a když už, tak je jejich chování často nesmyslné, celkově to postrádá jak napětí, tak vtip, moment překvapení, a nemá to žádnou šťávu. Naštěstí pro fandy kvalitních kriminálek je tu kabelová televize Showtime, která jak král Midas, na co sáhne, to přemění na zlato. Tým zkušených scénáristů si vzal nápad, postavy a částečně jejich vztahy a historii, a ejhle, zrodila se seriálová supernova. Dexter. Důležité samozřejmě je, co všechno oni scénáristi vystřihli, upravili a předělali. I v seriálu nadále funguje formulka "jedna kniha/sezóna, jeden velký případ plus mnoho malých", z velkých případů vždycky ale zůstává jenom kostra, a i ta má ve výsledku mnohdy jinou (a ve většině případů výrazně uspokojivější a dramatičtější) pointu. A pokud jde o ty případy malé, z části jde o rutinu, z části o originální střípky ze života vrahů, ale skoro vždycky baví. Showtime si navíc naštěstí může dovolit i špičkový casting, a ten se opravdu vyvedl. Těžko lze mířit výš než na velkou hvězdu seriálového svatého grálu Six Feet Under Michaela C. Halla, nebo televizní veteránku, rozkošnou Julii Benz. Díky nim a mnoha dalším a jejich vzájemné chemii se papírově už tak zajímavé scénáře mnohdy stávají nesmrtelnými. Plné hodnocení s čistým svědomím dát nemůžu, protože Dexter je na obrazovkách už dost dlouho, a snad proto na několika místech skřípe víc, než jsem schopný tolerovat, už mě ale nemrzí, že mi Jeff Lindsay "ukradl" můj nápad. Americká televize by si totiž určitě českou knížku na zfilmování nekoupila a dneska už stejně (bohužel) nikdo nečte, takže bych na tom nic moc nevydělal. SPOILEROIDNÍ P.S. Pokud si chcete Dextera ve svojí mysli uchovat jako kult, přestaňte koukat po finále čtvrté sezóny, pokud Vám to nedá, přestaňte po konci sedmičky a předstírejte, že Debra se rozhodla pro druhou možnost. Osmá sezóna úspěšně zabíjí všechno, co kdy bylo na Dexterovi dobré.(20.2.2013)

• Flipper

Zatiaľ som videl iba prvý diel, ktorý ma dosť sklamal. Dexter necíti žiadné emócie, no mňe to pripadalo, akoby ich necítili ani ostatní ľudia v seriály. Rozhovory pri prezeraní mŕtvoly sú na úrovní menšej párty, kde aj ostatní necítia žiadnu ľútosť nad stratov ľudského životu, ani náčelníčka polície, iný policajti ani dexterová frajerka. Pri to všetkom ešte chichichi a chuchuchu. Aha hlava mi preletela cez auto hahaha. Koniec časti, kde Dexter nabádza ľudí ani pedofil na cukrík na ďalšie série "aj ja sa chcem hrať" znie pre mňa choro a budem dosť uvažovať, či tomuto zabijákovi dám ešte šancu... chichichi posekané ľudské končatiny(28.10.2008)

Možná je příliš bizarní držet palce sériovému vrahovi, ale to je nejspíš to, co dělá z tohoto seriálu výjimečnou, populární a celkem diskutabilní záležitost poslední doby. Kdo miluje detektivky, tak se mu budou dělat bubliny u nosu, protože tohle je napínavé jako prase a to vůbec netuším, jak obyčejně lze prasata napínat. UPDATE 27. 5. 2015: Jelikož vím, že všichni rádi čtou dlouhé komentáře, tak jsem se rozhodl důkladněji rozebrat jednotlivé série. Samozřejmě to prozrazuje děj i konec celé detektivky. PRVNÍ. 5* Seznámení s hlavními figurkami proběhne poměrně svižně a nenásilně. Od třetího dílu vás začnou pomalu a jistě zajímat a ke konci vám už samotný Dexter přiroste natolik k srdci, že už netrpělivě vyhlížíte další pokračování. Zjistíte, že jste svědky dramaticky kvalitního seriálu, který z televizní selanky vystupuje (kromě samotného téma) i zobrazováním bizarních vražd. DRUHÁ. 5* Pokud vám konec první sezóny přišel neskutečně napínavý, v druhé sezoně zjistíte, že to ještě nic nebylo. Zde si tvůrci už vyloženě hrají s vašimi nervy. Aby ne. Miláčkovi Dexterovi jsou objeveny téměř všechny mrtvoly, které dosud zdárně odhazoval do moře. (Anti)hrdina má teď za prdelí pěkně horkou koudel, zvlášť, když se jeho sestra Debra začala tahat s postarším agentem FBI, specialistou na tento „úlovek“. Na paty mu ale mnohem více šlape kolega, drsný seržant Doakes. Do toho se Dex zaplete s dalším sociopatem, žhářkou Lilou. On to samozřejmě vše bravurně vyřeší. Prostě všechny zabije. Dobře nejspíš chápe, že nejlepší obranou je protiútok. Byly to nervy a laťka zdvižená hodně vysoko. TŘETÍ. 4* Bylo otázkou, s čím přijdou tvůrci nyní, pokud by chtěli překonat výborné téma "odhalení Dextera". A přišli. Našli mu kamaráda, který by s ním hrozně rád vraždil v tandemu. Proč ne, navíc sám pan státní návladní, že ano?! Vysoká hra patriotů však končí jednoduše. Návladní Miguel Prado umírá a Elvíra se Soňou dožívají svůj život na statku v Cáchách. Karel se stal plukovníkem a jeho syn Bedřich byl přijat na hospodářskou školu. Šílenství Žofiino je tedy jediným tragickým tónem v celém tak rozmarném příběhu. ČTVRTÁ. 5* Protihráčem „Řezníkovi ze zálivu“ se stává vrah jménem Trinity. Je to chladnokrevný killer, který však na rozdíl od toho našeho vraždí pouze nevinné ženy a sprchuje se vařící vodou. Má však skvělé krytí a je vskutku nevypočitatelný. A než se Dexter naděje, Trinity zabíjí jeho manželku Ritu. Závěr této sezony je jářku strhující. Co si teď "řezník" počne s fakany na krku, že? PÁTÁ 3* Tato sezóna působí jen jako normální pokračování dobře rozjeté partie. Nepřináší nic, co jsme ještě neviděli, ani nevrhá hrdinu do natolik kritických situací, abychom se v nervech dávili popkornem. Najde si novou kamarádku, za prdelí má soukromé očko, hlavní protivník opět není jen tak někdo... Problémy se zase kupí a milý Dexter to znovu vyřeší po svém, všechny rozseká na kousky a hodí do moře. No bóže. Zde jsem i seriál přestal sledovat a dlouhý čas ho udatně ignoroval. Ale resty se musí dohánět a tak: ŠESTÁ 5* Říkal jsem si, kam ho cesty páně zavedou po pěti letech řádění v ulicích města, zda najde ještě víc super tvrdšího protivníka, a ono se tak vážně stalo. Duo podivínů, náboženských fanatiků, velice rádo aranžuje mrtvoly dle biblických výjevů a detektivové z Metro Miamy mají o zábavu postaráno. Dex koketuje s náboženstvím, což nádherně posouvá jeho charakter ve vývoji. Byla to lahůdka a finále, kdy byl odhalen Debrou... co vám budu povídat. Byla to pravá seriálová orgie. Co teď bude, když TO zjistila, že jo? SEDMÁ 3* Události na sebe nedají dlouho čekat a Debra, psychicky destabilizovaná kvůli hrůznému zjištění, padá do propasti osobní krize identity. Náš zabiják se bincá od rohu k rohu, žehlí problémy, dál si dělá svoje, a čeká, jak se co vyvine. Celá šou působí, jako kdyby tvůrcům docházel dech, jak se tak říká. Sice se opět zamiluje a to rovnou do sériové vražedkyně, ale to není právě nic nového, to už jsme viděli ve „dvojce“. Navíc se zdá, že se v této řadě objevuje mnohem víc dějově logických chyb, než obvykle. OSMÁ 5* Poslední sezóna završuje všechny předchozí, je důstojným zakončením. Miamy se stává pro Dextera horkou půdou a tak hodlá zmizet i se svou milou a outěžkem do Argentiny. V cestě mu však brání vražedná povinnost, sprovodit ze světa sobě rovného zabijáka, syna psycholožky Vogelové, která onehdy stála u stvoření jeho kodexu zabíjení. Stejná pravidla u svého syna však nezvládla a tak se jí to nyní vrací jako bumerang a synátor jí za to podřízne hrdlo. Finále nabírá neúprosné tempo a souboj s časem se obrací proti Dexterovi. Co bravurně zvládal v předchozích dobách, teď pokazí a stojí to život jeho sestry Deb. Opouští svou milou a syna. Stane se z něj osamělý vlk. Co lepšího bychom mohli přát, že? Osm let uteklo jako voda a fanoušci žánru mohou marně vyhlížet seriál, který by se alespoň tomuto trochu přiblížil. Dlužno dodat, že zakončení bylo velmi chytré. Svou postavu úplně vyřídili, ukončili, a přesto ji nechali žít a my můžeme už jen domýšlet, zda vraždí padouchy dál.(24.4.2011)

Ačkoliv se seriálům programově vyhýbám, nelitoval jsem, že jsem se dál zlákat všeobecnou chválou a v jeden den věnoval Dexterovi necelých 11 hodin. A ačkoliv v něm není nic, co by mělo potenciál mě emocionálně dostat na lopatky, musím mu i přes pár mírně rušivých elementů švihnout hodnocení nejvyšší. Okamžiky, ve kterých necitlivý a sexuálně chladný Dexter musí předstírat emoce a city, přičemž ve skrytu duše trpí jako malý kluk a vnitřně to všechno sarkasticky komentuje, posouvají formálně výborný a tuze zajímavým příběhem disponující seriál o level výše. Naštěstí má seriál jen 12 epizod a charismatická hlavní postava má v každé největší prostor, takže nehrozí rozmělnění a byť jen částečná ztráta divákovy pozornosti. Málokterý sériový vrah je tak odzbrojující, sympatický, pozorný parťák a partner jako Dexter. Zkrátka ideální chlap do nepohody. 9/10(7.9.2007)