Dexter (TV seriál)

Dexter

Dexter

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2006 - 2013, 84 h 36 min (Minutáž: 96x55 min)

Předloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Lauren Vélez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson, Preston Bailey, Aimee Garcia, Luke Andrew Kruntchev, Evan George Kruntchev, Erik King, Yvonne Strahovski, David Ramsey, Keith Carradine, Daniel Goldman, John Lithgow, Jaime Murray, Ronny Cox, Julia Stiles, Peter Weller, Ray Stevenson, Christian Camargo, Mark Pellegrino, Brad William Henke, Rudolf Martin, JoBeth Williams, Margo Martindale, Courtney Ford, Denise Crosby, David Batiste, Tony Goldwyn, Mark Matkevich, Debbie Lee Carrington, Sage Kirkpatrick, Carmen Olivares, Glenn Plummer, Bethany Joy Lenz, Kristen Kerr, Albie Selznick, Silas Weir Mitchell, Jonathan Banks, Malcolm-Jamal Warner, Dakin Matthews, David Haley, Martin Papazian, Monique Gabriela Curnen, Valerie Cruz, Amanda Wyss, Liza Lapira, Erin Daniels, Blake Gibbons, Laura Marano, Lynn A. Henderson, Karina Michel, Jimmy Smits, Sam Trammell, Salvator Xuereb, Olivia Burnette, Chris Muto, Nikki Magnusson, Sam Witwer, Vanessa Marano, Marc John Jefferies, Roma Maffia, Symba, Bryce Robinson, Dale Midkiff, April L. Hernandez, Tim Maculan, Jonny Lee Miller, Maria Doyle Kennedy, Scott Grimes, Chad Allen, Ann Henson, Devon Graye, Daniel Licht, David Paetkau, Anthony Tyler Quinn, Aramis Knight, Lisa Catara, Matthew Willig, Jesse Borrego, Jeff Chase, Katherine Moennig, Angela Alvarado, Mark L. Young, Darcy Fowers, Jayden Lund, Richard Gunn, Brea Grant, Edward James Olmos, Colin Hanks, Yasiin Bey, Frederick Koehler, Jim Hanks, Steven Lee Allen, Alex Rose Wiesel, Josh Cooke, Hayley DuMond, Jake Short, Sean O'Bryan, Raphael Sbarge, Don McManus, Tom Schanley, Sewell Whitney, Julie Ann Emery, Mike Cochrane, Chelsea Vincent, Christina Cox, Marcus Folmar, Maree Cheatham, John Littlefield, Amanda Perry, Angela Bettis, Joseph Trapanese, Katia Winter, Jordan Lawson, Anne Ramsay, J.C. MacKenzie, Jeff Lindsay, Demetrius Grosse, Adam Johnson, Daniel Buran, Tom Nowicki, Jason Rogel, Tara Ketterer, Wendy Wells-Gunkel, Saxon Trainor, Laura Soares, Lacey Beeman, Nick Gomez, Greg Ellis, Benton Jennings, Max Gail, Charlotte Rampling, Jay Pickett, Lisa Darr, Haley King, Sean Patrick Flanery, Jessica Camacho, Scott William Winters, John Brotherton, Jane McLean, Kathrin Middleton, Chris Vance, Bubba Lewis, Sam Underwood, Garrett Brawith, Richard Gilliland, Tony Amendola, Julia Campbell, Brando Eaton, Rick Peters, Alicia Lagano, Matthew Fahey, Kathleen Noone, Steve Eastin, Joseph Julian Soria, Eddy Martin, Shawn Hatosy, Patrika Darbo, Kristin Dattilo, Billy Brown, Alex Hyde-White, Matt Gerald, Enver Gjokaj, Cherilyn Wilson, Jim Beaver, Annabelle Gurwitch, Jason Lockhart, Dominic Janes, Barbara Tarbuck, Jerry Zatarain Jr., Tasia Sherel, Adam Harrington, Cesar Flores, José Zúñiga, Christopher Frontiero, Patrick Michael Buckley, Bill Brochtrup, Savannah Paige Rae, J. Downing, Christie Lynn Smith, Marissa Skell, Darri Ingolfsson, Melinda Bennett, William Morgan Sheppard, Bernardo Badillo, Luis Moncada, Mercy Malick, Jadin Gould, Dora Madison Burge, Ron Roggé, Jelly Howie, Eric Ladin, Natalina Maggio, Jay Jackson, Maite Schwartz, Jordana Spiro, Kristen Miller, Geno Monteiro, Leslie Grossman, Christie Pesicka, Todd Giebenhain, Kyle Davis, Gina Comparetto, Whitney Anderson, Jill Basey, Joseph Bertót, Michael Hyatt, Camila Banus, Tonita Castro, Sherman Augustus, Victor Campos, Tawny Amber Young, Mercedes Renard, Milauna Jackson, Amy Pietz, Aaron McCusker, Lisa Kaminir, Monica Sanchez, Jullian Dulce Vida, Joe Ordaz, Lauren C. Mayhew, Michael Ray Escamilla, Teddy Lane Jr., Jimena Hoyos, Brad Carter, Henree Alyse, Julia Vera, Mariano Mendoza, Giovanni Lopes, Ricardo Chacon, Larry Sullivan, Mylinda Royer, Ian Patrick Williams, Caitlin Carmichael, Ray Santiago, Marc Macaulay, Wilmer Calderon, Juan Carlos Cantu, Brett Rickaby, Chris Payne Gilbert, Mary Mara, Scott Atkinson, Eddie J. Fernandez, Geoffrey Rivas, Heather Olt, Mary-Bonner Baker, Tabitha Morella, Wil Traval, Cristos, Jera Sky, John O'Leary, Brandon Killham, Ellen Bry, Suzanne Cryer, Eric Normington, Scott Michael Campbell, Carlease Burke, John Griffin, Sharon Sachs, Bertila Damas, James Ingersoll, Jason Williams, Rebecca Staab, Mark Gantt, Len Cordova, James Martin Kelly, Scott MacDonald, K.C. Ramsey, Charlene Amoia, James Moses Black, Dave Baez, Anzu Lawson, Jim Abele, Roman Mitichyan, Bruce Weitz, Kelsey Crane, Miranda Frigon, Mónica García, Adrienne Barbeau, Adalia Braydon, Matthew R. Anderson, James MacPherson, Asante Jones, Keith Carradine (a.z.), Patrick Labyorteaux, Cooper Huckabee, Eve Mauro, Kathy Christopherson, Keith Gordon, Jim Metzler, Christopher Goodman, Vanessa Bell Calloway, Angel Oquendo, Annie Tedesco, Sophia Santi, Daniel Kash, Daniel Travis, Roma Chugani, Molly Parker, Clark Gilmer, Scott Ward, Mariana Klaveno, Rya Kihlstedt, Devanny Pinn, Brandon Slagle, Judson Mills, Elizabeth McLaughlin, Jason Gedrick, Beth Grant, Nico Cortez, Santiago Cabrera, Meredith Giangrande, Julie Warner, Mike Foy, Nestor Serrano, Nicole LaLiberte, Jaime Gomez, Maria Zyrianova, Rhys Coiro, Britt George, Kurt Caceres, Eileen Grubba, Erica Ibsen, Derek Graf, David Chisum, Julian Sands, Kenny Johnson, Kevin Brief, Suzanne Whang, Scott Reynolds, Jadon Wells, Rod Keller, Molly Morgan, Bruce Holman, Peter Macon, Josh Daugherty, Carla Jimenez, Vernée Watson-Johnson, Christine Nguyen, Bart Braverman

V době, kdy se slovo seriál začíná stávat téměř až otravným pojmem, noří se z hlubiny nenápadnosti stylová pecka, které své souputníky převyšuje o tři hlavy. Případné zájemce o své příhody si Dexter – naprosto božský Michael C. Hall – ovine kolem prstu svým cynicky černohumorným pohledem do duše chladnokrevného vraha, který na krku nosí policejní odznak, aby po tomto skvělém manévru klamání tělem radikálně změnil image v detektivku, která diváka napne jako strunu, aby mu díl po dílu poodhalovala další tajemství, jejichž objevování nejenom, že nepřináší úlevu, nýbrž svou vypointovaností nechává přítomné divácké osazenstvo ve stavu totální konsternace, ze které se probere až s dojezdem titulků posledního dílu. Po skončení první sezóny můžu s klidem konstatovat, že v současné seriálové záplavě je to právě Dexter, který patří k úplné špičce! Po dalších sezonách je tomu jistě co vytýkat (odhadnutelné krimi linie, nedořešené postavy, logické lapsy), ale ty Dexterovy úvahy o životě (fantastické koketování s náboženstvím a vírou v šesté sérii), jsou prostě neskutečné a stále ženou seriál dopředu. Bohužel závěrečný, osmý, akt je něčím, co posune seriál do žánru sci-fi, který napsali scénáristé rodinné telenovely. Vývoj hlavního hrdiny byl fascinující do té doby, kdy někdo razítkem posvětil tvůrcům Dexterovu lobotomii.(21.12.2006)

Takes life. Seriously. Sympatický i úspěšný forenzní detektiv miamské policie, který je oblíbený a má šťastný vztah... Jenže pouze zdánlivě. Dexter své city jen předstírá, ve skutečnosti žádných není schopen. A mimochodem je také sériový vrah, který sice vraždí pouze jiné vrahy, ale jak známo s jídlem roste chuť. Ne, tady opravdu nejde o další variaci na CSIčka. A osobně bych to primárně ani neoznačil za krimi thiller seriál. Nepopsatelné herecké představení Michaela C. Halla (David Fischer z Odpočívej v pokoji, ten chlapík má na silné role a práci s mrtvolami zkrátka přirozený talent) v hlavní roli se vám dostane pod kůži a i když i tentokrát má co dočinění se smrtí, tak ve zcela jiném duchu. A opět se s tím vypořádal bravurně, bez něj by Dexter nefungoval ani vteřinu a celý koncept by se rozpadl jako domeček z karet. Znepokojivý a pokládanými otázkami kontroverzní seriál, který díky vysílání na kabelovce nejde pro sprosté slůvko daleko. Vyvedlo se naprosto vše od výběru herců přes zachycení specifické atmosféry Miami až po technikou stránku, v níž je soundtrack pomyslnou třešničkou na dortu. Již úvodní "švankmajerovské" titulky či dokonale "temný" klavír při těch závěrečných jsou střípky, které vás o geniálnosti tohoto počinu bezezbytku přesvědčí. Ač se Dexterův psychologický profil od knihy dost liší (respektive naprosto; v předloze je regulérní magor na hranici šílenství a schizofrenie), tak to v rámci seriálu vůbec není na škodu. Ten to pro změnu vynahrazuje propracovanými příběhy ostatních členů sboru. Jakoby se tvůrci spíše našli v argentinské minisérii Epitafios. To pro změnu v knize chybí, ta je vskutku jen o jedné choré mysli. A druhá série? Někomu ulítnou vrány, Dexovi holt uplavou mrtvoly. Výrazně jiné než první řada. A věřte nebo ne, ač se to zpočátku možná nezdá, tak je ještě lepší. Na její adekvátní ohodnocení není na ČSFD připraven příslušný počet hvězd. Tak moc je dobrá. A i ve třetí sezóně se podařilo laťku značné kvality přeskočit, byť pravda je, že tentokrát musela být o něco snížena. I přesto je Dex stále jedinečný a hlavně neuvěřitelně pravdivý. Aspoň co se života týče. Opět, stále, zas a znovu. Body ztrácí především v linii s hlavním záporákem která je... No, ohraná a tuctová. Série čtvrtá je pak nejen díky fenomenálnímu Lithgowovi tou (zatím) úplně nejlepší sérií. Samozřejmě, pokud bych Dextera bral primárně jako kriminální seriál, tak bych asi tak nadšen nebyl, ale já ho beru především jako seriál o životě. Dexterovi vztahové, rodinné, společenské problémy řeší dříve či později každý a právě v tom je seriál nejsilnější. Pokud k tomu navíc přičtu, že je to zaobaleno do napínavého a strhujícího kabátu, tak jen dobře. Ovšem jsem přesvědčen, že by to stejně dobře fungovalo i bez tohoto kabátu. Pátá série je jak jinak než opět zcela vynikající, ale na můj vkus se příliš odklonila od Dexterova řešení "lidskosti" ke klasickému thilleru (byť s přesahem o jakém si i nadstandardní thillery mohou nechat zdát). Ta thillerovitost nenachází tak úplně oporu v logice jednání několika postav i policie; na druhou stranu to zásadně přispívá budování atmosféry i napětí. Dex je tentokrát odsunut tak trochu na vedlejší kolej a největším vývojem si projde dívčí duo Debra/Lumen. Není to zápor, má to i opodstatnění, ale to by museli scenáristé čtvrthodinku před koncem dupnout na pedál a ne zbaběle zařadit zpátečku, čímž vrátili celý seriál vlastně tam, kde již jednou byl po čtvrté sérii. Právě tímto udělali z této řady sice vysoce kvalitní (a velice chutnou), ale přeci jen poněkud zbytečně nastavovanou kaši. Šestou sérii jsem si pokřtil na „nejrozháranější“. Opět nikoli špatná či jen průměrná, ale přeplácaná a zároveň skoro v ničem dotažená; přesto nakonec sympaticky "soap operově" odvážná (tedy pokud se tu situaci v další sezóně podaří scénáristům správně uchopit/rozehrát). Ovšem v prvních dvou třetinách série je to takový boj zajímavých nápadů versus vyznívání do ztracena. Zatímco odchod Rity byl logický (a ostatně i nutný krok), který seriálu jen a pouze pomohl, tak (dočasný?) odchod Lumen je mnohem více na škodu a tak se Dexterova linie (opět) točí v již dobře známém kruhu, který nenaruší ani Dexovo koketování s náboženstvím. To je sice skvostné, ale tato slibná linie skončí dříve než se stihne rozvinout v něco nosného. Uzavírání dějových linek z minulých sérií působí spíše jako z nouze ctnost (epizoda Nebraska) a hlavní "vražedná" linie není sice bez zajímavosti, ale všímavějším divákům její (dobrá, ne že ne) pointa dojde dlouho před vyjevením. A především je celá ta linie s nábožensky motivovanými vraždami na dlouho nedůstojně odsunuta na druhou kolej a působí, že vlastně nikoho z policejního sboru ani nezajímá. Navíc deus ex machina se tentokrát dostává k hlavnímu slovu až příliš často, stejně jako to, že Dex dělá chybu za chybou a nemá to vůbec žádné následky (jaký to rozdíl oproti prvním sériím či jiným nekompromisním seriálům, kde má každá akce odpovídající reakci). Jediné co se daří bez výhrad je vše okolo Debry. Jak se z poněkud přebytečné postavy (kterou v druhé a třetí sérii byla) podařilo udělat hlavní tahounku celého seriálu (sorry Dexi), to zaslouží uznání. A vzhledem k tomu jakým směrem tu postavu vyslali, tak beru dokonce zpět i svou námitku k závěru minulé série. Mělo smysl si na "to" počkat o sezónu déle. Sedmá série začne nejlepší epizodou seriálu a... A nic z toho. Ve vedlejších liniích se toho děje sice více než kdy jindy (včetně fantastického Stevensona), ale nic z toho nemá adekvátní prostor. Důvod? Linie Dex/Debra, která si pro sebe krade většinu času. Problém? Ne, pokud by nebyla odbyta během čtyřech úvodních dílů. Seriál na "tom" stojí od počátku, půda pro "to" se připravovala šest let. A co z toho? "Celé" čtyři epizody! A s ohledem na to, jak s podobnou situací naložili jiné seriály (T Shield či Breaking Bad), tak je to ještě o to více tristní. Navíc to je tak odbité pouze proto, aby tvůrci mohli Dextera poslat vstříc další touze po vztahu, který navíc tentokrát hlavní postavu nikam neposouvá a nemá tudíž vůbec poprvé žádné opodstatnění. Změna chování Dextera do polohy "namyšlený kokůtek nedbající na následky" rovněž ničemu nepřidává. Se skutečností, že Dexter jako seriál není (a asi již nikdy nebude) tou přesahovou záležitostí co původně, která používala krimi háv pouze jako lapač na diváky, jsem se již nechtíc smířil. Nevidím ovšem důvod, proč se nyní smiřovat i s tím, že již není ani kriminálním seriálem, ale má až nebezpečně blízko špatně napsané telenovele; a není to tím, že ústředním tématem série je tentokrát láska. Spojit pod přísným dohledem nekompromisního dramaturga to nejlepší z posledních dvou řad, tak by vznikla jedna důstojná, která by sérii jako celku ostudu nedělala. Takhle vznikla jedna zdařilá a jedna, na kterou lépe rychle zapomenout. Finální série osmá mohla celý seriál vzít hrobníkovi z lopaty a zachránit ho i navzdory (ne)kvalitě posledních sezón; stačilo málo, dát tomu nekompromisní nezapomenutelný závěr. jenže ani to se hrubě nepovede a tak se o osmé sérii dá tak akorát říci, že je to nemlich to samé co předchozí dvě. A to je špatně; moc špatně. PS: Co to o mě vypovídá, když jsem během druhé projekce s hrůzou zjistil, že úchyl Masuka nosí v páté řadě Dextera stejnou Desigual košili, jakou nosívám i já? S1: 4/5 S2: 5/5 S3: 4/5 S4: 5/5 S5: 5/5 S6: 4/5 S7: 3/5 S8: ?/5(12.10.2006)

Opus magnum thrilleru na televizní obrazovce.(22.10.2008)

Brilantní pohled do nitra člověka, který musí tajit to, čím je. Svým způsobem to děláme všichni. A prostřednictvím Dextrových vnitřních monologů můžeme tyhle černé skříňky otevřít i v nás. Přináší to úlevu a fascinaci postavou, které bychom vlastně neměli fandit. 1. série - 100%, 2. série - 100%, 3. série - 80%, 4. série - 100%, 5. série - 100%, 6. série - 100%, 7. série - 100%, 8. série - 100%(2.5.2008)

{1. séria} » (95%)▐ {2. séria} » (100%)▐ {3. séria} » (90%)▐ {4. séria} » (100%)▐ {5. séria} » (90%)▐ {6. séria} » (80%)▐ {7. séria} » (70%)▐ {8. séria} » (55%)▐ Priemer 85% = 4,25*▐ Kvalitatívne (subjektívne) poradie doterajších ôsmich sérií: 2., 4., 1., 3., 5., 6., 7., 8..(10.10.2009)

• - Zbraň, kterou k vraždám používá Vrah Soudného dne, je římský meč zvaný Gladius. (HectorHagman)

• - Představitelka Debry Morgan (Jennifer Carpenter) užije v každé epizodě více nadávek než všechny její kolegyně dohromady za celý seriál. Z úst Debry můžeme v průběhu seriálu slyšet slovo "fuck" a jeho další tvary celkem 996krát. (cihlenka)

• - Ve 4. epizodě 6. série jsou v jednotlivých záběrech scény, kdy Sam (Mos Def) křtí, vidět jeho kalhoty střídavě zcela pod vodou a chvílemi z části nad vodou. (misa02)