Slídil

Sleuth

Mysteriózní / Thriller / Drama

USA, 2007, 86 min

Kenneth Branagh

Harold Pinter, Anthony Shaffer (divadelní hra)

Patrick Doyle

Řada skromných hodnocení a kritických komentářů mě vedla ke skepticismu a nízkému očekávání, které se naštěstí ale nepotvrdilo. Vyčítat divadelnost tomuhle dílku, které skutečně vychází z divadelní hry a navíc se odehrává celý v interiéru, je totéž, jako vyčítat filmu, který se odehrává na lodi, že je tam přemíra vody. Oproti původní verzi je remake méně hravý, původní snímek vycházel z klasických detektivek psaných např. Agathou Christie a ctil fenomén hry. Oba dva protihráči byli hrou fascinováni a jejímu principu byli leccos schopní obětovat. Navíc se tam ještě projevoval prvek tradičního třídního rozdělení. Oba dva muže dělila hluboká společenská propast a děj byl hnán kupředu právě neochotou toho zdánlivě silnějšího uznat schopnosti plebejského vetřelce a ohrozit tak svůj šlechnický společenský status. Tady je kriminální komedie potlačená a vzniká spíš psychologické drama dvou mužů z odlišných sociálních skupin, kdy se ten bohatší snaží manipulovat s tím druhým. Je to celkově chladnější, představě, že se dá všechno koupit, odpovídá i studené osvětlení, které tlumí emoce. Na druhou stranu, hra kočky s myší zůstává zachována a především je tady ukázka špičkového herectví dvou skvělých herců různých generací. Jen to, co v původní verzi perfektně zapadalo do sebe, posunutí motivů v moderní verzi trošku skřípe. Ten poslední výstřel mě smysl v prvním filmu, tady je trošku navíc. Celkový dojem: 75 %.(4.1.2013)

Smutný osud všech převodů divadelních her na filmové plátno. Ukecané, statické, afektované a nudné. Neoživily to ani herecké výkony (po pravdě řečeno Jude Law to několikrát mírně přeťáp), ani nestandardní záběry kamer. V divadle to musel být nářez, děj nepostrádá příjemně překvapivé zvraty, ale po prvních dvou se už autorovi předlohy nepodařilo udržet laťku a konec je fádní a nesmyslný.(31.1.2008)

priemerna konverzacka dvoch spekulantov o jednej zene....kedze som nevidel original, usudzujem, ze je to len jeho slaby odvar, ale obidvaja herci priam koncertuju, su preafektovany, co podla mna, nie je vobec na skodu a do ich diebolskych planov brnka jemna klavirna hudba...najvacsou chybou je rozvitie hlavnej myslienky, pretoze ten koniec je ako keby nasilu dotoceny z dovodu maleho rozpoctu...55%(14.4.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $342,895Tržby Celosvetovo $4,844,717║ /20%/(12.3.2010)

Dokáži ocenit jistou formu minimalismu, ale dva herci, jeden dům a žádná kráska v dohledu kamery? To je i na mé nízké potřeby poněkud málo. Chlapi si to užívají, fintují to na sebe celkem slušně, milionářská chaloupka má také jakési kouzlo, ale u dovysvětlovacích scén jsem si nudou ukousal všechny nehty na nohou. Občas jsem měl navíc obavy, že za chvíli uvidím nějakou exkluzivní vychytávku okoukanou z německého gay porna, ale toho jsem byl naštěstí ušetřen.(18.1.2012)