Slídil

Sleuth

Mysteriózní / Thriller / Drama

USA, 2007, 86 min

Kenneth Branagh

Harold Pinter, Anthony Shaffer (divadelní hra)

Patrick Doyle

Neil Farrell

Scénografie:

Tim Harvey

Kostýmy:

Alexandra Byrne
  • Psema

Michael Caine dělá z Juda hodinu a půl hereckého pitomce v plytkém remaku, jemuž nechybí jen hromada normálního nábytku a několik litrů Primalexu, ale především hloubka, styl a pointa...............po zhlédnutí originálu padám ještě níž. 4/10(12.3.2008)

Smutný osud všech převodů divadelních her na filmové plátno. Ukecané, statické, afektované a nudné. Neoživily to ani herecké výkony (po pravdě řečeno Jude Law to několikrát mírně přeťáp), ani nestandardní záběry kamer. V divadle to musel být nářez, děj nepostrádá příjemně překvapivé zvraty, ale po prvních dvou se už autorovi předlohy nepodařilo udržet laťku a konec je fádní a nesmyslný.(31.1.2008)

Postmoderní zběsilost která se z netradičního "heist" filmu prudce přelévá do hry na kočku a myš, aby s pak vzápětí ukázalo že myší není ani jeden z herců, nýbrž samotný divák. Divadlo. Jen podium nahrazuje bizarně postmoderní interiér domu a místo hlediště jsou sledovací kamery. Zapojení do fikčního světa je nulové, realitu nikdo nepředstírá - Sleuth je jen hra. A neustále to diváku připomíná nejen Jude Law, přetahující své teatrální herectví ad absurdum, ale hlavně scénář ve kterém si oponenti ve stylu "každý chvilku, tahá pilku" pohrávají se svým protějškem a ještě u toho nezapomínají hlásit aktuální skóre, zatímco detailně zkoumající oko kamery odosobněně sleduje zdánlivě všechno co se děje a dává nezúčasněnému divákovi pocit že je vždy o krok před herci, aby vzápětí celou jeho představu rozbila na padrť... a začala ji budovat znovu, stejným způsobem. A hříčkou pak zůstává film až do konce, opona padá, katarze neexistuje. __Nervy drásajícím thrillerem Sleuth určitě není, ale zajímavou a zábavnou podívanou pro všechny, kteří se na film dokáží dívat s nadhledem a Lars von Trier jim není cizí být rozhodně může. 7/10(23.4.2008)

Mätúce a možno aj zmätené. Chápem, o čo malo ísť (alebo si aspoň predstavujem, čo by sa takýmto filmom dalo vyjadriť), ale to podanie mi nesadlo. Ešte som sa nerozhodol, či bola záverečná tretina blbo zrežírovaná, alebo blbo zahraná, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že vyznela inak, než tvorcovia zamýšľali. Jednoducho "som to tým dvom nežral" a neverím, že také mozgy by si to divadlo žrali navzájom.(8.11.2008)

Kenneth Branagh naštěstí není pitomec, takže k remaku po 35 letech přistoupil po svém. Ve srovnání s prakticky dokonalým originálem stejně nemohl vyhrát. Takže i tahle hra na život a na smrt rozehraná na tři sety mne dokázala zaujmout. Opět na tom mají velký podíl oba představitelé hlavních rolí (a výborná je i hudba). Prostě je to dobrá variace na totéž téma. Ale pokud někdo viděl jen remake a ne původní film, tak bych ho měl chuť spíš politovat (70%).(26.7.2010)