Slídil

Sleuth

Mysteriózní / Thriller / Drama

USA, 2007, 86 min

Kenneth Branagh

Harold Pinter, Anthony Shaffer (divadelní hra)

Patrick Doyle

Říkejte mi ignorant, ale neznám divadelní předlohu a neznám ani filmový originál. Tak mám za sebou onen bolestivý comming out a teď už k filmu. Možná právě proto, že předlohy neznám, můžu s naprostým klidem napsat, že mi tenhle Sleuth sedl. To, co ostatním povolaným vadí, onen studený psí čumák, mi naopak naprosto vyhovoval. Barevné filtry, svícení, funkcionalistický interiér, výrazová strohost, říkejte si co chcete, ale já v tom vidím záměr Branaghana, ne jeho nedostatek. Postavy prostě mají k divákovi daleko, protože by jednoduše bylo morálně docela zvrhlé s nějakou sympatizovat. Tak proč z toho celého neudělat takhle "železovitě-chladný" snímek. No padají to ze mě ale krásné věty. Každopádně, když navíc přidám onen zajímavý děj dvou postav a jejich společné svérázné "hry" dostávám solidní zážitek pro příjemný večer. Jsem tak někde mezi třema a čtyřma hvězdama, a jelikož jsem pozérská nula, tak budu kopírovat Tetsua a dám i hvězdu čtvrtou. P.S. Mám vůbec smysl psát, že Caine a Law jsou vynikající? In this day and age, is marriage absolutely necessary? Isn't it a bit old-hat? (25.8.2011)

• Boss321

Konverzační filmy mám velmi rád, ale tenhle se mi moc nelíbil. Herecké výkony jsou kvalitní, obvzláště Michael Caine. Bohužel chyběl nějaký moment překvapení, lepší atmosféra a zručnější režie (přeci jenom Kenneth Branagh je spíše herec). Původního Slídila jsem neviděl a to je velká škoda (určitě v co nejbližší době napravím). Navíc musím plně souhlasit s komentářem Soweekiho, protože tohle je opravdu dílo spíše pro divadelní prkna než pro televizní inscenaci. Dvě a půl hvězdičky, ale spíše je to ke dvěma.....(17.2.2008)

Uz jsem zazil, ze Branagh muze zklamat, ale hlavni protagoniste nikoli. Oba jsou skveli.(22.1.2009)

Téměř dokonalý, trochu zvláštní a nekonvenční herecký koncert s přímo odzbrojujícími a břitce trefnými dialogy a poměrně zajímavým nasnímáním. A Patrick Doyle znovu dokazuje, že je naprostý hudební génius!(26.3.2008)

Zajímalo by mě, co by říkal Laurence, kdyby to viděl. Rozhodně je taky zajímavé sledovat, jak se vyvíjí pohled na všetečné staříky a mladé, ženy svádějící muže. Pořád jsou to sice blonďáci, ale úplně stejní muži už to nejsou, ne ne. Dle mého názoru se to Kennethovi povedlo docela dobře - tím mám na mysli převod klasiky do moderní reflexe, žádná nová klasika se určitě nekoná. Taky jsem se trochu pozastavovala nad frekvencí používání derivací (chachá, ty tři slovíčka po sobě, nad tím by si jeden zamotal jazyk) slova fuck. Copak to mají zapotřebí, kluci modroocí? Já si myslím, že ne. Paradoxně mi to přišlo mnohem míň divadelní než původní film, ačkoliv to bylo natočeno v daleko okatějších kulisách. Holt na Majkla Kejna v klaunským oblečku, jak si to štráduje přes trávník s žebříkem, nic nemá, ani Majkl Kejn s digitálním ovladačem v ruce.(22.1.2010)