28 týdnů poté

28 semanas después

O 28 týždňov

Horor / Sci-Fi / Thriller / Drama

Velká Británie / Španělsko, 2007, 96 min

Nemůžu uvěřit tomu, že tenhle snímek opravdu trval déle než populárních 90 minut. Dynamická režie Juana Carlose Fresnadilliho a scénář, ve kterém se pořád něco děje, tlačí děj neúprosně v před a divák nemá ani šanci nadechnout se a vyčkat co se bude dít dál. Rychlý začátek nás zavede rovnou do rozehraného děje, dočkáme se prvního setkání s nakaženými a pochopíme, že ani tentokrát s nimi nebude žádná legrace. Poslední přeživší se však pochlapí a podaří se jim část Londýna oddělit od nakažéné časti. Jenže chytrou scénáristickou kličkou a rozhodně originálním nápadem se virus dostane zpět do oběhu. Jediným nepřítelem tentokrát nebudou šílenci v ulicích, ale také armáda, která má za úkol pozabíjet úplně všechny bez jediné výjimky. Přestože že se jedná o mnohem nabušenější pokračování, stále film zůstává jakýmsi komorním horůrkem, který se odehrává v celém velkém Londýně. Děj se zaobírá zejména skupinkou hrdinů, kteří jsou velmi dobře vykreslení a scénář si opravdu dal záležet na jejich chování, které působí velmi přirozeně. Film též dokáže překvapit zajímavou rolí Roberta Carlyleho, který se nestává pouze jedním z většiny, ale nebudu více naznačovat. Největší problém jsem měl se samotnými nakaženými, neboť scény s nimi se bohužel nesou dnes již v oblíbeném hávu šíleného stříhu, švenkování a blikání světel, což není zrovna přehledné, ale ani příjemné. O to více režisér překvapil svým citem v dramatickým fázích, které fungují na jedničku a jen mlhavá přítomnost nebezpečí nás dokáže bohatě udržet v sedačce. 28 Weeks Later je jeden z mála snímků nemající slepého místa, kterému se daří diváka příjemně překvapovat a uteče mnohem rychleji než bychom si sami přáli. Příjemný závěr je možnou předzvěstí dalšího pokračování, ale zároveň efektivní tečkou za jedním příběhem. A jako bonus je zde ponechána výtečná sklatba In The House - In A Heartbeat z prvního dílu, které si podobně jako procházky opuštěným městem užijeme opravdu dosyta.(4.11.2007)

Je to dosť dobrý akčný horor, ktorý je pokračovaním vydarenej jednotky. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa polroka po predchádzajúcich udalostiach, kedy už vírus vo Veľkej Británii prakticky zmizol a postupne do oblasti prichádzajú noví obyvatelia, ktorí s pomocou americkej armády chcú celú oblasť oživiť, ale vírus sa predsa len vráti a všetci musia bojovať o svoj život. A tak skupinka utečencov s dvomi deťmi, ktoré môžu byť nákaze odolné musia uniknúť nielen pred vražednými nakazenými, ale aj vojakmi. Spracovanie sa mi páči, síce po vydarenom úvode si na to hlavné treba nejaký čas počkať, aj keď ani s touto neakčnou fázou nemám žiadny problém, celý tento nový systém je tu podaný dobre, bavilo ma sledovane hliadok, ale aj všetkých dôležitých postáv, ale v polovici sa to predsa len rozbehne a začne sa neustály boj o život, celá táto časť je nadmieru dynamická, páči sa mi rozmanitosť, keďže stále treba unikať pred niečím iným, či už nakazenými, vojakmi alebo aj rôznymi spôsobmi vyhladenia celej oblasti, čo ma dosť zaujalo, jedine by som sa určite zaobišiel bez toho úplne zbytočného prvku, prenasledujúceho otca, čo sa tu vôbec nehodí a hlavne v záverečnej fázi jeho prítomnosť získa väčší význam a to ma sklamalo. Ale zase chválim úplný záver, ktorý dopadne asi najlepšie, ako mohol. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Síce viaceré scény mi vizuálne až tak moc nesadli, zbesilý strih moc nemám rád, aj keď tu má v daných situáciách svoj význam a hlavne dobre vyjadril nekompromisnosť a drsnosť týchto situácií a mimo toho už môžem len chváliť, akcia je dynamická, správne drsná, krvi a aj obetí je tu nespočet a ako som spomínal, aj rozmanitá. Najviac sa mi páči perfektne natočená úvodná naháňačka, ktorá je aj dosť napínavá a viacero rôznych veľmi zaujímavých scén, ako likvidácia nakazených vrtuľou vrtuľníka, útek mestom a rôzne iné. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Jeremy Renner vo svojej najlepšej úlohe, podobný typ úloh, tentoraz odstreľovač mu skvelo sedí, len škoda, že upadol do tej najhlbšej komercie, príjemná Rose Byrne, nesklamali ma ani deti, obzvlášť Imogen Poots a ani Robert Carlyle nie je zlý, len jeho úloha je tu skôr na škodu. Réžia a technická stránka sú výborné, síce niektoré efekty skôr zaostávajú a aj ten spomínaný strih v niektorých scénach ma skôr sklamal, ale inak mi štýl tohto režiséra výborne sadol, hlavne týmto dynamickým štýlom. Jednotku mám rád a toto pokračovanie jej nerobí žiadnu hanbu, je to síce dosť odlišný film a hlavne výrazne veľkolepejší, ale bavil ma podobne. Dúfam, že bude aj trojka. 78%(31.8.2012)

Pokračovanie skvelého snímku spred piatich rokov pod záštitou samotného tvorcu originálu na poste producenta. Pre mňa dostatočný dôvod zájsť na návštevu kina. Ale teraz trošku symboliky okolo čísla 28. Okolo 28.minúty som si začal hovoriť, že toto bude poriadny prúser. O ďalších 28 minút som bol milo prekvapený porciou akcie, nadupanou hudbou, celkom dobre spracovaným námetom a svižnou réžiou. Keď som však v akčných scénach po 28.-krát nevedel rozlíšiť, čo sa vlastne deje, začal som mať podozrenie, že strihač a kameraman museli asi na niečom fičať. Komentár píšem 28 minút po skončení filmu a zažívam mierne sklamanie. Celkovo mal film určite naviac. 28 dní ešte neprešlo, ale myslím, že o 28 týždňov sa už budem tešiť na ďalšie pokračovanie, ktoré si tentokrát vzal znova do rúk môj anglický režisérsky obľúbenec. 70%.(16.11.2009)

Krvežíznivé rychlonožky se opět přemnožily v pokračování působivého Boyleho "zombies" opusu. Jistě, Fresnadillo to vzal za akčnější konec, ale jelikož znatelně přitvrdil (více gore, jeden nechutný způsob zabití dobře známý z "jedničky" neváhá několikrát pěkně v detailu zopakovat), tak 28 týdnů poté obsahuje všechny potřebné žánrové ingredience, aby mohl zaujmout horrorové fandy a diváky, kterým se líbil Boyleho film a kupříkladu remake Dawn of the Dead od Snydera. Na ten Fresnadillovo dílko nestačí, ale i tak skýtá pár hodně slušných a dobře zapamatovatelných sekvencí. Vybydlená zóna v Londýně, chaos při přílivu nakažených, tradičně hrdinská oběť či skvělý masakr "vzteklounů" pomocí vrtulníku. Kinetické útoky nakažených jsou krapet nepřehledné, ale čiší z nich nekompromisnost a brutalita, díky které mají u mě krvelačné "stíhačky" navrch nad Romerem, jehož zombíci mi připomínají slet důchodců neústupně pajdající za zlevněnou šunkou. 28 týdnů poté není žádné veledílo s nadstavbou, nepočítáme-li slušný výkon Roberta Carlylea. Mé horrorové choutky však bez problémů ukojilo. 7/10(22.6.2007)

S pohybem kamery to chlapci trochu přehnali a i dějová linie byla celkem špatná. Ale na druhou stranu je třeba vyzdvihnout první polovinu filmu a především výkon Roberta Carlyla, který byl tradičně výborný.(20.11.2008)

• - Natáčať sa začalo v roku 2006, z veľkej časti v Anglicku, ale aj v Španielsku a Francúzsku. V Londýne sa nakrúcalo na Isle of Dogs, Canary Wharf, Charing Cross, Charing Cross U-Bahn, CityPoint, Greenwich-Fußgängertunnel, Hyde Park, Parliament Square, Shaftesbury Avenue a Therapia Road. (Greenpeacak)

• - Původně studio uvažovalo o možnosti natočit film 29 dní poté, který by se odehrával těsně po konci jedničky, ale nápad byl zavržen pro jistou šablonovitost. Další plán byl naplnit filmem díru mezi vypuknutím nákazy a začátkem prvního filmu. SAS by v něm zachraňovala královnu. Ale i tento nápad byl smeten ze stolu a došlo na námět, kdy se země dává do pořádku a něco se (jak jinak) podělá. (Rodriguez)

• - Vo filme zaznie skladba "In The House - In A Heartbeat" z prvého dielu. (Greenpeacak)