Hrdost a sláva

Das Gesetz der Ehre

Česť a sláva

Krimi / Drama / Thriller

USA / Německo, 2008, 130 min

Hrdost a sláva je značně drsnou a realistickou výpravou mezi americký (nejen) prohnilý a korupcí prolezlý kriminální systém. Ač jsem se zpracováním námětu, scénářem i dialogy spokojena, něco mě po celou dobu sledování jakoby rušilo a vadilo. Nějaká drobnost, maličkost. A já nemohu přijít na to, co. Možná můj dojem zapříčinilo dabingové obsazení, konkrétně mého oblíbeného Colina Farrella. Tomu "propůjčil" hlas Filip Švarc, k němuž již začínám pociťovat lehkou averzi. A zvláště, když ještě nahradil Colinův jemně drsný Irský hlas. Občas jsem měla pocit, že Ed Norton tady vyzníval spíše jako vedlejší postava a nějak mi v jeho projevu chyběla ta energie, kterou dříve míval. Jistě, nejspíš to bylo jeho kladnou postavou, kterou scénáristi nějak (ne) napsali, ale i tak tento můj pocit nehodlal ustoupit. Chvílemi jsem si říkala: "kam se poděl Derek?":) Už mě opravdu začínají rozčilovat ty filmy, u nichž řeknu, byl dobrý, skvěle natočený, zahraný, silný příběh, ... ALE. To "ale" už mě pěkně štve:)(21.12.2011)

Hokejový zázrak Gavina O'Connora bol svojho času menším filmovým zázrakom, kvalitnou športovou drámou, ktorá si ma témou aj spracovaním dokázala získať. Pride and glory, od začiatku pomerne tuctová kriminálka však až do samého konca ostáva len tuctovou kriminálkou, čo vzhľadom k hviezdnemu obsadeniu a potenciálu môže trochu mrzieť. Jedna toľko diskutovaná scéna a pár bezchybných hereckých výkonov sami o sebe nestačia, pokiaľ nie sú podporené adekvátnou réžiou a dostatočne pútavým scenárom. Na to žiaľ nedošlo, napriek tomu toto dielo žánru hanbu určite nerobí a pokiaľ máte radi Nortona, či Farella, nie je čo riešiť.(13.1.2009)

Začátek filmu vypadal opravdu slibně, pak se ale děj (bohužel) vydal úplně jiným směrem než by divák očekával a stáhl tak hvězdně obsazenou (Norton, Farrell, Voight, Emmerich a další) "Hrdost a slávu" do temných vod průměru. Potenciál výše zmiňovaných hvězd, především pak Colina Farrella, zůstal až trestuhodně nevyužitý a o nic lépe na tom snímek nebyl ani po stránce emoční. Suma sumárum: jedná se spíše o zklamání.:-((18.12.2011)

Americká vláda právě přišla o čtyři národní vlajky, které bude muset předat vdovám po odprásklých policistech. Po New Yorku ihned začínají zběsile pobíhat uniformované dvojice, které se snaží ustřelit tu přebytečnou věc na vrahově krku dříve, než mu někdo poctivý přečte jeho práva a bude chtít vysvětlit jeho počínání. Pro někoho je totiž korupce zajímavou příležitostí k tomu, aby složenky zaplatil někdo jiný a nespornou výhodou je i to, že peníze od drogových dealerů se do daňového přiznání nemusejí vyplňovat. Proto v této nepříliš originální krimi poldové honí poldy, příbuzní se obviňují mezi sebou a každý si brzy bude muset uvědomit, jestli je lepší všechno kolegiálně ututlat nebo se pokusit naplnit pravý význam slova CHLAP.(25.7.2009)

Pomalá, rozvážná, úsporná, minimalistická kriminálka nostalgicky se ohlížející po starých dobrých časech, oslavující ty skutečné americké hodnoty, rodinu, čest, příslušenství k elitě, ctící pravé muže a zobrazující výhradně jen svět mužů s patosem a často tak melodramaticky (rakovina, partnerský rozchod atd. atd.), že dostat tuhle samou látku a scénář jakýkoliv jiný režisér, nevydržel by se na to dívat nikdo mimo zavilých americký patriotů (a dostat tenhle scénář k zrežírování Michael Bay, rozplakal by se snad i asfalt na amerických dálnicích...). Gavin O'Connor však ustál patetické puzení a balancuje na hranici kýče a filmového zážitku natočil kriminálku postaru (s důrazem ne na akci, ale na vztahové a hodnotové schéma), tak jako se to dnes už moc neumí... Podobné filmy: Temný stín nad L.A., Serpico(22.1.2009)

• - Ryan Simpkins a Lake Bell změnily kvůli filmu barvu vlasů. (Dr Lizal)

• - Bratři O'Connorové začali psát scénář již v roce 1999 také díky jejich otci, který sloužil u NYPD a díky němuž se dostali k jinak zapovězeným zdrojům. (Olík)

• - Slovo "fuck" ve filmu zazní 291krát, což je 2,32krát za 1 minutu. (Dixxx)