Hrdost a sláva

Das Gesetz der Ehre

Česť a sláva

Krimi / Drama / Thriller

USA / Německo, 2008, 130 min

A jaj tak to je trošku oříšek. Nikdy jsem se netajil že zpracování tématu o hodně špinavých poldech je můj dost oblíbený žánr. Celkem pochopitelně mě tedy nemohl minout film Hrdost a sláva. Film samotný mě příliš nepřesvědčil. Hlavní role Edward Norton. Colin Farrell tolik času před kamerou přece jen nestráví. Tohle je taková menší past prezentovaná na plakátech. Na druhou stranu scény s Colinem vyvolávají ve filmu vždy dost veliké napětí a hlavně pocit že se něco děje. První věc co mě na filmu zaujala byla nápaditá kamera, kterou musím pochválit. Filmu musím bohužel vytknout zoufalý nedostatek akce. 70%(21.8.2009)

Technicky zvládnuté retro-krimi, škoda, že sa to v závere zvrtne do koniny non plus ultra. Keby som nebol taký nostalgik a nechápal, že niektoré škatuľky proste musia byť občas naplnené, tak by som to asi na tvrdo odpísal...(20.10.2009)

"...většinu zubů měl v žaludku a v hrtanu třísky." Asi zkoušel vykouřit pendrek. Život je svině. V Liptákově i v New Yorku.(28.7.2009)

Podľa všetkého si film veľkú česť vo svete nezíska, no sláva mu odo mňa právom patrí. Joe Carnahan vytiahol z vrecka ďalší scenár, ktorý sa u mňa ujal. Film o korupcii v radoch americkej polície. Ja som si pred filmom povedal: ďalší? Keď som však videl Carnahanove meno v úvodných titulkoch, preskočila iskra a už počas úvodných z nej vzbĺkol oheň, ktorý horel až do konca, len miestami to mierne tlelo. Joe tentokrát konečne zahral poriadne tvrdo na emočnú stránku filmu, na čo bolo však treba slušných hercov, a nimi (perfektne hrajúci) Norton, Farrell, Emmerich a Voight bezpochyby sú. K tomu veľmi zodpovedne vyberaná kvalitná hudba, štýlová kamera a filtre. Žiadne zvraty, ktoré vám dajú facku sa nekonajú, tu ide o čistú a hlavne hustú kriminálku so zameraním na mravné hodnoty. 85%.(14.1.2009)

Hokejový zázrak Gavina O'Connora bol svojho času menším filmovým zázrakom, kvalitnou športovou drámou, ktorá si ma témou aj spracovaním dokázala získať. Pride and glory, od začiatku pomerne tuctová kriminálka však až do samého konca ostáva len tuctovou kriminálkou, čo vzhľadom k hviezdnemu obsadeniu a potenciálu môže trochu mrzieť. Jedna toľko diskutovaná scéna a pár bezchybných hereckých výkonov sami o sebe nestačia, pokiaľ nie sú podporené adekvátnou réžiou a dostatočne pútavým scenárom. Na to žiaľ nedošlo, napriek tomu toto dielo žánru hanbu určite nerobí a pokiaľ máte radi Nortona, či Farella, nie je čo riešiť.(13.1.2009)