• Francie

Babylon A. D.

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie / Velká Británie, 2008, 97 min (SE: 101 min)

Vin Diesel, Michelle Yeoh a Mélanie Thierry se snaží seč můžou, ale se slabým sénářem a přihlouplými hláškami svádí nerovný boj. Celkový dojem trochu upravuje výprava a solidní zpracování budoucnosti, ale víc než lehce nadprůměrnou zábavu z toho nedostane.(5.10.2008)

Pro unrated verzi(26.9.2009)

• Malarkey

Abych pravdu přiznal, tak jsem se na toto efektní sci-fi docela těšil. Hodně tomu dopomáhal fakt, že film točili v Milovickém letišti, kousek od mého bydliště, takže jsem byl vcelku rád, že i přesto, že naše vláda, nepochopitelně nechce dát daňové slevy pro hollywoodské tvůrce, se nakonec pár hollywoodských filmů za rok u nás natočí, což mě těší, ale zároveň štve, protože kvalita českých štábů je na hodně solidní úrovni plus k tomu přičtu kvalitní Barrandov a ve výsledku musí vyjít fakt, že filmoví tvůrci si tu musí žít jako v bavlnce, tedy žili by si, kdyby jim právě vláda slevila a škrtla jim to, co jim v Maďarsku škrtli, a proto tam odešel právě třeba del Toro s druhým Hellboyem. Prostě nepochopitelné a státu rozhodně na škodu. Každopádně pár kousků se tu urodí, sice to není jako dříve ale přeci a i tak musíme za to něco být rádi, nebo tedy alespoň já jsem. Jenže Babylon A.D. je hrozně utahané a nudné sci-fi, které svým prostředím rozhodně nezaujme a nestačí se divit, že právě Mathieu Kassovitz dal ruce pryč od toho, protože to co z něj nakonec vyšlo nebylo jeho chybou, ale chybou vydavatele, který musel plno scén vyškrtnout a nakonec z toho vznikl takovýto guláš, kterým Babylon bohužel evidentně je. Kassovitz to podle svých představ nenatočil, a to je rozhodně na škodu. Kdy jindy se má člověk na film těšit více, když v něm uvidí české exteriéry a známé herce než právě teď. Škoda přeškoda, ten film tak špatně vůbec dopadnout nemusel, kdyby pánu režisérovi nechali volnou ruku, takhle ho v tvůrčí činnosti zatrhli až moc a jak to nakonec dopadlo.(1.11.2008)

• gudaulin

Při sledování Babylonu jsem si vybavil dva tituly, a to jmenovitě Výplatu od Johna Woo, kdy jsem se podivoval, jak se z áčkové scifi povídky s chytrým nápadem dá udělat akční mlátička, kde se původní myšlenka tak nějak ztrácí, a především Potomky lidí, které svým námětem Babylon připomíná. Zatímco Potomci lidí měli perfektní scénář a perfektní režii, ale z mého pohledu poněkud problematický námět, který se scifi žánru odcizuje, má Babylon skvělý námět s nápadem, který má potenciál vodíkové pumy, ale mizernou režii a především zoufale brakovitý scénář, který rezignuje na i tu elementární logiku, kterou v béčkových sférách podobné kousky mají. Pachtění filmových hrdinů připomíná snažení zapřísáhlého vegetariána o otevření masové konzervy pomocí bedny dynamitových patron. Co zůstává, je výprava, která opravdu navozuje dojem světa v chaosu, který by byl skvělým místem pro zpracování dobrodružného příběhu. Několik herců, kteří umí hrát a vzali své angažmá patrně pod tlakem banky, která vyhrožovala exekucí jejich ranče, a několik scén, které na sebe sice nenavazují, ale pokud člověk vypne mozek a zapomene, že je už viděl někde jinde, jsou samy o sobě zábavné. Mimochodem výše zmíněná Výplata je proti tomuto kousku fascinující filmový zážitek, který by si zasloužil nějaké to vítězství na festivalu. Celkový dojem: 15 %.(19.11.2010)

• Hellboy

Rutinně natočený brak, který si nezalouží abych na něj plýtval komentářem a nechápu, jak jsem se na to mohl podívat. Že je to vykrádačka nejrůznějších filmů (Pátý element hlavně, Potomci lidí) nemusím zdůrazňovat, jenže oproti nim je to prostě jen chaotická slátanina, akční scény jsou zabité špatnym střihem, herecké výkony docela ujdou, tady totiž ani není co hrát, režie nijak nevylepšuje ne moc dobrej scénář.... atd atd. Ne, některé scény byly dokonce docela dobré, ale hlavně první půlhodinka je fakt nesnesitelná, namachrovanej Vin Diesel se svym hlubokym hlasem..Nejdřív jsem tomu dal jen 1*, ke konci jsem si řikal, že by to mohlo bejt i na 3***, ale pak jsem si to zase rozmyslel. První půlka v postapokalyptickém Rusku je prostě hrozná. Jo no a pak ty zásahy studia, kdo ví, jak moc ovlivnily výsledek.. A co tam dělá Michelle Yeoh, Mark Strong nebo Gérard Depardieu nepochopim:)(18.2.2009)