• Francie

Babylon A. D.

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie / Velká Británie, 2008, 97 min (SE: 101 min)

• Malarkey

Abych pravdu přiznal, tak jsem se na toto efektní sci-fi docela těšil. Hodně tomu dopomáhal fakt, že film točili v Milovickém letišti, kousek od mého bydliště, takže jsem byl vcelku rád, že i přesto, že naše vláda, nepochopitelně nechce dát daňové slevy pro hollywoodské tvůrce, se nakonec pár hollywoodských filmů za rok u nás natočí, což mě těší, ale zároveň štve, protože kvalita českých štábů je na hodně solidní úrovni plus k tomu přičtu kvalitní Barrandov a ve výsledku musí vyjít fakt, že filmoví tvůrci si tu musí žít jako v bavlnce, tedy žili by si, kdyby jim právě vláda slevila a škrtla jim to, co jim v Maďarsku škrtli, a proto tam odešel právě třeba del Toro s druhým Hellboyem. Prostě nepochopitelné a státu rozhodně na škodu. Každopádně pár kousků se tu urodí, sice to není jako dříve ale přeci a i tak musíme za to něco být rádi, nebo tedy alespoň já jsem. Jenže Babylon A.D. je hrozně utahané a nudné sci-fi, které svým prostředím rozhodně nezaujme a nestačí se divit, že právě Mathieu Kassovitz dal ruce pryč od toho, protože to co z něj nakonec vyšlo nebylo jeho chybou, ale chybou vydavatele, který musel plno scén vyškrtnout a nakonec z toho vznikl takovýto guláš, kterým Babylon bohužel evidentně je. Kassovitz to podle svých představ nenatočil, a to je rozhodně na škodu. Kdy jindy se má člověk na film těšit více, když v něm uvidí české exteriéry a známé herce než právě teď. Škoda přeškoda, ten film tak špatně vůbec dopadnout nemusel, kdyby pánu režisérovi nechali volnou ruku, takhle ho v tvůrčí činnosti zatrhli až moc a jak to nakonec dopadlo.(1.11.2008)

• tron

„Boh s tým už dávno nič nemá.“ 40% sa s prihliadnutím k môjmu skonštatovaniu, že aj hlúpe násilné béčko KYBORG s Van Dammeom (nevraviac o výborných kúskoch POTOMKOVIA ĽUDÍ a BLADE RUNNER) bolo lepšie, javí ako prehnane štedré. Ale akčné finále na ulici a charizma Vina Diesela to predsa len aspoň na tých mizerných 40% ako-tak vyťahujú, aj keď neviem, či ma viac nudili herecké výkony, scenár, neprepracovaná „vízia budúcnosti“, postavy, atmosféra, dialógy alebo príbeh, ktorému som vôbec nerozumel. Diesel a Mathieu Kassovitz (režisér výborných PURPUROVÝCH riek a herec zo Spielbergovho MNÍCHOVA) sú diabolská kombinácia, ktorá v tomto filme ale vôbec nefunguje. Spätne som si v jednom časopise prečítal preview, kde sa režisér chvastal, že jeho film bude revolúciou v akčnom žánri, ktorú budú všetci napodobňovať. Bože. P.S. Oháňať sa menom Depardieu je v tomto prípade podraz, slávny herec dostal jednu scénu na začiatok a 30 sekúnd na koniec.(28.5.2011)

Zmatený totálně nedomyšlený děj se snoubí s nic moc akčnímy scénami a trapným scénářem. Jenže je tam supr atmoška (něco jako Potomci lidí křížený s hrou Freedom Fighters). A hlavně je tam našláplej Diesel. Vin Diesel má prostě megacharisma a ten film vás díky němu baví. A hudba je taky výborná.(9.11.2008)

• Zíza

Tak to bylo pěkně ujetý, hlavně ten konec. Dobře, nějak jsme prošli Ruskem, Kanadou a šupito presto do USA, země zaslíbené, kde vás všichni chtějí pro sebe. Začátek ještě tak nějak šel, ale pak se dost děsivě zvrhlo. Vlastně se nic nedozvíme, nic se neobjasní. Je to škoda, protože to určitě mělo určitý potenciál, ale ten byl potopen na dno Bajkalu. Asi jsem měla shlédnout tu nesestříhanou verzi.(9.8.2009)

• Psema

Úžasně dementní film! Nejen proto, jak otřesně ho nechali Foxové v závěru sestříhat (finálních 30 minut je sledem soustavných wtf momentů), ale hlavně díky scénáři, který by se hodil snad leda k nejnovějšímu Van Dammeovu céčku, nikoliv na vysokorozpočtové sci-fi, jež by si strašně rádo hrálo na Blade Runnera 21. století. Ty pokusy o psychologii, jakousi vnitřní síť tajemných organizací a všudypřítomných tajemství mě skutečně doháněly k slzám smíchu. To si jako Kassovitz a spol. nepřečetli před natáčením scénář? Mám dojem, že ho všichni zavřeli po prvních deseti stránkách s tím, že by z toho mohli být akčnější Potomci lidí, v nichž se bude převážně hláškovat a digitálně honit ego. Mno, každému co jeho jest.(7.10.2008)