poster

Babylon A.D.

 • USA

  Babylon A.D.

 • Francie

  Babylon A. D.

 • Slovensko

  Babylon A.D.

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie / Velká Británie, 2008, 97 min (SE: 101 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • AngelAngie
  **

  Na můj vkus až příliš samoúčelný film tvářící se jako velké akční sci-fi, bohužel Vin by se už měl vyškatulkovat. Zajimavá role a image Gérarda, ale i přes mnohdy vynikající elektronickou hudbu byl film prázdný .. scéna s výbuchem na náměstí / tržišti byla asi nejlepší.(15.10.2008)

 • JFL
  ****

  Neadekvátní očekávání a naprosté nepochopení - tak lze v kostce shrnout divácké reakce. Na druhou stranu se nelze divit, neboť většina (zdejších) hodnocení se zakládá na vpravdě otřesné sestříhané verzi a ne na zásadně odlišné "unrated" speciální edici vydané o mnoho později na DVD a Blu-ray (jedná se o francouzskou verzi filmu). Upozorňuji tedy, že vše níže řečené se týká výhradně 101 minutové verze filmu. "Babylon A.D." nemá mít nic společného s "Potomky lidí" ani se nemělo jednat o akční spektákl bondovského ražení, jak se mohlo z americké verze zdát. Toto byl první mainstreamový projekt, který narozdíl od v klíčových prvcích tradicionalisticky zpátečnických počinů jako "Matrix" či "Johny Mnemonic" zůstal plně věrný idejím kyberpunku (předlohou je kyberpunkový román "Babylon Babies" francouzského spisovatele Maurice G. Danteca). Pozoruhodný je na "Babylonu A.D." fakt, že neukazuje kyberpunkový svět, kde došlo k propojení lidí a techniky a tedy ani ke změně pohledu na lidskou existenci s tím spojenou, čímž se vyznačuje většina kyberpunkových děl, ale teprve zlomové stádium. Hrdina během vyprávění prochází právě touto novou a vše pozměňující zkušeností. V tomto ohledu je vynikající konec filmu, kde na sebe v hrdinově nitru naráží staré pojetí lidské existence s novým, které se rodí iniciováno právě prožitými událostmi. Příznačně vyprávění filmu následuje několik protichůdných, ale ve výsledku symbiotických trajektorií: postavy putují horizontálně z Východu na Západ, při čemž je pouť zavádí vzestupně napříč různými vrstvami společnosti a vyprávění zase směřuje vertikálně od profánního povrchu do metafyzické hloubi (a vizuálně film začíná velkým celkem planety země a končí detailem hrdinových očí). Ačkoli to zpočátku vypadá, že film nemá koncepci a pouze vrství scény bez ladu a skladu za sebe, je to pouze částečně adekvátní zdání. Všechny sekvence slouží k vykreslení unikátního světa, který ještě nedospěl do "kyber" stádia, ale "punk“ aspekt už je plně rozvinutý, ovšem ještě ne koncentrovaný na jedno místo. Společnost již je rozvrstvena podle klasického kyberpunkového modelu na privilegované a chudé (pouze místo průmyslových korporací zde moc drží náboženská sekta), ale zatím pouze na prostoru celé Země, nikoli jedné megapole. Hrdina pak je typický antihrdinský outsider a především terorista vůči systému, který sice může snít o lepších zítřcích (úkol bere kvůli šanci změnit svou identitu), ale přitom ví, že se mu jich nikdy nedostane (viz zničený srub rodičů) a naopak bude svádět věčný boj (viz otevřený konec filmu)._____V české kino distribuci je bohužel uveden americký, hrozivě nesmyslný sestřih filmu (90 minut), který nemá s předchozími řádky mého hodnocení vůbec nic společného. Údaj na stránkách distributora hlásající stopáž 97 minut se nezakládá na pravdě.(21.8.2009)

 • Kaka
  ***

  Na Babylonu je fajn, že je poznat evropský "touch" režíséra Kassovitze. Především úvodní scenérie jižní a značně rozbombombardované Evropy jsou fajn. Jakmile se děj přesune na západ, je to stále horší a horší. Akce je až příliš přitažená za vlasy, Diesel sice cedí cool hlášky - s jeho charizmatem to není vůbec těžké - ale jako nezničitelná mašina mne nebaví. Špatný je i celý děj, který vede k úplně tragickému a nicneříkajícímu finále. Zaručeně vytrhne z letargie neuvěřitelně nasnímaný souboj v kleci a několik technicky zdatně vyřešených serepetiček, ale celek to od rozpačitého výsledku nezachrání.(29.1.2009)

 • petero
  ***

  Normálny cool akčňák s dravými akčnými scénami, kde Vin Diesel zostrelí stíhačku pištoľou, otvorí kufor auta z vnútra a prežije pár zásahov navádzaných striel. A čo? Veď je to Vin Diesel! Takéto niečo sa predsa od filmu s ním očakáva. Vždy lepší akčňák so slušným spádom a solídnym príbehom a kopou nezodpovedaných otázok ako nudný akčňák po ktorom nie je ani nad čím premýšľať. Solídna narážka poslednou vetou na prvého Terminátora ukončeného tým istým konštatovaním =)(8.10.2008)

 • Zeck
  ***

  Futuristický pseudonářez, který nemá smysluplný scénář, pouze Vina Diesela. 55%26.09. 2010(26.9.2010)

 • Vin Diesel

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace