• Francie

Babylon A. D.

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie / Velká Británie, 2008, 97 min (SE: 101 min)

Hned na úvod bych rád podotknul, že Babylonu jsem věřil od začátku, Vina Diesela mám velmi rád a když jsem zjistil, že studio půlku filmu vyhodilu, mísilo se ve mě zklamání a zvědavost zároveň. Ano.. Film objektivně má mezery, místy je to hodně WTF, na druhou stranu ale Kassovitzova vize stále dovede vyvolat mrazení v zádech. Akce je velmi solidní (přestřelka na náměsti je vyloženě geniální), Diesel je stále badass a nebudu popírat, že velmi často jsem se namísto rýpání se ve slabinách uklidňoval představou, jak mohl film vypadat ve skutečnosti. Uznávám tedy, že jsem film hodnotil do stejné míry za to jaký je a za to, jaký by mohl být. Ve výsledku jsem si jej ale užil. A jestli někdy budeme mít možnost vidět film v plné polní.. věřte mi - todle bude velice dobré... P.S. Výborná hudba...(15.12.2008)

• KarelR

Kapitální průšvih. Neříkám, že se z toho dal vyždímat další Blade Runner, ale teď se stydím i za to, že ho v souvislosti s tímhle filmem vůbec zmiňuju. Ve světle Babylonu A.D. člověk vážně docení ostatní Vinovy bezhlavý béčka, protože Foxové poslali do kin nebetyčnou kravinu, která postrádá pořádnou akci, slušný hlášky a od přestřelky na křižovatce i logiku. Chybí mi tam tak půlka filmu, která by osvětlila, o co k*rva mělo jít, kde se vzaly některý vedlejší linky a co měl znamenat ten konec. Takhle to vypadá, jako by se nikdo ani neobtěžoval číst před natáčením scénář. Kdyby Kassovitze nechali na pokoji, možná by z toho vylezl průměr, ale v současné podobě je Babylon A. D. slušná pohroma. 3/10(4.10.2008)

Ano, ty hvězdičky jsou 3. Jsou to slabé tři, ale jsou tři:). Pravdou je, že se Kassovitz pustil na nejtenčí led na jaký mohl a Vin Diesel vedle něj nejen dokazuje, že jako velké macho je super, ale taky že jeho čich na komerčně úspěšné a bezproblémové filmy opravdu nefunguje. Babylon AD patří mezi několik málo filmů, které v posledních letech vznikají o postapokalyptické budoucnosti, která je spojením Blade Runnera, Šíleného Maxe a další hromady vizí, známých z jiných filmů. Přesto, třeba za 5 let může prodloužená verze být kultovním dílem, o kterým si budou sci-fi fanoušci jen tiše šeptat. Potenciál tady je a je vidět i v tomto 90 minutovém slepenci "toho nejlepšího" (?). Od nádherného kostela kdesi u vody až po velkoměsto plné světel a barev ala Blade Runner je cítit různorodý styl snímku, který měl potenciál i po příběhové rovině, ale ve vizuální se mu vedlo lépe. Tato prostříhaná a slepená verze je ukázkou několika velmi dobrých scén, které spojuje, někdy nelogicky a nesmyslně, balast s malou hodnotou a bez hlubšího smyslu. To určitě napraví režisérský sestřih, který třeba vysvětlí více o světě, v kterém svalnatý Diesel s přehledem kosí všechno živé, v supervlaku projíždí vysoce radioaktivními územími a čas od času předvede Kassovitz skvělou scénu (ať už Diesel versus Depardieu nebo Dieselovo rande s raketou a malý zoom na naší matičku Zemi). Celkově vzato po dlouhé době sci-fi, které se snaží zaujmout, má potenciál, dobré herce a zase o trochu více smůly... Ale za podívání rozhodně stojí a nejen pro milovníky svalů Vina Diesela (mimochodem jméno Toorop mi přišlo dost divné, mohli to nějak zjednodušit, třeba Torp :))).(25.10.2008)

• AngelAngie

Na můj vkus až příliš samoúčelný film tvářící se jako velké akční sci-fi, bohužel Vin by se už měl vyškatulkovat. Zajimavá role a image Gérarda, ale i přes mnohdy vynikající elektronickou hudbu byl film prázdný .. scéna s výbuchem na náměstí / tržišti byla asi nejlepší.(15.10.2008)

Futuristický pseudonářez, který nemá smysluplný scénář, pouze Vina Diesela. 55%26.09. 2010(26.9.2010)

• - Z problémového filmu bylo nakonec vystřiženo 15 minut, nesestříhaná verze vyšla na DVD. (Pumiiix)

• - Scéna, ve které dojde k zřícení vrtulníku, se natáčela v Ostravě-Porubě na Alšově náměstí. Nápisy místních obchodů byly pro tyto účely přelepeny na ruské. Počáteční scéna z kláštera je natáčena v lomu Amerika u Karlštejna. (25Trdlo)

• - Snímek se potýkal s mnoha problémy, které vedly k výraznému překročení původně stanoveného rozpočtu 60 milionů dolarů, takže na něj pojišťovna uvalila kauci. (hippyman)