Komedie / Fantasy / Romantický

Velká Británie / USA, 2006, 99 min

Penelope je milej film, dost mu teda napomáha fakt, že je trochu britskej, což je jakýsi pozitivní prokletí, ale i tak jsem už v půlce marně vzpomínala, jak to vlastně začalo a přijde den, kdy si budu pamatovat jen, že tam hlavní roli hrál nějakej prasečí nosánek jakožto lakmusovej papírek charakteru lidí a test vnitřní síly jeho majitelky. Co mě zaujalo víc, byli ty chlapi: sexy McAvoy, vždycky démonickej Grant, dokonce i liliput, kterýho jsem tady neviděla prvně, a zaujetí jeho solidním herectvím mě donutilo si najít jeho jméno - Peter Dinklage, jo a ten barman by stál za hřích (toho hledat nebudu) ... a Christina někde daleko za bramborovou medailí a za Reese.(25.8.2008)

Nic moc jsem od toho nečekala, pohádku, ale tohle mě okouzlilo. A James McAvoy se mi tu fakt líbil. No a ne, že bych si snad Christinu Ricci s prasečím rypákem chtěla vzít (kdybych byla chlap), ale nezdála se mi až tak ošklivá. Pohádka kde od začátku víte jak to dopadne, ale stejně vás to okouzlí. 4*(23.10.2010)

Každá Penelope se jednou dočká....Prostá pohádka zkrášlená originálními nápady /nerozbitné sklo, tenisky, který nástroj je můj, zesilování vědomí pomocí zvuků/ a herecká poznávačka Who is Who. Bingley z Pride and Prejudice coby mladík s nízkým sebehodnocením a nízkou mírou estetické tolerance, McAvoy z Atonement v gamblerském převleku citlivého mladíka, Maminka Kevina ze Sám doma jako prototyp hysterického ječidla, jehož manžel by měl dostat od státu dva roky prázdnin na pustém ostrově, Pravá blondýnka Reese v hrůzu nahánějící kreaci divoké motorkářky s hrubým hlasem a konečně okatá kráska Christina Ricci s roztomilým prasečím nosánkem. Vizuálně jako časová trhlina 30.léta-současnost, některá pohádková schémata probourána- koncept vysvobození švarným princem se otřásl v základech, ale přesto se mi vrací na mysl, že v Marku Palanském je skryto víc talentu, než mu uspěchaný konec a dýchavičný scénář dovolil ukázat. 70%(15.5.2008)

Kto vie, koľko nápadu v tejto rozprávke mala Witherspoon za producentskou stoličkou a koľko jej pomáhali asistenti. Začína to ale nádherne rozprávač, ktorý hovorí o zámku, kde žilo škaredé káčatko. Príjemne sa pousmejeme nad rozbíjajúcim sa sklom všetkých jej nápadníkov a nad botaskami sluhu - chytača. Potom však nastáva akýsi zvrat a všetko prejde do roviny romantickej reality pri námluvach Penelope a rýchlo som sa vrátil na Zem. Takýto systém šup do rozprávky - šup von z rozprávky do reality sa mi opakoval počas celého filmu. Niekedy to boli návraty romantické, inokedy humorné a niekedy aj trápne. Aj keď to vlastne JE myslené ako rozprávka syndróm búrania pôvodného príbehu záchrany krásnym princom + premena škaredého káčatka je akýsi veľmi silný. Je tu cítiť, že okrem toho sa tu toho chcelo povedať ešte viac. A aj keď je to milé sledovať konečné finále nefunguje. Zabil to aj malý škôlkar na konci, ktorý vypotil (aspoň v českom dabingu) sakramentsky filozofickú vetu, ktorou zhrnul celý tento príbeh. Nielen ja, ale aj vysokoškolský profesor, by mal problém s takou formuláciou. A to je už rozprávka, ktorej neverím.(14.3.2010)

Je příjemné jednou za čas narazit na film, který stojí na romantice a ta romantika skutečně funguje tak, že se při závěrečném polibku hlavní dvojice přiblblě usmíváte. V Penelope na sto procent funguje nejen spojení sympaťáka Jamese McAvoye a skvěle hrající a s tím rypáčkem roztomilé Christiny Ricci. Máte tu pohádkovou atmosféru moderního Londýna, morální poselství, rychle odsýpající příběh (pravda, nepříliš překvapivý) a nějaký ten humor navíc. Některá pohádková klišé, např. o vysvobození princem nebo o ošklivém káčátku, jsou tu převrácené, což se skvěle hodí ke konceptu moderní pohádky. Penelope je zajímavý film, který patří k těm, které si za rok dáte znovu a znovu vás příjemně překvapí.(22.6.2009)