Komedie / Fantasy / Romantický

Velká Británie / USA, 2006, 99 min

Penelope je milej film, dost mu teda napomáha fakt, že je trochu britskej, což je jakýsi pozitivní prokletí, ale i tak jsem už v půlce marně vzpomínala, jak to vlastně začalo a přijde den, kdy si budu pamatovat jen, že tam hlavní roli hrál nějakej prasečí nosánek jakožto lakmusovej papírek charakteru lidí a test vnitřní síly jeho majitelky. Co mě zaujalo víc, byli ty chlapi: sexy McAvoy, vždycky démonickej Grant, dokonce i liliput, kterýho jsem tady neviděla prvně, a zaujetí jeho solidním herectvím mě donutilo si najít jeho jméno - Peter Dinklage, jo a ten barman by stál za hřích (toho hledat nebudu) ... a Christina někde daleko za bramborovou medailí a za Reese.(25.8.2008)

Sympatická rodinná (no, jak kdy) komedie má příběh absolutně prostý. Roztomilá dívenka je tak trochu neprovdatelná a to zapříčiněním dávné kletby, která na její hezounké tvářičce vykouzlila prasečí rypáček. Celý život chráněná před zraky veřejnosti a hlavně senzacechtivých novinářů tak až nyní po zoufalém útěku od přepečlivých rodičů poznává skutečný svět venku a možná i lásku.. Ideální záležitost pro milovníky těch pravých happy-endů. Však jsme ve filmu, konkrétně v pohádce, která úžasně sladila černé prvky (výhradně pro dospělé) s romantickou komedií, která příjemně pobaví a nekomplikovaně si to mete do finiše. Celé se to navíc nese v příjemném oparu, tu a tam okořeněném slušnými situačními gagy. Celovečerně debutující a burtonovsky cinknutý Mark Palansky si nepomáhá samoúčelnými nápady, nešetří barvami a inteligentními momenty. Moc potěší ústřední duo, James McAvoy a Christina Ricci. Sympatický Skot se za poslední léta směle propracoval až k velkým rolí (což náležitě korunoval loňským Pokáním), no a křehká Christina Ricci jako pokaždé potěší, experimentátorka se žánry (naposledy jako nymfomanka v trochu "jiném" dramatu V řetězech) i zde dokazuje, proč patří mezi nejzajímavější herečky své generace!! V netypické (maximálně osvěžující) roli překvapí i Reese Witherspoon, jinak také producentka snímku. 70%.(21.4.2008)

Ten scénář někdo odnesl přímo z Disneyovské výprodeje, ale jinak je Penelope celkem fajn.(4.8.2008)

Zajímavě pojatá pohádka oblečená v novodobém a trošičku dospělejším kabátku, který stojí na půvabu Christiny Ricci a charismatu Jamese McAvoye a Petera Dinklageho, škodí mu naopak neujasněná stylizace a z režijního hlediska poněkud ledabyle / nedobře podané motivy. Humornost některých momentů je ale každopádně neuvěřitelně smrtící...(25.5.2010)

Díky prasečímu rypáčku a v závěru zopakované ponaučení jde o velmi bajkovité vyprávění moderního střihu. Christina Ricci přitom hraje (svou) nejnormálnější postavu. Jako malá princezna nechápavě bloudí od jedné podivné existence k další a zjišťuje, před jak rozporuplným světem byla dosud chráněna. A její velký princ, James McAvoy, stylizovaný do umělce dandyovského typu? Ten by tvořil sympatický páreček s kýmkoliv. S Christinou jsou přímo k sežrání. Slova „páreček“ a „sežrání“ v kontextu zápletky asi vyznívají poněkud morbidně, ale to těch pár letmých, ve filmu přítomných pozdravů Timu Burtonovi též. Vegetariáni, masožravci, burtonovci – všichni budou nakrmeni. 80% Zajímavé komentáře: Eddard, Mahalik, Dallas(5.6.2008)

• - V hlavních rolích filmu se objevily vzrůstem malé herečky - Reese Witherspoon měří 156 cm, Christina Ricci pak ještě o centimetr méně. (Greg)

• - Do některých kin šel film pod "krycím" názvem Scarfy. (Karlos80)

• - Nasadzovanie prasačieho nosa na Christinu Ricci trvalo jeden a pol hodiny. (ladko)