Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

Překvapení! (alespoň pro mě) Dříve než vlezeme společně s Cusackem do né moc pěknou minulostí opředeného hotelového pokoje (btw. o rozloze rovnající se standardnímu bytu), je film nasáklý atmosférou jako fotbalistova ponožka potem. Stačí obyčejná pohlednice s krasopisným ´Nevstupujte do pokoje 1408´ a už to nabírá obrátky. Když se na scéně objeví elegantní Samuel L. Jackson coby ředitel luxusního hotelu a důrazně hlavního hrdinu varuje (slovně i obrazně) před strašidelnou místností, tak být v té chvíli na Cusackově místě, vřele poděkuji za panáka a proběhnu hlavním vchodem tak rychle, že ze vstupních dveří udělám westernové barové lítačky. Jenže já nejsem Cusack a ten zná podobných báchorek tolik, že ho nic nemůže zastavit a tak vzápětí stojí před čtrnáctsetosmičkou. A atmosféra graduje. Nejdříve se dějí jenom takové maličkosti: hodiny zlobí, rádio začne hrát z nenadání, toaleťák s sebou šije. Jenže postupem času se přitrzuje a Cusack začíná mít halucinace. Nebo snad ne?? Film staví, jak už bylo řečeno, na atmosféře, dále na nápaditých děsuplných scénách, maličkostech a lekačkách. Minimálně tři scény jsou opravdu masakrální - 1/ gestikulace do pokoje přes ulici, 2/ klaustrofobický průlezový sprint šachtami, 3/ navrácení se do pokoje. John Cusack je před kamerou prakticky po celou stopáž a předvádí dobrý výkon. Zajímavé rozuzlení. Povedený horor! Bacha na poslední lekačku, je to ta nejšťavnější z celého filmu, já jsem při ní leknutím bouchnul loktem do stolu. Nárazem stůl zavibroval a na jeho konci položený diář spadnul na zem rozevřenými stránkami dolů. Když jsem jej zvednul a otočil, leknutím jsem přímo zdřevěnel - diář byl otevřený na datumu 14. srpna... 25 miliónů dolarů(rozpočet)/131 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(22.10.2007)

Ach jo. Trailery naslibovaly hory doly. Mikael Hafstöm však ukázal málo. Příliš málo. V posledních letech jsem dlouho čekal na podobný horor. Na začátku všeho byl potenciál, dále slušní herci, kteří byli jistotou, že postavy budou slušně zahrané. Dále tu byl režisér, který nedokázal zrovna natočit hit roku, ale byl (a je) jistě kvalitnější než např režisér Fantastické čtyřky, Tim Story. Trailery napověděly a bylo jasné, že půjde o kvalitní vizuální podívanou, která nám snad pocuchá nervy a na konec nás i usadí. Bohužel se prokázalo, že potenciál a prokletí knížek pana Kinga je přesně úměrný. Pokud Kingovu adaptaci netočí Darabont většinou skončí špatně. Musím však uznat, že všichni aktéři se snažili a film má v několika okamžicích opravdu velkou šanci být výborný. Naneštěstí je těch okamžiků velmi málo. Chce to větší snahu a odhodlání riskovat, protože v dnešní době diváka nevystraší mrtvá holčička ani samo zapínací rádio... Zmrzlý pokoj a záplava však jsou hezkými okamžiky, které budou zapomenuty v chaotickém a pomalém snímku, který si na horor spíše hraje než aby jím byl. (viděna Director Cut verze tak ať se Mikael nevymlouvá :))(6.11.2007)

Mám moc ráda Stephena Kinga. Jenomže ne všechny adaptace jeho knihy jsou výborné. Bohužel, knihu jsem neměla tu čest číst, takže tentokrát nemohu srovnávat, ale pokud bych měla ohodnotit film, a to bych zřejmě měla, když už tady píšu ten blábol, budou to čtyři *. Ale za co však? Za atmosféru? Herecký výkon Johna Cusacka? Dějovou linii? Uspokojivý konec, kde vykulené oči manženčiny potvrdí, že její muž opravdu něco zažil? Sčítám, dvakrát podrthnu a jo, jsou to zasloužené 4*. Pro mě určitě.(11.5.2008)

Pokoj 1408 vlastně není nijak vyjimečný ať už z hlediska kvalit scénáře nebo režijním přístupem, ale jde zároveň o poctivý žánrový snímek bez nepříjemných chyb a podbízení se. V záplavě nekonečných teenagerských vyvražďovaček, nenápaditých upírských a zombijáckých slátanin a laciných vykrádaček slavných filmů minulosti působí tenhle psychohoror tak nějak poctivě starosvětsky podle pravidel staré žánrové školy. Navíc Cusack hraje výborně a v menší roli ředitele hotelu ho velmi dobře doplňuje Samuel L. Jackson. Sympatická přiměřená stopáž a několik slušných trikových scén s fungující atmosférou dělají z tohohle filmu žánrový nadprůměr. Celkový dojem: 70 %.(11.7.2008)

• flanker.27

King není pro mě. Minimálně co se filmových adpatací týče. Cusack se sice snaží, ale film mě nebavil/nevystrašil/nezaujal. S výjimkou scény s dcerkou hlavního hrdiny, která by zasloužila lepší film. Krátkej komentář, ale víc napsat by bylo stejně zbytečný natahování jako ve filmu.(29.4.2012)