poster

Pokoj 1408

 • USA

  1408

 • SK název

  Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

 • Matty
  ***

  „Došlo k 56 úmrtím v pokoji 1408.“ Po začátku téměř identickém s Identitou jsou nám předhozeny první drobty kusých informací o hlavním hrdinovi. Mohlo jich být víc. Enslin mohl být sympatičtější nebo arogantnější, abychom měli pádnější důvod mu držet palce či naopak přát pomalou bolestivou smrt. Nevím, kterého pakoně napadlo zadaptovat povídku o rozsahu několika desítek stran (mimochodem dost slaboučkou) do podoby celovečerního, téměř dvouhodinového filmu, ale je jasné, že tak učinil pro hororový potenciál situace „člověk zavřený ve strašidelné místnosti a pomalu propadající šílenství“, nikoliv kvůli příběhové originalitě. V rukou méně schopného režiséra by to mohlo dopadnout katastrofálně, v rukou schopnějšího režiséra by to mohla být pecka. Švéd Mikael Håfström musel trávit hodně času sám v hotelových/motelových pokojích, kde se děly hrozné věci - tak působivě situace z nich umí vydojit. Svědčí o tom nejdrsnější scéna Hry s nevěrou i podstatná část Pokoje 1408. Po stručném intru a slušně napsaném, leč zcela zbytečném dialogu s ředitelem hotelu (Samuel „ jsem nad věcí“ Jackson), začíná strašení. Zprvu jenom přidrzlé pošťuchování, racionálně ještě jakž takž vysvětlitelné, pak čím dál riskantnější a již někdy od čtyřicáté minuty vše směřuje k neodvratnému saltu mortale. Film by ovšem skončil příliš brzy, takže se scénárista vytasí s nadbytečnou „an american family“ linií, nikam nevedoucí a minutky troufale (a zoufale) nahánějící. V opačném případě by devadesát procent filmu trávil Cusack sám v jednom pokoji, se svým diktafonem, do kterého nejdříve cynicky, později bezradně, „vylévá“ své aktuální dojmy, celé by to trvalo cca sedmdesát minut a svou vyhroceností bralo dech. Možná. Håfström se však nemá zač stydět, jeho průnik do žánru thrilleru/hororu dopadl o poznání lépe než v případě „rovněž Evropana“ Nimróda Antala (Motel smrti). Vyhýbá se dramaturgickému klišé, umně pracuje s atmosférou, lekačky dokáže dobře načasovat, jenom ta gradace… (údajně existuje alternativní konec, zdaleka ne tak dojemně americký). 70% Zajímavé komentáře: Le_Chuck, DaViD´82(11.10.2007)

 • Tosim
  ****

  "Decentní" horor, jestli to tak můžu nazvat, který nejvíc působí na diváka až ve druhé třetině a to je zárove|ň jeho nejvetší slabinou. Jinak by to bylo jednoznačně za pět. Na DVD si rozhodně nenechte ujít alternativní konce.(14.4.2008)

 • EdaS
  ***

  Zatímco adaptace Kingových románů trpí vynuceným krácením a banalizací, tady je povídka natahována víc než unese. Hodně slušně natočená duchařina vás vtáhne, aby od zhruba poloviny začala nudit točením se v kruhu. Závěrečná pointa vás svou očekávatelností nejspíš už pěkně zprudí. Kdyby to celé trvalo 60 minut, neměl bych co vytknout.(5.7.2007)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Kniha, ktorú napísal Mike Enslin (John Cusack) ako prvú - "The Long Road Home" (Dlhá cesta domov), bola ručne krčená, aby vyzerala ošúchane a staro, nakoľko sa jednalo len o obal vyrobený pre film. (Raccoon.city)

 • - Hlavnú úlohu si mohol zahrať aj Keanu Reeves. (Raccoon.city)

 • - Skladba, ktorá znie vo výťahu hotela Dolphin, je "Malá nočná hudba" od Wolfganga Amadeusa Mozarta a pieseň, ktorá začne nečakane hrať z radia v izbe 1408, je "We've Only Just Begun" od kapely The Carpenters z roku 1970. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace