Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

Po nějaké době, kdy jsem se v pokoji 1408 ocitla prvně, musím přehodnotit své stanovisko. Vysoce zdařilá, vizuálně působivá a dynamická adaptace Kingovy povídky, která se zároveň věrně drží předlohy. Děj sám o sobě není nijak extrémně děsivý, ale zato staví na působivém budování houstnoucí atmosféry, efektních scénách a postupně silně narůstající "aktivitě" pokoje 1408:) To se samozřejmě začne projevovat na Mikeově osobnosti. Přeludy, iluze, logika, realita, šílenství. Co z toho všeho se vlastně skutečně děje? Snad jen minimálně mi vadila ohraná, hollywoodská linie s zesnulou dcerkou, která se v povídce vůbec nenachází. John Cusack je borec a jako Mike Enslin je fenomenální. Už teď si v této roli nedokážu představit nikoho jiného. Potěšila mě zmínka o jistém panu "Grady" a Mikeova havajská košile, kterou měl na sobě i v povídce. Pokoj 1408 Vás pohltí, nepustí a připraví o rozum... Za povšimnutí stojí dva různé závěry. Skvělá, destruktivní scéna: "Mikeu? Oni už v tom pokoji jsou. Nikdo tam není...", "Chcete se odhlásit, pane?"(19.10.2007)

Director´s cut není cute. A frázi "dej mi pokoj" už nejspíš tímto číslem nedoplním.(2.11.2009)

rozpočet : $25 million otvárací víkend : $20,175,000 tržby celosvetovo : $130,805,983(25.6.2007)

Soundtrack Gabriel Yared: 1. 10 Haunted Hotels - Gabriel Yared ,2. The Dolphin Hotel ,3. Room 1408 ,4. The Doppelganger ,5. Katie's Theme ,6. Ship in a Painting ,7. Bleeding Walls ,8. Out on a Ledge ,9. Mike's Fugue ,10. Inside the Vent ,11. Olin in the Minibar ,12. Sinking Ship ,13. Waking up in L.A. ,14. Back to 1048 ,15. "Don't You Love Me Anymore?" ,16. Fire! ,(15.5.2011)

Musím uznat, že čím déle se o pokoji 1408 mluví, tím více se do něho divák těší a to nejen díky cynismu hlavního hrdiny. Samotný pokoj však příliš překvapení neskrývá a všechno stojí na výkonu Johna Cusacka. Atmosféra plná nejistoty se povedla, ale jak už to bývá zvykem, vše zazdil závěr.(27.6.2010)

• - Pre potreby filmu boli vyrobené dve kovové tabule s nápisom "The Dolhin Hotel, New York", rozmermi 21x17 cm a váhou niečo cez 3 kilogramy. (Raccoon.city)

• - Od chvíle, kdy začnou hodiny odpočítávat 60 minut, zbývá přesně tolik času do konce filmu. (HellFire)

• - Spoiler: Film má dva různé konce. V jednom z nich na konci Enslina (John Cusack) zachrání hasiči a s manželkou pak uslyší na nahrávce svou dceru, ve druhém Enslin zemře a nahrávku z diktafonu poslouchá ředitel hotelu Olin (Samuel L. Jackson). (awful)