Pokoj 1408

1408

Izba 1408

Thriller / Horor

USA, 2007, 104 min (Director's cut: 112 min)

Překvapení! (alespoň pro mě) Dříve než vlezeme společně s Cusackem do né moc pěknou minulostí opředeného hotelového pokoje (btw. o rozloze rovnající se standardnímu bytu), je film nasáklý atmosférou jako fotbalistova ponožka potem. Stačí obyčejná pohlednice s krasopisným ´Nevstupujte do pokoje 1408´ a už to nabírá obrátky. Když se na scéně objeví elegantní Samuel L. Jackson coby ředitel luxusního hotelu a důrazně hlavního hrdinu varuje (slovně i obrazně) před strašidelnou místností, tak být v té chvíli na Cusackově místě, vřele poděkuji za panáka a proběhnu hlavním vchodem tak rychle, že ze vstupních dveří udělám westernové barové lítačky. Jenže já nejsem Cusack a ten zná podobných báchorek tolik, že ho nic nemůže zastavit a tak vzápětí stojí před čtrnáctsetosmičkou. A atmosféra graduje. Nejdříve se dějí jenom takové maličkosti: hodiny zlobí, rádio začne hrát z nenadání, toaleťák s sebou šije. Jenže postupem času se přitrzuje a Cusack začíná mít halucinace. Nebo snad ne?? Film staví, jak už bylo řečeno, na atmosféře, dále na nápaditých děsuplných scénách, maličkostech a lekačkách. Minimálně tři scény jsou opravdu masakrální - 1/ gestikulace do pokoje přes ulici, 2/ klaustrofobický průlezový sprint šachtami, 3/ navrácení se do pokoje. John Cusack je před kamerou prakticky po celou stopáž a předvádí dobrý výkon. Zajímavé rozuzlení. Povedený horor! Bacha na poslední lekačku, je to ta nejšťavnější z celého filmu, já jsem při ní leknutím bouchnul loktem do stolu. Nárazem stůl zavibroval a na jeho konci položený diář spadnul na zem rozevřenými stránkami dolů. Když jsem jej zvednul a otočil, leknutím jsem přímo zdřevěnel - diář byl otevřený na datumu 14. srpna... 25 miliónů dolarů(rozpočet)/131 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(22.10.2007)

Technicky celkem není co vytknout, stejně jako herecky. Cynický i vyděšený ksicht jde Cusackovi dobře. Pokoj je dostatečně šokující a Cusack dostává opravdu nepříjemnou čočovicu, chvílema to kupuje až groteskně. Jenže je to o 40 minut delší, než by se slušelo. Nuda, nuda.(6.1.2008)

Mám moc ráda Stephena Kinga. Jenomže ne všechny adaptace jeho knihy jsou výborné. Bohužel, knihu jsem neměla tu čest číst, takže tentokrát nemohu srovnávat, ale pokud bych měla ohodnotit film, a to bych zřejmě měla, když už tady píšu ten blábol, budou to čtyři *. Ale za co však? Za atmosféru? Herecký výkon Johna Cusacka? Dějovou linii? Uspokojivý konec, kde vykulené oči manženčiny potvrdí, že její muž opravdu něco zažil? Sčítám, dvakrát podrthnu a jo, jsou to zasloužené 4*. Pro mě určitě.(11.5.2008)

Ani poměrně slušná atmosféra, a skvělý výkon Johna Cusacka nedokáže zastřít skutečnost, že potenciál Pokoje 1408 je trestuhodně nevyužitý. Spousta nedořečeností a předvídatelných situací, kolísavé tempo, a přetože má film poměrně hutnou amtosféru, opravdu vyděsit nedokáže. Kinoverze za 6/10, director's cut za 7/10(10.10.2007)

Dost velká zplácanina, což se taky dalo čekat, páč nemá prakticky z čeho čerpat. Kingova povídka je sice zajímavá, jenže na celý film se musí rozvrhnout dost svízelným způsobem, jak to tvůrci zde ukázali a dokázali nakonec zajít až do těžkých extrémů, kde nakonci divák neví, na čem si vlastně stojí a to je celý problém filmu. John Cusack jede na sebe. Po celou dobu je na obrazovce hlavně on, nikdo jiný a docela se mu to i daří. Výrazně šílí a přichází k tomu nejhoršímu. Jenomže ke konci se strhne taková smršť informací, při které divák neví co si počít dřív. Je to divné hodnotit. Natočené je to dobře, ale nejspíš to nevyleká tak jak by se čekalo. Většinou je všechno čekané, předvídatelné a průhledné až hanba, ale i tak Pokoj 1408 a jeho houstnoucí atmosféra bude mít v mé hlavě kousek místečka díky skvělé atmosféře, která panovala po celý film. --- Zabij jenom tolik kolik sníš.(25.10.2007)