Lev Alex, zebra Marty, žirafí samec Melman a hrošice Glorie se chtějí po nějakém čase stráveném na ostrově Madagaskar vrátit do newyorské zoo, odkud pocházejí. Tučňákům se podařilo zprovoznit ztroskotané letadlo a tak nic nebrání startu. Na cestu se je rozhodne doprovodit i král všech lemurů Jelimán, spolu se svým oddaným společníkem Morisem. Letadlo ovšem ztroskotá v Africe a bude trvat několik měsíců, než se podaří znovu zažehnout motory. Nerozlučná čtveřice přátel se tak vydá objevovat nádhernou krajinu rezervace, kde postupně všichni nachází svůj původ. Nejvíc doma je tu však Alex, který zde najde své pravé rodiče. Jako malé lvíče ho totiž unesli lovci, kterým vypadl v krabici z auta a přes oceán doplul až do New Yorku, kde se stal hvězdou číslo jedna v tamní zoologické zahradě. Alexův otec, vůdce smečky Zuba je štěstím bez sebe, ale radost se mu rozhodne překazit zlý lví samec Makunga, který věčně se Zubou soupeří. Upozorní, že Alex musí projít rituálem proměny, zkouškou dospělosti, ve které musí vyhrát souboj s jiným lvem ze smečky. Nic netušící Alex se domnívá, že souboj bude taneční a Makunga mu navíc doporučí, ať si vybere nejsilnějšího lva široko daleko, což důvěřivý Alex učiní. Dojde samozřejmě k nejhoršímu, Alex je ostudně poražen a Zuba ho musí vyhnat ze smečky. Rozhodne se ale, že raději opustí smečku také, protože nedokáže Alexe vyhostit. Nicméně synovi pěkně vyčiní a velmi se dotkne jeho citů. Alex se chce vypovídat Martymu, jenže v obrovském stádu zeber, které pobíhá po zdejší krajině, vypadají všichni stejně. I Marty si všimne, že jeho dosavadní schopnosti nejsou jedinečné a ačkoliv vždycky chtěl být členem stáda, je trochu smutný. Když si ho jeho nejlepší kamarád splete s jinou zebrou, je velmi zklamán a po hádce s Alexem odchází pryč. Žirafí samec Melman se užírá láskou k hrošici Glorii, která o jeho citech nic netuší. Ta si proto užívá přízně zdejšího hrošího samce jménem Moto Moto a souhlasí s jeho žádostí o schůzku. Melman zatím léčí poraněná zvířata, protože jako celoživotní hypochondr má s léčením čehokoli bohaté zkušenosti. Ostatní žirafy mu však namluví, že má šamanskou nemoc a zbývají mu poslední dva dny života. Odebere se proto do jámy, kde v osamění trpí. Najde ho tu samozvaný král Jelimán a dodá mu odvahu, aby Glorii řekl o svých citech, když je stejně v situaci, kdy nemá co ztratit. Moto Moto a Glorie mají rande, na které však vtrhne Melman a řekne hrošímu samci, aby nosil Glorii na rukou, protože ona je ta nejlepší samice na světě. Nepřímo tím vyzná Glorii lásku a ta je z celé situace v šoku. Přichází další komplikace, napajedlo totiž vyschlo. Nový vůdce smečky Makunga však není dobrý panovník a tak chce situaci vyřešit bojem o vodu. To by Zuba nikdy nedopustil. Alex se rozhodne, že se vydá mimo rezervaci, zjistí, co se s vodou stalo a problém vyřeší. Po dojemném usmíření s Martym, kterého jeho věrný kamarád konečně spolehlivě rozezná od ostatních zeber, dvojice mimo rezervaci narazí na hráz, kterou je třeba rozbourat. K jejich velké smůle je Alex chycen do pasti turisty, kteří byli okradeni tučňáky a uvízli ve zdejší divoké krajině. Ti mají bohužel hlad. Marty rychle utíká pro pomoc... (TV Prima)

Blizzard

Hezký rozjezd, výraznější momenty jako je pád letadla nebo tučňáci kradoucí auto mají v tomto snímku bohužel minoritní podíl. Většina příběhu se motá jen kolem návratu ztraceného "krále" džungle a jeho strastí, který bych ale v klidu vynechal. Tučňáci, Gloria, Moto Moto, lemuři a stará babka nakopávající všem zadek, to je ta zábavnější část druhého pokračování Madagascaru. Vizuálně je film na dobré úrovni, alespoň pokud si odmyslíte druhové klony zvířat, pozadí Afriky a podání barev je ale kvalitní. Hans Zimmer a jeho poskládaný úvodní motiv z jiných filmů je sice fajn, ale klonovat ho do dalších částí s drobnými úpravami již nemusel. M2 je místy zábavný, avšak zapomenutelný animák s neatraktivním příběhem, který stojí za vidění jen díky několika málo zvířecím postavám, tedy pokud nejste zrovna milovníky celé zoo, pak se vám bude jistě líbit celý. Pokladničky ale naplnil více než dostatečně a tak bych se nedivil, kdyby byla jeho třetí část již na cestě. (6/10) ()

Trellíno

Docela se mi chce dát čtvrtou hvězdu a to jedničku skoro nesnášim. Hodně příjemný překvapení, u kterýho je největšim kladem, že se v něm pořád (ale opravdu POŘÁD) něco děje a že neuvěřitelně rychle uteče, takže na snesitelné ploše hoďky a půl ani nedostane šanci nudit. Tučňáci a ty dva maníci z Madagaskaru na hrad! ()

Ištván87

Kdyby vynechali babku a ty srdceryvný kecy, kterejm se ovšem dneska nevyhne v Hollywoodu skoro nikdo, tak by to bylo lepší než první díl. ("Is she dead?"...................."No.") Nicméně i do průměru jiných studií to má celkem daleko. A babka z jedničky je fakticky neskutečně trapná, ač se k ní váže výše uvedená hláška tučňáků. ()

T2

Rozpočet $150miliónovTržby USA $180,010,950Tržby Celosvetovo $603,900,344Tržby za predaj DVD v USA $110,843,814 //počet predaných kusov 8,073,708║ Tak a prišla opäť bžunda ako sa patrí, celý team zvierat na čele s tučniakmi boduje a zabával plné kino(prevažne detí) do popukania, ja som si to užil o niečo viac než prvý diel aj keď tento má o niečo ešte jednoduchší príbeh. Aj keď teda príbeh bol jednoduchý našlo sa tam pár škuliniek pre využitie a začlenenie niekoľkých trefných názorov na dnešný svet a treba upozorniť že dosť sa tvorcovia trafili, deti určite moc nepochopia tento ich zámer ale ostatný postarší sa určite zamyslia nad výpoveďou dialógov kreslených postavičiek a dajú týmto načrtnutým témam za pravdu, rovnako tak potešia odozvy na staršie filmy a k tomu už nehovoriac návrat starenky čo nemá rada mačičky. Začínam byť opäť fanúšik DreamWorksu, pokiaľ budú každý rok púšťať do kín také komické pikošky ako bola tohto ročná Kung Fu Panda a tento Madagascar 2, také omyly ako bol Shrek 3 nech radšej nechajú už na pokoji. /videl v kine 2x: 90%/ ()

Sobis87

Na můj vkus tu je až moc tancování a infantilních vtípků, to všechno ale vyvažuje několik hodně povedených fórů, zábavné vedlejší postavy v čele s komandem tučňáků a politikou načichlými opicemi a celkově velmi vydařené vizuální zpracování. Dějové linky hlavních postav mě chvílemi dost nudily a fakt, že mě z nudy probudila vždycky až nějaká ta jednorázová epizodka vedlejších postav, naznačuje, že vše nefunguje tak, jak by mělo. Hlavní linka lva Alexe je navíc tak sterilní, šablonovitá a v některých chvílích až nehezky vykrádá Lvího krále, až mi z toho bylo špatně. Jako série epizodických skečů Madagaskar 2 funguje obstojně, škoda jen té nudné a předvídatelné dějové linky, která filmu výrazně ubírá na dynamice. Hlavní postavy snad až na zebru bych poslal do důchodu, aby tak uvolnily prostor pro mnohem zajímavější charaktery. Děti do 12 let budou ale zaručeně u vytržení. 50% ()

• Když malý Alex (Quinn Dempsey Stiller) připlul do New Yorku v dřevěné bedně, držel v tlapách rybu, která byla skoro stejně velká jako on. V bedně byla ale jen malá dirka, kterou se Alex během plavby díval ven. (Novalinda)
  • Ke konci filmu je možné vidět, že v jednom záběru nemá Zuba (Bernie Mac) prostřelené ucho. V dalším záběru ho však prostřelené opět má. (Mr.Hudson)