Tři sta let po škole! Tak zněl ortel vynesený před mnoha a mnoha lety nad Saxánou, studentkou čarodějnické školy v Říši pohádek, která utekla do světa lidí za svou první láskou Honzou Bláhou. Saxána nyní žije normálním životem v krásné rodinné vile se svým manželem Janem, dcerkou Saxánkou, bláznivou tetou Irmou a strýcem Evženem. Na co ale úplně zapomněla, je půda skrývající tajemství o jejím předešlém čarodějnickém životě. Právě toto maminčino tajemství náhodou objeví dcerka Saxánka, která se nenadálou souhrou okolností a své zvědavosti ocitne v kouzelné Říši pohádek plné trpaslíků, rarachů, draků, bazilišků, šotků a morkolabů. Na malou holčičku čekají neuvěřitelná dobrodružství neznámého světa, který se právě ocitl na pokraji zkázy. Odvážná Saxánka za pomoci svých nových pohádkových kamarádů rozplétá zamotaný svět pohádek, který se zlými silami snaží ovládnout komiksový gangster Crashman. Žákyni 2.B čeká nelehký úkol, jak se vypořádat se všemi nástrahami podzemní říše, přelstít komiksového gangstera a dostat se zpátky domů k mamince. (oficiální text distributora)

Tetsuo odpad!

Jak kdyby to vyprávělo ožralé dítě nebo senilní důchodce... Administrátory ČSFD žádám, ať opraví délku filmu na 160 minut. (Subjektivně je to takto dlouhé.) ()

Gemini odpad!

Inu nic naplat, Václav Vorlíček bude muset ještě něco natočit. Nelze připustit, aby TOHLE byla poslední věc, pod kterou by bylo napsáno jméno tohoto otce mnoha a mnoha počinů zařazených do když ne zlatého fondu, tak minimálně rodinného stříbra české tvorby nejenom pro děti. Je celkem známo, v jakých bolestech a po jak dlouhou dobu pokračování Dívky Na Koštěti vznikalo. Bohužel díky rozhodnutí vytvořit "next-gen" pohádku, kterou by Mistr dokázal, že dokáže ve vizuálním stylu držet prst na tepu doby, se nám do rukou dostal filmový ekvivalent Daikatany nebo Duke Nukem Forever - obrovské množství CGI se muselo několikrát předělávat, aby dokázalo alespoň jakž takž důstojně obstát před divákem zmlsaným zahraniční velkoprodukcí. Celkem nepřekvapivě se to nepodařilo, a o to víc zamrzí, že drtivá většina počítačové animace je naprosto zbytečná (především renderovaná pozadí typu žalářní chodba), a sám pan Vorlíček mnohokrát dokázal, že dechberoucí podívanou lze vytvořit i bez ní, kvalitní prací s maskami a zvláštními efekty (ať už se bavíme o Arabele nebo Čestmírovi nebo i první Saxaně). To by se ovšem všechno dalo odpustit, zvlášť když to není ani zdaleka takové peklo jako příběhy s kozami a Kozami, a i když jsou trpasličí profesor nebo čertovský spoluhrdina evidentně zbytečně renderovaní, nemám problém se na ně dívat. To by ale Saxána nesměla být na úrovni Koz i co se týče logiky příběhu a nějakého morálního obsahu!!! Navíc když jsou ve filmu namnoze zastoupené i regulérní řemeslné kopance, jako třeba zcela náhodná dvoj nebo čtyřrukost ředitele čarodějné školy. Mimochodem by mne opravdu velmi zajímalo, proč je Jaromír Dulava ve většině záběrů naprosto k nerozeznání od Ctirada Götze (který tam nehraje), ale hlavně proč se tu objevuje arabelácký čaroděj Vigo (hraný Bronislavem Poloczkem A DABOVANÝ OLDŘICHEM VLACHEM?!?!) a mluví se o králi Hyacintovi ze světa kouzelného prstenu. Jediným vysvětlením kromě čirého zoufalství v oblasti lákání diváctva by bylo oddělení původní Saxany od té nové, což by se dalo akceptovat, když už tu máme draka vypadajícího jako hroch, který je "skutečně EfEf" (neřešte, že to nedává smysl, přesně tak to v tom filmu bohužel je:P)... Přidejte k tomu, že se nová Saxána opravdu odehrává v jiném vesmíru než ta původní - tam byl totiž náš reálný svět, kdežto tady se v úvodu u soudu dozvíte, že ten "reálný" je nějaký "comicsový" (což neznamená ten Crashmanův, ten je tam ještě taky, tak nějak navíc;)), protože trestní senát řeší, že oběť přejetí parním válcem už bohužel nešlo nafouknout:P A hlavně ve světě nové Saxány už není třeba řešit, jestli je někdo dobrý nebo zlý, a že zlo by mělo být potrestáno, protože nejpříšernější záporná postava je od začátku do konce Jiřina Bohdalová jako sobecká, oportunistická, nic a nikoho nerespektující vdavekchtivá slepice Irma (IT Crowďácké úsloví "Přijela teta Irma." dostává zcela nový horrorový rozměr:P), které v zásadě všechno vyjde k její naprosté spokojenosti. K tomu ještě přihoďte tragicky ochotnické herectví Petry Černocké (v původním filmu to bylo lepší, jakkoliv se to zdá nelogické) i malé Helenky Nováčkové (je to sice dítě, ale rozdíl oproti jiným českým dětským filmům je nehorázný), úplně zbytečně pronesenou "mrchu", a máte učebnicový příklad toho, jak by tvorba pro děti NEMĚLA vypadat. A je to tak odfláknuté, nesmyslné a údiv budící, že si to zaslouží epesních nula procent. Ale PROSÍM, Česká Televize, nevysílej to v hlavních ani jiných časech, když máš ve fondu taková kvanta i zahraničních neporovnatelně lepších filmů, včetně Dívky Na Koštěti! () (méně) (více)

Tom Hardy

Dospělí herci se snaží, scenárista na to nešel z úplně špatného konce a pár momenty Vorlíček připomene, že kdysi natáčel opravdu dobré filmy. Ale zdejší úroveň triků hravě strčí do kapsy i první Jurský park, kulisy jsou z velké části nesmyslně digitální (o pár postavách nemluvě) a hlavní hrdinka víc recituje, než aby opravdu hrála. Kdyby to mělo lepší triky, možná by tu byla šance na příjemný rodinný film. V téhle podobě z toho akorát bolí oči. ()

Tosim

Když pomineme očividné chyby filmu, dostaneme se až k jakési "nekonzistentnosti tvůrce." Pohádkové, pořípadě fantastkní témata byla vždycky pro Václava Vorlíčka stěžejním, nikoli však hlavním smyslem tvorby. Vzpomeňme tak například na nesmrtelnost ve vzathu k lásce v Dr. Mráčkovi, pohádkový svět versus každodenní radosti života v Arabele, nebo kouzelné květiny oproti bezbřehé dětské fantazii v Létajícím Čestmírovi. Tady jsme se dočkali bezduchého technična, které naprosto popírá vše, čím tvůrce, který od útlého věku (a zdaleka nejsem sám), u mě formoval názor na film jako takový. Amorální teta Irma, která má tři chlapy z různých dimenzí, aby si mohla pořádně užít? A to má být příběh pro děti? Věřte, dlouho jsem přemýšlel, za co tu hvězdičku dát. Z piety, prosím pěkně. Za padlé. ()

Enšpígl odpad!

Mně je fakt do breku. Za to jak tvůrci naložili se Saxanou mám chuť je poslat na Guantanamo protože tohle není zločin, to je přímo teroristickej útok na ducha českých pohádek ! Kurva,vždyť my jsme byli za komoušů pohádková supervelmoc, tak co se stalo ? Já ty strašidelný důvody proč dávám odpad ani nechci rozepisovat, protože mě to fakt sere a mrzí mě to vůči někomu koho si važím a tím někým je Vašek Vorliček, ale jinak to nejde, i kdybych s ladností ruské baletky přešel ten příběh a zbytečně a trapně animovaný postavy, tak se nepřenesu přes ten veletrh vykradených filmů, který mě Saxana 2 servírovala po celých 90 minut. Tohle vás není důstojný pane Vorlíčku a jestli vás do toho tlačili sponzoři měl jste je poslat do hajzlu, protože tohle fakt zabolelo. ()

Malarkey odpad!

Saxanu jsem vlastně na etapy dal během Vánoc, kdy ji v televizi dávali. Dokonce to ani nebyl účel se na ní koukat, spíš to byl osud. Nechtěl jsem na to koukat, ale když už to v televizi běželo, tak jsem to nechal běžet. Bylo mi jasný, že nakonec skončím s odpadem, ale že mi bude tak zle, to jsem fakt nečekal. Pana Vorlíčka uznávám a mám ho moc rád. Proč si ale proboha dává tu práci, aby natočil něco takového? Je to podle mě promarněný čas a bohužel už i Saxána dostala deku druhýho dílu. Propojení kreslené a hrané podoby je příšerný. Neříkám, že animačně je to vysloveně špatné, spíš, že se to k sobě prostě vůbec nehodí. Je to hrozná blbost. Nevím jak děti, ale já bych se v prvních minutách filmu okamžitě ztratil, protože bych měl problém se vůbec čehokoliv chytit. A ta čórka všemožných filmů, co se promítla v příběhu? To mi je vážně až odporný. ()

T2 odpad!

Rozpočet $3,5miliónaTržby Celosvetovo $958,000▐ veľmi zlý vtip, Vorlíček si na staré kolená riadne pošramotil kariéru, otrasný príbeh a vrcholovo otrasná animácia /0%/ ()

Marigold odpad!

Mamonářská nymfomanka, senil kálející na vlastní pomník, nechutná digitální kastrace všeho, co dělalo z Vorlíčka špičkového režiséra. Je mi hluboce líto všech, kteří s tímhle mementem porevoluční normalizace vkusu i morálky cítí jakoukoli sympatii. Film, na který by se neměl nikdo dívat - zejména děti. ()

Radek99 odpad!

Smutný (ba příšerný) doklad o tom, že jeden z kdysi nejoceňovanějších a nejuznávanějších českých tvůrců ztratil nejen renomé, ale i soudnost. Vorlíček s Macourkem byli kdysi synonymem až nepochopitelného gejzíru imaginace, vtipu a originálních trikových řešení, osamělý Václav Vorlíček na stará kolena spadl do pasti bezduchého zajetí technologiemi. Legendární režisér tak nevědomě a bohužel spíše nechtěně na Saxáně a Lexikonu kouzel symbolicky demonstroval fakt pomíjivosti dnešní doby, neboť všechno, co udělalo před více než 40-ti lety z jeho Dívky na koštěti nadčasovou podívanou, tedy originalitu, poctivou ruční trikovou práci a především humor a osobité propojení pohádkového světa a reality, plus ony správné pohádkové hodnoty, to v novodobém volném pokračování nahradil konvenčností, v dnešní zrychlené době doslova před očima stárnoucí počítačovou animací, upocenou trapností a hlavně pak, což je ve filmu primárně určeném tomu nejmenšímu dětskému publiku, amorálně jednajícími hrdiny a zvláště pak hrdinkami, neboť fakt, že se mu do pohádky zatoulala jedna z Vejdělkových Žen v pokušení (a dokonce nebyla ani po zásluze potrestána), je konsternující a opravdu ho nepochopím... ()

Fr odpad!

HETERE XABERE BAX!..... /// No a pak se začnou dít neskutečný věci! (bohužel,… věřte mi) První, co udeří do rypáku je humor. Teda ta trapárna. A pak to ostatní, všechno podivně nepřirozený. Herci, dialogy, příběh. Scénář není horší než (třeba) ten k Bastardům. Dvojce. (hmm, fakt dobrý!…) Přehlídka důchodců, vzpomínky na Arabelu, Saxanu a Jessii. Což je na tom asi to nejhorší. Omlouvám se Kukymu a Svěrákovi, že jsem jim tenkrát dal ,,jen“ 4*. Tohle je neskutečná (do teď nechápu, proč??? (…cokoliv)) studiovka na pozdní nedělní hodinu (viděl bych to tak na 3 a půl hodiny po půlnoci…) pro děti od 2 do 5ti let. Proto - mohu – li doporučit - radši to dětem ani nepouštějte. Místo toho jim dejte pořádnej vejprask (beztak si ho zasloužej a užijou si ho rozhodně víc…). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nevím, že Naďa Konvalinková potřebuje zhubnout. 2.) Chtěl bych poznat absolutní dno filmu pro děti. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

novoten

Nejhorší je skutečnost, že si kdysi Vorlíček s Macourkem mysleli, že tímhle scénářem přidávají do zlatého fondu poctivé pokračování Dívky na koštěti. Jenže nepříběhová lavina logických nesmyslů a nekoukatelných efektů je směšná stejně jako touha osmdesátiletého matadora přiživit se na potterománii. Vilná teta Irma svádějící všechno v dohledu je pro nejmenší očividně to ideální. ()

Asia_Power

A máme tu další brutální znásilnění známé pohádky velmi zkurveným pokračováním. Pravda, nejde o tak strašlivou przničinu, jako byla spáchána na Nekonečném příběhu, ale i Dívka na koštěti byla zprzněna dost solidně násadou od koštěte nasucho do prdele a zanechána v křečích na zemi. Malá Saxánka je tak neuvěřitelně otravnej tvor až sem si říkala, že by jí mohl Crashman sejmout. Jenže to by Crashman musel být záporák na úrovni kterému se dá fandit a ne ultrakokot ktrej Vám leze na nervy už tím jménem. A co teprve Bohdalová. Ta jak se objevila na obrazovce, tak jsem měla chuť zalézt pod deku. Korunu tomu všemu nasadil příběh kde se dozvíme, že reálnej svět je komiksovej svět ve kterém je třeba i komiksovej svět Crashmana, ale to je zase jinej komiksovej svět než reálnej komiksovej svět...Kurva tak moment...Můžete mi to někdo říct ještě jednou? Já to nechápu. Nebo ne, serte na to, já to ani chápat nechci...Vorlíček holt začal na starý kolena fetovat. ()

Traffic odpad!

Radši zůstat 300 let po škole, než mít za úkol na tohle napsat recenzi! Takřka nesnesitelná ukázka jakési kameňákovské narace, kdy je film spíš sledem neprovázaných scén, mezi nimiž navíc naprosto zmateně přestřihává, a k tomu všemu je tu vlastně v hlavní roli Bohdalová. Nejhorší je, že ten film jako pohádka rezignuje i na vyjadřování pozitivních hodnot, a když už se nějaké ty negativní snaží jakoby démonizovat, tak je přitom sám jejich ztělesněním. Hnus. ()

Dadel

Tento film je dokladem nesoudnosti zejména těchto lidí: Černocká, Bohdalová, Vorlíček (jejich taxativní výčet naleznete v závěrečných titulcích). Černocká proto, že chce hrát ve svém věku matku desetileté holčičky. Bohdalová proto, že chce hrát. Vorlíček proto, že znesvětil svůj vlastní legendární film pokračováním, na které bylo už před 30 lety pozdě. Dále je tragikomické, jak tento jeden z nejdražších českých filmů vypadá velice lacině. Všechny postavy před digitálním pozadím mají okolo sebe stejnou auru, jakou míval už Petr Jančařík v Magionu v roce 1987. Dokonce i digitální postavy před digitálním pozadím (!), kde by teoreticky k žádnému klíčování docházet nemělo. O scénáři a o zbytečnosti většiny triků mluvit nebudu, škoda slov. Zhlédnuto z čiré škodolibé zvědavosti._____Za zmínku stojí, že DVDrip se objevil až 14 dní po vyjití DVD, dříve to asi nikomu nestálo za to. ()

Djoker odpad!

Pokud by se Vorlíček rozhoupal o 20 let dříve, tak by rozhodně dostal menší bídu a hlavně by obsazení i triky dávaly smysl. Vlastně to ani není moc k smíchu, protože pošpinil nejen kultovní status Dívky na koštěti, ale i svůj vlastní odkaz. ()

M.a.t.t. odpad!

Nedôstojné pokračovanie námetu, ktorý mal ostať v minulosti a film, ktorého jediným zmyslom existencie je dokázať, že aj česi sa vedia v kvantite použitých počítačových trikov vyrovnať USA. Inak takmer po všetkých stránkach absolútne dno českej rozprávkovej tvorby, ktorého nízko nastavená latka sa len tak ľahko podliezť nedá. ()

Segrestor odpad!

To bylo vtipné jako kýbl psích hoven. Jako když vezmete kýbl psích hoven a nasadíte si ho na hlavu a teď vám ty hovna tečou na obličeji, padaj kolem ramen, dosedaj na pupek a pleskaj po peršanu z Ikea všude kolem vás. S takovým kýblem plným psích hoven dosáhnete hned vyššího hodnocení na vašem domácím smíchometru a tak se pak dá tato ultimátní triková česká pohádka skvěle zvládnout. ()

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

Bronislav Poloczek (1939 - 2012)

16.03.2012

Taková normální rodinka je zpět!

Taková normální rodinka je zpět!

20.04.2007

Je už takovým nepsaným zvykem, že se úspěšné filmové tendence ze zahraničí časem dostanou i k nám. V zámoří trend nekonečných remaků a pokračování snad už dosáhl svého vrcholu, zatímco u nás se tato… (více)