Království

Operation: Kingdom

Kráľovstvo

Akční / Drama / Thriller

USA / Německo, 2007, 110 min

Už ta úvodní montáž ukázala co je Berg zač. Mistr. Finální přestřelka naprostá paráda, do té doby trochu ukecané. Herecky mi utkvěl ten Arab co se o ně celou dobu staral. Poselství na konec na mě zapůsobilo. Paráda. 90%(7.12.2007)

Jako typický civil znalý ozbrojeného střetu leda z filmu a počítačových her si nedovedu udělat představu, jaká asi tak je reálná úspěšnost střelby na pohyblivý cíl v městské zástavbě, ani jak moc to s vámi švihne, když vám pět metrů za zadkem vybuchne auto po zásahu z RPG (šťastné sedmičky, jak jinak), ale místy se mi ty poměry zdály dost odlišné podle toho, kdo zrovna stál na které straně zbraně. Ale co, musulmanské milice přece musí mít horší mušku než elitní agenti FBI a hrdinní saudští policejní důstojníci;) Hlavně že akce frčí a je dostatečně efektní (což je). Škoda jen té laciné ideologické agitky a pokusů o nějaké to ilustrování špinavého politického pozadí toho všeho, protože to zkrátka není Bergova parketa, ať na ni má jak chce dobrý herecký materiál. Ale abych tuhle část jen nehaněl, scéna ukazující, co který z hrdinů dělá mimo službu (překvapivě vede naprosto normální život se svými vlastními starostmi a radostmi), byla velice dobře natočená i zasazená, stejně jako závěrečné oboustranné "kill them all". Těžko říct, co konkrétně byla ještě práce Michaela Manna coby scénáristy, a co už je Bergův rukopis, nicméně faktem je, že výsledek jejich společného úsilí je tak dobrý, že se mi příčí označit ho za zábavný. Takže řeknu, že přes určité výhrady k ideologické stránce věci a lacinému citovému vydírání nemám problém dát si tuhle "guns blazing" projížďku Saúdským Královstvím někdy znovu, a to by stačilo na sedmdesátku. Jenže za žaludek svírajícím způsobem o život se rvoucího Jasona Batemana a ultradrsnou Jenn Garner a její špinavou bitku s teroristickou gorilou nemůžu něco nepřihodit. Takže výsledkem je 80%. A PS: IMHO se už situace po těch desetiletích eskalace vyhrotila natolik, že na nějakou vzájemnou úctu a porozumění je pozdě - proteklo už příliš mnoho krve a příliš mnoho manželek a matek pochovalo svoje muže a syny, kteří měli syny a bratry, a mají ty "nejlepší" důvody k nenávisti. A jak chcete vyjednávat a vést k porozumění někoho, pro koho nevyvratitelně představujete absolutní zlo, a pro koho je vaše smrt - spolu s ideálně co největším počtem vašich souvěrců, lhostejno jestli vojáků, policistů nebo klučinů tahajících za sebou kačera a běhajících s odřeným kolenem za mámou - jízdenkou k věčné blaženosti? Nemluvě o tom, co se asi stane s tou umírněnou skupinou nebo snad dokonce většinou, která tento fundamentalistický názor nesdílí... spanilé jízdy Talibanských frajerů o tom myslím vypovídají dostatečně. A jestli to pro někoho znamená, že jsem všivý komerční západní fašista, so be it. Svět prostě neobývají jenom sluníčkoví lidičkové plní tolerance a touhy po smíření.(26.7.2012)

Soundtrack Danny Elfman: 1. The Kingdom Titles [4:29] ,2. Waiting [2:19] ,3. Attack on the Compound [2:43] ,4. The Detonator [1:57] ,5. The Killing Room/Trouble Coming [2:01] ,6. To the Prince's [1:09] ,7. Digging Deep [1:17] ,8. Starting to Click/Saving Leavitt [4:55] ,9. Friendship [3:49] ,10. The Chase [4:49] ,11. The Sales Pitch [2:12] ,12. The Marble [1:08] ,13. Finale [6:50],(19.5.2011)

Na scénáři oceňuju, že vyjma titulkové sekvence (zde měly pochvalné ohlasy projednou pravdu) se celkem vyhýbá politické rovině středovýchodních záležitostí. Pátrání po teroriskech tak zůstává více méně v kriminalistické rovině. film jako takový je napínavý, dobře nasnímaný, ozvučený, děj rychle odsýpá a celé to doprovází dynamická hudba. Potud vpořádku. Ovšem co tolik v pořádku není, je docela dost oslích můstků, šťastných náhod a nějaká ta WTF situace (neříkejte mi, že saůdská policie neumí sejmout otisky, ale to by u toho pak nemusela asistovat Jennifer Garner, která se při zajišťování důkazů tváří jak protagonisti v libovolné epizodě CSI). A při finální scéně s lízátkem, kuličkou a Abů Hamzou jsem si nemohl odpustit ironický úšklebek. Škoda, scénář docela dobře pracuje s postavami, stejně dobře už ale nezvládá samotný děj. Lepší, ale stále jen tři *.(12.10.2007)

Na zaciatok otvorene priznavam, ze nepatrim k Bergofilom, resp. nadsene chvalospevy niektorych kolegov nielen z tohto portalu na Bergov rezijny styl su mi zahadou. V mojich ociach aj Kralovstvom Berg (vo filme si strihol i par sekundove cameo) potvrdil, ze je "iba" zrucnym rutinerom, aj napriek pravdepodobne najputavejsim uvodnym titulkom tohto roku. Film nijak nevybocuje z ocakavatelnej trajektorie tak v linii pribehu, ako i v prevedeni akcie. Lenze tam, kde napr. u Bournea (i ked sa pohybujeme v odlisnych zanrovych mantineloch) permanentne rucna kamera viaze s kazdou dalsou akciou moje emocie do pevnejsie zaangazovanej vyvrtky, tam u Berga ostava iba ciste sledovanie scen bez zvysenia tepu. Vyssie napisane mozno brat ako nazor na film optikou bez politickeho kontextu. Ovsem Kralovstvo je typ filmu, kde sa k naviazaniu na sucasny stav vo svete nevyhnete a prave skrz tento kanal si chtiac-nechtiac k filmu vztah vytvorite. V tomto smere predstavuje film jednu z dalsich moznych rozbusiek polarizujuc nazory od "prilis jednostranne a nasilne proamericke" az k "nesmierne autenticke a kruto pravdive bez zjavneho pridrzania jednej ci druhej strane". Moj nazor z tohto hladiska sa pohybuje niekde v strede, vidiac vo filme priblizne v rovnakom pomere prvky obidvoch protipolov, spajajucich sa v nepekny obraz o chorosti nasho sveta nasou vinou. [Kontrolna projekcia](17.8.2007)

• - Herci se do Saúdské Arábie vůbec nepodívali. Záběry tamních exteriérů pořídil jen druhý štáb a Blízký východ "hrála" Arizona. (Siriuss)

• - Režisér Peter Berg si zahrál jednoho z agentů při výslechu ve Washingtonu. (HellFire)

• - Ronald Fleury (Jamie Foxx) zmínil noviny Terrell Tribute když mluvil o útocích. Terrell je náhodou také rodné město Jamie Foxxe. (Redswif)