Království

Operation: Kingdom

Kráľovstvo

Akční / Drama / Thriller

USA / Německo, 2007, 110 min

Strašne veľa hviezd a pruhov, ale dokonalá a strhujúca forma mi nedovolí mať mu to za zlé. Mať mu čokoľvek za zlé. Film baví a Berg exhibuje. Kiež by všetky komerčne akčňáky boli aspoň z polovice tak dobré. 85% (+15% za poslednú vetu)(12.1.2008)

Naprostá spokojenost. Berg servíruje zajímavý příběh, který se na problematiku západního a arabského světa kouká docela chytře. Vizuálně je film špičkový od první do poslední vteřiny, Foxx je božan a závěrečná akce je něco, co člověka donutí krýt se před kulkami. Nemůžu se dočkat, až to uvidím znova.(15.9.2007)

Celou dobu jsem sledoval docela tvrdou, svižně upalující kriminálku, zabudovnou v kurevsky horkým a aktuálním tématu: vztahu americko-muslimských "světů ", abych se dočkal v závěrečných 30ti minutách špičkově provedené akce, která byla opravdu hodně na ostro a zcela nepřipraven jsem si na závěr vyslechl jednu stejnou větu z naprosto rozdílných úst, přes kterou nakoukla do filmu drsná realita.(13.10.2007)

Tohle že má být film roku anebo aspoň zdařilý Bergův pokus o přestoupení z žánrových zábavných podívaných k filmům, které se snaži něco řict? To možná tak pro ty, kteři se nechají oklamat stylisticky působivým filmem, jemuž se nedá upřit, že Berg má opravdu nakoukáno a sleduje současné moderní trendy, kdy si tu bere greengrassovskou roztřepanou kameru navozující hrdinů(v) stav mysli, támhle se zase co do efektivnosti inspiroval CSI a závěrečnou řež inscenuje jako něco mezi Černým jestřábem sestřeleným a Miami vice, ale to vše použivá k tomu, aby zakryl fakt, že prostě není dobrý vypravěč._____ Proč jsme otravováni odporně kýčovitými výjevy s malými dětmi a silným černým chlapákem Jamie Foxxem, když se to do toho filmu nehodí, proč celá vyšetřovací hodinka, jejíž potěšení má pramenit z oddalovaného, má na celý film tak ploché postavy a proč proboha je nám silně pravicově zaměřená rétorika filmu tolik mlácena ohlavu, aby to i ten poslední Daniel Zeman z Otrokovic pochopil? Film, který by byl možná snesitelnou žánrovou podívanou, kdyby se nesnažil cokoliv sdělovat o aktuálních problémech ve videoklipovité, pro teenagery naprosto ideální formě, navíc není schopný při využivání stylistických prostředků z let minulých dosáhnout stejného efektu jako díla, z kterých čerpá - roztřesená kamera nezpůsobuje fyzický stav i divákovi a maximálně mate v prostoru (to jsme u Bournea neměli ani v jednom díle), závěrečná acke oproti tomu by chtěla být realisticky omračující jako v připadě Miami Vice, ale zatímco by spoléhala na zvukové efekty a dosáhla by tak plastičnosti, musí ji pomáhat mimochodem výborná hudba, atd.._____ Zatímco v Krvavém diamantu jsme měli tŕi postavy, u kterých jsme si mohli vybrat, či optikou se na problematiku budeme dívat a přeslazený závěr byl opodstatnitelný vzhledem k tomu, že se změnila optika vyprávění z pohledu jedné postavy na druhou, v Království máme skrumáž postaviček, kterým nejde upřít, že je hrají herci kvalitně, i když je to většinou jenom figurkaření, ale závěrečné opodstatnění předchozích dvou hodin a ústřední motivace, odhalená až na konec, dělá z filmu jenom nabubřelou a jednoduchou westernovku pro pravičáky.(5.11.2007)

Na Kralovstvi jsem sel s tim, ze podobnej film - Cerny jestrab sestrelen se mi nelibil, ale tohle toci Berg, jehoz filmy mam rad a tudiz jsem doufal. Ale mel sem tusit, ze jmeno Michael Mann tu neni jen tak pro nic za nic. Pokud je ve filmu akce, tak ji asi neni co vytknout, pekne realisticka, krvava a bez nakejch hrdinskejch scenek. Skoda, ze tu je poradna akce jen na konci a krome toho jen par malejch prestrelek. To mezi tim se tvari jak neco mezi reportazi CNN a dramatem ve stylu americani se zas do vseho serou. Takze mi film vetsinu casu pripominal film Michaela Manna, tudiz nuda. Nastesti se precejen sem tam projevi Berg a je tu nejaky odlehceni nebo vtipek. Ze zacatku me film naprosto zahltil desitkama jmen a udalosti, ze jsem mel problem se orientovat a pritom ve vysledku jde o obycejny vysetrovani teroristickyho utoku. Nemuzu rict, ze bych se vylozene nudil, precejen Berg Mannovi uplnou devku nedelal, ale ani me film nak vyrazne nezaujal a krome ty akce se tu vlastne nic moc nedeje. A ani ty herci nejsou nak vylozene sympaticky, nejlepsi je asi Cooper, Foxx spatnej neni, Bateman je zbytecnej, Piven je aspon vtipnej a Garner me rozcilovala. Ale hezky 3* to budou.(26.10.2007)

• - Ronald Fleury (Jamie Foxx) zmínil noviny Terrell Tribute když mluvil o útocích. Terrell je náhodou také rodné město Jamie Foxxe. (Redswif)

• - Film je věnován Thomasu Aquilarovi, Lance Gunninovi a Nicku Papacovi, členům štábu kteří zemřeli v průběhu natáčení. Thomas Aquilar (rekvizitář) zemřel týden poté, co byl přijat v nemocnici s bolestí žaludku, následně u něj byla nalezena rakovina prostaty. Lance Gunnin (konstruktér) zemřel při motocyklové nehodě na cestě na natáčení. Nick Papac (rekvizitář) zemřel při kolizi Jeho Gatoru a SUV v průbehu natáčení. (Redswif)

• - Původně měl film trvat kolem dvou a půl hodiny, ale studio to zavrhlo. (Othello)