Zápisky o skandálu

Zápisky o škandále

Drama / Thriller / Psychologický

Velká Británie, 2006, 87 min

• WANDRWALL

Nejednoho deníkáře vede k jeho záznamům právě potřeba vyznat se ve vyhrocených situacích, které prožívá. Zápisky o skandálu nejsou v tomhle směru dostatečně důsledné, tedy klasické, ale spíše podbízivé, tedy povrchní.(24.9.2010)

„Můžu získat všechno tím, že nebudu dělat nic.“ Krutá samota, ještě krutější projevy zhrzenosti, slepá touha bez otěží a vzácná dávka empatie kráčející ruku v ruce s inteligencí. Zkušený TV tvůrce Richard Eyre dobře ví, jak do necelé hodiny a půl nacpat všechnu intenzitu dramatu, která by se v delší stopáži už nebezpečně rozmělnila. Triangl Dench, Nighy a průsvitná pleť Blanchett dokonalý v každém gestu, nad orchestřištěm Glass dirigující koncert precizní ve své opravdovosti. Ač manipulátory bytostně nesnáším, nepřišla mi postava Barbary i kvůli vtipným deníkovým glosám a občas rozumným (byť zahořklým) životním postojům až tak zavrženíhodná, nicméně jedním dechem dodávám, že kdybych měl zůstat po škole, tak jedině na "doučování" výtvarné výchovy..(29.11.2012)

Skvostný film s excelentnými a talentovanými herečkami v roliach ústrednej dvojice skazenej učiteľka a nebezpečnej manipulátorky s možno ešte desivejšími tajomstvami. Toto je skutočne film, ktorý ak chce, dokáže s divákom zamávať. A preto musím dať plný počet.(16.5.2013)

Samotářská, zapšklá, závistivá a manipulativní mrcha, která stále čeká, že jednoho dne potká toho pravého člověka, jež jí bude bezmezně oddán a jemuž by se ona sama zcela odevzdala. Jenže Barbara Covett po někom touží tak strašně moc, že je zcela zaslepena závistí a strachem, který ji nutí si člověka, k němuž pocítí náklonnost přimknout a nepustit ho, začne na něm být závislá. Nedokáže milovat, chce jen vlastnit. Nemůže dopustit, aby ji dotyčný opustil, aby ji zradil, či zklamal. Aby byla zase sama. Jak se tak stane, na první pohled dobrotivá žena ukáže svou odvrácenou tvář. A to se stalo Shebě Hartové. Nádherná, výrazná a okouzlující mladá žena svým příchodem na školu ihned vzbudí rozruch. A neunikne ani pozornosti Barbary. Sheba v ní vidí dobrou přítelkyni, která jí pomáhá vypořádat se s novým prostředím a žáky. Barbara v ní vidí velký objekt svého zájmu. Tuší, že ona je ta pravá... Herecký koncert Judi Dench a éterické Cate Blanchett v působivém a silném příběhu o vztahu dvou žen, který skončí nedozírnými následky pro obě. Předčítání pasáží z vlastního deníku je bravurní a přesně mapuje utvářející se a stupňující pouto k mladé učitelce. Famózní hudba Philipa Glasse dokonale zapadá do celkového příběhu a v jistých pasážích mocně dotváří pocity hlavních postav, které jsou stejně silně přenášeny na diváka. Myslím, že pokud bych byla v Sheebině kůži a přede mnou by se objevil ten krásný, černovlasý mladík a tím svým pohledem mě hypnotizoval, nebyla bych zřejmě ani já schopna mu odolat. Andrew Simpsona si pamatuji z filmu Píseň pro chudého chlapce. Po těch třech letech značně vyspěl a i zkrásněl a já se jen divím, že tento britský talent nemá na svém kontě více filmů. Svou postavu zde ztvárnil excelentně.(16.12.2010)

Nemôžem dať menej. Nenašiel som na tomto skvele napísanom, psychologicky perfektne premakanom, sústredene zrežírovanom, famózne zahranom (nielen hlavnými dvoma predstaviteľkami, ale vlastne všetkými, ktorí sa objavia na plátne) a napínavom psychothrilleri jedinú vadu. Skutočná chuťovka.(17.7.2007)

• - Zápisky o skandálu vznikly podle knihy „What Was She Thinking: Notes on a Scandal“ od Zoe Heller. Ve světě nepříliš známá autorka má na kontě ještě scénář k filmu Twenty-One (r. Don Boyd) z roku 1991. (imro)

• - Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)

• - V Mexiku některá média a propagační materiály uváděli Zápisky o skandálu jako film Billa Nighyho, i když on ve snímku pouze hraje. Obyčejně se takto snímky označují jménem režiséra. (imro)