Zápisky o skandálu

Sexuálny škandál na škole

Zápisky o škandále

Drama / Thriller / Psychologický

Velká Británie, 2006, 87 min

Ano, Judi Dench a Cate Blanchett mohou zcela oprávněně přijímat poklony, i když první jmenovaná mi zřejmě nikdy sympatická nebude (to je ale ostatně můj problém). Právě ona v Eyreově dramatu (který sází na zajímavou koncepci vyprávění) exceluje v roli zahořklé, staropanenské profesorky, s níž léta strávená v osamění bez přátel a životních partnerů notně zamávala, ono s přestárlou kočkou si toho moc nepovíte. Je tu ale ještě deník, do něhož si po léta vytříbeným slohem zapisovala veškeré své myšlenky a postřehy. Její stoický život rozhýbe až seznámení s mladou učitelskou posilou, pro níž se stane přítelkyní i mentorkou. A to výhradně v souvislosti s jejím letmým románkem s nezletilým studentem. V mých očích měl příběh dvou žen, které mají diskutabilní morální kredit, přesto zůstat v literární podobě – a i na divadelních prknech by mu to slušelo mnohem více!! Ať už to dopadlo jakkoliv, jeho myšlenka a zpracování mě nějak zásadně neoslovily!!(30.7.2007)

Příběh o dvou ženách. Natolik rozdílných, že se dokážou doplnit a cítit se jako dvě přítelkyně. To vše se změní se skandálem, který způsobí jedna z nich. Další drama, které využívá myšlenky, jak krutý dokáže být člověk (tentokrát ještě lépe přímo žena), když dostane do rukou moc. S mocí se z lidí stávají netvoři, kteří jsou schopni čehokoliv. Vcelku klasická zápletka, která těží z hereckého obsazení, v kterém exceluje na plné čáře Judi Dench a poráží všechny ostatní postavy, včetně své oběti, Cate Blanchett. Ta ať se snaží sebe líp, nedokáže být jiná než ve všech svých ostatních filmech a to mě na ni stále vadí. Judi Dench naopak dokáže dokonale využít nejen svého věku (kdo by to do té "babičky" řekl...), ale i hereckých zkušeností a celý film působí autoritativně nejen jako učitelka na žáky, ale také na diváka, který z ní cítí charizma silné ženy s mocí. Vedle těchto klíčových hereček je tu další faktor a to hudba. Možná to je přehnané, ale Zápisky o skandálu jsou skoro jako muzikál, hudba tu netichne snad ani na jedinou vteřinu. Ať kamera sleduje pevnou a tichou tvář Julie Dench nebo intenzivní prožitek Cate Blanchett s jejím mladým milence, neustále hraje úžasná hudba, která vystihuje pocity, emoce a v podstatě je součásti děje samotného. Nebýt hudby, šel bych na 3*, protože je to příliš známých klišé, ale hudba dokázala filmu darovat emoce ještě působivější, než by dokázali nejlepší herci. Už se těším na soundtrack....(24.7.2008)

Věděla jsem, že film, v němž se o hlavní roli dělí Judi Dench a Cate Blanchett, mě nemůže zklamat, kór když ho má na svědomí režisér nadprůměrného dramatu Iris a mnou silně oblíbeného dramatu Krása na scéně, prostě dramatický odborník Richard Eyre. A zklamána jsem rozhodně nebyla, dostala jsem, co jsem si žádala, syrové drama o vztahu dvou silných žen, a z výkonu Judi Dench se mi od začátku až do konce tajil dech. A tají se mi ještě teď. A Bill Nighy ve vedlejší roli také nesmírně potěšil, ostatně jako vždy. Takže tři hvězdy za lehce nadprůměrné drama, čtvrtá za silně nadprůměrné výkony ústřední trojice.(27.4.2011)

Samotářská, zapšklá, závistivá a manipulativní mrcha, která stále čeká, že jednoho dne potká toho pravého člověka, jež jí bude bezmezně oddán a jemuž by se ona sama zcela odevzdala. Jenže Barbara Covett po někom touží tak strašně moc, že je zcela zaslepena závistí a strachem, který ji nutí si člověka, k němuž pocítí náklonnost přimknout a nepustit ho, začne na něm být závislá. Nedokáže milovat, chce jen vlastnit. Nemůže dopustit, aby ji dotyčný opustil, aby ji zradil, či zklamal. Aby byla zase sama. Jak se tak stane, na první pohled dobrotivá žena ukáže svou odvrácenou tvář. A to se stalo Shebě Hartové. Nádherná, výrazná a okouzlující mladá žena svým příchodem na školu ihned vzbudí rozruch. A neunikne ani pozornosti Barbary. Sheba v ní vidí dobrou přítelkyni, která jí pomáhá vypořádat se s novým prostředím a žáky. Barbara v ní vidí velký objekt svého zájmu. Tuší, že ona je ta pravá... Herecký koncert Judi Dench a éterické Cate Blanchett v působivém a silném příběhu o vztahu dvou žen, který skončí nedozírnými následky pro obě. Předčítání pasáží z vlastního deníku je bravurní a přesně mapuje utvářející se a stupňující pouto k mladé učitelce. Famózní hudba Philipa Glasse dokonale zapadá do celkového příběhu a v jistých pasážích mocně dotváří pocity hlavních postav, které jsou stejně silně přenášeny na diváka. Myslím, že pokud bych byla v Sheebině kůži a přede mnou by se objevil ten krásný, černovlasý mladík a tím svým pohledem mě hypnotizoval, nebyla bych zřejmě ani já schopna mu odolat. Andrew Simpsona si pamatuji z filmu Píseň pro chudého chlapce. Po těch třech letech značně vyspěl a i zkrásněl a já se jen divím, že tento britský talent nemá na svém kontě více filmů. Svou postavu zde ztvárnil excelentně.(16.12.2010)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $17,510,118Tržby Celosvetovo $49,752,391Tržby za predaj DVD v USA $8,954,686 //počet predaných kusov 463,334(2.1.2010)