Zápisky o skandálu

Sexuálny škandál na škole

Zápisky o škandále

Drama / Thriller / Psychologický

Velká Británie, 2006, 87 min

Věděla jsem, že film, v němž se o hlavní roli dělí Judi Dench a Cate Blanchett, mě nemůže zklamat, kór když ho má na svědomí režisér nadprůměrného dramatu Iris a mnou silně oblíbeného dramatu Krása na scéně, prostě dramatický odborník Richard Eyre. A zklamána jsem rozhodně nebyla, dostala jsem, co jsem si žádala, syrové drama o vztahu dvou silných žen, a z výkonu Judi Dench se mi od začátku až do konce tajil dech. A tají se mi ještě teď. A Bill Nighy ve vedlejší roli také nesmírně potěšil, ostatně jako vždy. Takže tři hvězdy za lehce nadprůměrné drama, čtvrtá za silně nadprůměrné výkony ústřední trojice.(27.4.2011)

Psychologický teror, citové vydieranie, lži, intrigy, tajnosti, klamstvá, nepravdy, či prekrúcanie skutočností sú všetko dokonalé nástroje malichernosti ženy, ktorú si Judi Dench vychutnala každým záberom kamery, každým zápisom do denníka. Cate Blanchett ako (nie nevinná) obeť a Bill Nighy ako jej manžel zohrávajú herecky nemenej dôležité postavy, pri pár dialógovo vyhrotených scénach som od dramatického napätia takmer nedýchal. Dokonalá hra s postavami. Celý dej ubehne ako voda, tie dokonalé herecké výstupy som ani nestihol absorbovať a už bol koniec. Teším sa na repete. 95%.(15.3.2009)

Nemôžem dať menej. Nenašiel som na tomto skvele napísanom, psychologicky perfektne premakanom, sústredene zrežírovanom, famózne zahranom (nielen hlavnými dvoma predstaviteľkami, ale vlastne všetkými, ktorí sa objavia na plátne) a napínavom psychothrilleri jedinú vadu. Skutočná chuťovka.(17.7.2007)

Až dodatečně jsem si dohledal, že v Británii je legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku 16 let; takže až dodatečně chápu, co měli za problém. Říkejte si co chcete, ale to, žte si to rozdává 15letej kluk s dospělou ženskou, může být trochu divný, ale nemám s tím zásadní problém. Když postarší babča intrikuje a vydírá, protože jí rajcujou ženský, štve mě to, ale nemám s tím problém. Ale mám problém s páprdou, co se zamiloval, nemá koule na to ženskou oslovit, a tak jí zkurví život. Hezky kontroverzní, ale ke konci už nuda. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 3 | pustil bych si znovu 4(6.3.2013)

Šedivý svět. Jedna škola, která je řadu let naprosto stejná. Stará. Zkostnatělá. Stejně jako učitelka Barbara, která má rok do důchodu a veškerý svůj volný čas tráví s kočkou a s deníkem. Svěřuje se mu s každou maličkostí, našeptává mu vše hezké i provokující. Touží ubližovat a ubližuje skrze stránky, slova i činy. Pak se objeví Sheba... Jako blonďatá víla dokazuje, že dokáže pobláznit pubertálního chlapce i starou mrzutou pannu. Skandál je na spadnutí… Nenudila jsem si ani chvilku, užívala si vynikající herecké výkony (Judi Dench je ďábel!) i napínavou atmosféru a přesto… Něco mi chybělo. Možná moment překvapení. Tušila jsem, co přesně se v následujících minutách bude dít, a tak se také stalo. Skandál, o kterém přesně víte, jak skončí… Prostě dobrý film na jedno zhlédnutí. Bylo to fajn, ale znovu to vidět nemusím.(24.1.2008)

• - Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)

• - Knižní předlohu filmu - "Zápisky o skandálu" od Zoe Hellerové - u nás vydalo v roce 2006 nakladatelství BB art. (Pumiiix)

• - V Mexiku některá média a propagační materiály uváděli Zápisky o skandálu jako film Billa Nighyho, i když on ve snímku pouze hraje. Obyčejně se takto snímky označují jménem režiséra. (imro)