Zápisky o skandálu

Zápisky o škandále

Sexuálny škandál na škole

Drama / Thriller / Psychologický

Velká Británie, 2006, 87 min

Psychologický teror, citové vydieranie, lži, intrigy, tajnosti, klamstvá, nepravdy, či prekrúcanie skutočností sú všetko dokonalé nástroje malichernosti ženy, ktorú si Judi Dench vychutnala každým záberom kamery, každým zápisom do denníka. Cate Blanchett ako (nie nevinná) obeť a Bill Nighy ako jej manžel zohrávajú herecky nemenej dôležité postavy, pri pár dialógovo vyhrotených scénach som od dramatického napätia takmer nedýchal. Dokonalá hra s postavami. Celý dej ubehne ako voda, tie dokonalé herecké výstupy som ani nestihol absorbovať a už bol koniec. Teším sa na repete. 95%.(15.3.2009)

Famózní. Monstrózně intenzivní zážitek, skvěle podaný jak režijně, tak herecky.(8.3.2007)

Koľko vlahy dokáže vstrebať púšť srdca rokmi vyprahlého..."tak moc chceme uveriť, že sme našli svoj proťajšok". Strach z osamotenia, opustenosti dokáže zahnať len láska, hoci vynútená. Len tá môže byť spásou duše stratenej a blúdiacej v toľkej temnote, že ostane sama čiernou ako tieň. Tmavý a pokrývajúci duše ako biely šifón zrkadlá...ten smäd pretrvávajúci a vytrvalý a urputný ako túžba po delení a živote u každej bunky tohto sveta...(30.12.2007)

Výborný scénář, režie...Ale :-) Film stojí zejména na výborných hereckých výkonech obou hlavních představitelek. Na Judi Dench je radost se podívat (ostatně to v každém filmu, ve kterém se objeví :-) Navíc téma člověka musí zaujmout (snad každý z nás byl někdy zamilovaný do svého učitele / učitelky). Dramata tohoto střihu patří mezi má zvlášť oblíbená.(11.11.2007)

Osaměla a notně cynická učitelka předdůchodového věku versus frustrovaná a volnomyšlenkářská matka. Jedna loví žabičky mezi 30-40 - to aby zahnala tu svoji samotu, jde na to docela mazaně skrz přátelství, ta druhá volí radši zajíčka okolo patnácky, který ji nejspíš dokáže sexuálně uspokojit lépe než její manžel, nedělá pro to zhola nic, protože "její obět" se podbízí sama. Toliko základní premisa. Komplikace přichází ve chvíli, kdy si ona pavoučice -vysávající ženské přátelství a tranformující ho v jednostranně lesbický vztah- vybírá za další obět onu hříšnou matku, již přistihne inflagranti. Začíná kolotoč manipulace a vydírání. Morální dilemata jsou nastolena. Jedna osoba dostane řádné ponaučení, druhá to přejde s grácií a vychází vstříct novým dobrodružstvím s nepopsaným deníčkem při ruce. Tohle všechno je velmi zručně zrežírováno a atmosféricky ohudebněno, herecké výkony jsou obdivuhodné. Nicméně jednu chybku bych zde viděla. Téměř celý film nás provází Barbara a její deník, nicméně v poslední třetině se tato zajímavá narativní struktura láme na dvě linie a ztrácí tak svou atraktivnost, sice se dočkáme emotivní kompenzace v podobě vyhroceného finále, nicméně já dávám dolů půl hvězdičky. 90%.(25.5.2007)