Zápisky o skandálu

Sexuálny škandál na škole

Zápisky o škandále

Drama / Thriller / Psychologický

Velká Británie, 2006, 87 min

Ano, Judi Dench a Cate Blanchett mohou zcela oprávněně přijímat poklony, i když první jmenovaná mi zřejmě nikdy sympatická nebude (to je ale ostatně můj problém). Právě ona v Eyreově dramatu (který sází na zajímavou koncepci vyprávění) exceluje v roli zahořklé, staropanenské profesorky, s níž léta strávená v osamění bez přátel a životních partnerů notně zamávala, ono s přestárlou kočkou si toho moc nepovíte. Je tu ale ještě deník, do něhož si po léta vytříbeným slohem zapisovala veškeré své myšlenky a postřehy. Její stoický život rozhýbe až seznámení s mladou učitelskou posilou, pro níž se stane přítelkyní i mentorkou. A to výhradně v souvislosti s jejím letmým románkem s nezletilým studentem. V mých očích měl příběh dvou žen, které mají diskutabilní morální kredit, přesto zůstat v literární podobě – a i na divadelních prknech by mu to slušelo mnohem více!! Ať už to dopadlo jakkoliv, jeho myšlenka a zpracování mě nějak zásadně neoslovily!!(30.7.2007)

• WANDRWALL

Nejednoho deníkáře vede k jeho záznamům právě potřeba vyznat se ve vyhrocených situacích, které prožívá. Zápisky o skandálu nejsou v tomhle směru dostatečně důsledné, tedy klasické, ale spíše podbízivé, tedy povrchní.(24.9.2010)

„Nesmeli ste sa k nej na súdny rozkaz priblížiť na 5OO metrov. TOMU hovoríte priateľstvo?“ Nie zlé, ale čakal som lepšie. Cate Blanchettová a Judi Denchová sú zaujímavému príbehu skôr na ťarchu, namiesto učiteliek stále vidím Bondove šéfky, kráľovné Alžbety a elfské princezné. S neznámymi herečkami by to bolo lepšie. Zďaleka najlepší je z hercov Bill Nighy, ktorý je zasa troška iný, než na akého sme zvyknutý, stále troška blázon, no zároveň veľmi umiernený (oproti LÁSKE NEBESKEJ). Scenár je kvalitný, možno dokonca veľmi kvalitný, mal som pocit, že všetci jednajú tak, ako by jednali ľudia v podobnej situácii v skutočnom živote. Kebyže tento scenár dostane do rúk Hollywood, určite by z neho urobil „klasický hororový psychotriler“. V britských rukách vznikla nepríjemná dráma. Neviem, či je to plus.(6.8.2010)

Samotářská, zapšklá, závistivá a manipulativní mrcha, která stále čeká, že jednoho dne potká toho pravého člověka, jež jí bude bezmezně oddán a jemuž by se ona sama zcela odevzdala. Jenže Barbara Covett po někom touží tak strašně moc, že je zcela zaslepena závistí a strachem, který ji nutí si člověka, k němuž pocítí náklonnost přimknout a nepustit ho, začne na něm být závislá. Nedokáže milovat, chce jen vlastnit. Nemůže dopustit, aby ji dotyčný opustil, aby ji zradil, či zklamal. Aby byla zase sama. Jak se tak stane, na první pohled dobrotivá žena ukáže svou odvrácenou tvář. A to se stalo Shebě Hartové. Nádherná, výrazná a okouzlující mladá žena svým příchodem na školu ihned vzbudí rozruch. A neunikne ani pozornosti Barbary. Sheba v ní vidí dobrou přítelkyni, která jí pomáhá vypořádat se s novým prostředím a žáky. Barbara v ní vidí velký objekt svého zájmu. Tuší, že ona je ta pravá... Herecký koncert Judi Dench a éterické Cate Blanchett v působivém a silném příběhu o vztahu dvou žen, který skončí nedozírnými následky pro obě. Předčítání pasáží z vlastního deníku je bravurní a přesně mapuje utvářející se a stupňující pouto k mladé učitelce. Famózní hudba Philipa Glasse dokonale zapadá do celkového příběhu a v jistých pasážích mocně dotváří pocity hlavních postav, které jsou stejně silně přenášeny na diváka. Myslím, že pokud bych byla v Sheebině kůži a přede mnou by se objevil ten krásný, černovlasý mladík a tím svým pohledem mě hypnotizoval, nebyla bych zřejmě ani já schopna mu odolat. Andrew Simpsona si pamatuji z filmu Píseň pro chudého chlapce. Po těch třech letech značně vyspěl a i zkrásněl a já se jen divím, že tento britský talent nemá na svém kontě více filmů. Svou postavu zde ztvárnil excelentně.(16.12.2010)

Hodně zajímavé, působivé, jaksi tíživé a dobře gradující psychologické drama o učitelce ze které samota udělala manipulátorskou, ale zároveň také zoufalou ženu. Solidní zápletku tu ještě o třídu povyšují herecké výkony hlavních zúčastněných.(8.6.2007)