Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

klerik

Neškandalózny film, ktorý má skvelé obsadenie, ale je dosť nesúrodý. Dench je ako vždy super, ale jej postava je scenaristicky nedotiahnutá a jej snaženie o novú MISERY tak vyšlo na prázdno, ale stále je na tom lepšie ako jej kolegovia z PARFUMU a posledného HANNIBALA. Cate Blanchet je živelná, rozkošná. Fajn film, fajn dráma, menej presvedčivý triler... ()

Brygmi

Šedivý svět. Jedna škola, která je řadu let naprosto stejná. Stará. Zkostnatělá. Stejně jako učitelka Barbara, která má rok do důchodu a veškerý svůj volný čas tráví s kočkou a s deníkem. Svěřuje se mu s každou maličkostí, našeptává mu vše hezké i provokující. Touží ubližovat a ubližuje skrze stránky, slova i činy. Pak se objeví Sheba... Jako blonďatá víla dokazuje, že dokáže pobláznit pubertálního chlapce i starou mrzutou pannu. Skandál je na spadnutí… Nenudila jsem si ani chvilku, užívala si vynikající herecké výkony (Judi Dench je ďábel!) i napínavou atmosféru a přesto… Něco mi chybělo. Možná moment překvapení. Tušila jsem, co přesně se v následujících minutách bude dít, a tak se také stalo. Skandál, o kterém přesně víte, jak skončí… Prostě dobrý film na jedno zhlédnutí. Bylo to fajn, ale znovu to vidět nemusím. ()

GeusX

Psychodrama, které mne připoutalo k obrazovce. Bravurní herecké výkony hlavních představitelek. Jejich nominace na Oscara nebyla náhodná. Žel jsem toto drama viděl pouze v tv s dabingem, kde -vzhledem k velmi četným vnitřním monologům Judi Dench- třetina jejího výkonu byla nahrazena velmi dobrou, ale pouze jen, dabérkou... Přesto jsem uvažoval i o páté hvězdě... (tv dabing, 2x) ()

Legas

Vynikající drama s nádhernou gradací hlavní zápletky. V několika scénách je souhra hereckých výkonů, hudby a střihu tak intenzivní, že většina politických thrillerů o zmáčknutí červeného tlačítka může jen tiše závidět. Nejde o film americký, tudíž když je někomu 15 let, tak je zcela správně castingově obsazen. Stejně tak dobře režisér pochopil, že toto drama stojí na výkonu obou hlavních představitelek. Velmi se mi líbily vnitřní myšlenkové monology Judi Denchové, které filmu dodávaly úžasnou atmosféru. Pohnutky a motivy obou hlavních představitelek mi přišly velmi zajímavé. Příběh byl pěkně rozehrán i zakončen, bylo řečeno vše potřebné, nic nepřebývalo, nic nescházelo. Naprostá spokojenost. ()

Sarkastic

„Nakonec vás vždycky odhodí. Jennifer říkala, že jsem moc náruživá. Co to přesně znamená? Že se přátelství oddávám? Že bych šla až na konec světa pro toho, koho obdivuju?“ Na konec světa a možná by zašla ještě dál…Bavilo mě, jak se odtažitá, nepřátelská a cynická veteránka snažila narozdíl od ostatních držet novou kolegyni od těla, ale postupně začala jejímu kouzlu podléhat úplně stejně. Stejně tak její postupné odkrývání skutečných citů, motivace a své pravé tváře. Pozorné získávání si důvěry přerůstající do nenápadného zavazování, vynucování přátelství a později až do vyloženě vychutnané manipulace jen ukázalo herecké mistrovství Judi Dench a Cate Blanchett jí byla naprosto rovnocennou protihráčkou (ale bavil mě i Bill Nighy, i když jen ve vedlejší roli). Samota, touha po vřelosti, dotecích a ovládnutí se stupňuje, zbývá jen neudělat chybu…a samotný konec byl nádherně zlomyslný. I díky němu hodnotím silnými 4*, velká spokojenost. „Dá si někdo čaj? Babs?“ - „Mléko, bez cukru.“ - „Sladká jsi dost, viď?“ - „Bezesporu.“ ()

• Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)
  • V Mexiku některá média a propagační materiály uváděli Zápisky o skandálu jako film Billa Nighyho, i když on ve snímku pouze hraje. Obyčejně se takto snímky označují jménem režiséra. (imro)
  • Knižní předlohu filmu - "Zápisky o skandálu" od Zoe Hellerové - u nás vydalo v roce 2006 nakladatelství BB art. (Pumiiix)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)