Krokodýl: Návrat do krvavé laguny

Greg McLean

Will Gibson

Kostýmy:

Nicola Dunn

Zápletka je jednoduchá. Partička turistů si vyplouvá na lodi silně fotogenickou australskou krajinou, obdivovat zde žijící populaci krokodýlů. Během výpravy skupinka zahlédne světlice a vydává se prozkoumat, zda někdo nepotřebuje pomoc. Loď záhy něco atakuje a zanechá v dezolátním stavu, takže se její skromná posádka přesouvá na nedaleký mrňavý ostrůvek. Ke zjištění, že se kolem poflakuje extrémně velká a nenažraná svině krokodýl, stačí jeden v mžiku zkonzumovaný chlápek. A protože se oblast nachází v přílivové oblasti, ostrůvek bude brzy pod vodou. Co teď? Greg McLean má za sebou nikterak vyjímečný, ale zdatně natočený thriller Wolf Creek. Rogue víceméně sdílí jeho dobré i špatné vlastnosti - postavy jsou relativně uvěřitelné, typově obyčejné, takže se s nimi lze snadno sžít, bohužel jsou také nepříliš zajímavé a občas až moc utlačovány tunou klišé, která jim scénář cpe do úst. Atmosféra šlape, film odsýpá, opět se daří budovat autentičnost situace. Několik zajímavých momentů děj přinese - ať už je to rychlý osud dvou týpků z člunu, u kterých se dalo očekávat rozplétání jejich vztahu s Kate (průvodkyně, řidička lodi), dohadování se nad použitím psa jako návnady a samozřejmě ony dvě scény, ve kterých se skupinka snaží dostat z ostrůvku na břeh. Samotný závěr byl přeci jen moc předvídatelný kýč, i když ze spícího monstra šla hrůza. Co se samozřejmě v tomhle žánru počítá, je zpracování zvířecího záporáka, a tady nemám velkých výhrad - nádherně rozpohybovaná obří mrcha je ve správných chvílích schována mimo kameru, aby v klíčových scénách budila respekt. Hezké. K dobru přičítám taky moc pěknou hudbu, nejeden krásný záběr na ještě krásnější scenérii Austrálie a samozřejmě sympaťačku Radhu Mitchell. 5/10(8.7.2008)

Když pominu, že jsou všechny tyhle horory se zvířecíma potvorama střižené podle jednoho (osvědčeného) mustru a nedokážou ničím překvapit, patří "Rogue" mezi povedenější kousky. Krokodýl je, pravda, poněkud přerostlý a má notně nadprůměrný apetýt, ale nedisponuje nadměrnou inteligencí. Prostě jen velký zubatý krokouš, pořádně nasraný, že se mu tůristi špacírují v revíru - kdo by se mu divil... Moc hezky se koukalo na krajinu, obsazení bylo snesitelné, akorát jsem čekala trochu drastičtější bodycount. Vytkla bych imho nerealistické pohyby krokodýla v doupěti - šoupal se jak po obrně, jako by neměl zadní nohy - a celkově závěrečná dvacetiminutovka byla jedno gigantické "WTF?!" Nicméně neusnula jsem, nenudila jsem se, takže mírný nadprůměr si film dle mého názoru zaslouží. 61%(13.9.2010)

Já to tedy neviděla, ale myslím, že to prostě musí být dobré.(20.9.2008)

Na kolik dobrých hororů o krokodýlovi si vzpomenete? Já teda skoro na žádnej a už jenom proto musím dát tomuto nadprůměrné hodnocení. Narozdíl od předešlého McLeanova filmu zde na nějakou akci nemusíme čekat celou hodinu, postavy jsou sympatické a i krokodýl působí celkem uvěřitelně (v rámci možností). Nejlepší scéna je podle mne lezení přes lano, závěr v brlohu už mi tak skvělý nepřišel, ale ke spokojenosti stačil. 75%(2.6.2008)

Tak tohle má být podle České televize a jejich obsahu žánrová lahůdka? No nevím, spíš bych řekl, že se jedná o docela zábavnou, nenapínavou blbůstku s dalším namalovaným krokodýlem. Jediné plus je Sam Worthington, který se však na scéně příliš neohřeje. Chramst.(8.8.2014)

• - Film získal v roce 2007 cenu Australian Film Institute za nejlepší vizuální efekty. (Pod)

• - Film byl inspirován skutečným příběhem z roku 1970, kdy na několik lodí zaútočil obrovský australský krokodýl. (Terva)

• - Scény v krokodýlím doupěti se natáčely tři týdny. (Cheeker)