Appaloosa

Appaloosa

Šerifovo zúčtovanie

Western / Krimi / Drama

USA, 2008, 111 min

První zajímavostí je, že western Appaloosa z roku 2008 nemá s výjimkou názvu patrně nic společného s westernem The Appaloosa (česky Grošák) z roku 1966. Druhou zajímavostí je, že na hvězdné obsazení a na cenu za vítězný film Bostonského filmového festivalu má na ČSFD Appaloosa hodnocení proklatě nízko. (Boston, sakra, kde je ta díra?) Harrisův šerif Cole je po čertech chladný chlapík, Allis - Renee Zellweger hraje nadrženou paničku moc dobře a na zástupce šerifa Hitche (Viggo Mortensen) je spoleh i příjemný pohled. Městečko Appaloosa už s touto trojicí není ospalou dírou ovládanou gangem místního rančera a kdyby film měl pořádný závěr, i hodnocení by bylo určitě vyšší. Trailer: http://www.csfd.cz/film/224860-appaloosa/videa/(16.6.2010)

Jediné, co "Appaloosu" tahá z filmového průměru, je herecké obsazení mužské části: Harrisovi klobouk sluší, Mortensenovi ohavný knír s ještě hnusnější bradkou nesluší, ale kolt proklatě nízko u pasu ano, Irons byl na padoucha poněkud krotký, přesto ho mám ráda:-). Ovšem prsknout do role osudové ženy, dělající z chladných pistolnických srdcí plastelínu, takovou škaredou rozcapenou ropuchu s ksichtem zaměnitelným za šimpanzí řiť, to muselo být v porotě při castingu hodně bílých holí a slepeckých psů. Děj westernu je takový nijaký, s divnou gradací - sice jsem se přímo nenudila, nicméně k emotivnímu ponoření do příběhu, postav a jejich osudů jsem měla daleko asi jako papež k ateismu. Abych byla spravedlivá: nestihla jsem začátek, třeba mi něco uniklo. 59% a dám tomu časem druhou šanci.(4.6.2013)

• bassator

Western mi nikdy nic neříkal, tak jsem byl zvědavý na novodobé zpracování tohoto žánru. Po shlédnutí tohoto snímku musím ale uznat, že v porovnáním s klasickými dílky byla toto nevěrohodná ubohost... - 30%(3.3.2012)

• Chrustyn

Druhý režijní snímek Eda Harrise, tentokrát z westernového prostředí. Herecké obsazení mě docela navnadilo, ale o to větší bylo moje zklamání z výsledné, nudné podoby. Pokud řeknu, že i Costnerova "Krajina střelců" byla zajímavější, není to zrovna nejlepší hodnocení.(17.2.2014)

Naprosto průměrnej western, kterej se asi snaží mírně napodobovat Wyatt Earpa, ale moc mu to nejde, většinu z téměř dvouhodiný stopáže zabíraj jen kecy, ale po nějaký pořádný přestřelce ani vidu, ani slechu a když už se teda Ed Harris přece jen k nějaký odhodlá, tak je taková nemastná neslaná a ještě trapně krátká. Krom toho Reneé Zellweger se na roli moc nehodila a duo Ed Harris - Viggo Mortensen taky nic moc teda(27.12.2008)

• - Sudca vo filme je v skutočnosti Bob Harris, otec Eda Harrisa. (Tolf)

• - Appaloosa je vyšlechtěné plemeno koní v Severní Americe, ale původem ze Španělska. (R´Hell)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 10. (Zdroj: ČSFD.cz)