Appaloosa

Šerifovo zúčtovanie

Western / Krimi / Drama

USA, 2008, 111 min

• kitano

Verím že na papieri mal tento film všetky predpoklady byť minimálne dobrým westernom. Netrúfnem si povedať či výsledok zlyhal kôli scénáru, alebo réžii, no zrejme asi z každého trochu. Mrzí to hlavne kôli tomu, že ústredné duo priateľov (tvrdých ochrancov zákona) a chémia medzi nimi je bezchybná. Slimačie tempo, slabá gradácia a nepresvedčivé postavy však zabili skoro všetko kladné čo tento western mal. Škoda...poctivé, staromódne westerny sa dnes už netočia. Tento ním síce je, ale veľmi sa nepodaril. A tak som sa tešil :(. (5/10)(21.5.2009)

Chemie mezi Mortensenem a Harrisem funguje výtečně, samotný drsňák Harris je pak bezesporu nejsilnějším žolíkem jinak průměrného westernu. Ženský element zcela zbytečný a některé scény velice uměle vykonstruované. Potěší tak snad jen a pouze syrové a velmi rychlé přestřelky bez sebemenší špetky patosu. Jinak ale relativně zbytečná záležitost.(22.3.2009)

• moviesfan

Ed Harris se usadil do režisérské židle a ztvárnil jednu z hlavních rolí. Možná tato ,,dvojpráce" způsobila nepříliš zdařilý výsledek tohoto westernu. Žánr western mám rád, ale za poslední dobu tento obsadil jednu z nižších příček. Film se drží na povrchu a nesnaží se jít do hloubky, resp. řeší několik věcí, ale bez výsledku. Film nezachrání ani silné čtyřčlenné herecké obsazení.(25.1.2009)

Western - to je filmový žánr, jenž má svá zaběhaná pravidla, která se mění jen velmi ztuha. Snad i proto jsou westerny asi nejvíce klišovité filmy (tedy hned po romantických blábolech). A klišovitý je i tenhle režijní počin Eda Harrise. Jak Harris, tak Mortensen sice do svých rolí typově pěkně sedli, ale to je víceméně vše, co se o postavách Colea a Hitche dá říci. Renée Zellweger mám sice jako herečku rád, ale tady byla místy na ránu z milosti (jak píše kolega Blizzard, křečovitá až hrůza). Celkově je tenhle film opravdu těžký průměr (spíše lehce pod), z daného námětu se dalo určitě vytěžit více, a to i s využitím všech těch možných i nemožných klišé, bez kterých se western snad ani neobejde... Tři hvězdičky dávám jen proto, že jako kluk jsem si nejraději ze všeho hrál na kovboje. :-P(18.9.2012)

Zvláštní snímek, určitě ne každému padnoucí do noty. Harris pojal svůj western tradicionalisticky a přitom se vyhnul žánrovým stereotypům, jako jsou kašírovanost, poetika či tak dlouhé vzájemné pohledy pistolníků do očí, až to zavání katatonii. Děj nikam povětšinou neposouvající dialogy dávají Appaloose jakýsi lidský rozměr, stejně tak tápání hlavních představitelů v otázkách citů - o co jsou jistější s puškou, o to méně v milostném životě. Sice bych kvůli tomu nesnědl svůj Stetson, ale mám pocit, že postava V.Mortensena potlačovala bisexualitu a těžce nesla pozici třetího vrcholu trojúhelníku. Jinými slovy, kdyby na konci došlo na dlouhý francouzák se šerifem (a kdo ví, jestli by byl na rozloučenou), vůbec by mě to nepřekvapilo..(3.6.2013)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 10. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Appaloosa je vyšlechtěné plemeno koní v Severní Americe, ale původem ze Španělska. (R´Hell)

• - Ještě než se vůbec začal film natáčet, už se jednalo o pokračování. (HappySmile)