Appaloosa

Appaloosa

Šerifovo zúčtovanie

Western / Krimi / Drama

USA, 2008, 111 min

První zajímavostí je, že western Appaloosa z roku 2008 nemá s výjimkou názvu patrně nic společného s westernem The Appaloosa (česky Grošák) z roku 1966. Druhou zajímavostí je, že na hvězdné obsazení a na cenu za vítězný film Bostonského filmového festivalu má na ČSFD Appaloosa hodnocení proklatě nízko. (Boston, sakra, kde je ta díra?) Harrisův šerif Cole je po čertech chladný chlapík, Allis - Renee Zellweger hraje nadrženou paničku moc dobře a na zástupce šerifa Hitche (Viggo Mortensen) je spoleh i příjemný pohled. Městečko Appaloosa už s touto trojicí není ospalou dírou ovládanou gangem místního rančera a kdyby film měl pořádný závěr, i hodnocení by bylo určitě vyšší. Trailer: http://www.csfd.cz/film/224860-appaloosa/videa/(16.6.2010)

Jediné, co "Appaloosu" tahá z filmového průměru, je herecké obsazení mužské části: Harrisovi klobouk sluší, Mortensenovi ohavný knír s ještě hnusnější bradkou nesluší, ale kolt proklatě nízko u pasu ano, Irons byl na padoucha poněkud krotký, přesto ho mám ráda:-). Ovšem prsknout do role osudové ženy, dělající z chladných pistolnických srdcí plastelínu, takovou škaredou rozcapenou ropuchu s ksichtem zaměnitelným za šimpanzí řiť, to muselo být v porotě při castingu hodně bílých holí a slepeckých psů. Děj westernu je takový nijaký, s divnou gradací - sice jsem se přímo nenudila, nicméně k emotivnímu ponoření do příběhu, postav a jejich osudů jsem měla daleko asi jako papež k ateismu. Abych byla spravedlivá: nestihla jsem začátek, třeba mi něco uniklo. 59% a dám tomu časem druhou šanci.(4.6.2013)

• mandes

rozpočet : $20 million otvárací víkend : $5,050,310 tržby celosvetovo : ?(6.11.2008)

Takovej milej western o pravym chlapskym kamarádství. Ed Harris a Viggo Mortensen jsou dobrá dvojka, Renée Zellweger nemám rád a tady se na tom nic nezměnilo, opět mi byla nesympatická.(12.7.2014)

Western bez střílečky je jako kovboj bez koltu a že se jimi tady až na vzácné výjimky šetří, to by snad ani nevadilo. Horší je, že v tomto až příliš pozvolném vyprávění chybí napětí (a z banálních dialogů ho těžko vykřešete), které by tento příběh posouvalo více kupředu a učinilo ho poutavějším. Ed Harris coby scenárista a režisér vysloveně nezklamal, ale ani nenadchnul.(11.4.2009)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 10. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natáčení probíhalo v amerických státech Texas a Nové Mexiko. (Terva)

• - Ještě než se vůbec začal film natáčet, už se jednalo o pokračování. (HappySmile)