Appaloosa

Appaloosa

Šerifovo zúčtovanie

Western / Krimi / Drama

USA, 2008, 111 min

Pozvolna plynoucí, staromódní a elegantní western. Western, ve kterém se správní muži nepotřebují ohánět bouchačkama, aby si dokázali vybudovat respekt a ve kterém slovo "čest" ještě neztratilo svoji váhu. Výborně napsaný, labužnicky zahraný, režijne pevně vedený, s krásnou hudbou a kamerou, která i ze zaprášené prérie dovede udělat ten nejkrásnější kousek země. A že se příliš nestřílí ?A když už, tak nehezky rychle? O tom to přece je... V podstatě nemám výtek...(3.1.2009)

• arachneuss

Za jediný klad považuji Mortensena a Ironse. Ed Harris se rozhodl natočit western. To by ještě bylo v pořádku, přeci jen to je skvělý herec. Bohužel scénář celého filmu je nehorázná sračka. Hlavní hrdinové konají naprosto nelogické věci, dialogy jsou až skoro amatérské, přestřelky únavné, citové momenty jsou naprosto ledové a všechno se to vleče tak otřesně pomalu, že jsem to nakonec pouštěl na 2x rychlejší přehrávání. Po celou dobu má režisér/herec pouze jeden ksicht drsňáka, jenž občasně vymění ža úšklebek či zachmuřený výraz, což sympatie snižuje na nulu. Nejhorší je ale Renée Zellweger! Jako tlustou blbku z Deníku Bridget Jonesové jsem jí měl rád. V Chicagu už mne místy prudila, ale to co provedla tady ... Hnusná jako noc, nulová snaha o pořádné herectví a vůbec celkově by se bez ní příběh naprosto obešel, takhle pouze dokončuje dílo zkázy. Stručně řečeno: Dva dobří herci, jeden průměrný, jedna otřesná, příběh na sebevraždu a znásilnění westernu kultovní osobou.(25.5.2009)

Westernů není nikdy dost. Tenhle pravděpodobně za 20 let nebude uctívaná klasika, ale jako dvouhodinová chlapácká soutež stylu "kdo ho má většího" mezi herci Mortensenem, Harrisem a Ironsem je více než dostačující. Poměrně banální příběh není žádná výhra, v určitém smyslu je nejdramatičtější po celou dobu vztah k Renée Zellweger (opět byla na pěst), ale v každé scéně přítomné napětí, značící, že žádná pravidla tehdy neexistovala a umřít mohl člověk každou vteřinu, pozornost udrží dobře. Oni tři pánové navíc hrají na velmi vysoké úrovni (Viggo je stále lepší), takže ta dvouhodinovka nenudí až do konce, který ale tak trochu propluje kolem bez účinku, jaké mělo například Eastwoodovo Gran Torino.(29.12.2008)

• becki_tu

Konverzační western, který se v druhé půlce láme v něco, co začne nebezpečně připomínat telenovelu z Divokého západu. Film láká na herecké obsazení, které naštěstí nezklamalo a je tím hlavním (a bohužel i jediným), co film táhne kupředu. Tedy až na nesmírně otravnou postavu herecky nevýrazné Reneé Zellweger, kterou navíc nemám rád. Nudný a slaboduchý western, který bude zapomenut dříve, než nad saloonem opět vyjde slunce. 50%(27.7.2009)

Príjemný, nikam sa neponáhľajúci snímok z prostredia juhu divokého západu, z čias keď sa majetky predávali podaním ruky a chlapské slovo platilo. Na dvojicu Ed a Viggo sa díva dobre, (na Renée už menej) a ako si to chlapci s prehľadom na začiatku našlapnú, tak to s rozvahou dotiahnu do konca.(24.4.2009)