Appaloosa

Appaloosa

Šerifovo zúčtovanie

Western / Krimi / Drama

USA, 2008, 111 min

Chemie mezi Mortensenem a Harrisem funguje výtečně, samotný drsňák Harris je pak bezesporu nejsilnějším žolíkem jinak průměrného westernu. Ženský element zcela zbytečný a některé scény velice uměle vykonstruované. Potěší tak snad jen a pouze syrové a velmi rychlé přestřelky bez sebemenší špetky patosu. Jinak ale relativně zbytečná záležitost.(22.3.2009)

Na filmu se hodně podepisuje fakt, že westerny zas tak v lásce nemám, jenže dvojku Harris, Mortensen jsem si ve filmu docela oblíbil, kámen úrazu přichází ve chvíli, kdy se na scéně objeví příšerně otravná Renée Zellweger. Ta ženská kam příjde, tam to zkazí, až na vyjímku (Návrat do Cold Mountain, což do teď nechápu) tady s tím upnutým korzetem a s kozama velkejma až na podlahu si možná získá lásku Eda Harrise, ale pro mě ten film ztratí to kouzlo westernu a originálních přestřelek, kde strach se mísí s napětím, a nemůžu si pomoct, ale měl jsem z toho při sledování těch přestřelek zvláštní, napjatej pocit, takové to vnitřní ticho před bouří, jenže bouře po příchodu Renée odešla a přivál se závan deště, který do konce ne a ne ustát.(24.1.2009)

Průměrný western s velice dobrým hereckým obsazením. První třetina filmu je slušná, ale čím víc se blíží závěr, tím mně děj připadá slabší. Většinou se tu pouze mluví a o nějaké akci se tu moc mluvit nedá. Pokud jde o herecké obsazení, Harris s Mortensenem si svoje odehráli, ale obtloustlá Zellweger a její grimasy mně velice brzy lezly krkem. Takže celkově žádný propadák, ale pouze průměr.(26.6.2009)

Zvláštní film. Western nikdy nebyl mému srdci příliš blízký, avšak mnohdy jsem se nechala mileráda překvapit a jsou i takové, na které nedám dopustit. Už jako malá jsem obdivovala dřevěná městečka, muže s klobouky a koňmi a rozložení na dobro a zlo. O tomhle snímku bych byla pomalu ani nevěděla, avšak byl mi doporučen, že i přes nízké hodnocení a né přiliš valný obdiv lidí, je velmi dobrý. A já souhlasím. Příběh není výjimečný, herecké výkony stejně tak a výprava je stejná jako u všech filmů tohodle typu a ničím výjimečná. Avšak něco na tomhle snímku je .. a já na to přišla. Je to charisma Eda Harrise, kdykoli se objevil v záběru, tak mě film bavil mnohem více a to nejsem žádná jeho zarytá fanynka. Potěšil i Viggo. Co mě nejvíce ve filmu vadilo, tak to byl příliš rychlý příběhový skok s Renée, prostě přišla, sedla a už jako by tam byla celá léta .. ale jinak supr, jako westernový "oddech" skvělá podívaná.(31.1.2009)

Ed Harris si splnil chlapčenský sen a natočil kovbojku, v ktorej si sám mohol zahrať pištoľníka drsnejšieho ako šmirgeľpapier. Asi tretinu filmu som si myslel, že to skončí v priemere. S pribúdajúcimi minútami to však bolo čoraz zaujímavejšie a na konci zostal dlho doznievajúci dobrý pocit. Nečakajte veľa akčných scén, prestrelky sú väčšinou krátke ("To šlo rýchlo." "Lebo všetci vedeli strieľať!"), ale hlavnou devízou je solídny príbeh (začne otrepane, ale potom príde zopár netradičných zvratov) a hlavne zaujímavé postavy. Viggo "vláčim so sebou najväčšiu flintu v dejinách žánru" Mortensen a Ed "všetci sú zo mňa posratí, aj keď sa kokcem pri cudzích slovách" Harris sú mimoriadne podarená dvojica a ich parťácky vzťah je divácky veľmi príjemný. Renée "spustím sa s každým chlapom, ktorý je práve najväčší boss" Zellweger je správne utlmená a Jeremy Irons... nuž, ten mohol dostať viac priestoru, ale rozhodne celú show nekazí. Pohodový westerník. Len tá hudba... tá bola fakt príšerná.(1.2.2009)

• - Appaloosa je vyšlechtěné plemeno koní v Severní Americe, ale původem ze Španělska. (R´Hell)

• - Ještě než se vůbec začal film natáčet, už se jednalo o pokračování. (HappySmile)

• - Sudca vo filme je v skutočnosti Bob Harris, otec Eda Harrisa. (Tolf)