Funny Games USA

Scénografie:

Kevin Thompson

Kostýmy:

David C. Robinson

V rámci kinematografie se nejedná o novum, že režisér předělává svůj vlastní film: stačí vzpomenout na Hitchcocka a jeho MUŽE, KTERÝ VĚDĚL PŘÍLIŠ MNOHO. A původní FUNNY GAMES byly vždy filmem evropského artu namířeného na/proti americké(mu) publiku(m), které je zodpovědné za pasivitu při sledování současných filmů a otupělost vůči násilí kvůli exploatačním filmům. Haneke se svou U.S. verzí, která je kopií políčko po políčku, slova od slova originálu řadí tak k experimentátorům s vyprávěním a divákovým očekáváním a přáním jako Gus van Sant se svým remakem Hitchcockova PSYCHA._____ FUNNY GAMES U.S. považuji za vyvedenější než originál, protože obsahuje více nudy, kterou divák může vyplnit přemýšlením a být tak aktivní, i kritika burožoázní společnosti uvězněné ve svém světě je důmyslnější. Film je mnohem nesmlouvavější a sardoničtější ve své okázalé stylistické poctě Kubrickově MECHANICKÉM POMERANČI (a zároveň, u Hanekeho snad poprvé, i ďábelsky černohumorný!) a Michael Pitt a Naomi Wattsová ve svých mickeymouseovsko-trpitelských rolích excelují._____ A když se Naomi oproti originálu (jediná změna, kterou jsem zaregistroval) vysleče zcela do naha a divák si přeje, aby kamera nezabírala JENOM tvář, Haneke nás, diváky, dostal přesně tam, kam chtěl. Známka neo-punku._____ P.S. Hanekemu nejde o to, aby byl divák spolu s hrdiny ponižován a ukazovalo se, kdo že má nadvládu v tomhle fikčním světě (dva Mickey Mouseové s ovladačem), ale o to, aby se divák cítil provinile, že chce násilí a chce vidět bobra a bobule Naomi Wattsové. Na Shadwellovo oponování mé teze o Kubrickovi nemá cenu reagovat, jeho komentář je ukázkou egomaniakální dojmologie a spekulací, kdy je patrné, že neví, o čem mluví. Což ví každý, kdo pozná rozdíl mezi slasherem a exploitationem a každý, kdo ví, že stavět vedle sebe Bressona a Bazina může jen namistrovaný idiot... A už dost, nechci být spojován s winlynchovými mulťáky (Gohy), kterým bych nejradši rozbil držku, rozhodně bych s nimi nedebatoval.(12.4.2008)

A sakra, exploitation jak má být (ačkoli to klasické exploitation vlastně vůbec není, ale neva...). Totální psycho nářez, nevhodný pro slabší povahy, jeden z nejdepresivnějších filmů co jsem kdy viděl. Místy jsem se sám sebe ptal, proč na ten film vlastně ještě koukám, ale vypnout jsem ho nedokázal. Hlavní postavy jsou mučeny duem mladých slizáků, divák zas sám sebou. Některé scény jsou záměrně protahovány (jedna je téměř k nepřežití), kamera se pohybuje jen tak, jak je to nezbytně nutné, a vždy když se děje něco násilného, zabírá něco úplně jiného. A divák si při tom přeje vidět víc, ale proč vlastně? Funny Games jsou vlastně satira určená pro ty, na které je zaměřena... ďábelské. Herecké výkony jsou bezchybné, Naomi hororové remaky prostě sluší. Hodnocení 5/5 je zasloužené, ale víckrát ten film vidět nechci. A po tomhle mám teď jít, kurva, spát?(13.4.2008)

Miluju, když se ve filmu vyskytují dva vyšinutí mladíčci s bledými tvářemi, mastnými vlasy, přiblblými úsměvy, rudými plnými i tenčími rty, bílými rukavicemi, triky i kraťasy, teniskami světlé i tmavé barvy a bezelstnýma modrýma očima, a blábolí nesmysly, zatímco oči divákovy způli nevěří, co to vlastně vidí, a z druhé půlky vědí, že to tak je, a srdce jim proto buší. Originál jsem (doufám, že jenom zatím) neviděla, ale zároveň jsem už dlouho neviděla něco tak originálního. Jeden z mála filmů, u kterého si pamatuju, že bych se dívala až do úplného konce titulků a ještě bych zírat vydržela, ač k nim nehrála žádná hudba. ♥♥♥ "Teď jste tomu dala, Paul nám specificky řekl, abychom dali pozor na koberec."(21.6.2008)

Remaky jsou k ničemu... Původní verze je nepřekonatelná. Předělávka má hodně nevychytaných much.(5.2.2009)

Snaha o moderní exploitation a nakonec z filmu máme psychologické drama. Plusem je slizká dvojice záporáků a zajímavý námět, ovšem do extrémů film nezachází. Naked Naomi Watts je mimo záběr, krev zde chybí. Jak může v exploitationu někdo vynechat násilí a nahotu a soustředit se pouze na psychologii postav ?? Jakmile dvojice opustí dům nastává dokonce půl hodinová nuda, né nejsem tímhle počinem spokojen. 55%(11.7.2015)