Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

• Isherwood

Burtonova estetika temných kulis a vybledlých kamerových filtrů je okoukaná už dávno. Příslib živé vody v podobě muzikálových čísel však jenom celkovou uvadlost nakonec ještě zvyšuje. Pěvecké výstupy Burton absolutně nezvládá, chybí jakákoliv choreografie či alespoň její náznak, a tak se Johnny Depp i Helena Bohnam Carter snaží úplně naplano, byť jsou jinak opravdu výborní. Dvě hodiny jsem cítil jakousi nevyslovenou úctu k původnímu dílu (dokonce chybí i Burtonova pravá ruka Danny Elfmann), ale mám-li být upřímný, líp to nakonec zvládnul i Kevin Smith v Jersey Girl.(18.2.2008)

Výborný příběh, skvělé herecké obsazení, našlapaná stylizace...a natahování děje, spousta stříkanců, dvě melodie ve sto minutách, neabsurdní absurdita.... a skvělý závěr, ale zase spánek během projekce... Tak já pořád nevím: tři, čtyři, tři, čtyři, tři, čtyři... Zůstanu na třech, druhá projekce rozhodne. Zatím se mi to na jednu stránku moc líbilo, ale na druhou stranu to taky docela nudilo.(4.3.2010)

Břitvoruký Sweeney a jeho sedmero stříbrných přátel! Výborný, výborný! Typicky burtonovská stylizace, do příběhu jsem se dostal rychleji než Steven Seagal k hamburgru a pak už si jenom užíval charizmatické herce a jejich prvotřídní výkony, ať už herecké nebo pěvecké. U filmu Hairspray jsem zmiňoval, že muzikály nemusím, avšak to, co se dělo tady, jsem zhltnul jedním dechem. Naprostá paráda! První polovina snímku, kdy se připravuje "pódium" pro hlavní dějství, si může skutečně podat ruku s paní Úžasností. Druhá část, ve které tečou potoky krve, byla svým projevem o maličko méně důraznější. Nic to ale nemění na tom, že zde skutečně mrazí v každém druhém momentu, ať už se zpívá, hovoří nebo podřezává. A finále je masakrální, fyzicky i psychicky. Johnny Depp má v rodném listě napsáno Sweeney Todd, Helena Carter naprosto krásně a libozvučně pěje a Alan Rickman je chodící Kvalita. Beautiful! 50 miliónů dolarů(rozpočet)/111 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(12.2.2008)

Slabší 4*. Trio Burton - Depp - Bonham Carter je pořád vynikající, ale už výtvarně i příběhově pomalinku začíná samo sebe vykrádat. I když jako muzikál je Sweeney hodně skvěle šílený. Spíš jej ale vnímám jako film, než jako muzikál - hudební složka nebyla totiž žádným esem v režisérově rukávu.(26.4.2008)

Pod extrémně nechutnou, úchylnou, hudebně a obrazově komplikovanou slupkou se ukrývá velmi křehký romantický příběh.(9.1.2008)