Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Depp není bezchybný zpěvák, téměř neustávající příval písniček je trochu na škodu a věčná deprese je možná až příliš chtěná, ale přesto mi spadnul kámen ze srdce. Burton si totiž vzal obrovské sousto, které mu mohlo mnohokrát zaskočit. Naštěstí se přes něj dostal s obrovskou bravurou. A to i přestože pracuje s charakterově velmi jednoznačnými figurkami typu pomstychtivý holič nebo vilný soudce. Mr. Bizzaro se totiž rozhodl zahodit problémy s přístupností a nechává krev cákat, břitvy létat a postavy umírat v tratolištích. A ta čím dál osudověji chutnající tragika nechává pocity tak příjemné a rozechvívající, že bych Tima k nějakému dalšímu umění hned postrčil. Takhle srdcem to totiž zvládne málokdo. 85%(24.2.2008)

Chutné masíčko předchozích Burtonových filmů rozemleté na kaši a dochucené vizuálním kořením, kterému bohužel chybí ostrost a překvapivost Timových vrcholů. V polovině první monotónní muzikál, v polovině druhé konečně strhující portrét monstra, které v litrech krve na moment spatří odraz toho, čím bývalo. Výborný Depp i Carterová. Ale na Burtona strašně málo obsahu pod vybroušenou formou. Zklamání roku, nemám pochyb. [7/10](8.2.2008)

Burtona mám rád a Sweeney Todd je přímo nabitý „Burtonovskou“ atmosférou, každičký záběr a detail jsou dokonalé, celý film je důrazně temný, pochmurný, smutný a v neposlední řadě také pořádně krvavý. Herci si užívají a hrají bez chyby, hlavně herecké trio Johnny Depp, H.B.Carter, Alan Rickman, ale i zbytek hraje skvěle (pobavil „Borat“). Muzikály nevyhledávám a můžu tak říci, že je nemám moc v oblibě, ST mě překvapil a bavil i když mohlo být daleko více mluvených pasáži, ale to nemohu brát jako chybu, bylo by to trochu mimo ;-). Co říct? - Tim Buton zpátky v plné síle. 8/10*(14.4.2008)

Tak tohle byl naprosto totalni masakr, Burton opet nezklamal. Ostatne tema pro nej jako stvoreny, navic moji oblibenci Depp a Carter, to proste nemohlo dopadnou spatne. Sice pribeh neni tentokrat to, za co si Burton zaslouzi nejvetsi pochvalu, nicmene dej je zajimavej, misty strasidelnej, misty vtipnej, sviznej a ani na moment nenudici. Absolutne dokonala je vizualni stranka a to jak smradlavej, hnusnej, temnej Londyn, tak skoro az uchylny zabery od more, takle uchvatnou vizualni stranku sem uz dlouho nevidel. Hudba je asi nejvetsi a jedina slabina filmu, az na par vyjimek ty pisnicky kdovijak chytlavy nejsou, ale herci to zvladli odzpivat velice slusne. Co se tyce Deppa, ten je naprosto dabelskej a po uchylackym Sparrowovi je tohle fakt hodne zasadni zmena. Helena Bonham je taky perfektni, takova trosku carodejnice. Z ostatnich stoji za zminku jen extra uchylnej Sacha Baron Cohen. Jinak Burton se tentokrat fakt vyradil, s nicim se nesere, takze mrtvol hodne rychle pribejva, krev strika proudama vsemi smery a celej film ma dost temnou atmosferu, kterou obcas prozari romantika mezi Sweeneyho jedinym "pritelem" a dcerou. Skoda, ze tenhle romanek neni vicemene ukoncenej. Jinak zaverecna 15 minutovka je totalne hardcore a necekejte zadnej happy-end. Burton nezklamal, natocil vizualne bombastickej film s dokonalym obsazenim, hororovejma prvkama a uchylnym humorem, proste presne to, co na nem mam rad a proc ho mam mezi oblibencema.(7.2.2008)

"To je hnus! Jak se na to můžete koukat?!" (copyright chlápek, mizející ze sálu ještě před půlkou) Muzikály jsem nikdy neměla moc v lásce, ale na zpěv v ST jsem si zvykla až podezřele rychle - snad díky tomu, že na mě autor i sám Johnny působili stylem, že celé to zpěváčkovské blbnutí neberou zas tak úplně vážně a docela si to užívají. Co se brutality, množství krve a vůbec celkové "pohoršující" formy i obsahu týče, snímek je nenaplňuje v takové míře, na jakou má se svým rozkošným tématem a odvážným režisérem nárok - a to je trochu škoda. Tedy škoda pro krvavé fajnšmekry - ti ostatní, méně nároční, budou snad spokojeni plně (přední řady v kině si mohou nejednou prohmátnout obličej v domnění, že na ně Sweeney ustřík). Příběh samozřejmě nudná klasika, romance námořníčka a dcerušky velmi otravná, burtonovská forma naprosto tradiční, takže už trochu ohraná, závěr lehce naštve (kdokoli, jen ne ten fakan), ale není špatný - každopádně kdyby hlavní roli hrál někdo jiný, nejspíš bych si dvakrát rozmyslela, jestli dát tak vysoké hodnocení (3,5*). Jenže Johnny je prostě Johnny - a navíc, s bílým xichtem a rozcuchanými vlasy mu to přece TAK sekne (tentokrát přičíst k dobru ještě černobílé pruhované celoplavky, které se mimochodem objevují v jasně nejlepší části filmu)... ♫"It's piss... yes, it's piss."(5.2.2008)