Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street

Sweeney Todd: Diabolský holič z Fleet Street

Horor / Muzikál / Thriller / Drama

USA / Velká Británie, 2007, 116 min

Dobré, velmi dobré. Ale až poslední akt je vynikající. Burton se okovů teatrálnosti zbavuje jen velmi pozvolna. Dlouhé minuty jsou nepříjemně statické a člověka, který má Burtona nakoukaného horem spodem, jen stěží osloví klasicky vyšperkovanou výpravou a přestylizovanými postavami. Ty jsou mimochodem rozestaveny podle Burtonových ohmataných návodů, v nichž už schází jakýkoliv moment překvapení. Masokombinátovým songem se naštěstí Sweeneyho podaří roztančit a film nejen nabírá na tempu, ale jeho krví promazaná kolesa roztočí i Sweeneyho příběh do vší své tragičnosti. Ve finále už Burton jen perlí ... Že se za vším tím slizem, cynismem a rádoby úchylností skrývá hodně učesaná vyprávěnka o tom, že "vraždu vraždou nepomstíš" a že "mládí kráčí vpřed", se ale setřít nepodaří. Jen Burtonova klasika, zaměnitelná s půltuctem mistrových jiných filmů. Bohužel leckdy vnitřně excentričtějších a proto i zajímavějších. A mimochodem, zpívající Johnny Depp je jako hrající Britney Spears. Má jen štěstí, že na plátně vypadá stylověji a že jej v duetech táhnou kolegové a spousta muzikální hravosti.(30.1.2008)

Rozpočet $50miliónovTržby USA $52,898,073Tržby Celosvetovo $153,329,844Tržby za predaj DVD v USA $40,748,372 //počet predaných kusov 1,886,364║ Veľké chladné, temné a hlavne krvavé sústo priniesol Burton, keď príde na britvu tak proste fičí a strieka... Johnny Deep v asi najtemnejšie postave čo doteraz hral. Veru pre mňa na prvý krát to bolo veľké sústo, vydýcham to a potom ešte zrovnám pocity z filmu. /80%/(14.6.2009)

Soundtrack Stephen Sondheim: 1. Opening Titles [3:30] ,2. No Place Like London [5:32] ,3. The Worst Pies in London [2:21] ,4. Poor Thing [3:07] ,5. My Friends [3:57] ,6. Green Finch & Linnett Bird [2:15] ,7. Johanna [1:57] ,8. Pirelli's Miracle Elixir [2:02] ,9. The Contest [3:32] ,10. Wait [2:37] ,11. Pretty Woman [4:28] ,12. Epiphany [3:45] ,13. A Little Priest [5:11] ,14. Johanna [5:40] ,15. God, That's Good! [2:48] ,16. By the Sea [2:27] ,17. Not While I'm Around [4:09],(14.5.2011)

"To je hnus! Jak se na to můžete koukat?!" (copyright chlápek, mizející ze sálu ještě před půlkou) Muzikály jsem nikdy neměla moc v lásce, ale na zpěv v ST jsem si zvykla až podezřele rychle - snad díky tomu, že na mě autor i sám Johnny působili stylem, že celé to zpěváčkovské blbnutí neberou zas tak úplně vážně a docela si to užívají. Co se brutality, množství krve a vůbec celkové "pohoršující" formy i obsahu týče, snímek je nenaplňuje v takové míře, na jakou má se svým rozkošným tématem a odvážným režisérem nárok - a to je trochu škoda. Tedy škoda pro krvavé fajnšmekry - ti ostatní, méně nároční, budou snad spokojeni plně (přední řady v kině si mohou nejednou prohmátnout obličej v domnění, že na ně Sweeney ustřík). Příběh samozřejmě nudná klasika, romance námořníčka a dcerušky velmi otravná, burtonovská forma naprosto tradiční, takže už trochu ohraná, závěr lehce naštve (kdokoli, jen ne ten fakan), ale není špatný - každopádně kdyby hlavní roli hrál někdo jiný, nejspíš bych si dvakrát rozmyslela, jestli dát tak vysoké hodnocení (3,5*). Jenže Johnny je prostě Johnny - a navíc, s bílým xichtem a rozcuchanými vlasy mu to přece TAK sekne (tentokrát přičíst k dobru ještě černobílé pruhované celoplavky, které se mimochodem objevují v jasně nejlepší části filmu)... ♫"It's piss... yes, it's piss."(5.2.2008)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(17.1.2010)

• - Colleen Atwood (kostýmní výtvarnice) přesně věděla, jak bude Sweeny Todd vypadat, poté, co uslyšela zpěv Johnnyho Deppa. (RoryWhite)

• - Spoiler: Kdykoliv Sweeney Todd (Johnny Depp) sešlápne pedál na křesle smrti, celé se překlopí a otevře se poklop do sklepení, kam oběť zapadne. Při podříznutí Lucy Barker se při sešlápnutí pedálu pouze otevře poklop, křeslo zůstane na svém místě. (Noviik)

• - Během natáčení měl režisér k ruce trikový tým, který vymýšlel různé způsoby, jak vytvořit krvavé gejzíry, a jehož členové je na sobě zkoušeli vybaveni hadičkovou výstrojí. [Zdroj: Premiere] (zdeny99)