Hedvábná cesta

• slovenský

Hodvábna cesta

Drama / Romantický

Kanada / Francie / Itálie / Velká Británie / Japonsko, 2007, 104 min

Ani 10 oscarových kamer se nevyrovná tomu, co tvoří režisér Girard s kameramanem Dostiem. Doslova každý záběr je výjimečný, vypiplaný do nejmenší detailu - nasvícení, hloubka ostrosti, barevnost, kompozice....až se divák tou krásou zalyká a nevěří, že něco takového mohl stvořit člověk. V jádru je příběh velmi křehký, mnoho slov nepadne, hudba tvoří emoce a každý, kdo se naladí na tuto meditativní vlnu, bude odměněn nevšedním zážitkem. (P.S. Jen se dojímejte nad Pokáním s umělými emocemi, kde se tlačí nadoraz. Tohle je pravdivé.)(3.2.2008)

• Nick Tow

Útla knižôčka Alessandra Baricca bola pre mňa jedným z najväčších "objavov" posledných rokov - a jedným z najčastejšie kupovaných darčekov (i keď v kníhkupectvách dosť čumeli, keď som vyslovil prosbu, aby mi ju zabalili do hodvábneho papiera...) Raz sme tak sedeli s jedným kamarátom knihomolom na káve a bavili sa o knižkách a on zasmečoval: "Čeče, z toho Hodvábu by mohlo byť skvelé kino, keby to zobral do rúk dajme tomu taký Jean Pierre Jeunet". A ja mu na to hovorím "A ja si, čeče, myslím, že tá knižka je nesfilmovateľná, resp., že film sa síce podľa nej natočiť dá, ale bude to to isté, ako keby si dal hluchonemému zaspievať mongolskú štátnu hymnu." Ten kamoš zafrfľal pod nos, že som zase moc múdry a nechali sme to plávať. Keď sa zjavili informácie, že film sa predsa len ide točiť, zaprisahal som sa, že ho nechcem vidieť, že to, čo mi z tej knižky zostalo v hlave, nech zostane nepoškvrnené. Nakoniec zvíťazila zvedavosť a hoci to nebola mongolská štátna hymna v prevedení hluchonemého, bol to celkom iný príbeh a celkom iné tváre, oblaky, more, hodváb, smútok, diaľky, písmo, vášne, krajiny... Nechcem ten film pochovať nejakou priemernou známkou len preto, že naplnil moje neblahé tušenie, možno človeku "nezaťaženému" ľahkosťou knižného Hodvábu sprostredkuje čosi, čo mu nesprostredkujú iné filmy, takže dnes sa, milí žiaci, radšej známkovať nebude. Ale ak vám smiem poradiť, prečítajte si toho Baricca a natočte si film vo vlastnej hlave. A zaručene to bude to najlepšie možné kino!(2.4.2008)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $1,103,075Tržby Celosvetovo $7,965,682(10.3.2010)

Pomalý a emotivní film. Bohužel, někdy to dosáhlo tak pomalé rozvláčnosti a jemnosti, že to naopak působilo prázdně a nezáživně. Měla jsem takový dojem, že by chtělo trochu "přitlačit na pilu", aby to získalo šťávu, ale samozřejmě ne tak moc, aby to působilo necitlivě. S takovými filmy je trochu problém. Dojem byl celkově dobrý a především konec byl působivý, avšak na na můj vkus si to nezaslouží lepší hodnocení než slabý nadprůměr. Škoda, že jsem nečetla předlohu, možná by to na mě pak působilo jinak. ~(3,3)~(14.8.2011)

• D.Moore

Romantický/dramatický film, ve kterém jsem si nevšiml jediné emoce. Škoda. Vizuálně bez výhrad, ovšem všechno ostatní stálo za starou bačkoru. Nesympatickým Michaelem Pittem počínaje (ten člověk by měl hrát jen záporné postavy a do jiných žánrů se nepouštět) a podivně mdlou Keirou Knightley (zatím její nejhorší role, kterou jsem viděl) konče.(1.9.2011)

• - Film je natočen podle románu Alessandra Baricca, který v ČR vyšel pod názvem Hedvábí. (Yardak)

• - První zmínky o chovu bource morušového spadají už do 3. tisíciletí př. n. l. Výrobní monopol na hedvábí držela Čína až do 6. století (n. l.), pokus o vývoz technologie se trestal smrtí. (formelin)