Králova přízeň

Other Boleyn Girl, The

Kráľova priazeň

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

Výborně natočené historické drama s romantickou zápletkou (no, snad by bylo na místě napsat - zápletkami), které bylo navíc absolutně bravurně zahráno snad všemi, kteří měli ať už menší nebo větší roli. Ericovi Banovi jako by role krále byla ušita na míru, Natalie hříšně svůdná a ze Scarlett každým krokem sršela božská nevinnost. Příběh opravdu napínavý, už dlouho mě takhle žádný historický film nepohltil.(23.7.2008)

„Ako sa preboha udržíte na koni bez muža?“ – „Ako vy, veličenstvo. Stehnami.“ Scarlett Johanssonová a Natalie Portmanová sú dve talentované šikovné frndy (Scarlett začínala u Redforda, Natalie svojho času odmietla všetky filmové ponuky aby vyštudovala psychológiu), ktoré spoznali slávu od útleho veku. Patria však k tej vzácnej sorte detských hviezdičiek, ktoré už v miniatúrnom veku dobre vedia, čo chcú a čím sú staršie, tým sú lepšie. A už ako deti boli výborné. Bohužiaľ, písať o takýchto zaujímavých osobnostiach je oveľa lepšie, ako písať o priemernej KRÁĽOVEJ PRIAZNI. Vyzerá pekne (výprava, kostýmy, rekvizity) a ani príbeh nie je najhorší (čo je ochotné dievča urobiť pre kráľa a kde končí ochota a začína prostitúcia?). Ale celé je to nudné a nevýrazné, postavy nie sú také dobré, ako ich herecké predstaviteľky a nepresvedčivé mužské výkony (tradične nezáživný Austrálčan Bana, tradične nesympatický Brit Morrissey) tomu tiež veru dvakrát nepomáhajú. Tam, kde končí KRÁĽOVA PRIAZEŇ, začína oveľa lepší historický politický triler KRÁĽOVNÁ ALŽBETA s Cate Blanchettovou a Geoffreym Rushom. P.S. Zaujímavosťou je, že po desiatich rokoch sa na plátne (po ZAKLÍNAČOVI KONÍ) stretáva Scarlett s Kristin Scott Thomasovou (a znova vo vzťahu dcéra matka).(17.11.2009)

Ze začátku bylo všechno zajímavé a začalo se to hodně zamotávat. Krásne kostýmy, skvělí herci, dobrá zápletka, příjemná hudba, dobová atmosféra... to celé mi dávalo dohromady krásný historický film. Ale všechny ty intriky vedly jen k neuvěřitelnému trápení. Oddanost k rodině mě zaráží, všichni museli ustupovat a měli to za povinnost... Ženy neměly skoro žádná práva, královna rodila, dokud neměla syna... Že měl král dostatek milenek, to už nikoho nezajímalo, manželka tedy sloužila jen formálně. Přijde mi to neskutečné, i když o tom neslyšim poprvé. A tak když se mluví o téhle době, rozhodně si nepředstavim jen krásný šatičky... ale krutost, méněcennost, lhostejnost... prostě to na mě zapůsobilo natolik, že sem ráda, že žiju ve světě počítačů :) Jen chci dodat, že obě herečky to zahrály skvěle... Co se týče Natalie Portman, ona je dokonalost sama... a čím dál tím víc... herečka s velkým H !(31.10.2008)

Film Králova přízeň mi tak trošičku připomněl Formanovy Goyovy přízraky a to nejen kvůli obsazení Natalie Portman ale hlavně hodně podobným stylem filmového zpracování. Film jako takový není vůbec špatný. Asi to nejlepší na celém filmu jsou herecké výkony. Obsazení ve filmu je opravdu na vysoké úrovni a slavnými herci se to tu jen hemží. To co ale film sráží do kolen je hlavně nepříliš povedený scénář, režie a určitá chladnost a ukradenost jednotlivých postav, která je ze snímku přímo cítit. Filmu prostě chybí nějaký šmrc, chuť a jde spiš o průměrně zrežírované dílo s dobrými herci, kteří alespoň částečně film zachraňují. Filmu tedy nakonec dávám 70% ale už teď je mi jasné, že už bych se na něj asi podruhé nepodíval.(20.4.2008)

"Tá kurva Boleynová!" vraví sa v Kráľovnej Alžbete, a to je kľúčové. Než však nastane zábava s "kurvou Annou Boleynovou", treba pretrpieť dobrých 40 minút s "ťuťkou Annou Bolyenovou a ešte väčšou ťuťkou Mary". Matný sled malebných obrázkov (krajiny a ústredných dvoch sexíc) vás môže ľahko učičíkať a odradiť od ďalšieho sledovania. Lenže potom sa Portmanka vráti z francúzskeho exilu, na krku sa jej blýska veľké zlaté B (ako "Bitch"), a odrazu vypukne takmer strhujúci intrigánsky thriller, ktorý sa (už len pre oduševnené nasadenie Natalie) určite oplatí vidieť.(14.2.2009)