Králova přízeň

The Other Boleyn Girl

Kráľova priazeň

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

Kdo viděl historický seriál Tudorovci a ten se mu líbil, tak bude nadšený stejně jako já. Celý seriál je tu smrsknutý do jednoho filmu, který je velice dobře natočený a má výborné herecké obsazení. A i když všichni víme jak tenhle příběh dopadne, z obrazovky jsem nespustil oči ani na chvíli.(18.2.2010)

V tomto filmu hrají dvě mé hodně oblíbené herečky a nebojím se napsat, že právě kvůli nim jsem se téměř nenudil. The Other Boleyn Girl je historické drama, které po většinu času nenudí a pokud (jako já) moc nevíte o historii staré Anglie (věděl jsem akorát, že si Jindřich osmý musel vymyslet vlastní církev, aby se mohl rozvést) a neviděli jste Tudorovce (ani já jsem zatím tenhle seriál neviděl, ale mnozí to zde přirovnávají právě k tomuto seriálu) tak si zřejmě tento film užijete, stejně jako já. Co si budeme povídat, tohle je dobrý film, ALE… není zde ani jedna silnější scéna (a to tam pár scén mělo potenciál), ani jeden silnější okamžik, který bych si déle zapamatoval. Celé to jen plyne. A proto nemůžu dát plný počet. Ale jinak, vše ostatní se podařilo a jak už jsem řekl na začátku, já miluju Scarlett a Natálku. Takže celkový dojem je stále hodně, hodně slušný. 80 %.(22.7.2011)

Chytře napsaný příběh těží hlavně z dvojice hereček v hlavních rolích a s divákem si hraje tím způsobem, že mu je napřed sympatická první, pak druhá, potom obě, chvíli nato ani jedna z nich... A nakonec... No, stojí to za to. V souboji Scarlett X Natalie u mě tentokrát vyhrála druhá jmenovaná (až mě to překvapilo), Eric Bana se na krále hodí, z vedlejších postav jasně vede matka Kristin Scott Thomasová. Chválím kostýmy, kameru a hudbu, nechválím skoro dvouhodinovou stopáž, která mi tak patnáct minut před koncem připadala už zbytečně moc dlouhá. Přesto čtyři hvězdy.__P.S. Za český název by měl zase někdo dostat me(n)tál.(30.8.2010)

Film, který má na půl televizní režii, ale kvězdné obsazení. Co hvězdné, rovnou superhvězdné. Dvě nejžádanější herečky součastnosti, obě dvě jsou sice krásné, ale tady jsem ani pro jednu slabost nenašel a Eric Bana, který je dobrým hercem, ale pro takovou roli mu chybí prostě šarm, kouzlu a charisma. Takže o nějakém výpravném velkofilmů nemůže být ani řeč. Vlastně Chadwick je další "zabiják" projektů a herců, protože tohle si určitě za rámeček nikdo z hlavní trojice nedá. Ze začátku mi to přišlo jako sladká limonáda, ale změnilo se to v ostrou pálenku, která občas fakt kopala. Emoce jsou cítit i v tom největším zákoutí a Natalie i Scarletta intrikují co to dá, ale když má přijít něco velkýho, prostá režie to shodí dolů mezi ostatní harampádí. __ Na dopoledne slušný, ale jako historický velkofilm? Ani za tisíc let! Tři s odřenýma ušima.(11.12.2008)

Co k tomu dodat? Hvězdné obsazení, skvělé herecné výkony, historický námět mi trochu vysvětlil vznik anglikánské církve, ale celkově na mě fim působí jaksi nedotaženě, prostě mi tam něco chybí.(21.6.2008)

• - Jane Parkerová a George Boleyn nebyli manželé až po narození Alžběty, ale už kolem roku 1525, Jane byla navíc dvorní dámou Kateřiny a podle historiků musela být hezká, jelikož byla vybrána spolu s Annou a Marií na divadelní hru. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Anna Boleynová byla ve skutečnosti těhotná čtyřikrát, třikrát však potratila. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Spoiler: Věk malé Alžběty je oproti skutečnosti lehce pozměněn. V době, kdy byla její matka popravena, jí byly 3 roky. (novoten)