Králova přízeň

The Other Boleyn Girl

Kráľova priazeň

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

Králova přízeň dost podlézá masovému vkusu svým soustředěním se pouze na pletichy bez zájmu o širší souvislosti, na druhou stranu jsem se dost dobře bavil a užíval po delší době opět skvělou Scarlett. I v méně vděčné roli tiché a prosté Mary dává Natálce na prdel(ku). 70%(10.11.2008)

Historické drama moderního střihu, natočené podle známého příběhu z hodin dějepisu. Vznikl napínavý film s řádkou vynikajících herců, z nichž vyčnívá především N. Portman, coby rozporuplná Anne Boleynová, která se ke konci snímku stává téměř zápornou postavou. Johanssonová je od začátku za tu hodnější a ctnostnější (i když realita byla trochu jiná) a E.Bana vypadá jako jeden velký chodící hormon. Není to ani tak jejich vina, jako spíš chyba scénáře, který jim nedopřává takový vývoj jako Portmanové. Stydět se za tenhle snímek, ale nemusí nikdo z tvůrců.(28.11.2009)

Kdekdo zná nechvalně proslulou sňatkovou politiku anglického krále Jindřicha VIII., proto je zajímavé sledovat ono „druhé Boleynovic děvče“, které, odstrčeno a zastíněno starší sestrou, nakonec bojuje právě o (sestřin) holý život. Dle románové předlohy se ale nám rozkládá rozpačité drama, až naivně čitelné, chladně unylé, bez jediné zásadnější scény. Režisér Justin Chadwick až trestuhodně prohýřil (úzkostně stejný pocit jsem měl i u Černé Dahlie Briana DePalmy) záviděníhodné hvězdné obsazení a navíc nenabídl zhola nic, co by film mohlo označovat romancí!! Hodně našedlých 60%..(10.6.2008)

Okénko poezie; "Kdybych tak štěstí měl, co Eric Bana, dvojice krásných těl mi byla by dána. Spanilá Scarlett a líbezná Natalie, chtěl bych se válet s vámi v mé posteli." Konec okénka. Božínku, to byla slast... Děj sice místy hluchý až těžkopádný, se skoky připomínajícími zlatou éru Jaroslava Sakaly, pokud má ale člověk při projekci tu správnou náladu, pošmákne si. Je to vlastně takové historické Beverly Hills in England. Jen mnohem víc sexy a daleko opravdovější.(25.11.2008)

„Ako sa preboha udržíte na koni bez muža?“ – „Ako vy, veličenstvo. Stehnami.“ Scarlett Johanssonová a Natalie Portmanová sú dve talentované šikovné frndy (Scarlett začínala u Redforda, Natalie svojho času odmietla všetky filmové ponuky aby vyštudovala psychológiu), ktoré spoznali slávu od útleho veku. Patria však k tej vzácnej sorte detských hviezdičiek, ktoré už v miniatúrnom veku dobre vedia, čo chcú a čím sú staršie, tým sú lepšie. A už ako deti boli výborné. Bohužiaľ, písať o takýchto zaujímavých osobnostiach je oveľa lepšie, ako písať o priemernej KRÁĽOVEJ PRIAZNI. Vyzerá pekne (výprava, kostýmy, rekvizity) a ani príbeh nie je najhorší (čo je ochotné dievča urobiť pre kráľa a kde končí ochota a začína prostitúcia?). Ale celé je to nudné a nevýrazné, postavy nie sú také dobré, ako ich herecké predstaviteľky a nepresvedčivé mužské výkony (tradične nezáživný Austrálčan Bana, tradične nesympatický Brit Morrissey) tomu tiež veru dvakrát nepomáhajú. Tam, kde končí KRÁĽOVA PRIAZEŇ, začína oveľa lepší historický politický triler KRÁĽOVNÁ ALŽBETA s Cate Blanchettovou a Geoffreym Rushom. P.S. Zaujímavosťou je, že po desiatich rokoch sa na plátne (po ZAKLÍNAČOVI KONÍ) stretáva Scarlett s Kristin Scott Thomasovou (a znova vo vzťahu dcéra matka).(17.11.2009)

• - Ve skutečnosti byl Thomas Wyatt ženatý s Elizabeth Brookovou (1521). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Anna Boleynová byla ve skutečnosti těhotná čtyřikrát, třikrát však potratila. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pro setnutí Anne B. byl povolán z Francie specialista a Anne byla setnuta mečem místo tradiční běžné popravčí sekyry. Její sňatek s králem byl anulován krátce před její popravou. Byla pohřbena do prostého hrobu bez označení. Její ostatky byly identifikovány až za vlády královny Viktorie, nyní je místo jejího odpočinku vyznačeno v podlaze. (Kikimora2001)