poster

Chléb náš vezdejší

 • český

  Náš denní chléb

 • Rakousko

  Unser täglich Brot

 • slovenský

  Chlieb náš každodenný

  (festivalový název)
 • anglický

  Our Daily Bread

Dokumentární

Rakousko / Německo, 2005, 92 min

Scénář:

Nikolaus Geyrhalter
 • Flipper
  ****

  Každý tuší, že vo veľkovýrobe hydiny, alebo dobytka sa nejedná v rukavičkách. Tušenie však nikdy nie je také silne, ako keď to vidíme naživo. Samozrejme každý ostane prekvapený, ako je možná taká chladná a bezcitná práca s krásnymi zlatými kuriatkami a ako možeme vyrobiť stroj na zber sliepok, alebo na otváranie hrudníka prasiat. Veru, časy, keď sa zabilo jedno prasiatko a celú zimu mala rodina čo jesť sú dávno preč. Ľudí je viac, konkurencia obrovská, preto treba všetko zrýchliť. Zrýchliť odoberanie vnútorností, zrýchliť rast býkov, zrýchliť rast ovocia. Všetko si ale vyžiada svoju daň a to v blízkej dobe.___ Osobne som rád, že dokument nevtĺkal do hlavy žiadne "ideály", alebo ešte traumatickejie a za srdce chytajúce komentáre ako v Eartlings, ktoré by prerazili krutosť všetkých výrobných procesov. Kto nevidel niečo podobné je rozčarovaný, kto videl môže porovnať. Nerád priznávam, ale takáto výpoveď môže byť hocijako realistická, mäsovýrobne budú prosperovať ešte dosť dlho. Užívateľ má šancu sa brániť, či už vegetariánstvom, alebo opatrnosťou pri nákupoch, biopotravinami etc, ale pochybujem že všetci budeme úspešný. Jednoducho jesť budeme a budeme nútený skončiť v ďalšom kolotoči stravovania podporovaním, týchto výrobných mašinérií, podobne ako sliepky točiace sa na hákoch... PS: Z veľkým sebazaprením som po tomto zjedol večeru: guľaš...(19.11.2009)

 • Ninkaa
  ****

  Vždycky jsem snila o tom, že budu pracovat jako štípačka prasečích nožiček...přinejhorším jako řezačka kuřecích krků...(14.7.2012)

 • heyda
  *

  Super obří nuda. Tyto dokumenty strašně rád sleduju a většinou hodnotím maximálně, protože o zvrácenosti dnešní doby si myslím svoje. To nic nemění na tom, že tady sledujeme jen obrázky a nedostáváme žádné hodnotné informace. Žádné mluvení, žádný komentář, žádná fakta ani žádná hudba...jen záběry na prasata, kuřata, býky, ryby, slepice, potraviny a občas vidíme, co si dělníci připravili na svačinu a jak jim ten chleba se sejrem chutná. Fakt mě štve tento přístup k tématu. Pokud se má něco prezentovat širšímu publiku, tak se to má dělat zajímavě a informačně bohaté. Obrazový materiál je dobrý, ale naprosto nevyužitý, za takové zprznění nemůžu hodnotit jinak.(1.3.2013)

 • Bluntman
  ***

  LFŠ 2009 NÁŠ DENNÍ CHLÉB (na "filmovce" pod názvem CHLÉB NÁŠ VEZDEJŠÍ) je další z řady dokumentů-esejů, které odstartoval Michael Glawogger, bývalý spolupracovník Ulricha Seidla, svými obrazy přelidněnosti metropolí a chudoby MEGACITIES a které v pečlivě komponovaných záběrech-scénách beze slov poukazují na předem daný problém, většinou odlidštěnost institucí (nemocnic - NA SVĚT, NÁŠ DENNÍ CHLÉB - potravinářský průmysl). Problém s tímto "módním trendem", kdy dokumenty takto natočené jsou kritikou dobře hodnoceny a na festivalech oceňovány je v tom, že je ve výsledku jedno, jaká je výsledná délka filmu & že pozitivní odezva přichází od liberálně smýšlejících jedinců, které není nutné přesvědčovat ani je na danou problematiku upozorňovat. 6/10(2.8.2009)

 • Lindiště
  *****

  Syrové a chladné zobrazení toho, co se děje se základními potravinami, předtím než se dostanou na pulty sámošek. Cílem co nejefektivnější masové produkce je evidentně uchovávat co největší množství na co nejmenším prostoru, jak rostlin, tak zvířat za podpory práškovacích a postřikovacích sajrajtů v jednom a řízené inseminace v jiném případě. Absence jakékoliv hudby nám dojem nijak neulehčuje, což je jistě záměr a podle mého úplně v pořádku. Je vidět, že naprosté nerespektování přírody je naším denním chlebem a každý z nás ho chtě-nechtě podporuje. Hlavně nezapomenout nakonec všechno pořádně vydezinfikovat...(2.4.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace