Stupeň 7: Konec světa (TV film)

Category 7: The End of the World

• Německo

Category 7 – Das Ende der Welt

Dni skazy: Koniec sveta

Akční / Sci-Fi / Thriller / Katastrofický

USA / Německo / Kanada, 2005, 2x96 min

• Z0oMb3E

Koment po prvej časti: Ono tieto twisterovité béčka sú všetky na jedno kopyto. Vykrádajú sa navzájom, likvidujú jednu milovanú ikonu za druhou, spoja dokopy dvoch bývalých a hrá v nich Tom Skerritt. Jediná zmena spočíva vo vedľajších rozšíreniach deja. A tu v nich tvorcovia zaradili na 7 stupeň. Dosiahli však jedine natiahnutie filmu na dva diely a nutnosť snímania bezhlavo pobehujúcich neštastníkov. Ešteže rýchly strih a roztrasená kamera dodá o 30% akčnosti. Čo na tom, keď sa aktuálna scéna odohráva počas kľudného rozhovoru. Pravdepodobne je kľudný pretože monotónna intonácia a rozvážne pohyby všetkých zúčastnených tomu len nahrávajú...a vlastne ups práve im okolo hlavy preletel karavan.(4.6.2012)

• Korbitch

Vtipná příšernost. Hrozná kamera, ty zpomalený záběry a změny zabarvení byly doslova iritující, špatní herci, dějová linka natahovaná jak nudle z nosu a neskutečně tupý scénář.(7.2.2010)

• Gemini

Je to neuvěřitelné, ale i na poli příšerných televizních velekatastrofických audiovizuálních děl (označení "film" je přece jen trochu příliš...) existuje konkurence mezi stanicemi. A tak, když NBC natočilo dvojitou dávku zemětřasného běsnění živlů (10,5 stupně a 10,5 stupně: Apokalypsa), v CBS si řekli, že na to přece mají taky, a vrhli se na supermegagigatotálbrutál bouření a tornádování a hurikánování a tak vůbec. A sehnali si k tomu taky zajímavou hereckou sestavu, a překvapivě nacpali dost peněz do vizuálních efektů, takže třeba likvidace karavanové osady tornádem vypadá opravdu působivě. V první polovině se dokonce dá mluvit o jakés takés filmové kvalitě a určitém podvratném záměru, protože se mimo jiné dočkáte nevybíravé kritiky protekčních hajzlíků vychovávaných programově pro vedoucí funkce, a taky pranýřování amerického fenoménu televizních kazatelů (výborní James Brolin a Swoosie Kurtzová) - musíte se sice povznést nad to, že tornádo zmastí Eiffelovku, a že Tom Skeritt bude nahánět megabouře v SR-71 Blackbirdu (v čem taky jiném, to je jako kdybyste chtěli točit western bez gatlingu:)), ale to jsou v tomhle žánru už takové samozřejmosti, že;) Zlom mezi prvním a druhým dílem téhle "minisérie" ale taky znamená návrat "k tomu nejlepšímu, co žánr nabízí" - je tu otřesně animovaná zkáza Sochy Svobody, naprostá zhovadilost pohodového popojíždění auty po městě zmítaném "kataklyzmatickou bouří", a pak taky akční scény při řešení dramatu unesených VIP ratolestí, průhledná antibushovská ekologická agitka, a spousta dalších věcí... Ten sešup je tak výrazný, že vzhledem k objektivně zajímavé (byť hodně svérázné) první polovici bych režiséra skoro podezíral, že šlo o záměr. Ani ten ale nevysvětluje to, že Stupeň 6 byl tak hrozná srágora, takže sázím spíš na "pomocného režiséra";) S čistým svědomím říkám, že ze všech televizních katastrofických ubohostí je tahle první, kterou bych mohl označit za zajímavou. A pro její opravdu velmi perverzní charakter dávám krásných nula bodov, protože to je tak blbé, že byste to měli vidět. A hraje v tom Gina Gerschon, takže kdyby vás to hodně iritovalo, můžete vypnout zvuk a chvíli se na ni jen dívat:) 0%(24.4.2013)

• Allien.9

Když si to srovnám s jinými (rádoby) katastrofickými filmy kategorie B-C, musím chtě nechtě dát alespoň dvě hvězdy. Proč? Zas tak hrozné to totiž není... Děj zkousnu, efekty a herce podezřele také (Randy Quaid je prostě sympaťák), ale za tu klepající se kameru, která docílí nanejvýš toho, že vás rozbolí hlava, bych vážně zabíjela.(9.6.2010)

Klimatické změny způsobující bouře po celém světě. Příroda se asi pomátla. Banda teroristů, která vyhrožuje. Zajímavá kombinace. Na dva díly to bylo moc roztahané, stačil by jeden. Ujíždím na katastrofických filmech, pořád mě přitahujou. Řekněme, že jsem znovu objevila Ginu Gershon, kterou jsem na čas ztratila z dohledu.(11.7.2008)