Vikingové II

Pierre Gill

Geoff Zanelli

Karen Loop
  • castor

První Vikingové měli ve své době velkou hvězdu, uznávaného režiséra a balík peněz (160 milionů dolarů). Jenže z filmu s Antoniem Banderasem a tvůrcem Predátora nebo Smrtonosné pasti se stal propadák a kritici si na něm pořádně smlsli. Český distributor si titul nicméně půjčil i v případě story o bandě Vikingů, jednom cizinci a ohnivé sani. A divák si klepe na čelo, jak mohlo něco takového stát padesát milionů dolarů, respektive jak mohli být producenti tak štědří? Mixuje se tu totiž severská mytologie a sci-fi. Hodně divoké a hodně nekonzistentní. Zaměnitelný (i když snaživý) James Caviezel tu totiž přistane se svou vesmírnou lodí, ocitne se mezi Vikingy a společně odolávají útokům jakéhosi monstra. Sice od téhle ptákoviny rychle upustí, i tak bych ale namísto svítící obludy mnohem raději sledoval dva znepřátelené severské kmeny plné nasraných dvoumetrových zarostlých chlapů, kteří svými syrovými bitkami látce dodají tu pravou atmosféru chladu, smrti a barbarské zběsilosti za vzdáleného vytí hladových vlků. Což se v tomhle případě bohužel nestalo.(4.4.2014)

• Rogue

Nedostatek peněz a nápadů vynahrazený béčkovitou vtipností a stopovým množstvím guilty pleasure zábavy. Má to všechno, co mají lidi rádi - kroužení kamery kolem vikingské vesnice, podzemní jeskyně, vrak pod vodou, světélkující příšery a jejich doupě, zelený sliz, hrdinovu smutnou minulost, lovestory, výbuchy, šablonovité žvásty, Boromira, strom v domě, finálový souboj na útesu u vodopádu, vesmírnou loď, dvoumetrové fantasy meče a zrzku. Akorát je to zcela nefunkční.(14.2.2009)

Výborné dobrodružné sci-fi, které od diváka nevyžaduje moc přemýšlení, a zároveň jej nazahlucuje zbytečnou béčkovostí či bezduchými scénami. Rozhodně nadprůměrná podívaná, McCain mile překvapil.(10.8.2011)

Hodně zajímavej nápad a funguje to překvapivě dobře. Nevim, proč to tady má tak rozporuplný hodnocení - doufam, že od toho nikdo nečekal pokračování Vikingů (1999), jak uvádí českej překlad (???!!!).(15.4.2012)

Překvapení. Myslela jsem, že to bude strašná blbost. Už ten nápad - návštěvník z vesmíru (!) přistane se svou kosmickou lodí mezi Vikingy a později se k nim přidá v lovu na světélkujícího aliena? A přesně tak, jak bláznivě to zní, to i skvěle vyšlo. Některé scény jsou přímo vynikající (Všechny scény útoku monstra, hořící příkop, vodopád). Monstrum se opravdu povedlo a vždycky, když se rozpoutá ta hra světel a zvuků, atmosféra dosahuje vrcholu. Dokonce se mi stalo, že jsem byla dojatá a s tím chudákem Moorwenem jsem soucítila. Sympatické je rovněž, že tvůrci se vyhnuli několika otravným klišé (samozřejmě že velkou spoustu si ponechali) například že neudělali z cizince a místního bijce nepřátele kvůli ženě, za což připisuju další bod navrch. Vedlejší postavy jsou fajn a Ron Perlman, cože? Toho tak zamaskovali, že jsem se o jeho účasti dozvěděla až teď z titulků. Mnohem lepší, než Vikingové s Banderasem.(14.1.2011)

• - Není možné, aby se člověk mohl holou rukou dotknout právě ukutého meče a přesvědčit ostatní o jeho bezprostřední ostrosti, jak je možno vidět ve filmu. Ani po okamžitém ochlazení vodou rozpálená ocel takovou rychlostí nevychladne. (Conspi)

• - Renny Harlin byl původně navržen na režii a to v době, když Howard McCain psal scénář pro filmová studia několik let zpátky. (c.tucker)

• - Ve scéně, kdy je vyslechnuta Kainan (Jim Caviezel) a Wulfric (Jack Huston) odchází pro vodu, je možné v záběru spatřit muže mířícího k ohništi. Stejného muže následující záběr kamery na daném místě ovšem nezobrazuje, za to je možno jej vidět, jak míří opačným směrem k požáru rozpoutanému během potičky. (Conspi)