Král a zloděj (TV film)

Pohádka

Československo, 1991, 42 min

Tuto polskou pohadku vubec neznam a myslim, ze je celkem originalni. Zajimave je i herecke obsazeni. Jen nevim, zda je pro deti dostatecne srozumitelna.(20.2.2011)

Slovanský základ v pohádce je patrný, ale neveřil jsem, že by český čert (v podání Petra Štěpánka) byl tak dobrosrdečný. Nicméně scénáristce K. Kuršové a režisérce V. Janečkové se na malém prostoru podařilo příběh podat uceleně. Pěkný je motiv přebírání jiných podob (ať už v se přestrojuje král nebo ostatní na maškarním bálu). Čtvrtá hvězdička je za sympatické herecké výkony (Morávková, Šťastný, Trojan a ostatní o 18 let mladší:-).(22.11.2009)

Čert, jak už to v našem slovanském pojetí bývá, je tu kladnou postavou. Sice pokouší, ale jak správně říká, cestu do pekla si každý najde sám (trochu to připomíná větu z ďáblova advokáta: "Já vytvářím podmínky. Manipulujete se sami."). Jen je škoda, že vedlejší postavy tu zastiňují ty hlavní. Vedle tradičního Štěpánka je to i správná femme fatale Zlata Adamovská.(23.7.2016)

Docela fajn pohádkový příběh z doby, kdy ještě nikdo nevěděl, kdo je Ivan Trojan. Trochu otevřený konec je překvapivě třešničkou na dortu. A skousnul jsem i Morávkovou, to už je co říct.(11.8.2015)

"Tu holku nám byl čert dlužen !!" A kdo ještě rád Danušku Morávkovou asi jako rektální vyšetření ?? ;) Nicméně zde je ještě překvapivě snesitelná, o poznání více než tradičně nedomrlý potenciálem mrhající scénář Květušky Kuršové..(23.7.2016)