Král a zloděj (TV film)

Pohádka

Československo, 1991, 42 min

Hezká a především příjemná pohádka, ve které snad nejvíce jen bijí do očí rozdíly mezi exteriéry a tradičními studiovými záběry. Jinak jde o příběh mladého zahradníka, který má rád dceru bohatého obchodníka, ale nemá peníze, aby se jejímu tátovi líbil. Pomocnou ruku mu podá čert s kouzelným pírkem a čepicí. Jenže mladík se snaží získat si dívku poctivě, což se samozřejmě podaří, neboť jsme v pohádce. Řada známých herců odvedla dobrou práci a natočili hezkou pohádku, která vám ještě dochutí nedělní odpoledne. Hudba: Vadim Petrov(1.9.2010)

Slovanský základ v pohádce je patrný, ale neveřil jsem, že by český čert (v podání Petra Štěpánka) byl tak dobrosrdečný. Nicméně scénáristce K. Kuršové a režisérce V. Janečkové se na malém prostoru podařilo příběh podat uceleně. Pěkný je motiv přebírání jiných podob (ať už v se přestrojuje král nebo ostatní na maškarním bálu). Čtvrtá hvězdička je za sympatické herecké výkony (Morávková, Šťastný, Trojan a ostatní o 18 let mladší:-).(22.11.2009)

Poháka s hlubším podtextem, než by se zdálo...(6.12.2013)

" Cestu do pekla si najde totiž každý sám, nám stačí jen otevřít bránu". Herec a manžel režisérky Vlasty Janečkové Petr Štěpánek v roli čerta , který láká zamilovaného Leška / Ivan Trojan/ na cestu zkázy. Král při svých nočních toulkách po svém království má to štěstí, že na poctivce Leška náhodou narazí a tak zjistí neuvěřitelné skutečnosti, které se na něj chystají na zámku Jak to ale v pohádkách bývá - nakonec se vše v dobré obrátí.(8.3.2014)

Docela fajn pohádkový příběh z doby, kdy ještě nikdo nevěděl, kdo je Ivan Trojan. Trochu otevřený konec je překvapivě třešničkou na dortu. A skousnul jsem i Morávkovou, to už je co říct.(11.8.2015)