Král a zloděj (TV film)

Pohádka

Československo, 1991, 42 min

Hezká a především příjemná pohádka, ve které snad nejvíce jen bijí do očí rozdíly mezi exteriéry a tradičními studiovými záběry. Jinak jde o příběh mladého zahradníka, který má rád dceru bohatého obchodníka, ale nemá peníze, aby se jejímu tátovi líbil. Pomocnou ruku mu podá čert s kouzelným pírkem a čepicí. Jenže mladík se snaží získat si dívku poctivě, což se samozřejmě podaří, neboť jsme v pohádce. Řada známých herců odvedla dobrou práci a natočili hezkou pohádku, která vám ještě dochutí nedělní odpoledne. Hudba: Vadim Petrov(1.9.2010)

Krást se nemá a to za žádných okolností. Zamilovaný Lešek hodí úsilí svých rodičů o jeho výchovu za hlavu, když mu čert nabídne kouzelné pírko, s jehož pomocí si může otevřít zámek k truhlici se zbožím ve zlatnickém krámě. Získá tak briliantový zásnubní prsten pro milovanou Jolanku a doufá, že s jejím prstenem ozdobeným prstíkem získá nejen její ruku, ale i zbytek Jolanky. Vzdušné zámky a růžové obláčky mu nemilosrdně rozfouká jeho tchán - čekatel, když se dožaduje ještě i vstupního kapitálu k tomu, co má od svatby být společným rodinným podnikem (opět krutý rodič, který chce svoje dítě zajistit). To by v tom čert byl, aby se i tentokrát čert příhodně neobjevil a nenesl další artefakt. Tentokrát se Leškovi otevřou už dveře přímo do královské pokladnice. Lešek je však trochu nedovtipa, vleze do špatného okna a místo aby získal svoje věno v královské pokladnici, učiní první krok k tomu, aby se stal národním hrdinou. Takhle mladinkého jsem Ivana Trojana zatím v ničem neviděla. Jeho poctivý hlavní hrdina měl něco do sebe. Nejvíc se mi ovšem, podle očekávání, líbil čert. Vedle takového pekelníka i král hraje jen druhé housle.(2.3.2016)

Docela fajn pohádkový příběh z doby, kdy ještě nikdo nevěděl, kdo je Ivan Trojan. Trochu otevřený konec je překvapivě třešničkou na dortu. A skousnul jsem i Morávkovou, to už je co říct.(11.8.2015)

"Tu holku nám byl čert dlužen !!" A kdo ještě rád Danušku Morávkovou asi jako rektální vyšetření ?? ;) Nicméně zde je ještě překvapivě snesitelná, o poznání více než tradičně nedomrlý potenciálem mrhající scénář Květušky Kuršové..(23.7.2016)

Tuto polskou pohadku vubec neznam a myslim, ze je celkem originalni. Zajimave je i herecke obsazeni. Jen nevim, zda je pro deti dostatecne srozumitelna.(20.2.2011)